Jump to content

Αναβάθμιση Φωτιστικού Σε 60 Λίτρα


GIANNIS_61223

Recommended Posts

Καλησπερα σας το ενυδρειο μου εχει μηκος 60 εκατοστα,εχω μια λαμπα led sera αλλα δεν κανει πολλα γι αυτο θα ηθελα μια πιο καλη ή ενα φωτιστικο!Εκανα εγω μια ερευνα μου προτεινε και  ο  Πετραν απο  το φορουμ αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω! Μια λαμπτα led kessil A360 πωσ θα ηταν(παρατσιμπημενη αλλα σιγουρα κανει θαυματα) και αν οχι led ενα φωτιστικο σαν αυτο που μου ειπε ο πετραν με λαμπεσ Τ5 τησ GLO!

πειτε μου και εσεις..

Link to comment
Share on other sites

Το kesil δεν το εχω δουλέψει.σιγουρα το οπτικο αποτελεσμα ειναι απιστευτο και φανταζομαι θα ειναι καλο και σε αλλα θεματα οπως αναπτυξη. Εγω γενικα προτιμω τα Led. Αλλα λογο του οικονομικου θα πηγαινα αναμεσα στις 2 επιλογες που εχεις στις Τ5. Αν εχεις το χρημα για kesil πηγενε εκει.(ομως μηπως με τα χρηματα του kesil μπορεις να παρεις ενα ποιοτικο Led φωτιστικο με περισσοτερες ρυθμισεις? )

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον submarine ότι στα λεφτά που σκέφτεσαι να διαθέσεις υπάρχουν πολλές λύσεις..σίγουρα το kessil θεωρείται κορυφαίο αλλά για μένα προσωπικά δες και άλλες επιλογές πριν καταλήξεις....

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου τα kesil τα θεωρούσα πολύ καλά φωτηστικά και στο μάτι όντως δειχνουν. ψάχνοντας όμως για reviews κυρίως σε forums του εξωτερικού κατάλαβα οτι είναι λίγο Υπερτιμημένα. Βέβαια στα 60 λίτρα θα αποδίδει αλλα νομίζω οτι το κόστος του είναι μεγάλο για κάτι τέτοιο.

 

πιστεύω οτι με 2 Τ5 θα κάνεις τη δουλειά σου πιο οικονομικά και το ίδιο καλά αν όχι καλύτερα.  

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω τα Kessil 150 και ειμαι υπερευχαριστημενος θα σου ελεγα οτι για 60εκ μηκος δε χρειαζεσαι το kessil A360 αλλά ένα Α160 με τα μισα λεφτα τα οποια ειναι dimmable, controllable κλπ.

και η αποδοση του σε σχεση με τα watt (40max) που καιει ειναι ασυγκριτη

http://www.kessil.com/aquarium/Saltwater_A160_Tuna_Blue.php

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου τα kesil τα θεωρούσα πολύ καλά φωτηστικά και στο μάτι όντως δειχνουν. ψάχνοντας όμως για reviews κυρίως σε forums του εξωτερικού κατάλαβα οτι είναι λίγο Υπερτιμημένα. Βέβαια στα 60 λίτρα θα αποδίδει αλλα νομίζω οτι το κόστος του είναι μεγάλο για κάτι τέτοιο.

πιστεύω οτι με 2 Τ5 θα κάνεις τη δουλειά σου πιο οικονομικά και το ίδιο καλά αν όχι καλύτερα.

Βάλε ρε Πανό κανένα λινκ, να δούμε και εμείς γιατί τα αμερικανακιαμδεν μεινανε ευχαριστημένοι? Μπορεί να είναι τίποτα Τ5 lovers, που απλά θέλανε να "ριξουνε" τα κορυφαία Λεντ :-))
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν χρειαζομαι κανενα απολυτως link για να εκφερω αποψη για τα kessil αλλα ουτε και την αποψη κανενος αμερικανου :thumbsu:

Το οτι καποιος λεγεται john,αντι για γιαννης δεν δινει καμια μεγαλυτερη βαρυτητα η' αξιοπιστια στην αποψη του.

 

Τα εχουν χρησιμοποιησει 2 φιλοι και οι δυο πλεον τα εχουν πουλησει,ο ενας ειδικα εχασε και αλλα χρηματα αφου μπηκε στη διαδικασια να παρει αλλα δυο για να συμπληρωσει τα 3 που ηδη ειχε.

Καταρχην ειναι πανακριβα(οχι απλα ακριβα) γι'αυτο που προσεφερουν και σε καμια μα καμια περιπτωση δεν καλυπτουν τον ογκο η' την επιφανεια του ενυδρειου που υποσχονται.

Βεβαια αν δεν βαλεις κοραλια με υψηλες απαιτησεις και κανεις και ενα "εξυπνο" στησιμο θα σε καλυψουν,εαν δεν σε απασχολει το κοστος τους.

Προσωπικα ομως προτιμαω το στησιμο και τα κοραλια που θα βαλω μεσα να το καθοριζω εγω και οχι το φωτιστικο μου.

 

Κατα την ταπεινη μου αποψη,προσωπικα θα πηγαινα στη λυση των τ5 και ειδικα το φωτιστικο που σου προτεινε ο πετρος ειναι μια πολυ καλη λυση και οικονομικη(και γενικα αλλα και σε σχεση με το kessil).

Εχει πολυ καλο ανακλαστηρα και βγαζει πολυ καλο/δυνατο φως και με μονο 2 λαμπες καλυπτει μεγαλυτερο πλατος σε σχεση με αλλα φωτιστικα 2 λαμπτηρων.

Επισης θα μπορεις να αποκτησεις και το χρωμα που θες να σου βγαζει,αναλογα και με τον συνδυασμο λαμπων που θα χρησιμοποιησεις.

Με το kessil απλα θα μπορεις να το κανεις περισσοτερο η' λιγοτερο μπλε η' κιτρινο-λευκο και παντα σε ενα συγκεκριμενο φασμα.

 

Φυσικα ολα αυτα ειναι προσωπικη μου αποψη,εαν δεν σε απασχολει το κοστος τους και σου αρεσουν αισθητικα(γιατι οντως ειναι πολυ ομορφα) αγορασε τα.Σε αυτα τα λιτρα θα σε καλυπτουν μια χαρα :thumbsu:

Και η μικροτερη επιλογη που προτεινε o odysseus,θα σε καλυψει.

 

Τωρα γενικα για τα led δεν χρειαζονται t5 lovers για να τα "ριξουνε",τα ριχνουμε απο μονες τους οι "κωλοτουμπες" που κανουν φανατικοι υποστηρικτες τους η' τα αποτελεσματα τους στα ενυδρεια τους αλλα και οι απλες αλλες/επιστροφες σε τ5/μεταλλα παιδιων που δεν ειναι ξεροκεφαλοι και φανατικοι και οταν ειδαν οτι δεν "τραβανε"(για πολλους και διαφορους λογους και σε πολλους τομεις) απλα επεστρεψαν σε κατι πιο ασφαλες/σιγουρο.

Δεν στηριζονται ολα σε θεωριες συνομοσιας η' εγωισμους :thumbsu:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα λινκ σίγουρα χρειάζονται Μιχάλη, γιατί εκεί θα δοιυμε την πορεία ένος ενυδρειου, και ανν οντως τα κεσιλ ηταν ή πραγματικη αιτία που δεν τραβούσαν τα Κοραλία και όχι 1000 άλλοι λόγοι που μπορούν να συντελούν σε αυτο . τώρα απλά μενουμαι με την ωραία ιστοριουλα που μας ειπες!

ΥΓ κάποιον θέλεις να πεις ξεροκεφαλο σήμερα, αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμη ποιόν!

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Με αυτη τη λογικη(του οτι μπορει να φταιει οτιδηποτε) ποτε δεν θα φταινε τα led η' διαφορες αλλες ρουτινες.

Τα παιδια ηξεραν πολυ καλα τι τους γινεται και δεν θελει πολλες γνωσεις,πειραματα και επιστημη,για να δεις οτι αφενος τα φωτιστικα αυτα δεν "εφταναν" και ηθελαν κ αλλες μοναδες για να φωτιστει σωστα(με ολα αυτα που συμπεριλαμβανει αυτο) το ενυδρειο και αφετερου οτι μετα την αλλαγη,τα κοραλια πηγαιναν καλυτερα.

Μπορει να παιζει ρολο το οτι δεν ηταν απο τους ξεροκεφαλους που οταν κανουν μια επιλογη και βγει λαθος,προτιμουν να πεθανουν απο το να παραδεχτουν οτι δεν τους βγηκε/βγαινει.

Πρωτα θα τα ριξουν σε ματια,φεγγαρια,γρουσουζιες κτλ και μετα στην επιλογη τους,οποια και να ειναι.....και αν!

 

Τα λινκ ειναι απαραιτητα οταν θελουμε να αποδειξουμε κατι.Στην περιπτωση αυτη,των συγκεκριμενων φωτιστικων ανεφερα πως προσωπικα δεν τα χρειαζομαι γιατι εχω προσωπικη εμπειρια,απο τα ενυδρεια των φιλων μου.

Ε και στο κατω κατω μπορει να λεω και ψεματα γιατι ειμαι εραστης των τ5.Τιποτα δεν αποκλειεται σε αυτο το χομπυ.

Απλα αναφερω κατι για να μην υπαρχουν μονοπλευρες αποψεις.Στο κατω κατω κανεις δεν υποχρεωνει κανενα να ακολουθησει τον ενα η' τον αλλο δρομο.Ολα ειναι στην ευχερια και στην κριση του καθενα και αναλογα λουζομαστε η' απολαμβανουμε τα αποτελεσματα.

 

Πρσωπικα τις ιστοριουλες που λεω,εχω δειξει πως τις στηριζω και υποστηριζω ανα πασα στιγμη :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Με αυτη τη λογικη(του οτι μπορει να φταιει οτιδηποτε) ποτε δεν θα φταινε τα led η' διαφορες αλλες ρουτινες.

Τα παιδια ηξεραν πολυ καλα τι τους γινεται και δεν θελει πολλες γνωσεις,πειραματα και επιστημη,για να δεις οτι αφενος τα φωτιστικα αυτα δεν "εφταναν" και ηθελαν κ αλλες μοναδες για να φωτιστει σωστα(με ολα αυτα που συμπεριλαμβανει αυτο) το ενυδρειο και αφετερου οτι μετα την αλλαγη,τα κοραλια πηγαιναν καλυτερα.

Μπορει να παιζει ρολο το οτι δεν ηταν απο τους ξεροκεφαλους που οταν κανουν μια επιλογη και βγει λαθος,προτιμουν να πεθανουν απο το να παραδεχτουν οτι δεν τους βγηκε/βγαινει.

Πρωτα θα τα ριξουν σε ματια,φεγγαρια,γρουσουζιες κτλ και μετα στην επιλογη τους,οποια και να ειναι.....και αν!

Τα λινκ ειναι απαραιτητα οταν θελουμε να αποδειξουμε κατι.Στην περιπτωση αυτη,των συγκεκριμενων φωτιστικων ανεφερα πως προσωπικα δεν τα χρειαζομαι γιατι εχω προσωπικη εμπειρια,απο τα ενυδρεια των φιλων μου.

Ε και στο κατω κατω μπορει να λεω και ψεματα γιατι ειμαι εραστης των τ5.Τιποτα δεν αποκλειεται σε αυτο το χομπυ.

Απλα αναφερω κατι για να μην υπαρχουν μονοπλευρες αποψεις.Στο κατω κατω κανεις δεν υποχρεωνει κανενα να ακολουθησει τον ενα η' τον αλλο δρομο.Ολα ειναι στην ευχερια και στην κριση του καθενα και αναλογα λουζομαστε η' απολαμβανουμε τα αποτελεσματα.

Πρσωπικα τις ιστοριουλες που λεω,εχω δειξει πως τις στηριζω και υποστηριζω ανα πασα στιγμη :thumbsu:

Μιχάλη προσπαθείς να περηξηθεις μου φαίνεται. Δεν αμφισβητώ ουτεντις ιστορίες σου, ούτε ότι οινφιλοι σου δεν ξερανε τι κάνανε! Αμφισβητώ ότι δεν χρειάζονται λινκ που έγραψες! Γιατί τώρα εσύ έχεις εικόνα από τους φίλους σου, αλλά εμείς μονο την ιστορία σου. Ενώ με τα λινκ θα αποκτήσουμε και εμείς εικόνα!

Ρε συ ο ξεροκέφαλος Πίος είναι τελικά? Συνέχεια τον αναφέρεις.....

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθω να παρεξηγηθω,απλα αναφερω πως για τα συγκεκριμενα φωτιστικα εγω προσωπικα(το τονιζω και το ανεφερα και στο πρωτο ποστ) δεν χρειαζομαι λινκ για να διαμορφωσω αποψη γιατι τα εβλεπα ζωντανα

Τα λινκ ειναι απαραιτητα για να μην αερολογουμε γενικοτερα.Οπως και οι φωτο και αλλες τετοιες αποδειξεις(χρονος κτλ),οταν ισχυριζομαστε το οτιδηποτε.

Τωρα αν θες να πειστεις τοτε λογικα ο πανος μπορει να το κανει και να σου βαλει το λινκ απο τα φορουμ,τα οποια ανεφερε.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους...σε πετ σοπ στην Ροδο το φωτισιτκο της glo με δυο ΑΤΙ Τ5 κοστιζει 93 ευρω και ο ιδιος ανθρωποσ το kessil a150w απο 270 μου το δινει 160 ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο(οι φθοριου ειναι η μια μπλε και η αλλη ακτινικ) 

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε κι αυτο εχει και moon light

http://www.petsupermarket.gr/7299/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-t5-ho-double--24%E2%80%9D-61-cm--2-x-24w.html

Aν καταληξεις σε Τ5 βαλε 1ασπρη-1μπλε η μια 1κοραλ-1μπλε ΑΤΙ

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε κι αυτο εχει και moon light

http://www.petsupermarket.gr/7299/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-t5-ho-double--24%E2%80%9D-61-cm--2-x-24w.html

Aν καταληξεις σε Τ5 βαλε 1ασπρη-1μπλε η μια 1κοραλ-1μπλε ΑΤΙ

Σας ευχαριστω για την πολιτυμη βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω τα Kessil 150 και ειμαι υπερευχαριστημενος θα σου ελεγα οτι για 60εκ μηκος δε χρειαζεσαι το kessil A360 αλλά ένα Α160 με τα μισα λεφτα τα οποια ειναι dimmable, controllable κλπ.

και η αποδοση του σε σχεση με τα watt (40max) που καιει ειναι ασυγκριτη

http://www.kessil.com/aquarium/Saltwater_A160_Tuna_Blue.php

 

εσεις ποσο το πηρατε αν επιτρεπεται το kessil?και απο που?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι επαυξανω σε ολα οσα  ανεφερε ο φιλος mad! η αναφορα μου πριν ηταν για να δωσω μια ακομη εναλλακτικη  περα απο τα A360 σε παρομοιο στυλ μια και αναφερθηκαν τα Kessil , εχοντας κατα νου και  παραλλαγες, πχ μπορεις στη πορεια να προσθεσεις T5 εχοντας ως κεντρικη λαμπα την A160 κοκ. βλεποντας και κανοντας αναλογα τις αναγκες σου 

πριν 1 χρονο πηρα 2 Α150 απο ελληνικο καταστημα 200-220 το ενα καπου εκει νομιζω, και για μερικες βδομαδες δε προλαβα τις A160 που μολις ειχαν βγει, και μαλλον θα ειναι η επομενη αναβαθμιση μου καποια στιγμη  να προσθεσω δηλαδη μια 3η για να εχω το εφε sunset-sunrise γιατι με το που σβηνουν τα φωτα αποτομα τα ψαρακια τρεχουν πανικοβλητα να κρυφτουν 

Έγινε επεξεργασία - Odysseus
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι επαυξανω σε ολα οσα  ανεφερε ο φιλος mad! η αναφορα μου πριν ηταν για να δωσω μια ακομη εναλλακτικη  περα απο τα A360 σε παρομοιο στυλ μια και αναφερθηκαν τα Kessil , εχοντας κατα νου και  παραλλαγες, πχ μπορεις στη πορεια να προσθεσεις T5 εχοντας ως κεντρικη λαμπα την A160 κοκ. βλεποντας και κανοντας αναλογα τις αναγκες σου 

πριν 1 χρονο πηρα 2 Α150 απο ελληνικο καταστημα 200-220 το ενα καπου εκει νομιζω, και για μερικες βδομαδες δε προλαβα τις A160 που μολις ειχαν βγει, και μαλλον θα ειναι η επομενη αναβαθμιση μου καποια στιγμη  να προσθεσω δηλαδη μια 3η για να εχω το εφε sunset-sunrise γιατι με το που σβηνουν τα φωτα αποτομα τα ψαρακια τρεχουν πανικοβλητα να κρυφτουν 

Τελεια!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα κατι σχετικα φθηνο της fluval 25.000Κ led με moonlight ειναι αρκετα καλο και με καλυβει!Του χρονου στο πιο μεγαλο θα βαλω κατι ακριβο !!! σασ ευχαριστω ολουσ και παλι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μεγεια φιλε,να το χαρεις και το φωτιστικο και τα ζωντανα που θα φωτισει :thumbsu:

 

Και μην ευχαριστεις,ολα τα παιδια εδω χαιρονται να βοηθανε.Αλλωστε και μονο που ανοιξες θεμα για τις σκεψεις σου,ειναι σιγουρο πως θα βοηθησεις με αυτο καποιο συνχομπυστα που στο μελλον θα σκεφτεται κατι αναλογο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα,τελικα το φωτιστικο δεν ειναι καλο,σκεφτομαι να παρω ενα ΑΤΙ 4Χ39 watt με Τ5.Τ ι λετε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

απο τις καλύτερες επιλογές. Θα δείς άλλο ενυδρείο.

 

αφου το μήκος σου είναι 60 κοίτα καλύτερα για 4*24 εκτος αν εχεις στο μυαλό σου αναβάθμιση.. :) τότε καλύτερα κοίτα για 6χ39 και θα με θυμηθείς ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε Πανο ειπαμε, αλλα οχι και 6x39w σε 60 λιτρα, ημαρτον!

Εκτος κι αν εχω χασει κατι......

 

Παντως το kessil για τα λιτρα σου ειναι κορυφαιο δεν υπαρχει συγκριση

Link to comment
Share on other sites

απο τις καλύτερες επιλογές. Θα δείς άλλο ενυδρείο.

 

αφου το μήκος σου είναι 60 κοίτα καλύτερα για 4*24 εκτος αν εχεις στο μυαλό σου αναβάθμιση.. :) τότε καλύτερα κοίτα για 6χ39 και θα με θυμηθείς ;)

 

Οντως εχω ακουσει τα καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε Πανο ειπαμε, αλλα οχι και 6x39w σε 60 λιτρα, ημαρτον!

Εκτος κι αν εχω χασει κατι......

 

Παντως το kessil για τα λιτρα σου ειναι κορυφαιο δεν υπαρχει συγκριση

 

Το kessil σε συγκριση με το ΑΤΙ ειναι ιδια τιμη για αυτο και προτιμω τις Τ5 λογω καλυτερης αναοτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...