Jump to content

Marou's Deep Blue Rimless Reef


Marou

Recommended Posts

Ειχε ελεγκτη το ψυκτικο Teco tr-5. Δυστυχως δεν εχω προσβαση στο ενυδρειο μεσα στο ΣΚ. Οποτε δεν μπορω να σου πω για ποσο. Αλλα η θερμοκρασια οταν το βρηκα σημερα το πρωι ηταν 32-33. Τωρα εχει ηδη κατεβει με τσιλλερ στους 27.5.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο θερμοστατης μαρκας eheim jagger. Ο ελεγκτης αγοραστικε και θα εγκατασταθει σε λιγο. Τι πρεπει να γινει τωρα με το ενυδρείο; εβαλα ανθρακα για να τραβιξει τις υυχων τοξινες θα γινουν και για καποιες μερες συνεχεις αλλαγες νερου. Παιζει να εχασα την βιολογια μου;

 

Σίγουρα εχει χαθεί βιολογία, δυστυχως. Τα ιδια πανω-κατω έπαθα κι εγω το καλοκαίρι.

 

Γνώμη μου, κανε μια μεγάλη αλλαγή και μετα καθε 10ημερο. Ετσι εκανα κι εγω και τωρα το ενυδρείο κάπως εχει συνέλθει.

 

Για τα κοράλλια που έμειναν, παρακολούθησε τα κι αν δεις οτι ασπρίζουν, ή εχουν αποχρωματιστεί καλύτερα να τα πετάξεις. Και μην προσθέσεις άλλα ακομα.

 

Θέλει υπομονή,  και να μη στενοχωριέσαι. Ολα θα ξαναγίνουν οπως πριν. Απλά θέλει χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ειχε ελεγκτη το ψυκτικο Teco tr-5. Δυστυχως δεν εχω προσβαση στο ενυδρειο μεσα στο ΣΚ. Οποτε δεν μπορω να σου πω για ποσο. Αλλα η θερμοκρασια οταν το βρηκα σημερα το πρωι ηταν 32-33. Τωρα εχει ηδη κατεβει με τσιλλερ στους 27.5.

Κρίμα να εχεις ψυκτικό και όχι έναν παμφθηνο ελεγκτη... Πάντως και να έχασες βιολογία, αν όλο το ΣΚ ησουνα με υψηλή Τ, λογικά θα πολλαπλασιασθεί πολύ γρήγορα. Λιγόστεψε τα ταισματα για καμία εβδομαδα.

Τα σπσ είναι περίεργα! Σε μια στραβη περισυ που μου έτυχε, δείχνανε ανεπηρέαστα και αφουνεστρωσα τις παραμέτρους ένα μήνα μετά χαιρέτησαν, ενώ όλα τα αλλά είχαν συνέλθει! Μηνμπετας τίποτα πριν να είσαι 100% βέβαιος ότι χάθηκε!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα για τα ζωντανά, στεναχωριέμαι όταν βλέπω τέτοιες εικόνες. Και το δικό μου πριν λίγο καιρό ήταν έτσι μετά από μια απερισκεψία που έκανα. Εκ πείρας και εγώ θα σου πώ να μην πετάξεις τίποτα αν δεν είσαι 100% σίγουρος. Εγώ νόμιζα ότι όλα είχαν χαθεί αλλά σχεδόν όλα επανήλθαν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για την υποστήριξη και τις συμβουλές σας. Ο ελεγκτής της eliwell ηδη συνδεθηκε. Ενννοειται οτι κοραλλια δεν δεν θα πεταχτουν ακομα. Μονο οτι εχει μεινει ο σκελετος και φενεται οτι σιγουρα πηγε στον παραδεισο οπου πανε τα κοραλλια οταν πεθαινουν:Ρ Ολα τα υπολοιπα sps που δεν εχουν ασπρίσει ειναι κανονικα με ιστο και μαζεμενα πολιπς. Πιστευω ειναι θεμα χρονου για να ανοιξουν παλι οπως πριν. Πιστευω πως τα πραγματα θα μπορουσαν να ειναι και χειροτερα. Ελπιζω να μην διαψευστώ. Το ταισμα ηδη εχει περιοριστει απο 3 φορες την μερα σε μια φορα. Εχασαν που εχασαν το σπιτι τους οι κλοουν δηλαδη τις εφηλιες που χοσταραν. Ας μην πεινασουν κι ολας. Θα σας κρατω ενημερους και ελπιζω μονο με καλυτερα νεα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομα περιμενω τα κοραλλια να ανοιξουν. Το νερο δεν ειναι θωλό αλλα διαυγες. Πραγμα θετικο. 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι να πρωτοπω!!!  :mellow:  :mellow:

 

Γιωργο χαρα μου που μπορεσα και σε βοηθησα 

Το aquascape δεν φαινεται πολυ καλα απο τις φωτο

απο κοντα ειναι φοβερο

 

Ελπιζω να ηταν η τριτη και τελαυταια ζημια

για τα ζωντανα μην αγχωνεσαι βρισκουμαι ευκολα

Για αυτο που στεναχωρεθηκα περισσοτερο ειναι η favia , αυτο το κοραλι δεν παιζοταν

 

Απο την μια acropora μου ειχες δωσει frags αρα εισαι ενταξει ;)

 

Τα κοκκινα zoanthus που λεγαμε , πραγματικα εχουν χασει πολλα κεφαλια

δεν μπορω να καταλαβω τον λογο

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι να πρωτοπω!!!  :mellow:  :mellow:

 

Γιωργο χαρα μου που μπορεσα και σε βοηθησα 

Το aquascape δεν φαινεται πολυ καλα απο τις φωτο

απο κοντα ειναι φοβερο

 

Ελπιζω να ηταν η τριτη και τελαυταια ζημια

για τα ζωντανα μην αγχωνεσαι βρισκουμαι ευκολα

Για αυτο που στεναχωρεθηκα περισσοτερο ειναι η favia , αυτο το κοραλι δεν παιζοταν

 

Απο την μια acropora μου ειχες δωσει frags αρα εισαι ενταξει ;)

 

Τα κοκκινα zoanthus που λεγαμε , πραγματικα εχουν χασει πολλα κεφαλια

δεν μπορω να καταλαβω τον λογο

Δεν ξερω Παυλο, ισως κατι τα ετρωγε; Ελπιζω να ηταν το πρωτο που εφυγε μετα το σκηνικο με την θερμοκρασια... :P

 

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναγνωση του παρακατω λινκ το ηθικό μου εχει αναπληρωθεί κάπως. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται το λινκ σε αλλες σελιδες αν δεν επιτρεπεται ας διαγραφει.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ενημέρωση:

 

Οι euphyllia ξαναμπήκαν στην θέση τους και τα κλόουν ξαναβρήκαν το σπίτι τους. Ευχαριστώ πολύ τον φίλο Ευγένιο (submarine1981) :

post-17121-0-34543100-1446469096_thumb.jpeg

 

Προστέθηκαν νέοι κάτοικοι (το ξέρω ότι ήταν νωρίς μετά την ζημιά με τον θερμοστάτη αλλά τα ψάρια ήταν σε προπαραγγελια εδώ και ένα μήνα):

 

Bangai Cardinal:

post-17121-0-58833500-1446469063_thumb.jpeg  post-17121-0-70768000-1446469213_thumb.jpeg

 

Melanurus Wrasse:

post-17121-0-83567200-1446469178_thumb.jpeg

 

Το ενυδρείο αισίως ανακάμπτει:

post-17121-0-84881000-1446469146_thumb.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα update:

 

Προστέθηκε  φραγκ utter chaos zoanthus:

post-17121-0-98452900-1447321378_thumb.jpeg

 

Προστέθηκε επίσης μια ricordea με εκπληκτικά χρώματα (ευχαριστώ τον φίλο Χρήστο(cholymelan) που μου την χάρισε) :)

post-17121-0-32282300-1447321369_thumb.jpeg

 

Το ενυδρείο δείχνει να έχει ανακάμψει πλήρως:

post-17121-0-04854600-1447321359_thumb.jpeg

 

Την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησα δοσολογία Reef Trace που μαζί με το Reef Plus που ήδη χρησιμοποιουσα έφερε μεγάλη διαφορά σε ανάπτυξη και χρώμα. Δεν ξέρω αν οφείλεται αποκλειστικά αυτό ή η περισσότερη τροφή που πέφτει καθημερινώς λόγω της προσθήκης των ψαριών.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο Γιωργο. Οι εφυλλιες σαν να ''παχυναν'' λιγο η μου φαινεται? Το ενυδρειο ειναι σουπερ.και πολυ καθαρο!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο απλα θα γινει ενα απο τα ομορφα ενυδρεια της παρεας(η οποια εχει καλως η' κακως-για μερικες- παρα πολλα) :thumbsu:

Φτου φτου και μπραβο γιωργο

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!

 

Και άλλη ατυχία μην σε βρει!

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια! Ναι Ευγενιε και εμενα μου φαινεται οτι εχουν φουσκωσει λιγο. Επισης ξεχασα να αναφερω οτι παρατηρω πολυ περισσοτερο polyp extension  απο οποιαδηποτε αλλη φορα! Στοχος μου τωρα ειναι να υπαρχουν σταθερες παραμετροι, να γινονται αλλαγες, ταισμα και να βλεπω τα παντα να μεγαλωνουν :)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα τα κοραλάκια! Όσο πάει γίνεται και ποιο όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...