Jump to content

Αναζήτηση Apistograma


kokbeast

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μετά από απουσία περίπου 1 χρόνου από το χόμπυ, ξεκίνησα πριν από 2 μήνες με το να στήσω ένα setup Νοτιου Αμερικής. Το Jewel Rio 180 πλέον έχει λίγες ρίζες, αρκετά εύκολα φυτά ( Ceratopteris, Hygrophilla, Rotala rotundifolia, Linderia rotundifolia κλπ κλπ). Από ψαράκια έχω 15 Hyphessobrychon flammeus. Εδώ και 20 μέρες περίπου αναζητώ Apistogramma οποιοδήποτε από τα εμπορεύσιμα είδη, αλλά κατάφερα να βρω μόνο αρσενικά. Όταν ρώτησα μου είπαν πως γενικά δεν υπάρχουν θυληκά πλέον και δεν πολυκυκλοφορούν απίστο γενικά. Είχα σκοπό εκτός από τα τετράκια να φιλοξενούσα μια ομάδα 1m + 3f απίστο, με αντίστοιχες των θυληκών φωλιές αλλά φαίνεται πως υπάρχει δυσκολία στη διάθεση του γένους αυτού. Ρώτησα επίσης για ψαράκια νεαρά unsexed αλλά και πάλι η απάντηση ήταν πως δεν πολυεμπορευόμαστε Apistogramma. Γνωρίζετε αν τελικά είναι εφικτό να βρω με κάποιο τρόπο κάποιο είδος απίστο εκτός από το να ψαρέψω στον Αμαζόνιο αυτοπροσώπως??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μίλησα μ ενα παιδι που εχει δικά του γεννημένη στο ενυδρειο νεοτατα. Θα σε ενημερώσω μόλις μου απαντήσει για να σας φέρω σ επικοινωνία. Να μην τρέχεις και εσυ στον Αμαζόνιο τώρα!!χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά σε ευχαριστώ για την τόσο σύντομη απάντηση. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα να έπαιρνα στο ενυδρείο μου ψαράκια γεννημένα από συγχομπίστα και όχι από κάποιο pet shop. Nα είσαι καλά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα μια βολτα απο petsupermarket και ειδα απιστο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα πηρα πριν δεκαπεντε μερες απο το ενυδρειο.gr ενα ζευγαρακι agassizii.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ στο Petsupermarket και έλαβα την κλασσική απάντηση: "Εχουμε μόνο αρσενικά!!!"  Μετά από αυτό πάω για υπερατλαντικό ταξίδι, ή ψάχνω για νανοκιχλίδες που δεν έχουν φυλετικό διμορφισμό πχ Laetacara curvicseps δηλαδή τρέχα γύρευε!! Το ενυδρείο.gr τί ακριβώς είναι???

Link to comment
Share on other sites

Τοτε ρωτα Αβυσσο η Ζαχαροπουλο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ στο Petsupermarket και έλαβα την κλασσική απάντηση: "Εχουμε μόνο αρσενικά!!!" Μετά από αυτό πάω για υπερατλαντικό ταξίδι, ή ψάχνω για νανοκιχλίδες που δεν έχουν φυλετικό διμορφισμό πχ Laetacara curvicseps δηλαδή τρέχα γύρευε!! Το ενυδρείο.gr τί ακριβώς είναι???

Φίλε μου αν και δεν μου απάντησε ακόμη το παλικάρι εμενα γι αυτό δεν σου έγραψα τόσες μέρες σου δίνω το Facebook του https://www.facebook.com/fAntAf1x (Stathis KOklas)

Ελπίζω να βρεις ψαράκια γιατι φαίνεται ότι το θέλεις, σου επισυνάπτω και φωτό που μου είχε στείλει!!

post-58799-0-71157000-1446148864_thumb.jpg

post-58799-0-92543600-1446148877_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν και δεν μου απάντησε ακόμη το παλικάρι εμενα γι αυτό δεν σου έγραψα τόσες μέρες σου δίνω το Facebook του https://www.facebook.com/fAntAf1x (Stathis KOklas)

Ελπίζω να βρεις ψαράκια γιατι φαίνεται ότι το θέλεις, σου επισυνάπτω και φωτό που μου είχε στείλει!!

Φιλε Σωτο, αυτα τα βλεπω για κριμπενσις και οχι για απιστογραμμα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι Kribensis χωρίς αμφιβολία. Ωραίο ψάρι αλλά είπα να μείνω Αμερική. Έχω ρωτήσει Άβυσσο και ήταν ο πρώτος που μου είπε οτι πλέον οι εισαγωγές δεν είναι από Γερμανία λόγω κόστους αλλά από Μαλαισία-Σιγκαπούρη οπόυ και δεν αποστέλονται θυληκά Αpistogramma. Ζαχαρόπουλος τί εστί???

Link to comment
Share on other sites

Δες τα στοιχεία του εδώ.....

 

http://www.aquazone.gr/forums/forum/301-fish-pet-rc-planet/ 

Link to comment
Share on other sites

Πωπω εχετε δίκιο παιδιά συγγνώμη, κόλλησα και έκανα χαζομάρα. Φίλε,μου ελπίζω να,βρεις πάντως!Ρωτα και σε κανενα συνοικιακο πετ σοπ αν μπορει να σου παραγγειλει από τη λίστα που έχει και παραγγελνει ψάρια, όχι μονο σε αλτσίδες. Εγω δεν ςβριακα πουθενά θηλυκα dwarf gourami με τίποτα όμως και τελικά έκανα αυτο που σου λέω και βρηκα αμέσως και μου τα παρήγγειλε!!

Link to comment
Share on other sites

Α ρε water in ποσο μας λειπεις!

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σορυ φιλαρακι λαθος aquario.gr ρωτα εγω απο εκει τα πειρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακολούθησα τη συμβουλή του billaus και ρώτησα στο aquario. Μου είπαν πως μπορεί να γίνει παραγγελία αφού μου έδωσαν λίστα με είδη και τιμές. Έκανα λοιπόν παραγγελία για A. trifasciatum ή A. viejita. (όποιο από τα 2 υπάρχει) για ψαράκια 3-4cm που ευελπιστώ να είναι unsexed. Αξίζει να πω πως ήταν το μόνο ενυδρειακό κατάστημα που μου πρότεινε να κάνω παραγγελία και μου προσδιόρισε τιμές και ελάχιστο αριθμό ψαριών. Σε όσα καταστήματα ρώτησα για παραγγελίες μου είπαν πως δεν μπορούν να γίνουν γιατί δεν τους συνέφερε οικονομικά, χωρίς να μπουν στην διαδικασία να μου εξηγήσουν κόστος ή οποιαδήποτε σχετική λεπτομέρεια. Θα συνεχίσω να γράφω αφότου παραλάβω τα ψαράκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που βοηθησα και με το καλο να σου ερθουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από εχθές φιλοξενώ στο ενυδρείο μου 6 μικρά Apistogramma viejita type II. Υπέροχα ψαράκια που αμέσως δείχνουν το ταμπεραμέντο τους στο ενυδρείο με τις κλασσικές κιχλιδοαψιμαχίες. Τα ψάρια έχουν μέγεθος περίπου 3cm χωρίς την ουρά που σημαίνει πως είναι ανήλικα. Παρόλα αυτά τα αρσενικά έχουν δείξει χρώματα στο κεφάλι τους από την πρώτη μέρα. Τί τα ταϊζουν και παίρνουν χρώμα από τόσο μικρά??? Μέχρι στιγμή είναι μόνο 2 ψαράκια χωρίς χρώμα αλλά μπορεί να είμαι τόσο άτυχος που απλά αυτά τα 2 να εμφανίσουν χρώμα αργότερα, μόλις τους περάσει το στρες της προσαρμογής. Τί να πώ. Προσπάθησα. Αλλά αν είναι όλα αρσενικά τότε μάλλον όντως δεν εμπορεύονται θυληκά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Επιστρέφοντας στο θέμα πλέον φιλοξενώ στο ενυδρείο 5 Απίστο από τα οποία έχω σίγουρα 2 θυληκά, 2 αρσενικά και ένα αμφίβολο ακόμα αλλά προς αρσενικό το βλέπω. Το ένα θυληκό έχει κάνει 2 φορές αυγουλάκια αλλά σε 2 ημέρες τα αυγά εξαφανίζονται. Πολοί οι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αλλά τείνω να πιστεύω ότι είναι απειρη μάνα ακόμα. Βέβαια έχω αρκετά σαλιγκαράκια που μπορεί να κάνουν τη ζημιά αλλά υποθέτω πως η μάνα μπορεί να τα αποκρούει. Τα αυγά τα γενναέι σε καρύδα οπότε τα tetra μου δεν κάνουν τη ζημιά. Πιστεύω ότι τα τρώει η ίδια. Θα επιστρέψω με περισσότερα νέα αφού ελπίζω ότι θα επαναληφθεί η γένα.                               

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφοντας στο θέμα πλέον φιλοξενώ στο ενυδρείο 5 Απίστο από τα οποία έχω σίγουρα 2 θυληκά, 2 αρσενικά και ένα αμφίβολο ακόμα αλλά προς αρσενικό το βλέπω. Το ένα θυληκό έχει κάνει 2 φορές αυγουλάκια αλλά σε 2 ημέρες τα αυγά εξαφανίζονται. Πολοί οι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αλλά τείνω να πιστεύω ότι είναι απειρη μάνα ακόμα. Βέβαια έχω αρκετά σαλιγκαράκια που μπορεί να κάνουν τη ζημιά αλλά υποθέτω πως η μάνα μπορεί να τα αποκρούει. Τα αυγά τα γενναέι σε καρύδα οπότε τα tetra μου δεν κάνουν τη ζημιά. Πιστεύω ότι τα τρώει η ίδια. Θα επιστρέψω με περισσότερα νέα αφού ελπίζω ότι θα επαναληφθεί η γένα.

Ναι μπορεί να είναι λόγο απειρίας αλλά και μή γοννημοποίησης.Έχεις δεί ότι ταα αβγά είναι γονημοποιημένα;

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά είχαν ένα απαλό φούξια χρώμα και ήταν τοποθετημένα στην οροφή της καρύδας οπότε μπορούσα μόλις και μετα βίας να τα δω από ένα μικρά άνοιγμα της καρύδας στο πλάι. Μπορείς να μου πεις πώς ξεχωρίζουν τα γονιμοποιημένα από τα μη??

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα των αβγών διαφέρει ανάλογα με το είδος....το κακό είναι ότι σε μόλις 48 ώρες από την εναπόθηση είναι πολυ δύσκολο να τα ξεχωρίσεις...

Εδώ ένα λίνκ με κάποιες φωτό από διάφορα αβγά απίστο...

http://www.aquaticquotient.com/forum/showthread.php/53625-Your-Favourite-Apistogramma!/page3

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η θυληκιά μου πάλι έχει αυγουλάκια που όμως δεν μπορώ τώρα να δω καθόλου. Απλά αυτή δεν βγαίνει από την καρύδα. Έχει το κατακίτρινο χρώμα που δείχνει ότι έχει ζευγαρώσει. Αναμένω να δω. Θα συνέχιζε με αυτή τη συχνότητα να γενναει ακόμα κι αν ο αρσενικός δεν επιβρέχει τα αυγά?? Εννοώ ότι είναι εντελώς waste of time χε χε

Link to comment
Share on other sites

Η θυληκιά μου πάλι έχει αυγουλάκια που όμως δεν μπορώ τώρα να δω καθόλου. Απλά αυτή δεν βγαίνει από την καρύδα. Έχει το κατακίτρινο χρώμα που δείχνει ότι έχει ζευγαρώσει. Αναμένω να δω. Θα συνέχιζε με αυτή τη συχνότητα να γενναει ακόμα κι αν ο αρσενικός δεν επιβρέχει τα αυγά?? Εννοώ ότι είναι εντελώς waste of time χε χε

Κανένα νέο απο τα αβγά;

Ο αρσενικός μπορεί να κάνει καλή δουλειά αλλα και πάλι μπορεί να μην γοννημοποιούνται τα αβγα λογο άλλων παραγόντων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά οι υπεύθυνοι της απώλειας των αυγών είναι τα σαλιγκάρια του ενυδρείου. Δεν το πίστευα μέχρι που είδα το σαλίγκαρο να τρώει τα αυγά μιά χαρά. Η μάνα το ψιλοτσιμπούσε αλλά δεν είχε τη δύναμη να το μετακινήσει, να το διώξει οπότε αυτό σιγά σιγά κολάτσισε :growl: :growl: :growl: . Τώρα μάλλον είναι η σειρά του έτερου θυληκού να παίξει γιατι έχει κιτρινήσει full και κυκλοφορεί με τον αρσενικό γύρω από την δική της καρύδα. Για να δούμε. Το πρόβλημα είναι ότι φοβάμαι να πάρω τη θυληκιά με τα αυγά μαζί σε άλλο ενυδρείο μήπως και τρομάξει και τα φάει ή τα παρατήσει ή ακόμα χειρότερα δεν ξαναμπεί στη διαδικασία όταν επιστρέψει στο main ενυδρείο. Κάθε συμβουλή δεκτή.

Παρεπιπτόντως τα σαλιγκάρια είναι Ramshorn

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...