Jump to content

Ένας Μονομάχος! Αλλά τι Μονομάχος ?


Paolito

Recommended Posts

Περνάω στις απλές για εσάς ερωτήσεις, που ειναι συμαντικές για  εμένα τον αρχάριο.

  1. Το συγκεκριμένο ενυδρείο των 30Lit  κάθε ποτέ πρέπει να αλλάζει το νερό του.
  2. Πόσα λίτρα από το παλιό νερό να αλλάζω κάθε φορά.
  3. Το νερό που πρόκειται να  αντικαταστήσω, το ετοιμάζω με τα σέα του και τα μέα του μια μέρα πριν, ή δεν χρειάζεται. Και ποια είναι τα σέα και τα μέα τα δικά σας ?
  4. Τον βυθό τον καθαρίζω σε κάθε αλλαγή  του νερού  με το ειδικό αναρροφητικό εργαλείο ?
  5. Το φρέσκο νερό που θα του αλλάζω μπορεί να είναι από την βρύση/ηλιακό ή ακόμα και τον βραστήρα ?, ώστε να σπάσω την θερμοκρασία του.
  6. Ο κυκλοφορητής  μου  είναι ένας  HL-BT200 και έχει μαύρο σφουγγαράκι, να το αντικαταστήσω με μπλε ?
  7. Το σφουγγαράκι του φίλτρου ισχύει ότι το ξεπλένω με το νερό του ενυδρείου ?  και κάθε πότε. Επίσης πότε το πετάω και το αντικαθιστώ με  καινούργιο.

 

Σας ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Περνάω στις απλές για εσάς ερωτήσεις, που ειναι συμαντικές για  εμένα τον αρχάριο.

  1. Το συγκεκριμένο ενυδρείο των 30Lit  κάθε ποτέ πρέπει να αλλάζει το νερό του.
  2. Πόσα λίτρα από το παλιό νερό να αλλάζω κάθε φορά.
  3. Το νερό που πρόκειται να  αντικαταστήσω, το ετοιμάζω με τα σέα του και τα μέα του μια μέρα πριν, ή δεν χρειάζεται. Και ποια είναι τα σέα και τα μέα τα δικά σας ?
  4. Τον βυθό τον καθαρίζω σε κάθε αλλαγή  του νερού  με το ειδικό αναρροφητικό εργαλείο ?
  5. Το φρέσκο νερό που θα του αλλάζω μπορεί να είναι από την βρύση/ηλιακό ή ακόμα και τον βραστήρα ?, ώστε να σπάσω την θερμοκρασία του.
  6. Ο κυκλοφορητής  μου  είναι ένας  HL-BT200 και έχει μαύρο σφουγγαράκι, να το αντικαταστήσω με μπλε ?
  7. Το σφουγγαράκι του φίλτρου ισχύει ότι το ξεπλένω με το νερό του ενυδρείου ?  και κάθε πότε. Επίσης πότε το πετάω και το αντικαθιστώ με  καινούργιο.

 

Σας ευχαριστώ! 

 

1) Καλο ειναι να το αλλαζεις καθε εβδομαδα το νερο.

2) Θα αλλαζεις το 30% των συνολικων λιτρων του ενυδρειου.

3) Καλο ειναι να το κανεις ετσι,να εχεις ενα κουβαδακι που να χωραει τα λιτρα που θα κανεις αλλαγη νερου,ριχνεις αντιχλωριο,τι αφηνεις λιγη ωρα και μετα κανεις αλλαγη νερου.Απλα η θερμοκρασια να ειναι σχεδον ιδια μ αυτη του ενυδρειου.

4) Ο βυθος δεν χρειαζεται καθαρισμα,ειδικα αν εχεις φυτα. Αν δεις οτι πιανει πολλες βρωμιες,με ενα αλφαδολαστιχο καθαρο μπορεις να τα ρουφιξει.

5) Απο τη βρυση θα ειναι. Απο βραστιρες και ηλιακους εγω προσωπικα δεν βαζω.

6) Ναι,βγαλτο και βαλε στη θεση του βιολογικο υλικο.Αυτη τη στιγμη το φιλτρο εχει βιολογικο υλικο μεσα? Τι υλικα εχει μεσα γενικα τωρα?

7) Ναι ισχυει και δεν το πετας αν δεν αρχισει να διαλυεται. Το πλενεις οταν βλεπεις οτι η ροη του φιλτρου σου εχει πεσει παρα πολυ.

 

Μετρησεις απο το ενυδρειο εχεις κανει? Ειναι στρωμενο?

 

Link to comment
Share on other sites

6) Ναι,βγαλτο και βαλε στη θεση του βιολογικο υλικο.Αυτη τη στιγμη το φιλτρο εχει βιολογικο υλικο μεσα?  Τι υλικα εχει μεσα γενικα τωρα?

 

Μετρησεις απο το ενυδρειο εχεις κανει?  Ειναι στρωμενο?

 

 

 

To φίλτρο εκτιμώ ότι είναι της πλάκας, μπορει να κάνω και λάθος,  ένα κομματάκι σφουγγαράκι και λίγο ενεργό άνθρακα περιέχει. Το ενυδρείο  από τις μετρήσεις που κανω με το East Test της JBL, δεν είναι απλά καλές, αλλά… “Άριστες”

 

http://www.tommiland.eu/pic_zbozi/4014407.jpg

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και για τις πληροφορίες που μου έδωσες

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε τον ανθρακα και κοψε το μισο σφουγγαρι και στη θεση τους βαλε βιολογικο υλικο.

Μπορεις να μου γραψεις τις μετρησεις σου?

Link to comment
Share on other sites

Με στικακια μετρας;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα στικακια δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα στις μετρησεις. Μπορει να απεχουν λιγο απο την αληθεια.

Τροφη, μην του δινεις παρα πολυ. Εχει μικρο στομαχακι. 1-2 μπιλακια δυο φορες την ημερα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1-2 μπιλακια δυο φορες την ημερα.

 

 

μπιλάκια ??

 

κατι φλοιδίτσες του δινω και κανενα  αποξηραμένο σκουληκάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτα. Δεν θα τα χαλασουμε εκει! 1-2 φλυδιτσες η 1-2 σκουληκακια. Καλο ειναι να το ταιζεις 2 φορες την ημερα και αν μπορεις 3 και 4 ριχνωντας του απο ενα!

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτα. Δεν θα τα χαλασουμε εκει! 1-2 φλυδιτσες η 1-2 σκουληκακια. Καλο ειναι να το ταιζεις 2 φορες την ημερα και αν μπορεις 3 και 4 ριχνωντας του απο ενα!

 

:thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 μέρες  ο...  ψαρής  αρχίζει να χαλαρώνει και να του ανοίγει η όρεξη.

Αυτό που πρόσεξα είναι  ότι φτιάχνει   σε μια γωνιά του ενυδρείου πολύ φυσαλιδάκι. Τι σημαίνει αυτό,   γιατί το κάνει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πολύ ωραίος ο μονομάχος σου! :thumbsu: Ζηλεύω τις φωτογραφίες που έβγαλες, ο δικός μου δεν κάθεται, είναι πολύ ντροπαλός :blush:

Link to comment
Share on other sites

Με καλές συνθήκες οι μονομάχοι ζουν 2-3 χρόνια.

 

 

 

Φίλης έζησε 6+ χρόνια και περιέργως όλα αυτά σε γυάλα 1.5 λίτρου χωρίς φίλτρο, με αλλαγές νερού (με αντιχώριο) δεν ξέρω κάθε πότε, μπορεί και κάθε μέρα ή κάθε 2-3 (δεν ξέρω), χωρίς θερμοστάτη... και είχε κάνει και τα ταξιδάκια του στη ζωή του (2-3 πολύωρα ταξίδια Αθήνα-Καβάλλα)  :dj:

 

Έχουν καταγραφεί και παραπάνω χρόνια αλλά ένας μέσος όρος είναι τα ~4 σε καλές συνθήκες.

 

ΥΓ: Πολύ ωραίος μονομάχος.

 

Ωραίο πάει να γίνει και το ενυδρείο.

 

 

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τα καλά σας λόγια! :bigemo_harabe_net-100:

Σήμερα ξεκινώ ερεύνα για φυτά. Βλέπω ότι του αρέσει να μπερδεύεται μέσα στην Anubia. Ιδικά αν κάτι τον τρομάξει πάει… σούμπιτος στης ρίζες της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να στρώσω επάνω στο χαλικάκι  hemiantus esp., να πρασινίσει το μάτι του και μετά να παίξω με Limnophila aquatic + Anubias nana var. Baterii + Nymphaea lotus var. Rurbra.

Τι λέτε ?  Στα  30Lit  μπορώ να κανω τέτοιους συνδυασμούς  ?

Έγινε επεξεργασία - Paolito
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκα στην αγορά για φυτά. Δυστυχώς  αυτά που ήθελα δεν τα βρήκα. Θα συνεχίσω το ψάξιμο και αύριο.

Αγόρασα όμως ένα κομμάτι ξύλου από τα Pet City. Το χρώμα του σκούρο. Δυστυχώς ο «ειδικός» έλειπε και δεν ξέρω τι ξύλο είναι.  Το έπλυνα, το καθάρισα καλά και το έβαλα για βράσιμο. Από την αρχή είχε αρνητική πλευστότητα. Το χρώμα του μέσα στο νερό μετά από λίγο έγινε σχεδόν μαύρο. Έβρασε για 4 ωρίτσες,  με αλλαγές νερού κάθε μια ώρα. Το νερό έβγαινε διαρκώς  σαν να είναι τσάι.

Τώρα το έβαλα μέσα σε μια γυάλα να… ξεκουραστεί. Αύριο θα δω αν έχει αφήσει ταννίνες. Αν και ο μονομάχος θαρρώ τις πάει και τις αντέχει, αν δεν κάνω λάθος. Επίσης να προσθέσω ότι μετά τον βρασμό το ξύλο έγινε βαρύ σαν τούβλο.

 

Σας παραθέτω 2 photo από τον βρασμό.

 

P1060170_zpsztsxsnop.jpg

 

P1060173_zpssov31cnc.jpg

 

πάμε καλα μέχρι εδω ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τις θελει τις τανινες. Μην το τεντωσεις το ξυλο στο βρασιμο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή  σήμερα το αγόρασα, το έβρασα και το βάζω κανονικά από τώρα στο ενυδρείο ? θέλει κάποια προετοιμασία πριν ?

Link to comment
Share on other sites

Αν το επλυνες, το εβρασες και δεν θες να σου βγαλει πολυ μαυριλα βαλτο αυριο. Αστο σημερα στο νερο και βαλτο αυριο.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να στρώσω επάνω στο χαλικάκι  hemiantus esp., να πρασινίσει το μάτι του και μετά να παίξω με Limnophila aquatic + Anubias nana var. Baterii + Nymphaea lotus var. Rurbra.

Τι λέτε ?  Στα  30Lit  μπορώ να κανω τέτοιους συνδυασμούς  ?

 

Τα φυτα που ψαχνεις δεν κανουν για 30 λιτρα ενυδρειο.

Ασε που καποια απο αυτα θελουν αρκετο φως και co2.

Τι φως εχει το ενυδρειο? (βατ και κελβιν λαμπας)

Εσυ θες φυτα ευκολα και μικρα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που ψαχνεις δεν κανουν για 30 λιτρα ενυδρειο.

Ασε που καποια απο αυτα θελουν αρκετο φως και co2.

Τι φως εχει το ενυδρειο? (βατ και κελβιν λαμπας)

Εσυ θες φυτα ευκολα και μικρα.

 

Καταρχάς να πω οτι ο χώρος που βρίσκεται το ψάρι είναι φωτεινός. Η  λάμπα είναι 11Watt, λευκού χρώματος, δεν αναφέρει  Kelvin,  την ανάβω  2-3 ώρες όταν σκοτεινιάσει. Αυτή την στιγμή στο ενυδρείο υπάρχει μια Anubia, για την οποία τρελαίνεται. Βλέποντας ότι του αρέσει το φυτό, σκέφτηκα να προσθέσω  περισσότερο πράσινο ώστε να προσομοιάζει όσο γίνεται  το φυσικό του περιβάλλον. Πιστεύω  με την δική σας  βοήθεια να πετύχω κάτι το όμορφο.

 

Οπότε…  αντιστρέφω την ερώτηση. Ποια σύνθεση  φυτών  θα  ταίριαζε  σε αυτό το ενυδρείο των 30Lit για το συγκεκριμένο ψάρι.  Να ζουν δηλαδή στους 27C , να είναι ανθεκτικά ακόμα και  σε χαμηλό φωτισμό και το βασικότερο να μην επηρεάσουν τις μετρήσεις του νερού.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εβαζα φυτο επιφανειας πιστια ΄η κερατοφυλλο και java fern πανω σε μια ριζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...