Jump to content

Κοκκινομαγουλες χελωνες set up ενυδρειου-συμβουλες


Recommended Posts

Καλος σας βρηκα παιδια μιας και νεος στο forum και πολα ευχαριστω για πολλες πληροφοριες που πηρα απο εδω για αυτο το ειδος νεροχελωνας.Μαλλον την ''πατησα'' και εγω οπως πολοι αλλοι απο την ΜΗΔΑΜΙΝΗ γνωση του pet shop προς αυτα τα υπεροχα πλασματα.Ολα ξεκινησαν οταν η κορακλα μου (2 και κατι χρονων) μου ζητισε χελωνα καθως απο πολυ μικρη εχει κωλημα με αυτες.Ετσι λοιπον της πηρα 3 χελωνιτσες στο μεγεθος 2ευρου και λιγο ποιο μεγαλες.Κλασικα στο pet μου ειπαν δεν θελουν τιποτα...γαριδουλες,μια πλαστικη χελωνιερα αλλαγμα νερο μια φορα την εβδομαδα και ολα οκ..γι'αυτο και πηρα 3.

Ολα αυτα οπως γνωριζεται καλητερα απο εμενα δεν υσχιουν και γι'αυτο θελω να μοιραστω μαζι σας ενα set up που εχω στο νου μου,επιτα απο πολυ διαβασμα στο νετ.Διορθωστε με αν κατι δεν ειναι σωστο παρακαλω.

1: Λαμπα UVB 5.0

2: Θερμαντικη λαμπα αυτην: http://www.petsupermarket.gr/4316/%C...p-50w230v.html

3: Ενυδρειο γυαλινο με διαστασεις 80χ35χ45 (ΜχΠχΥ) θα την βγαλω για 2-3 χρονακια?Ποσα λιτρα παιρνει ενα ενυδρειο τετοιων διαστασεων?

4: θερμοστατη 75w αυτον: http://www.petsamolis.gr/%CF%80%CF%8...MA1035715.html 


5: Φιλτρο,για αρχη ενα εσωτερικο Marina 150ltr

Το νερο τωρα που ειναι μικρα πρεπει να ειναι 10-15 εκ σωστα?

Ειμαι απο νησι και δυστιχος ολα θα τα παραγγειλω απο ιντερνετ γιατι δεν υπαρχει τιποτα εδω.

Τις χελωνες τις εχω κανενα μηνα τωρα στην χελωνιερα που μου δωσανε με τακτικες ολικες αλλαγες νερου ανα 2-3 μερες και 40% περιπου καθε μερα.Οσο μπορω τις βαζω στον ηλιο μεχρι να παραγγειλω λαμπες.Η μια δεν ειναι και τοσο καλα και την εχω χωρισει απο τις αλλες σε ενα ταπερ.Ειναι νοχελικη,καθετε στο βραχακι της συνεχεια με αρκετες ωρες κλειστα τα ματια και δεν εχει φαει καθολου απο την ωρα που τις πηρα.Ειχε καποιε ασπριλες στο δερμα (μυκιτιαση αν δεν κανω λαθος) η οποιες υποχωρησαν κατα 80% μετα την απευθειας εκθεση στο ηλιο.Για τα ματια θα της παραγγειλω σταγωνες αλλα μεχρι τοτε διαβασα οτι μπορω να της βαλω και χαμομιλακι τι λετε?Επισεις δεν μπαινει σχεδων καθολου στο νερο και βγαζει φουσκαλιτσες απο την μυτη που και που,σαν να'ναι κρυομενη μου φαινετε.

Οι αλλες 2 ειναι στην χελωνιερα,της ταιζω 1 φορα την μερα γαριδες η μια ειναι λιγο φοβησμενη ακομα αλλα η αλλη δεν μασαει,πεφτει με την μια στο φαγητο και τρωει περισωτερο απο την αλλη η οποια τρωει μερα παρα μερα.

Ελπιζω να μην σας κουρασα και ξεχασα να αναφερω οτι στην παραγγελεια που θα κανω περιλαμβανονται καποιες τροφες για να εχουν πλουσιο μενου,βιταμινες με ασβεστιο & D3 και ενα βελτιοτικο νερου.

 

ΥΓ: Δεν υπαρχει καμια προθεση για διαφιμηση στο παρα πανω ποστ.


 

Έγινε επεξεργασία - leriban
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλώς ήρθες στην παρέα μας, και να χαίρεσαι την κόρη σου, την οποία και ευχαριστούμε γιατί τυπικά εξ αιτίας της είσαι μαζι μας,χαχα.

Επί του θέματος τώρα:

1: οκ

2: δεν μου ανοίγει, αλλά φαντάζομαι θα είναι οκ.

3: καλό είναι, αν και θα προτιμούσα να δώσεις περισσότερο πλάτος, μιας που θα είναι 3. Θεωρητικά θα ήταν οριακά σε μέγεθος για 2 χρόνια, όποτε αν θες κάτι μόνιμο καλύτερα πήγαινε σε μεγαλύτερο, για να γλιτώσεις και τα έξοδα της δεύτερης αγοράς.

4: καλύτερα βρε μεγαλύτερο, θα ζεσταίνει το νερό με περισσότερη άνεση.

Ξέχασες όμως κάτι πολύ σημαντικό: Το φίλτρο?

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλώς ήρθες στην παρέα μας, και να χαίρεσαι την κόρη σου, την οποία και ευχαριστούμε γιατί τυπικά εξ αιτίας της είσαι μαζι μας,χαχα.

Επί του θέματος τώρα:

1: οκ

2: δεν μου ανοίγει, αλλά φαντάζομαι θα είναι οκ.

3: καλό είναι, αν και θα προτιμούσα να δώσεις περισσότερο πλάτος, μιας που θα είναι 3. Θεωρητικά θα ήταν οριακά σε μέγεθος για 2 χρόνια, όποτε αν θες κάτι μόνιμο καλύτερα πήγαινε σε μεγαλύτερο, για να γλιτώσεις και τα έξοδα της δεύτερης αγοράς.

4: καλύτερα βρε μεγαλύτερο, θα ζεσταίνει το νερό με περισσότερη άνεση.

Ξέχασες όμως κάτι πολύ σημαντικό: Το φίλτρο?

Σ'ευχαριστω,βασικα οντως η κορη μου εβαλε το μικροβιο και τωρα ολη την ωρα ψαχνω τι να τους παρω..

λοιπον μετα το 4 που εχω γραψει ειχε και συνεχεια αλλα δεν την εμφανισε,δεν ξερω γιατι.

5: Φιλτρο,για αρχη ενα εσωτερικο Marina 150ltr
Το νερο τωρα που ειναι μικρα πρεπει να ειναι 10-15 εκ σωστα?
Ειμαι απο νησι και δυστιχος ολα θα τα παραγγειλω απο ιντερνετ γιατι δεν υπαρχει τιποτα εδω.
Τις χελωνες τις εχω κανενα μηνα τωρα στην χελωνιερα που μου δωσανε με τακτικες ολικες αλλαγες νερου ανα 2-3 μερες και 40% περιπου καθε μερα.Οσο μπορω τις βαζω στον ηλιο μεχρι να παραγγειλω λαμπες.Η μια δεν ειναι και τοσο καλα και την εχω χωρισει απο τις αλλες σε ενα ταπερ.Ειναι νοχελικη,καθετε στο βραχακι της συνεχεια με αρκετες ωρες κλειστα τα ματια και δεν εχει φαει καθολου απο την ωρα που τις πηρα.Ειχε καποιε ασπριλες στο δερμα (μυκιτιαση αν δεν κανω λαθος) η οποιες υποχωρησαν κατα 80% μετα την απευθειας εκθεση στο ηλιο.Για τα ματια θα της παραγγειλω σταγωνες αλλα μεχρι τοτε διαβασα οτι μπορω να της βαλω και χαμομιλακι τι λετε?Επισης βγαζει που και που φουσκαλες απο την μυτη της σαν να ειναι κρυομενη μου φαινετε.
Οι αλλες 2 ειναι στην χελωνιερα,της ταιζω 1 φορα την μερα γαριδες η μια ειναι λιγο φοβησμενη ακομα αλλα η αλλη δεν μασαει,πεφτει με την μια στο φαγητο και τρωει περισωτερο απο την αλλη η οποια τρωει μερα παρα μερα.
Ελπιζω να μην σας κουρασα και ξεχασα να αναφερω οτι στην παραγγελεια που θα κανω περιλαμβανονται καποιες τροφες για να εχουν πλουσιο μενου,βιταμινες με ασβεστιο & D3 και ενα βελτιοτικο νερου.
 
ΥΓ: Δεν υπαρχει καμια προθεση για διαφιμηση στο παρα πανω ποστ.
Έγινε επεξεργασία - leriban
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Mr zoo η λαμπα που δεν ανοιγει ειναι η exo terra sun glo 50 watt.Επισεις θα ηθελα καποια βοηθεια με τα watt σε λαμπες και θερμοστατη,πχ η θερμαντικη που αναφερα ξεκινα απο 15 και παει μεχρι 150.Απο αλλα θεματα κατεληξα στην 50 αρα για να κραταει ζεστη και στα κρυα.

Στο θεμα του ενυδρειου τωρα.Εχω βρει ενα 100χ30χ40,120 λιτρα με φιλτρο eheim 2213 τι λες ειναι οκ?Θα με βγαλει για κανενα 4αρι χρονια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει φάει εδω και ένα μήνα ? ούτε μια?

οχι τιποτα.... :(

Φοβαμαι μοιπος επεσε σε χειμερια ναρκη ή μοιπος εχει μπει σ'αυτο το mode γιατι ειχα διαβασει καπου οτι οταν ετοιμαζοντε για ναρκη δεν τρωνε για να μην σαπισει η τροφη στο στομαχι τους.Περιμενω τις λαμπες να δω μοιπος στρωσει...

Link to comment
Share on other sites

Ποσο περίπου ειναι το τάπερ ?

Ειναι το μισο περιπου απο την χελωνιερα που μου εδωσε στο πετ..ισως λιγο παρα πανω απο το μισο.

Link to comment
Share on other sites

 

Σ'ευχαριστω,βασικα οντως η κορη μου εβαλε το μικροβιο και τωρα ολη την ωρα ψαχνω τι να τους παρω..

λοιπον μετα το 4 που εχω γραψει ειχε και συνεχεια αλλα δεν την εμφανισε,δεν ξερω γιατι.

5: Φιλτρο,για αρχη ενα εσωτερικο Marina 150ltr
Το νερο τωρα που ειναι μικρα πρεπει να ειναι 10-15 εκ σωστα?
Ειμαι απο νησι και δυστιχος ολα θα τα παραγγειλω απο ιντερνετ γιατι δεν υπαρχει τιποτα εδω.
Τις χελωνες τις εχω κανενα μηνα τωρα στην χελωνιερα που μου δωσανε με τακτικες ολικες αλλαγες νερου ανα 2-3 μερες και 40% περιπου καθε μερα.Οσο μπορω τις βαζω στον ηλιο μεχρι να παραγγειλω λαμπες.Η μια δεν ειναι και τοσο καλα και την εχω χωρισει απο τις αλλες σε ενα ταπερ.Ειναι νοχελικη,καθετε στο βραχακι της συνεχεια με αρκετες ωρες κλειστα τα ματια και δεν εχει φαει καθολου απο την ωρα που τις πηρα.Ειχε καποιε ασπριλες στο δερμα (μυκιτιαση αν δεν κανω λαθος) η οποιες υποχωρησαν κατα 80% μετα την απευθειας εκθεση στο ηλιο.Για τα ματια θα της παραγγειλω σταγωνες αλλα μεχρι τοτε διαβασα οτι μπορω να της βαλω και χαμομιλακι τι λετε?Επισης βγαζει που και που φουσκαλες απο την μυτη της σαν να ειναι κρυομενη μου φαινετε.
Οι αλλες 2 ειναι στην χελωνιερα,της ταιζω 1 φορα την μερα γαριδες η μια ειναι λιγο φοβησμενη ακομα αλλα η αλλη δεν μασαει,πεφτει με την μια στο φαγητο και τρωει περισωτερο απο την αλλη η οποια τρωει μερα παρα μερα.
Ελπιζω να μην σας κουρασα και ξεχασα να αναφερω οτι στην παραγγελεια που θα κανω περιλαμβανονται καποιες τροφες για να εχουν πλουσιο μενου,βιταμινες με ασβεστιο & D3 και ενα βελτιοτικο νερου.
 
ΥΓ: Δεν υπαρχει καμια προθεση για διαφιμηση στο παρα πανω ποστ.

 

 

Κατ αρχάς, δεν υπάρχει θέμα με διαφήμιση. Επίσης βάλε μας καμιά φωτό να δούμε και αύξησε τις φορές που ταΐζεις και την ποικιλία, γιατί είναι στην ανάπτυξη.

 

Το ότι είναι νεχελική η μία και δεν έχει φάει είναι ανησυχητικό. Μπορεί να οφείλετε και σε έλλειψη θερμαντήρα.

Φιλε Mr zoo η λαμπα που δεν ανοιγει ειναι η exo terra sun glo 50 watt.Επισεις θα ηθελα καποια βοηθεια με τα watt σε λαμπες και θερμοστατη,πχ η θερμαντικη που αναφερα ξεκινα απο 15 και παει μεχρι 150.Απο αλλα θεματα κατεληξα στην 50 αρα για να κραταει ζεστη και στα κρυα.

Στο θεμα του ενυδρειου τωρα.Εχω βρει ενα 100χ30χ40,120 λιτρα με φιλτρο eheim 2213 τι λες ειναι οκ?Θα με βγαλει για κανενα 4αρι χρονια?

 

Λάμπα για το 1 μέτρο ενυδρείο, θες πάνω από τα 50watt. Το μέγεθος του ενυδρείου είναι μια χαρά, και το εξωτερικό δίλτρο επείσης (το εσωτερικό που είπες στην αρχή, απλά το προσπερνάμε σαν να μην το είπες, χαχα)

Link to comment
Share on other sites

Μηπος άμα την ξαναβάλεις με τα αλλα ξεκίνησει να τρώει ?

Φοβαμαι μοιπος ειναι κρυομενη οπως υποψιαζομαι και κολησει και τις αλλες.Και στην αρχη που ηταν με τις αλλες δεν ετρωγε.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς, δεν υπάρχει θέμα με διαφήμιση. Επίσης βάλε μας καμιά φωτό να δούμε και αύξησε τις φορές που ταΐζεις και την ποικιλία, γιατί είναι στην ανάπτυξη.

 

Το ότι είναι νεχελική η μία και δεν έχει φάει είναι ανησυχητικό. Μπορεί να οφείλετε και σε έλλειψη θερμαντήρα.

 

Λάμπα για το 1 μέτρο ενυδρείο, θες πάνω από τα 50watt. Το μέγεθος του ενυδρείου είναι μια χαρά, και το εξωτερικό δίλτρο επείσης (το εσωτερικό που είπες στην αρχή, απλά το προσπερνάμε σαν να μην το είπες, χαχα)

Η τρωφη ειναι κλασικα γαριδουλες.Τους εβαλα μια φορα αγκουρι αλλα δεν.Προχτες η κορη μου τους εβαλε 2 κομματακια απο την μπανανα της και η μια (η ποιο δραστιρια) εφαγε ενα κομματακι,σημερα τους εβαλα και λιγο κοτοπουλο απο το οποιο παλι η ιδια εφαγε λιγο.Τους ριχνω γυρο στις 5-10 γαριδες και δεν τις τρωνε ολες,κυριος οταν σχολαω το μεσημερι.Βασικα η μια τρωει μερα παρα μερα,η αλλη που πιστευω ειναι ο ''αρχηγος'' τρωει καθε μερα αλλα παντα αφηνει φαγητο εκτος απο σημερα που εφαγε ποιο πολυ απο ποτε!!Να τους ριχνω ξανα το απογευμα για δευτερο γευμα??Απο θεμα ποικιλια τρωφης θα τους παραγγειλω διαφορες απλος τωρα εχω δωσει προτερεωτητα στο να παραγγειλω λαμπες-θερμοστατες..

Στο θεμα ενυδρειο υπαρχει μια διαφωνεια με την γυναικα λογο χορου οποτε δεν θα παω σε 1 μετρο ακομα αλλα σε κατι αναμεσα σε 70-80εκ και γι'αυτο αναφερα αυτο το εσωτερικο φιλτρο το οποιο για αρχη (10-15εκ νερο) πιστευα οτι θα κανει..Λες οχι ε??

Για τον θερμαντηρα μου ειχες πει 100w θα ειναι αρκετος αν αργωτερα παω σε 1μετρο ενυδρειο ή αν την πεισω και το παρω τωρα?

Στην αρρωστουλα της βαζω χαμομιλι με μπατονετα μεχρι να ερθουν οι σταγωνες που εχω παρει και οι λαμπες να την ζεστανω λιγο,αν και ακομα κρυα δεν μας εχουν πιασει εδω και ειναι στον ηλιο ολη μερα..

Αυριο θα τις βγαλω φωτο ολες να τις δειτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.Λοιπον οπως υποσχεθηκα εβγαλα καποιες φωτο απο τον Σαμι και την Σελη και την μοναχικη σε καραντινα,η οποια εχει ανοιξει τα ματια της πλεων αλλα συνεχιζει να αδιαφορει για το φαγητο της,αλλα δεν μπορω να τις ανεβασω γιατι ειναι πανω απο 1ΜΒ.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος??Σημερα τις ταισα το πρωι (δεν πολυ εφαγαν,η μια εφαγε 1 γαριδα και η αλλη 3-4) θα δοκιμασω και το μεσημερι.Μοιπος δεν πεινανε?

 
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε να ανεβάσεις την θερμοκρασία του νερού. Νομίζω πως για αυτό δεν τρώνε. Επίσης είπες πως τις βλέπει ο ήλιος. Αν είναι μέσα από παράθυρο δεν λαμβάνουν ακτινοβολία uvb. Την κόβει το τζάμι.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οπωσδήποτε να ανεβάσεις την θερμοκρασία του νερού. Νομίζω πως για αυτό δεν τρώνε. Επίσης είπες πως τις βλέπει ο ήλιος. Αν είναι μέσα από παράθυρο δεν λαμβάνουν ακτινοβολία uvb. Την κόβει το τζάμι. Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Δεν ειναι μεσα απο το ντζαμι ειναι απευθειας η εκθεση τους στον ηλιο μπροστα απο το παραθηρο που ειναι ανοικτο ολη την διαρκεια της ημερας,φυσικα προσεχω να μην κανει ρευμα και κρυωσουν...

Link to comment
Share on other sites

post-61643-0-54968000-1447417367_thumb.jpgpost-61643-0-40596400-1447417385_thumb.jpgpost-61643-0-37648800-1447417394_thumb.jpgpost-61643-0-36261100-1447417403_thumb.jpg

Καλημερα στην παρεα.Λοιπον οπως υποσχεθηκα εβγαλα καποιες φωτο απο τον Σαμι και την Σελη και την μοναχικη σε καραντινα,η οποια εχει ανοιξει τα ματια της πλεων αλλα συνεχιζει να αδιαφορει για το φαγητο της,αλλα δεν μπορω να τις ανεβασω γιατι ειναι πανω απο 1ΜΒ.Υπαρχει καποιος αλλος τροπος??Σημερα τις ταισα το πρωι (δεν πολυ εφαγαν,η μια εφαγε 1 γαριδα και η αλλη 3-4) θα δοκιμασω και το μεσημερι.Μοιπος δεν πεινανε?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει με την ''αρρωστουλα'',ή με δουλευει ή εκανε δουλεια το χαμομιλι.Τα ματακια της φαινοντε οκ,ανοικτα ολη μερα σημερα αλλα συνεχιζει να αγνωει το φαγητο της.Επισεις της βαζω το φαγητο μπροστα στο στομα της μοιπος κανει κινηση,αλλα κανει κατι σαν φτερνησμα??Και η βλακεια στην ολη υποθεση ειναι οτι δεν μπορω να βαλω θερμοστατη γιατι δεν χωραει,πρεπει να παρω ενυδρειο πρωτα

Ο Σαμι ο λεμαργος τρωει απο το χερι μου και πλεων τους ριχνω 2 φορες την ημερα φαγητο.Ειναι οκ τοσο??Η Σελη που προσεχει την σιλουετα της,τρωει μονο την μια φορα απο 1 εως 3 γαριδουλες.Φυσικα τις παρατηρω να μην τα φαει ολα ο λεμαργος.

Μιλαω με ενα παιδι απο εδω που δινει ενα ενυδρειο αλλα εχουμε ενα θεμα στο πως να το πακεταρουμε για να μου το στειλει,μην σπασει.Καμια ιδεα κανεις??

Με την παραγγελεια που ειχα κανει καποια πραγματα στα οποια ειναι μεσα και οι σταγονες για τα ματια,κατι αλλες για το καβουκι.βελτιωτικα νερου κτλ μου ειπαν οτι θα καθηστερισουν γιατι δεν τα εχουν διαθεσημα ολα,οποτε θα συνεχισω με το χαμομιλακι.Εδω λοιπον εχω μια απορια,να βαζω σε ολες για καλο και για κακο ή μονο σ'αυτην που εχει το θεματακι??

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στην άρρωστη !

Οκ ευχαριστω.Να υποθεσω οτι το ιδιο ισχυει και για τις σταγονες?Καπου ειχα διαβασει οτι τις βαζεις και προλυπτικα γι'αυτο ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

Για το πακεταρισμα του ενυδρείου, ντύστε το με φύλλα φελιζολ και θα είναι οκ. Με το χαμομήλι συνέχισε λίγο ακόμα σε αυτή που είχε θέμα, και προσπάθησε να της έχεις σταθερή θερμοκρασία. Αν λες πως κάνει κάτι σαν φτάρνισμα, μάλλον έχει κρυώσει. Όσο δεν της έχεις υψηλή θερμοκρασία δύσκολα θα φάει.

Στις άλλες 2 τώρα, ο λαίμαργος καλά τρώει 2 φορές την μέρα. Στην άλλη τώρα που τρώει μια φορά, και μπορεί να φάει μόνο 1 γαρίδα, πρέπει να την προσπαθήσεις να φάει λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Για το πακεταρισμα του ενυδρείου, ντύστε το με φύλλα φελιζολ και θα είναι οκ. Με το χαμομήλι συνέχισε λίγο ακόμα σε αυτή που είχε θέμα, και προσπάθησε να της έχεις σταθερή θερμοκρασία. Αν λες πως κάνει κάτι σαν φτάρνισμα, μάλλον έχει κρυώσει. Όσο δεν της έχεις υψηλή θερμοκρασία δύσκολα θα φάει.

Στις άλλες 2 τώρα, ο λαίμαργος καλά τρώει 2 φορές την μέρα. Στην άλλη τώρα που τρώει μια φορά, και μπορεί να φάει μόνο 1 γαρίδα, πρέπει να την προσπαθήσεις να φάει λίγο παραπάνω.

Και εγω αυτο υποψιαζομαι,οτι ειναι κρυομενη.Υπαρχει περιπτωση να κολησει και τις αλλες αν την βαλω μαζι τους?

Με λιγα λογια πρεπει οπως δοιποτε να τους παρω ενα καινουργιο ''σπιτακι'',να βαλω και θερμοστατη μπας και στρωσουν.

Για τις διαστασεις 70x30x45 (Μ-Π-Υ) πως το βλεπεις?θα με βγαλει κανενα χρονο?Βασικα ποσο γρηγορα μεγαλονουν?Σε ενα χρονο θα εχουν θεαματικη διαφορα?Σκεφτομαι,μιας και η γυναικα δεν θελει 1 μετρο ενυδρειο μεσα στο σπιτι να τους εκανα μια λιμνουλα εξω μετα απο 1-2 χρονια που θα ειναι ποιο μεγαλες.Να μην μπαινω στην διαδικασια να αλλαζω ενυδρεια συνεχεια.

Σ'ευχαριστω για την βοηθεια περι πακεταρισματος θα το πω στο παιδι αν μπορει να το κανει ετσι.

Έγινε επεξεργασία - leriban
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο 60Χ40Χ30 και την χελώνα την έχουμε 16 μήνες. Όπως βλέπεις στην φωτογραφία το ενυδρείο είναι πλέον μικρό. Και σκέψου ότι είναι μόνο μία. Φαντάσου άλλη μια εκεί μέσα...

b4ef00773516da503d0312c055d95e7a.jpg

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...