Jump to content

Κοκκινομαγουλες χελωνες set up ενυδρειου-συμβουλες


Recommended Posts

Ενυδρείο 60Χ40Χ30 και την χελώνα την έχουμε 16 μήνες. Όπως βλέπεις στην φωτογραφία το ενυδρείο είναι πλέον μικρό. Και σκέψου ότι είναι μόνο μία. Φαντάσου άλλη μια εκεί μέσα... b4ef00773516da503d0312c055d95e7a.jpg Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Πολυ ωραιο ενυδρειο...Σε 16 μηνες ετσι???φτου φτου...τι την ταιζεις  :w00t: ???Ε οποτε σιγουρα στον χρονο πανω θα χρειαστω αλλο,Παντος το μεγεθος τους ειναι μια χαρα για λιμνη στον 1,5 χρονο,οποτε θα καταφυγω σ'αυτην την λυση να ξενιασω μια και καλη.

Link to comment
Share on other sites

ναι ομως σε λίμνη στην ηλικία τους δεν θα το δοκίμαζα !

Λες για το μεγεθος που εχουν τωρα??Σιγουρα δεν μπορουν ακομα να μπουν σε λιμνη αλλα αν σε 1.5 χρονο εχουν γινει 6-7εκ μικος καβουκιου πιστευω μπορουν να ζησουν εξω.

Link to comment
Share on other sites

Απο ενυδρειο,ηταν να παρω ενος παιδιου αλλα το εδωσε τελικα,οποτε τωρα λεω για αυτο: http://www.petsupermarket.gr/6696/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/exo-terra-glass-terrarium-80x35x45cm.html

Βγαινει στα 96-100 λιτρα γεματο.Τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Πάλι για έναν χρόνο οριακά. Δες του zalaros παραπάνω, στους 60 πόντους και είναι οριακά, σε λιγότερο από χρόνο. Εσύ με 3, οι 20 παραπάνω πόντοι νομίζεις ότι θα σε καλύψουν? Πολύ οριακά. Και μισό που θα το έχεις το νερό, είναι 48-50 λίτρα, με 3 ζώα να λερώνουν εκεί μέσα, θα χρειάζεσαι καλό εξωτερικό φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να υπήρχαν 80 περίπου λίτρα, ίσως και κάτι παραπάνω. Διευκρινίζω πως μιλάμε για την παρουσία τριών ζώων ταυτόχρονα. Αν ήταν 2 θα έλεγα άνετα το ενυδρειο του λινκ

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν υπαρχει διαθεσιμο τιποτα.Τι στα terrarium τι στα ενυδρεια δεν εχει κατι κοντα στις διαστασεις που θελω,οποτε θα συνεχησω το ψαξιμο στις αγγελιες του φορουμ. :thumbsd:

Για το θεμα της σταθμης του νερου ελεγα,οταν θα εχουν μεγαλωσει λιγο να το γεμιζα σχεδων τερμα και να εκανα εξωτερικα το basking spot οπως καποια παιδια απο εδω,ετσι θα χρησιμοποιησω τα λιτρα του ενυδρειου στο μεγιστο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλει πολύ καλή μελέτη και κατασκευή γιατί οι χελώνες έχουν τάσεις φυγης. Σκαρφαλωνουν και πηδανε χωρίς να το καταλάβεις. Για το ενυδρείο, μήπως να εψαχνες για ιδιοκατασκευη; Να το παραγγείλεις στις διαστάσεις που θέλεις. Νομίζω έτσι θα σου βγει και πιο οικονομικό. Δυστυχώς δεν έχω γνώσεις περί αυτού και δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Εδώ στην Θεσσαλονίκη ρώτησα σε δύο καταστήματα και μου είπαν πως μπορούν να μου φτιάξουν ότι ενυδρείο θέλω.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλει πολύ καλή μελέτη και κατασκευή γιατί οι χελώνες έχουν τάσεις φυγης. Σκαρφαλωνουν και πηδανε χωρίς να το καταλάβεις. Για το ενυδρείο, μήπως να εψαχνες για ιδιοκατασκευη; Να το παραγγείλεις στις διαστάσεις που θέλεις. Νομίζω έτσι θα σου βγει και πιο οικονομικό. Δυστυχώς δεν έχω γνώσεις περί αυτού και δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Εδώ στην Θεσσαλονίκη ρώτησα σε δύο καταστήματα και μου είπαν πως μπορούν να μου φτιάξουν ότι ενυδρείο θέλω.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Μαλον κατι τετοιο θα κανω αλλα θα περιμενω λιγο να δω και τον χορο που διαθετω να το σκεφτω καλητερα.Προς το παρων πηρα διαφορα πραγματακια, βελτιωτικα νερου,βιταμινες για το καβουκι,κατι θερμομετρα,λαμπες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Τέλικα που ζουνε?

Οι 2 υγειης ζουνε στην χελονιερα,στην οποια εχω προσθεσει μια πετρα για να ανεβασω την σταθμη του νερου,περιπου 5εκ ειναι τωρα.Η αλλη ειναι σε ενα μεγαλο ταπερ και της βαζω σταγωνες χαμομηλι και προχθες και εχθες εβρασα χαμομιλη και την εβαλα για ενα 5 λεπτο πανω απο τους ατμους.Τελικα ειναι κρυομενη η κακομοιρα,αφου οταν της εκανα τις ''εισπνοες'' χαμομιλιου ''ξεμπουκωνε'' η μυτη της,οπως οταν ειμαστε κρυωμενοι εμεις και βαζουμε οτριβιν.

Τα πραγματα λαμπες κλπ τα περημενω ακομα λογικα μεσα στην βδομαδα θα τα εχω.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στον Δεκεμβρη θα παρω ενυδρειο οποτε θα μεινουν προσορινα στην χελωνιερα.Πηρα στα χερια μου χθες,κατι πραγματακια που μου εδωσε ο billias  :bigemo_harabe_net-117: ..πολυ πραγμα μ'εφτιαξε ο φιλος..Τωρα ειναι κομπλε και με λαμπιτσες.Τους εβαλα και ενα κοκαλο απο σουπια,το εσπασα και ερηξα ενα κομματακι αλλα δεν το ακουμπιξαν καν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στον Δεκεμβρη θα παρω ενυδρειο οποτε θα μεινουν προσορινα στην χελωνιερα.Πηρα στα χερια μου χθες,κατι πραγματακια που μου εδωσε ο billias  :bigemo_harabe_net-117: ..πολυ πραγμα μ'εφτιαξε ο φιλος..Τωρα ειναι κομπλε και με λαμπιτσες.Τους εβαλα και ενα κοκαλο απο σουπια,το εσπασα και ερηξα ενα κομματακι αλλα δεν το ακουμπιξαν καν.

να σαι καλα Κωστα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μια χελωνιτσα μου ξεφλουδιζει το δερμα της.Ειναι φυσιολογικο αυτο??Απο θεμα υγειας ειναι οκ (ματια-μυτη καθαρα),τι μπορει να παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι μην ανησυχείς. Μεγαλώνει ;)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι μην ανησυχείς. Μεγαλώνει ;)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Ευχαριστω  :bow:

Το σκεφτικα και εγω αλλα δεν θα επρεπε να κανει κατι παρομοιο και στο καβουκι?

Link to comment
Share on other sites

Θα γίνει και στο καβουκι, μην αγχώνεσαι, θα βαρεθεις να βλέπεις φλούδες ☺

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηρα τα χελωνακια τα ασπρα,που μπαινουν στο νερο.Ατυτα τι ακριβος ειναι?Βελτιωτικα νερου ή βιταμινες?υπαρχει καποια αναλογια ως προς τα λιτρα νερου που πρεπει να διαληθει?π.χ στην χελωνιερα που της εχω τωρα ειναι λιγα λιτρα να κοψω λιγο και να το ριξω?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω γράφει πάνω η συσκευασία. Αν έχεις λίγο νερό κόψε κομμάτι και βάλτο μέσα. Είναι και τα δύο που είπες. Και βιταμίνες και βελτιωτικά. Στο δικό μου ενυδρείο πάνω από βδομάδα δεν κρατάει το χελωνάκι αυτό. Όλη μέρα το δαγκώνει η χελώνα μου. Δεν ησυχάζει με τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι στην παρεα.Εδω και 3-4 μερες εχω βαλει και την αρρωστη χελωνιτσα μαζι με τις αλλες μπας και κανει κινηση να φαει,λογο των λαμπων και θερμοκρασιας,αλλα δεν.Τα ματια της φαινοντε πολυ καλητερα,τα κραταει ανοικτα πλεων και δεν εχει πριξιμο.Παρ'ολα αυτα εγω συνεχιζω και βαζω τις σταγωνες που της ειχα παρει.Αυτο το φτερνισμα το κανει ακομα που και που,οποτε μαλλον το κρυομα ακομα υπαρχει.Να την χωρισω παλι απο τις αλλες??Επισεις δεν μπαινει καθολου στο νερο.Μονο ηλιοθεραποια κανει!!!

Φιλε ZALAROS εκανα οπως μου ειπες και εριξα ενα κομματακι απο το χελωνακι το ασπρο αλλα δεν το εχουν ακουμπιξει καθολου.Να το αφησω να λιωσει και να μην τους ξανα βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...