Jump to content

Διατροφή νεροχελωνας


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!εδω και 2 μήνες εχω ενα νεροχελωνακι τύπου Yellow bellied turtle.την εχω μόνη της σε ενα ενυδρείο αρκετά ικανοποιητικό για το μέγεθος της.επισης εχω φίλτρο.θερμοστατη και λάμπα uva η οποία ανάβει και κλείνει με χρονοδιακόπτη. Ξεκίνησα να την ταΐζω γαριδουλες τις οποίες μετα απο κάποιες μερες δεν τις έτρωγε με όρεξη όποτε πήγα και της πηρα τα στικς για τα οποία τρελενεται!απο το pet shop μου είπαν να της δίνω 2 στικς το πρωί 2 το απόγευμα και το μεσημέρι κανα δυο γαρίδες.μηπως ομως ειναι πολυ;;;;φοβαμαι μην μεγαλώσει εσωτερικά πιο γρήγορα απο οτι το καβούκι της....(εννοείται πως εχω και όλες τις σταγόνες για καβούκι,βιταμίνες,ματια αντιχλωριο)περιμενω σύντομα την βοήθεια σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για την τροφή δεν είμαι σίγουρη μα χρειάζεται λάμπα uvb και οχι uva !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Κατ αρχάς,εύστοχη η παρατήρηση της Marich. Όλες οι λάμπες έχουν υνΑ ακτινοβολία, δεν πάει να πει ότι έχουν και υνΒ όμως. Την υνΒ όμως θέλουμε εμείς....

Όσο για το θέμα διατροφής, ταΐζεις το ζωάκι σου κανονικά, αυτό που φοβασε ειναι φύση αδύνατο να συμβεί.... Ειναι σαν να μου λες πως αν εμείς τρώμε πολύ θρεπτικά, μπορεί να αναπτυχθούν περισσότερο τα οστά μας (εσωτερικό) ενώ το δέρμα μας (εξωτερικό) όχι τόσο γρήγορα..... Η ανάπτυξη των έσω ειναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την ανάπτυξη των έξω.... Το καβούκι της ειναι ένα ζωντανό μέρος του σώματος της, ο εξωσκελετος της (σαν δέρμα) που δεν δρα αυτόνομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ παιδιά το εχω διαβάσει ήδη για την λάμπα αλλα οταν πήγα στο pet shop μου είπαν πως μονο αυτο χρειάζεται .ειμαστε διατεθειμένοι να κανουμε το καλύτερο για τη χελωνάκια μας!(θα μπει σύντομα και η λάμπα uvb.ποιο ειναι το κανονικό της διατροφής της;;εγω όποτε πάω κοντά και πιάσω τα στικς τρελενεται θελει να της δώσω.και οταν δεν την δίνω την λυπάμαι....

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει να σου πει σίγουρα. Έχω ψάξει σε όλα τα φόρουμ παγκοσμίως και άκρη δεν έβγαλα. Αναφέρομαι στην ποσότητα φαγητού. Είναι στην φύση της να ζητάει συνέχεια φαγητό ώστε να αποθηκεύσει ότι χρειάζεται για την χειμερια νάρκη. Μην την λυπάσαι και μην υποκυπτεις στα παρακαλια της. Δεν ελέγχει το φαγητό της για αυτό κάνει έτσι. Στην φύση δεν τρώει όλη μέρα. Κάπου διάβασα πως συνήθως τρώνε μια φορά το πρωί μόλις βγει ο ήλιος και μια το απόγευμα πριν δυσει. Εγώ προσωπικά έτσι την ταιζω αλλά πολλές φορές το μεσημέρι της δίνω και λίγο μαρούλι. Κρίνοντας από το πόσο έχει μεγαλώσει μέσα σε 15 μήνες που την έχω, μάλλον την ταιζω πολύ. Το ενυδρείο διαστάσεων 60Χ40Χ30 είναι πλέον μικρό. Αλλά δεν έχει πάθει κάτι από το φαγητό. Το σημαντικό κατά την γνώμη μου είναι σωστές συνθήκες διαβίωσης. Καλό φίλτρο, λάμπες, θερμοκρασία και πλούσια διατροφή. Αλλά ακόμη πιο σημαντικό είναι η αγάπη μας και η φροντίδα μας. Στην φωτογραφία παρακάτω είναι η δικιά μου χελώνα ακριβώς έναν χρόνο αφού την πήραμε. Όταν την πήραμε ήταν όσο ένα κερμα των 2€.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρά πολυ δεν θα υποκύψω στα παρακάλια της!να την χαίρεσαι τη χελώνα σου φτου φτου της!!!οσο για την λάμπα να βγάλω την uva και να βάλω μονο την uvb η και τις δυο να εχω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Μόνο η uvb χρειάζεται και μία ακόμη απλή τύπου σποτ για το μέρος που λιαζεται.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και κάτι ακομη...εχω παρατηρήσει πως κανει μπουρμπουλήθρες με το νερό τι σημαίνει αυτο και κανει και θόρυβο σαν τρίξιμο .γνωριζει κανεις κάτι σχετικά;;;;

Link to comment
Share on other sites

Φάση είναι και θα της περάσει ;) Και μένα το έκανε ένα διάστημα. Ακριβώς όπως το περιγράφεις. Μετά σταμάτησε να το κάνει και από τότε δεν το έκανε ξανά. 

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο πολυ φαει τοσο πιο πολυ θα αφοδευση

ΤΟ ποσο θα μεγαλωσει εξερταται πρώτα απο τον χωρο του ειναι κλασικο ηδος που πασχει απο νανισμο

και η διατροφη του πρεπει να ειναι πληρης με ποικιλια

ΔΛΔ την καλητερη διατροφη να κανει κ μεγαλωνει σε κουβα δε θα μεγαλωσει ποτε

οσο για τις μπορμπουληθρες μην ανχωνεσαι εχω κανει μια ερευνα απο τι μπορει να ειναι αλλα δεν ειναι του παρωντος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας παιδιά!το θέμα της διατροφής παλι.ο σύντροφος μου την ταΐζει κάθε πρωί για 5´ (όσα στικ φάει σε αυτο το πεντάλεπτο)κάπου το εχει διαβάσει λεει!επισης κάθε βράδυ της δίνει μια μισή φέτα βραστό καρότο σε κομματάκια.θεωρω πως ειναι υπερβολικό και ήδη ειναι φανερή η ανάπτυξη της!(φανταστείτε πως την εχουμε απο το Σεπτέμβριο και ειναι ήδη οσο ειναι η παλάμη μου και λιγο μεγαλύτερη.το ενυδρείο σε λίγο καιρό δεν θα την φτάνει!ο λόγος που απευθυνομαι σε εςας ειναι γιατι ζητάω μια απάντηση.ειναι σωστός ο τρόπος διατροφής που ακολουθεί η θα της κανει κακό απο την πολυ του αγαπη και φροντίδα;

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είχα πει και παλιότερα κανείς δεν ξέρει να σου απαντήσει στα σίγουρα. Εγώ προσωπικά αποφεύγω αυτό με τον χρόνο γιατί η δικιά μου σίγουρα τρώει πολύ γρήγορα και έτσι δεν το ελέγχω το πόσο θα φάει. Την ταΐζω μια μίξη με γαρίδες και στικ μια το πρωί και μια το απόγευμα. Ενδιάμεσα της δίνω πολύ λίγη μπανάνα. Βλέποντας την ανάπτυξη της σίγουρα την ταΐζω πολύ αλλά δεν έχει πάθει κάτι. Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με την διατροφή αν οι συνθήκες διαβίωσης είναι σωστές.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!τις τελευταίες μερες εχω παρατηρησει οτι το δέρμα της χελώνας μου ξεχειλίζει απο το καβούκι της να ανησυχήσω;δεν εχω αλλάξει κάτι στην διατροφή της?σας εύχομαι καλη ανάσταση και καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημείο ακριβώς συμβαίνει αυτό; Αν μπορούσες να βγάλεις καμιά φωτογραφία θα ήταν καλύτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Ζαλαρε καλημέρα .το πιο έντονο ειναι στο μπροστινό μέρος των πίσω ποδιών(κοιλιά να το πω εκείνο το σημείο;)και στα μπροστινά πόδια του συμβαίνει αλλα το έντονο ειναι πίσω!ο σύντροφος μου την ταΐζει με το πεντάλεπτο που σου είχα πει!θα του πω να ανεβάσει φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας μόνο από την φωτογραφία, καλά τα βλέπω τα πράγματα. Και στην δικιά μου χελώνα τα βλέπω αυτά. Άλλες φορές είναι τέρμα μέσα, άλλες βγαίνουν λίγο έξω. Εξαρτάται από το πόσο αέρα έχει μέσα της. Έχω δει πολλές φωτογραφίες στο διαδίκτυο και το κριτήριο πάχους της χελώνας δεν είναι εκείνο το σημείο. Κάποιοι γνώστες λένε δηλαδή ότι βλέπεις το περιττό βάρος από τα μπρατσακια της. Το σίγουρο για μένα είναι πως το πεντάλεπτο είναι πολύ. Και αυτό το λέω επειδή η δικιά μου χελώνα τρώει όλο το φαγητό της σε ένα με ενάμιση λεπτό το πολύ.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...