Jump to content

Marou's Deep Blue Rimless Reef


Marou

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα για το update λοιπόν, μετά το Boyu 60L nano reef, είπα και εγώ να αναβαθμιστώ. Το ενυδρείο γέμισε λίγο πριν το καλοκαίρι άλλα δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου και καλής φωτογραφικής η παρουσίαση γίνεται τώρα.

Κατηγορία ενυδρείου
Nano(???) reef

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 70 x 50 x 50
Διαστάσεις Σαμπ (ΜxΠxΥ) :35 x 40 x 40
Συνολικά Λίτρα: 170 καθαρά

Οργανισμοί
Ψάρια: Amphiprion ocellaris x 2
Κοράλλια: Πολλά sps + lps + zoanthus
Ασπόνδυλα: Scarlet hermid crabs, Trochus snails, Scarlet Cleaner Shrimp

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): DIY φωτιστικό 6 x 24w Ati T5, 4 Blue+ , 1 Purple+ , 1 Coral+ , 15w blue+red led στο σαμπ για την cheato

Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες για τον κανονικό φωτισμό, 2 ώρες πριν και μετά την κανονική φωτοπερίοδο ανάβει o φωτισμός στο σαμπ για την cheato.

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Tunze prefilter sock , Skimmer Grotech HEA-80 , 20-25 κιλά Ζωντανός Βράχος , 18 κιλά ζωντανός αραγωνίτης , cheato στο σάμπ, δεν τρέχω gfo,carbon,pellets.

Θέρμανση/ Ψύξη: 200w Θέρμανση + Chiller Teco TR-5 κρατάνε την θερμοκρασία σταθερή στους 27 βαθμούς
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Tunze osmolator nano, Tunze 1073.020 αντλια επιστροφής,2 x Tunze 6015 για κυκλωφορία.
Διατροφή: 1 φορα την εβδομάδα Nyos reef pepper , Nyos goldpods , Seachem phytoplankton για τα κοράλλια και Ocean nutrition formula one , frozen mysis για τα ψάρια , Seachem Reef Plus για αμινοξέα.
Διατήρηση παραμέτρων: 3 δοσομετρικές Grotech TEC-1 NG για  Ca , Kh , Mg με ζουμια DIY της συνταγής του Randy Holmes-Farley

 

Παράμετροι
pH: 8.1
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0-5 ppm
Φωσφορικά (PΟ4): 0
Ασβέστιο (Ca):420
Μαγνήσιο (Mg): 1350
Σκληρότητα (Alk/KH): 10
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26-27

 

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 17 L την εβδομάδα με αλάτι Tropic marin Bio-Actif.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Νερό από αντίστροφη όσμωση τριών σταδίων + di resin.
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Κλαδεμα cheato εβδομαδιαίως.

 

Ιδιαίτερες ευχαριστίες:
Ευχαριστώ πολύ τον φίλο μου Παύλο(paul.asty) για την πολύτιμη βοήθεια του στο να στηθεί το aquascape (το οποιο ειναι εμπνευσμένο απο εξωτερικό και συγκεκριμένα από το ενυδρείο του André Silvestre, μια αναζήτηση στο google θα σας εμφανίσει το ενυδρείο του) καθώς και για τα πολλά φραγκς που μου παρείχε εντελώς δωρεάν.
Επίσης ευχαριστώ τον φίλο Χρήστο(cholymelan) για το ενυδρείο, για κάποια φραγκς απο ζοάνθους.

 

Έγινε επεξεργασία - Marou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φωτογραφίες:

 

Ενυδρείο:

 

post-17121-0-08181600-1445518270_thumb.jpeg post-17121-0-36892000-1445518295_thumb.jpeg post-17121-0-07570400-1445518282_thumb.jpeg post-17121-0-12034600-1445518259_thumb.jpeg

 

Σάμπ:

 

post-17121-0-27792300-1445518367_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Marou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Γιώργη!!!Χαίρομαι όταν βλέπω upgrade!!!Καλογεμιστο να είναι και περιμένουμε φώτο

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν έγραφα εσύ ανεβαζες φώτο μάλλον.Πολύ όμορφο aquascape και μόλις μεγαλώσουν τα κοράλλια θα είναι τέλειο

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο πολυ ωραιο και ωραια παρουσιαση, θα γινει τουμπανο :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

βρε την favia πως μεγαλωσε,φτου φτου!!!!μην την κουνησεις καθολου.πραγματικα μπραβο.μαρεσει πολυ.τα sunny d σου πανε σφαιρα.εχει πολυ κυκλοφορια εκει.την αντεχουν αλλα ξεχειλωνουν οι πολυποδες γιαυτο βλεπεις και ειναι σαν χνουδωτα πολυ.το lord of the ring το βλεπω εντονο και ζωντανοτατο.

keep reefing

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια. 

 

Χρήστο ειχε πολυ κυκλωφορια οντως για αρκετο διαστημα μεχρι να στηθει οπως ηθελα το ενυδρειο, γι αυτο εχουν γινει ετσι. Πλεον η κυκλωφορια εχει ελατωθει πολυ γιατι οι κυκλωφορητες μπηκαν εκει που επρεπε για να υπαρχει κυκλωφορια μονο στις ακροπορες και στα αλλα sps. Τωρα πιστευεις οτι θα γινουν παλι οπως πρεπει να ειναι; Για του λογου το αληθες θα ανεβει συντομα βιντεο που θα φενεται και ποσο κυκλωφορια υπαρχει σε καθε κοραλλι. Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου που ηταν παντα ευστοχες.

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετηκο και πανεμορφω!!

Η μετρησεις ειναι μια χαρα οπως και ο εξοπλησμος σου!!!μαρεσει οτροπος που κολησες και τα κοραλλια!!

Ευχομε να τουμπανιασει και να σε αναγκασει συντομα για μεγαλυτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου. Ωραίο στήσιμο του βράχου και των κοραλιών. Σύντομα να τα δεις δάσος!

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο φιλε και φτου φτου!

Πολυ καλες φωτο και ακομα καλυτερα κοραλια :thumbsu:

Μου αρεσει πολυ η μινιμαλ προσεγγιση που εκανες!

Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή στο νέο σου εγχείρημα φίλε μου αν και ήδη αυτή έχει γίνει βλέπω! :) αν κρίνω δε και απο το προηγούμενο τότε περιμένουμε πολύ ωραία πράγματα :)

 

ερώτηση, kh γιατι κρατάς τόσο ψηλά?? όταν λές ζουμια DIY, τι εννοείς??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παιδια, χαιρομαι που σας αρεσει, το μινιμαλ σε αυτο το ενυδρειο το επιδίωξα, μου αρεσει τα ψαρια να εχουν χώρο να κολυμπανε και να ειναι χαρουμενα.

 

καλή αρχή στο νέο σου εγχείρημα φίλε μου αν και ήδη αυτή έχει γίνει βλέπω! :) αν κρίνω δε και απο το προηγούμενο τότε περιμένουμε πολύ ωραία πράγματα :)

 

ερώτηση, kh γιατι κρατάς τόσο ψηλά?? όταν λές ζουμια DIY, τι εννοείς??

 

Είσαι ο μόνος που το παρατήρησε, το KH είναι στο 8. Απλά είναι "τυπογραφικό"¨λάθος το 10, ήταν από το παλιό ενυδρείο η φόρμα που χρησιμοποιησα, σε εκείνο έβαζα το Red Sea Coral Pro αλάτι που ειχε τα mg,kh,ca καπως πιο ψηλά. Οταν τελειωσει το bio-actif θα το γυρισω μαλλον παλι σε εκεινο το γιατι μου αρεσει πολυ η αναπτυξη που ειχα. 

 

Ζουμιά diy εννοώ ζουμιά φτιαγμένα από εμένα και οχι έτοιμα. Οτι κάνουν οι περισσότεροι δηλαδή απο εμας τους θαλασινους. Απλά τα χημικά δεν είναι κάποιας μάρκας αλλά χύμα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους παιδια, χαιρομαι που σας αρεσει, το μινιμαλ σε αυτο το ενυδρειο το επιδίωξα, μου αρεσει τα ψαρια να εχουν χώρο να κολυμπανε και να ειναι χαρουμενα.

 

 

Είσαι ο μόνος που το παρατήρησε, το KH είναι στο 8. Απλά είναι "τυπογραφικό"¨λάθος το 10, ήταν από το παλιό ενυδρείο η φόρμα που χρησιμοποιησα, σε εκείνο έβαζα το Red Sea Coral Pro αλάτι που ειχε τα mg,kh,ca καπως πιο ψηλά. Οταν τελειωσει το bio-actif θα το γυρισω μαλλον παλι σε εκεινο το γιατι μου αρεσει πολυ η αναπτυξη που ειχα. 

 

Ζουμιά diy εννοώ ζουμιά φτιαγμένα από εμένα και οχι έτοιμα. Οτι κάνουν οι περισσότεροι δηλαδή απο εμας τους θαλασινους. Απλά τα χημικά δεν είναι κάποιας μάρκας αλλά χύμα.

 

το ίδιο αλάτι το έβαζα και γώ (red sea) αλλα τελευταια το έχω γυρίσει στο ΑΤΙ χωρίς να δώ κάποια διαφόρά, απλα βγαίνει λίγο πιο οικονομικό. 

για πες πως σου φαίνεται το bio-actif .. έχω πει μερικές φορές να το δοκιμάσω αλλα με έχουν αποτρέψει λόγω οτι έχει πηγές άνθρακα και ίσως κάνει θέμα με κυάνιο..

θα σου πρότεινα τώρα που το πας απο την αρχή να ξεκινήσεις τις σκόνες της fauna.. είναι μεγάλη συζήτηση αλλα νομίζω οτι τελικά η χρήση του βγαίνει πιο οικονομική αν αναλογιστεί κανεις την καθαρότητα και τελικά τι ποσότητα θα χρειάζεσαι για να πετύχεις τις ίδιες τιμές..

 

το aquascape σου μου αρέσει πολύ, δώσε λίγη προσοχή στη θέση των κοραλιών και κάνει ένα πλάνο στο τί θες να μπέι μέσα και θα γίνει όνειρο!!!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω την αληθεια για το αλατι, το μονο κακο ειναι οτι μετα την αναμειξη ειναι ολα χαμηλα δηλαδη kh:7 ca:320 mg:1170 και δυστυχως τα ανεβαζω εγω με επιπλεον χημικα. Εχω παρατηρησει στα SPS εντονα χρωματα, κυανο καθολου, αλγες μονο οτι πιανει στο τζαμι, τωρα τα ωραια χρωματα δεν ξερω αν ειναι απο τις τ5 (στο προηγουμενο ειχα led) η απο το αλατι. Παντως και το bio-actif και το red sea coral pro εχουν απο τις καλυτερες κριτικες. 

 

Τωρα για τις σκονες της fauna εχω ακουσει πολλα καλα λογια, και σιγουρα η καθαροτητα και καποιες αλλες επιπλεον ουσιες που εχουν μεσα ειναι πολυ καλες, αλλα για εμενα η τιμη τους ισως ειναι απαγορευτικη, χωρις να το εχω ψαξει ιδιαιτέρως.

Link to comment
Share on other sites

Η θεση των κοραλλιων επιλεχτηκε με την βοηθεια του Παυλου και πιστευω οτι ειναι η πλεον ιδανικη. Ολα ειναι στις τελικες τους θεσεις μονο η μοντιπορα θα κοληθει καπου πισω αριστερα για να μην καλυψει τις ακροπορες, και αν θα μπουν επιπλεον κοραλλια θα ειναι LPS στον αραγωνιτη.

Link to comment
Share on other sites

Εικόνες και μυρωδιά καταστροφής μετα απο κολλημένο θερμοστάτη: 

 

post-17121-0-67429300-1445855298_thumb.jpeg

 

Ο απολογισμός 3 εφυλιες, 1 φαβια και 2 ακροπορες. Ποιος είπε οτι οι ακροπορες ειναι ευαισθητες; Γιατι εγω ειδα εφυλιες να εχει μεινει μονο ο σκελετος τους και οι ακτοπορες ειχαν ακομα εξω τα πολιπς. Τελικα τα κοραλλια ειναι τοσο απροβλεπτα.

 

Υ.Γ. Οι μα****ες πληρωνονται οταν δεν εχεις μεριμνησει να εχεις εναν "τιμημενο" ελεγκτη θερμοκρασιας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα Γιωργο, παρε εναν ελεγκτη να ησυχασεις

Τι μαρκα ο θερμοστατης;;

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Γιώργη!!!Κρίμα ρε φίλε αλλά μην μασάς.Σιγά-σιγά θα το φτιάξεις ακόμα καλύτερο από πρίν.Έτσι την πάτησε κι ο Παύλος.Μόνο με controller λοιπον

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο κοντρολερ ειναι must.το πρωτο πραγμα που αγοραζεις.και οχι οποιον και οποιον.δεν θα ξεκιναγα ενυδρειο χωρις κοντρολερ πρωτα.ευχομαι να πανε ολα καλα απο εδω και περα

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστατης μαρκας eheim jagger. Ο ελεγκτης αγοραστικε και θα εγκατασταθει σε λιγο. Τι πρεπει να γινει τωρα με το ενυδρείο; εβαλα ανθρακα για να τραβιξει τις υυχων τοξινες θα γινουν και για καποιες μερες συνεχεις αλλαγες νερου. Παιζει να εχασα την βιολογια μου;

Link to comment
Share on other sites

Ποσό ανέβηκε ή θερμοκρασία και πόση ώρα;

ΥΓ το καλοκαίρι πως το κρατούσες χωρίς ελεγκτή;

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...