Jump to content

Gsa ή gda άλγη;


AgMa

Recommended Posts

Εδώ, στην κατηγορία C. Methology το γράφει:

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/algae/69737-method-controlled-imbalances-summary.html?nocache=1459463361166

Τι θα πάθουν τα φυτά με λίγο ασβέστιο και πολύ μαγνήσιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το καθενα ξεχωριστα σε σκονες...

Το po4 ειναι σκονη.

 

 

ΧΑχα.. ναι ρε παιδια δεν εξαρταται απο τα φωσφορικα...

Στα γαριδαδικα ριχνω 0,1ppm... :P

Gsa δεν εχει , αλλά εχει gda λογο του 12-13 ωρες φωτισμου.

Οκ φωσφορικά δεν ειναι.

Μήπως ειναι απο δυνατό φωτισμό;

Να δοκιμάσω να μειώσω τη φωτό περίοδο απο 8 σε 7 ώρες;

Δυστυχώς δε μπορω να σβήσω μια λάμπα, ανάβουν όλες μαζί. ( 4χ24w)

Επίσης δύσκολο να σηκώσω πιο ψηλά το φωτιστικό, πατάει πάνω στα τζάμια του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα θέμα του Tom Barr που είχα διαβάσει, έγραφε ότι το γεγονός ότι όταν χαμηλώνουμε τα φωσφορικά μειώνονται και οι άλγες, είναι επειδή έχουμε λίγο co2 και μειώνοντας τα φωσφορικά μειώνεται και η ανάπτυξη των φυτών, άρα έρχεται σε ισορροπία το μειωμένο διοξείδιο με τα μειωμένα φωσφορικά. Με λίγα λόγια, ισχυρίζεται ότι και σε αυτό τον μύθο, ευθύνεται το co2.

Άρα τα υψηλά φωσφορικά δεν είναι επικίνδυνα για άλγες, η ανισορροπία τις προκαλεί.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο sorry σου έχω σπαμάρει στο θέμα σου.

Αν μπορείς κάποιος να τα μεταφέρει στις αλγες να συνεχιστεί εκεί μπάς και βγάλω καμία άκρη και απαλλαγώ ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Ουπς, sorry και από 'μένα παρασύρθηκα :)

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Είπα να ανοίξω ένα θέμα για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τη gsa, αλλά βρήκα αυτό το θέμα του Άγγελου και είπα να συνεχίσω εδώ για να είναι μαζεμένες οι πληροφορίες.

Αν μπορεί κάποιος διαχειριστής - συντονιστής να μεταφέρει εδώ και ότι γράψαμε στην παρουσίαση του ενυδρείου του nicpapa για να μην έχει άσχετες πληροφορίες στο θέμα και του το χαλάμε, αλλά όπως είπα και παραπάνω να είναι όλα εδώ μαζεμένα.

 

Επισυνάπτω δύο φωτό που φαίνεται έντονα το πρόβλημα στην άμμο.  Κάθε μία με δύο εβδομάδες καθαρίζω τα τζάμια με μια κάρτα και μετά ξεκινάει και εμφανίζεται όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, από την άμμο και σιγά σιγά πάει προς τα πάνω και στα τζάμια.  Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στο μπροστά και πίσω τζάμι αλλά και λίγο στο ένα πλαϊνό.

Παλιότερα, όταν εμφανίστηκε πρώτη φορά το φαινόμενο ήταν πιο έντονο αλλά αύξησα το enema cooper που ρίχνω 3 φορές την εβδομάδα από 0,7 σε 1ml κάθε Κυριακή, Τρίτη και Πέμπτη και έτσι μειώθηκε πολύ λίγο.  Τα σημάδια στην ουσία ήταν πιο μεγάλα και τώρα είναι πολύ μικρά απλωμένα σε μεγαλύτερη επιφάνεια τζαμιού.  Φωτογραφίες από το τζάμι δεν έχει νόημα να βάλω γιατί είναι τόσο μικρά τα σημάδια που δε θα φαίνεται τίποτα.

Πήρα μέχρι και τεστ φωσφορικών της Salifert και μετράω φωσφορικά μεταξύ ένα και τρία, όπως είναι οι χρωματισμοί που έχει, στην ουσία δεν είναι ούτε στο ένα αλλά ούτε στο 3, κάπου ανάμεσα, δεν είναι και πολύ ξεκάθαρο αυτό με τα χρώματα (με όλα τα τεστ ψάχνομαι λίγο γιατί μπερδεύομαι με τα χρώματα).

 

Πλέον έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως είναι ο έντονος φωτισμός, έχω 4 λάμπες των 24W T5, οι δύο στα 6500Κ της Philips, η μία στα 4000Κ της Philips και η άλλη είναι η eheim freshpower plants, η οποία είναι στα 4000Κ και το χρώμα της είναι προς το ροζ, όχι σαν το κίτρινο της Philips.  Σκέφτηκα όπως ειπώθηκε και σε άλλο θέμα να αντικαταστήσω τη μία Philips στα 4000Κ με μία sylvania grolux στα 8500Κ, μήπως αυτό βοηθήσει.

 

Διαβάζοντας και εδώ στο θέμα είδα κάπου και για σχέση αναλογίας νιτρικών με φωσφορικά.  Την Κυριακή μέτρησα υψηλά νιτρικά, πρέπει να ήταν περίπου 25-30, έκανα αλλαγή νερού λίγο πάνω από 50% και μετά δεν πρόσθεσα nitrogen και μέτρησα 10ppm νιτρικά.  Μέχρι και σήμερα δεν έχω βάλει καθόλου nitrogen και μετράω νιτρικά 10ppm.

 

Τέλος επειδή και το co2 παίζει σημαντικό ρόλο στις άλγες να αναφέρω ότι το είχα περίπου στις 90-100 φυσαλίδες το λεπτό, αλλά επειδή το drop checker πήγαινε οριακά προς το κίτρινο, το χαμήλωσα στις 80-85 για να πρασινίσει.  Η διάχυση γίνεται με εξωτερικό ριάκτορα.

Λίγη ώρα πριν σβήσουν τα φώτα μετράω ph 6,8 & Kh 4, σύμφωνα με τον πίνακα περίπου 20ppm co2 και το πρωί με σβηστά φώτα μετράω ph 6.6, δηλαδή περίπου 31ppm co2.

 

 

Αν πιστεύετε ότι θα βοηθήσει κάπου να αναφέρω το πλήρες πρόγραμμα λίπανσης που ακολουθώ, πείτε μου να το αναρτήσω.

 

 

post-61906-0-68311800-1464805489_thumb.jpg

post-61906-0-56822500-1464805497_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είπα να ανοίξω ένα θέμα για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τη gsa, αλλά βρήκα αυτό το θέμα του Άγγελου και είπα να συνεχίσω εδώ για να είναι μαζεμένες οι πληροφορίες.

Αν μπορεί κάποιος διαχειριστής - συντονιστής να μεταφέρει εδώ και ότι γράψαμε στην παρουσίαση του ενυδρείου του nicpapa για να μην έχει άσχετες πληροφορίες στο θέμα και του το χαλάμε, αλλά όπως είπα και παραπάνω να είναι όλα εδώ μαζεμένα.

 

Επισυνάπτω δύο φωτό που φαίνεται έντονα το πρόβλημα στην άμμο.  Κάθε μία με δύο εβδομάδες καθαρίζω τα τζάμια με μια κάρτα και μετά ξεκινάει και εμφανίζεται όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, από την άμμο και σιγά σιγά πάει προς τα πάνω και στα τζάμια.  Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στο μπροστά και πίσω τζάμι αλλά και λίγο στο ένα πλαϊνό.

Παλιότερα, όταν εμφανίστηκε πρώτη φορά το φαινόμενο ήταν πιο έντονο αλλά αύξησα το enema cooper που ρίχνω 3 φορές την εβδομάδα από 0,7 σε 1ml κάθε Κυριακή, Τρίτη και Πέμπτη και έτσι μειώθηκε πολύ λίγο.  Τα σημάδια στην ουσία ήταν πιο μεγάλα και τώρα είναι πολύ μικρά απλωμένα σε μεγαλύτερη επιφάνεια τζαμιού.  Φωτογραφίες από το τζάμι δεν έχει νόημα να βάλω γιατί είναι τόσο μικρά τα σημάδια που δε θα φαίνεται τίποτα.

Πήρα μέχρι και τεστ φωσφορικών της Salifert και μετράω φωσφορικά μεταξύ ένα και τρία, όπως είναι οι χρωματισμοί που έχει, στην ουσία δεν είναι ούτε στο ένα αλλά ούτε στο 3, κάπου ανάμεσα, δεν είναι και πολύ ξεκάθαρο αυτό με τα χρώματα (με όλα τα τεστ ψάχνομαι λίγο γιατί μπερδεύομαι με τα χρώματα).

 

Πλέον έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως είναι ο έντονος φωτισμός, έχω 4 λάμπες των 24W T5, οι δύο στα 6500Κ της Philips, η μία στα 4000Κ της Philips και η άλλη είναι η eheim freshpower plants, η οποία είναι στα 4000Κ και το χρώμα της είναι προς το ροζ, όχι σαν το κίτρινο της Philips.  Σκέφτηκα όπως ειπώθηκε και σε άλλο θέμα να αντικαταστήσω τη μία Philips στα 4000Κ με μία sylvania grolux στα 8500Κ, μήπως αυτό βοηθήσει.

 

Διαβάζοντας και εδώ στο θέμα είδα κάπου και για σχέση αναλογίας νιτρικών με φωσφορικά.  Την Κυριακή μέτρησα υψηλά νιτρικά, πρέπει να ήταν περίπου 25-30, έκανα αλλαγή νερού λίγο πάνω από 50% και μετά δεν πρόσθεσα nitrogen και μέτρησα 10ppm νιτρικά.  Μέχρι και σήμερα δεν έχω βάλει καθόλου nitrogen και μετράω νιτρικά 10ppm.

 

Τέλος επειδή και το co2 παίζει σημαντικό ρόλο στις άλγες να αναφέρω ότι το είχα περίπου στις 90-100 φυσαλίδες το λεπτό, αλλά επειδή το drop checker πήγαινε οριακά προς το κίτρινο, το χαμήλωσα στις 80-85 για να πρασινίσει.  Η διάχυση γίνεται με εξωτερικό ριάκτορα.

Λίγη ώρα πριν σβήσουν τα φώτα μετράω ph 6,8 & Kh 4, σύμφωνα με τον πίνακα περίπου 20ppm co2 και το πρωί με σβηστά φώτα μετράω ph 6.6, δηλαδή περίπου 31ppm co2.

 

 

Αν πιστεύετε ότι θα βοηθήσει κάπου να αναφέρω το πλήρες πρόγραμμα λίπανσης που ακολουθώ, πείτε μου να το αναρτήσω.

Βρε Μάκη μου υπόθεση κάνω γιατί μου θυμίζει λίγο κάτι από το ιστορικό μου. Μήπως αυτό που βλέπεις είναι κυανοβακτήριο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει σε συμπέρασμα, το γράφω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται.

Τελικά έχω και green dust και green spot. Η spot περιορίστηκε (δεν ξέρω ακόμη αν υποχώρησε εντελώς γιατί δεν καθαρίζω το τζάμι προς το παρόν) με χρήση seachem phosphorus 1ml ανά μέρα. Ξέρω είναι αρκετή δοσολογία για 15 λίτρα μεικτά αλλά αφού τόσο χρειάζεται το σύστημα μου;

Οι μετρήσεις μου επιτέλους δείχνουν φωσφορικά 0.25-0.50ppm.

Για την green dust εφάρμοσα την μέθοδο του Tom Barr όπου την αφήνεις να κάνει τον κύκλο της 3-4 εβδομάδες περίπου. Μετά από αυτό αρχίζει να καφετίζει και ξεκολλάει πολύ εύκολα. Ήδη δήμερα την παρατήρησα και άρχισε να καφετίζει. Την αφήνω να προχωρήσει και άλλο γιατί δεν έχει καφετίσει όλη και μετά θα την αφαιρέσω με τον τρόπο που γράφει στο φόρουμ εδώ (αφαίρεση με χαρτί, μεγάλη αλλαγή και καθάρισμα των φίλτρων).

Φώτο με την εξέλιξή της όπου φαίνονται τα σημεία που έχει αρχίσει να γίνεται καφέ:

 

 

Οι γραμμές στο τζάμι έγιναν με ένα καλαμάκι για να δω πόσο εύκολα ξεκολλάει...

IMG_20151223_132244.jpg

 

IMG_20151223_132302.jpg

 

IMG_20151223_132334.jpg

 

IMG_20151223_132345.jpg

 

Είναι 2 εβδομάδες που δεν την έχω πειράξει καθόλου.

Άγγελε μπορεί αυτό που σου λέω να μην είναι η λύση στο πρόβλημα. Αλλά επειδή όπως αναφέρει και ο Νίκος υπάρχει μία περίπτωση η συγκεκριμένη άλγη να καταντήσει μακροχρόνια υπόθεση ...Έχεις μέσα αλγοφάγους οργανισμούς να την κρατάνε υπό έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτος σου βλεπω κυανο.. .δεν ειναι gsa.

 

Aπο κατω στις αλλες φωτος ειναι gda και gsa.

 

Ξεχασα να σου πω.

Δοκιμασε αντιστοιχες λαμπες , σε osram...

Η philips εμενα ποτε δεν μου καθισε.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Βρε Μάκη μου υπόθεση κάνω γιατί μου θυμίζει λίγο κάτι από το ιστορικό μου. Μήπως αυτό που βλέπεις είναι κυανοβακτήριο;

 

Στις φωτος σου βλεπω κυανο.. .δεν ειναι gsa.

 

Aπο κατω στις αλλες φωτος ειναι gda και gsa.

Αν ήταν κυανό θα έβγαινε μόνο μπροστά στο τζάμι;  Δεν θα έβγαινε και πάνω στην άμμο;

Επίσης, στη φωτό δε φαίνεται και πολύ καλά, αλλά είναι πράσινο.  Όταν καθαρίζω τα τζάμια με κάρτα κάνω και αυτό και φεύγει και μετά από μία με δύο εβδομάδες ξαναεμφανίζεται στο ίδιο σημείο.

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι κάτω από την άμμο έχω υπόστρωμα της sera το flore depot, αν παίζει κάπου ρόλο...

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν κυανό θα έβγαινε μόνο μπροστά στο τζάμι;  Δεν θα έβγαινε και πάνω στην άμμο;

Επίσης, στη φωτό δε φαίνεται και πολύ καλά, αλλά είναι πράσινο.  Όταν καθαρίζω τα τζάμια με κάρτα κάνω και αυτό και φεύγει και μετά από μία με δύο εβδομάδες ξαναεμφανίζεται στο ίδιο σημείο.

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι κάτω από την άμμο έχω υπόστρωμα της sera το flore depot, αν παίζει κάπου ρόλο...

Όχι αναγκαία και εκεί που βγήκε δεν έχεις καθόλου κυκλοφορία Μάκη , κάτι το οποίο και προτιμά.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν κυανό θα έβγαινε μόνο μπροστά στο τζάμι;  Δεν θα έβγαινε και πάνω στην άμμο;

Επίσης, στη φωτό δε φαίνεται και πολύ καλά, αλλά είναι πράσινο.  Όταν καθαρίζω τα τζάμια με κάρτα κάνω και αυτό και φεύγει και μετά από μία με δύο εβδομάδες ξαναεμφανίζεται στο ίδιο σημείο.

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι κάτω από την άμμο έχω υπόστρωμα της sera το flore depot, αν παίζει κάπου ρόλο...

Στο μπροστινο τζαμι αναμεσα σε βυθο και σε τζαμι και εγω εχω σε ολα τα ενυδρεια μου....

Κυανο ειναι αλλα δεν βγαινει επανω.

Αν μηδενισεις τα νιτρικα ισως σου πεταχτει και επανω.

Link to comment
Share on other sites

Στο μπροστινο τζαμι αναμεσα σε βυθο και σε τζαμι και εγω εχω σε ολα τα ενυδρεια μου....

Κυανο ειναι αλλα δεν βγαινει επανω.

Αν μηδενισεις τα νιτρικα ισως σου πεταχτει και επανω.

Νίκο τα ενεργά υποστρώματα που έχουν αζωτούχες ενώσεις κινδυνεύουν λιγότερο να πιάσουν το κυανοβακτήριο;

Link to comment
Share on other sites

Στο μπροστινο τζαμι αναμεσα σε βυθο και σε τζαμι και εγω εχω σε ολα τα ενυδρεια μου....

Κυανο ειναι αλλα δεν βγαινει επανω.

Αν μηδενισεις τα νιτρικα ισως σου πεταχτει και επανω.

χαχαχαχαχαχα!!!  Που έχεις κυανό ρε Νίκο, εσένα τα ενυδρεία σου λάμπουν!!! :)

 

Οκ, έστω ότι είναι κυανό το οποίο δεν επηρεάζει κάπου από τη στιγμή που έχω νιτρικά και τα παρακολουθώ να μην τα μηδενίσω, ακόμα και τώρα που σταμάτησα να ρίχνω, μετράω συνέχεια.

Να το καθαρίζω μηχανικά κάθε 2 εβδομάδες τραβώντας με σκούπα βυθού;  Να βάλω και ένα κυκλοφορητή να χτυπάει εκεί κάτω στο σημείο για κάποιες ημέρες ή να το αφήσω ως έχει αφού δε σκάει μύτη προς τα πάνω;

Με τη gsa επίσης τι μπορεί να φταίει και τι προτείνεις να κάνω;  Αυτή είναι ένα θεματάκι σοβαρό γιατί μόλις αρχίσει και γεμίζει μου φαίνεται ότι θαμπώνει το ενυδρείο και δείχνει χάλια, οπότε την Κυριακή καθαρίζω και το πρόβλημα είναι ότι βγαίνει δύσκολα και δε φαίνεται καθόλου με σβηστά φώτα.

Να το αφήσω και άλλο να ισορροπήσει μόνο του ή να αλλάξω κάτι στις ρουτίνες;  Είναι έτσι περίπου δύο μήνες αν θυμάμαι καλά και συνεχίζει...

 

Νίκο τα ενεργά υποστρώματα που έχουν αζωτούχες ενώσεις κινδυνεύουν λιγότερο να πιάσουν το κυανοβακτήριο;

Μην αγχώνεσαι εσύ αμέσως.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα!!!  Που έχεις κυανό ρε Νίκο, εσένα τα ενυδρεία σου λάμπουν!!! :)

 

Οκ, έστω ότι είναι κυανό το οποίο δεν επηρεάζει κάπου από τη στιγμή που έχω νιτρικά και τα παρακολουθώ να μην τα μηδενίσω, ακόμα και τώρα που σταμάτησα να ρίχνω, μετράω συνέχεια.

Να το καθαρίζω μηχανικά κάθε 2 εβδομάδες τραβώντας με σκούπα βυθού;  Να βάλω και ένα κυκλοφορητή να χτυπάει εκεί κάτω στο σημείο για κάποιες ημέρες ή να το αφήσω ως έχει αφού δε σκάει μύτη προς τα πάνω;

Με τη gsa επίσης τι μπορεί να φταίει και τι προτείνεις να κάνω;  Αυτή είναι ένα θεματάκι σοβαρό γιατί μόλις αρχίσει και γεμίζει μου φαίνεται ότι θαμπώνει το ενυδρείο και δείχνει χάλια, οπότε την Κυριακή καθαρίζω και το πρόβλημα είναι ότι βγαίνει δύσκολα και δε φαίνεται καθόλου με σβηστά φώτα.

Να το αφήσω και άλλο να ισορροπήσει μόνο του ή να αλλάξω κάτι στις ρουτίνες;  Είναι έτσι περίπου δύο μήνες αν θυμάμαι καλά και συνεχίζει...

 

Μην αγχώνεσαι εσύ αμέσως.

 

Oχι ρε συ μην το καθαρισεις καν,....

Αν εχεις νιτρικα και κυκλοφορια, μην την φοβασαι...

Αν σε χαλαει οπτικα καθαρισε την, μπορεις να την καθαρισεις με μια καρτα ή με ξυραφι.

Δεν χρειαζεται σκουπα.

Γιατην gsa .

Δοκιμασε αλλαγες...

Κανε 2 φορες την εβδομαδα αλλαγες αν δεν ειναι κοπος.

Αλλα μην σε απασχολει , δεν ειναι καποια δυσκολη αλγη.

Περισοτερο δωσε βαρος στην αναπτυξη των φυτων.

Ισως βοηθησει το χαμηλωμα στα φωτα, ή το να μην χτυπανε τα φωτα στο τζαμι.

Στα φυτα επανω εχει?

Link to comment
Share on other sites

1-3 φωσφορικά, έχει μεγάλη απόκλιση η μέτρηση. Αν είναι 1, σε παίρνει να ρίξεις και άλλο φώσφορο. Αν είναι 3 δεν σε παίρνει. Αν μπορείς πάρε άλλο τεστ πχ. Sera να είσαι πιο σίγουρος. Στα δικά μου ενυδρεία, όταν έχω green spot υποχωρεί με αύξηση φωσφορικών.

Link to comment
Share on other sites

Oχι ρε συ μην το καθαρισεις καν,....

Αν εχεις νιτρικα και κυκλοφορια, μην την φοβασαι...

Αν σε χαλαει οπτικα καθαρισε την, μπορεις να την καθαρισεις με μια καρτα ή με ξυραφι.

Δεν χρειαζεται σκουπα.

Γιατην gsa .

Δοκιμασε αλλαγες...

Κανε 2 φορες την εβδομαδα αλλαγες αν δεν ειναι κοπος.

Αλλα μην σε απασχολει , δεν ειναι καποια δυσκολη αλγη.

Περισοτερο δωσε βαρος στην αναπτυξη των φυτων.

Ισως βοηθησει το χαμηλωμα στα φωτα, ή το να μην χτυπανε τα φωτα στο τζαμι.

Στα φυτα επανω εχει?

1-3 φωσφορικά, έχει μεγάλη απόκλιση η μέτρηση. Αν είναι 1, σε παίρνει να ρίξεις και άλλο φώσφορο. Αν είναι 3 δεν σε παίρνει. Αν μπορείς πάρε άλλο τεστ πχ. Sera να είσαι πιο σίγουρος. Στα δικά μου ενυδρεία, όταν έχω green spot υποχωρεί με αύξηση φωσφορικών.

Άγγελε,

Απόκλιση έχει, αλλα ένα δεν ειναι σίγουρα, ειναι περισσότερο και έριξα ήδη λίγο enema cooper παραπάνω και δες παρακάτω τι έχω γράψει...

Νίκο,

Όχι τα φυτά ειναι καθαρά. Έβγαλε λίγη bba η valisneria, μάλλον ή επειδή έριξα λίγο παράπάνω enema cooper την Τρίτη ή επειδη έκανα κάποια σκαμπανεβάσματα στο co2 μέσα στην εβδομάδα, αλλα ειναι πολύ λίγο και νομίζω ελεγχόμενο, θα ρίξω και λίγο excel που έχω ακόμα...

Θα το παλέψω για 2 αλλαγές αν προλάβω.

Τα φυτά αυτή την εβδομάδα πρώτη φορά δεν αναπτύχθηκαν πολύ, ίσως επειδη δεν έριξα νιτρικά, γιατί πριν που ηταν ανεβασμένα πήγαιναν σφαίρα.

Τα φώτα πως να τα χαμήλωσω, ανάβουν όλα μαζί, μήπως να δοκιμάσω άλλη λάμπα όπως έγραψα πιο πάνω;

Επίσης πως να τα κανω να μη χτυπάνε πάνω στο τζαμί, το φωτιστικό πατάει πάνω στο τζαμί του ενυδρειο...

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Όχι τα φυτά ειναι καθαρά. Έβγαλε λίγη bba η valisneria, μάλλον ή επειδή έριξα λίγο παράπάνω enema cooper την Τρίτη ή επειδη έκανα κάποια σκαμπανεβάσματα στο co2 μέσα στην εβδομάδα, αλλα ειναι πολύ λίγο και νομίζω ελεγχόμενο, θα ρίξω και λίγο excel που έχω ακόμα...

Θα το παλέψω για 2 αλλαγές αν προλάβω.

Τα φυτά αυτή την εβδομάδα πρώτη φορά δεν αναπτύχθηκαν πολύ, ίσως επειδη δεν έριξα νιτρικά, γιατί πριν που ηταν ανεβασμένα πήγαιναν σφαίρα.

Τα φώτα πως να τα χαμήλωσω, ανάβουν όλα μαζί, μήπως να δοκιμάσω άλλη λάμπα όπως έγραψα πιο πάνω;

Επίσης πως να τα κανω να μη χτυπάνε πάνω στο τζαμί, το φωτιστικό πατάει πάνω στο τζαμί του ενυδρειο...

Για τις λαμπες πριν δοκιμασεις ακριβες, δοκιμασε οσραμ ....

Αμαν παταει δεν μπορεις να παιξεις με τον φωτισμό.

Βαλε ενα κρεμαστο να μπορεις να παιζεις... :P

Mην αφηνεις τα νιτρικα να μηδενιζουν... μπλοκαρουν ταφυτα.

Γενικα αν του λειψει ενα στοιχειο σταματανε, μεχρι να το ξαναβρουν και να συνεχισουν.

Link to comment
Share on other sites

Για τις λαμπες πριν δοκιμασεις ακριβες, δοκιμασε οσραμ ....

Αμαν παταει δεν μπορεις να παιξεις με τον φωτισμό.

Βαλε ενα κρεμαστο να μπορεις να παιζεις... :P

Mην αφηνεις τα νιτρικα να μηδενιζουν... μπλοκαρουν ταφυτα.

Γενικα αν του λειψει ενα στοιχειο σταματανε, μεχρι να το ξαναβρουν και να συνεχισουν.

Η Osram δε θα ειναι το ίδιο με τη philips που ήδη έχω; Προτείνεις να αλλάξω και τις 3 Philips με Osram δηλαδή και όχι μόνο τη μια που λέω εγώ; Κοιτά και η grolux που σκεφτομουνα να βάλω στη θέση της μιας Philips δεν πρέπει να έχει πάνω απο 8-9 ευρώ. Αν πιστεύεις ότι δυο Osram στα 6500 και μια στα 4000 θα ειναι οκ το δοκιμάζω... Και εννοείται η Eheim μένει πάνω όπως ειναι...

Το φωτιστικό τώρα που το λες.... Επειδη το ενυδρειο ειναι πάνω στο πάσο της κουζίνας... Μπορω να το κρεμάσω στο καπέλο- ξύλο που έχει απο πάνω το πάσο... Αν δε με κρεμάσει και εμένα η γυναίκα μου μαζί του...:P

Link to comment
Share on other sites

Η Osram δε θα ειναι το ίδιο με τη philips που ήδη έχω; Προτείνεις να αλλάξω και τις 3 Philips με Osram δηλαδή και όχι μόνο τη μια που λέω εγώ; Κοιτά και η grolux που σκεφτομουνα να βάλω στη θέση της μιας Philips δεν πρέπει να έχει πάνω απο 8-9 ευρώ. Αν πιστεύεις ότι δυο Osram στα 6500 και μια στα 4000 θα ειναι οκ το δοκιμάζω... Και εννοείται η Eheim μένει πάνω όπως ειναι...

Το φωτιστικό τώρα που το λες.... Επειδη το ενυδρειο ειναι πάνω στο πάσο της κουζίνας... Μπορω να το κρεμάσω στο καπέλο- ξύλο που έχει απο πάνω το πάσο... Αν δε με κρεμάσει και εμένα η γυναίκα μου μαζί του... :P

χαχα,,, κρεμασε το και θα σε κρεμασει. :P

Ναι γενικα εχω δοκιμασει και την philips και δεν εμεινα ευχαριστημενος..

Δοκιμασε να αλλαξεις τις philips σε οσραμ ,και πες μου αν εχει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

χαχα,,, κρεμασε το και θα σε κρεμασει. :P

Ναι γενικα εχω δοκιμασει και την philips και δεν εμεινα ευχαριστημενος..

Δοκιμασε να αλλαξεις τις philips σε οσραμ ,και πες μου αν εχει διαφορα.

Eρώτηση. 

 

Τα σενάρια ότι μία osram τ5 διατηρεί το φάσμα της 2 μήνες και μετά είναι ακατάληλη ισχύουν;

Όσραμ έχω και εγώ αλλά κάτι τέτοια μου είπαν σήμερα κάποιοι κάποιοι.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα τις philips με osram και πήρα και μία sylvania grolux να βρίσκεται αφού έχω τη δυνατότητα να βάλω πολλές λάμπες και να πειραματιστώ και σε διαφορετικά φάσματα

Οι λάμπες μπήκαν με την ακόλουθη σειρά από εμπρός προς τα πίσω:

 

  1. Osram 24W @ 6500K
  2. Sylvania Grolux 24W @ 8500K??
  3. Osram 24W @ 6500K
  4. Eheim fresh power plants 24W @ 4000K

 

Έχω ακόμα μία osram στα 4000Κ για να αλλάξω τη grolux αν κάτι δεν πάει καλά ή και για να δω πως θα φαίνεται το ενυδρείο. 

 

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

8500 κ η grolux ναι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είσαι καλά από φωτισμό, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Βέβαια απότομη αλλαγή σε 3 απ' τις 4 λάμπες, ελπίζω να μην έχεις παρατράγουδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...