Jump to content

στήσιμο νέου ενυδρείου


Carp82

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια, σαν νέος και εγω ξεκίνησα με λάθος τρόπο το ενυδρείου μου, Με λάθος στρώσιμο, λάθος ψάρια ( 2 common goldfish -2 fantail), λάθος βυθο και πολύ πολύ πλαστικό. :(

γι' αυτό και θα χρειαστώ την βοήθειά σας για να κάνω μία σωστή αρχη.
Να σας πώ Λίγα λόγια για το ​ενυδρείο μου.

 

Διαστάσεις: 60 x 30 x 30 (μήκος x ύψος x πλάτος)

πλαστικα διακοσμητικά εχουν φύγει, σε λίγες μέρες θα δώσω και τα χρυσόψαρα και θα αφαιρεθεί και ο βυθός.

φίλτρο έχω εξωτερικό ; tetratec EX700 (700 l/h)

 

θερμαντήρας ενυδρείου: 50w jager

 

λάμπα μία λευκη η οποία υπήρχε στο ενυδρείο αλλά τα γράμματά της έχουν σβηστή. έχει μήκος 40 εκ

 

θέλω να βάλω αληθινά φύτα. (εύκκολα )

από ψάρια εχω δεί τα εξής:

 

1) Danio Margaritatus

2)Trichopsis Pumila

3)Colisa Lalia

4)Mikrogeophagus Ramirezi

5)Hyphessobrycon Amandae

6)Pseudomugil gertrudae

7)Pseudomugil furcatus

8)Iriatherina werneri

9)Tateurndina ocellicauda

10)Poecilia Reticulata

 

δεν γνωρίζω αν μπορώ να βάλω 1 ή 2 είδη ή και περισσότερα. επίσης ίσως να υπάρχουν και άλλα ψαράκια που να μπορω να βάλω στα λίτρα του ενυδρείου μου ή και σαλιγκάρια κ.α.....

 

 

H αλήθεια είναι ότι θα ήθελα πολύ να βάλω από Αυστραλία μεριά  κάποια ψαράκια. αν και από όσο είδα είμαι οριακά για μερικά είδη.
 

Ακούω προτάσεις για ψαροσυνθέσεις , για βύθο, για φυτα και επίσης για τι πρέπει να προσέξω πριν κάνω οτιδήποτε.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επίσης να ρωτήσω για την λάμπα .έχω δεί πολλούς να ανεβάζουν φωτογραφίες/βίντεο  με blacklight (μωβ φως) , μπαινει σε ειδικές περιπτώσεις ή μπορει να την βάλει όποιος θέλει;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως μπλε και μωβ φως βαζουμε στο θαλασσινο...στο γλυκο δεν το προτεινουμε γιατι ειναι μεγαλος ο κινδυνος για αλγη...εκτος κι αν βαλεις κατι πολυ μικρο σαν moonlight για την νυχτα,και παλι οχι ολη νυχτα...

Οσον αφορα τα ψαρακια η γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα ειδος.Εγω π.χ. εχω δυο 60αρια σαν το δικο σου,στο ενα εχω cherry barb και στο αλλο αυτα που εχεις στο 5...ember tetra...

Απο Αυστραλια ειναι τα pseudomugil και επισης απο αυτα που γραφεις μπορεις ανετα να βαλεις το 1,το 8 ή το 10...

Το 3 και το 4 εγω θα τα εβαζα σε ποιο μεγαλο ενυδρειο...το 2 και το 9 δεν νομιζω να τα βρεις....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως μπλε και μωβ φως βαζουμε στο θαλασσινο...στο γλυκο δεν το προτεινουμε γιατι ειναι μεγαλος ο κινδυνος για αλγη...εκτος κι αν βαλεις κατι πολυ μικρο σαν moonlight για την νυχτα,και παλι οχι ολη νυχτα...

Οσον αφορα τα ψαρακια η γνωμη μου ειναι να βαλεις ενα ειδος.Εγω π.χ. εχω δυο 60αρια σαν το δικο σου,στο ενα εχω cherry barb και στο αλλο αυτα που εχεις στο 5...ember tetra...

Απο Αυστραλια ειναι τα pseudomugil και επισης απο αυτα που γραφεις μπορεις ανετα να βαλεις το 1,το 8 ή το 10...

Το 3 και το 4 εγω θα τα εβαζα σε ποιο μεγαλο ενυδρειο...το 2 και το 9 δεν νομιζω να τα βρεις....

 

Τα ψάρια της λίστας τα έβαλα μετά από πολύ ώρα ψαξίματος στο νετ. δεν ξέρω πια από αυτά μπορω να βρω ή όχι ακομα σε καταστήματα. :(

 

εννοείς αν βάλω το 1 μπορώ να βάλω συν το 8 ή το 10? Ή ένα από αυτά τα 3 μπορουν ανετα να μπούν στο ενυδρείο μου ;

Link to comment
Share on other sites

Τα cpd και οι ιριαθερίνες είναι από τα ομορφότερα κοπαδόψαρα που μπορείς να βρείς σχετικά εύκολα, αλλά κατά διαστήματα στην αγορά,οπως και τα pseudomugil (στο λεω από προσωπική εμπειρία)

Καλό είναι να μην μπλέξεις δυο ειδών κοπαδόψαρα στο ενυδρείο σου.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απο μια πρόχειρη μάτια που έριξα σήμερα σε eshop pseudomugil δεν βρήκα πουθενά . :( όποτε μάλλον θα καταλήξω στο 1 ή στο 8 κατα πάσα πιθανότητα. Περιμενω να μου έρθουν υγρά τεστ που έχω παραγγείλει για να δω που βρίσκεται το νερο του ενυδρείου μου. Και μετα να μου πείτε απο που να αρχίσω να στεινω το ενυδρείο με φυτά και ψαράκια :)

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω τηλ αυριο κιόλας. :) ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

http://www.petcumulus.gr/all-products/zontana-psaria

παρε ενα τηλεφωνο εδω ισως φερει απο την παραγγελια που εκανε.

Retard20 σε ευχαριστώ πολυ για το μαγαζι που μου συστησες. Περιμένουν σύντομα αφίξη νέων ψαριών και θα έχουν τα περισσότερα απο τη λίστα . Όποτε πλέον δυσκολεύει η τελική επιλογή :)

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε αντε με το καλο και με την σωστη επιλογη :)

Παντως καιρο εχω να δω τοσο αξιολογη παραγγελια σε ειδη ελπιζω να μην πας σε κοινα που βρισκεις ευκολα οποτε θες.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Για τα ψαράκια απο την παραπάνω λίστα σίγουρα θα χρειαστεί να κατεβάσω το ph. ( στηβρυση ειναι 7,5)

Έχω υγρά τεστ ph και NO3. Περιμενω να μου έρθουν υγρά τεστ ΝΟ2 και αμμωνίας. Τα τεστ όλα ειναι της sera . Το ph θα το κατεβάσω με τύρφη στο βαρέλι προετοιμασίας. Θα χρειαστώ κάποιο άλλο τεστ;

Link to comment
Share on other sites

Για τα furcatus δε νομιζω να χρειαστεις καποια επεξεργασια για τα paskai θελουν λιγο πιο οξινο νερο... Τι σκληροτητες εχει το νερο βρυσης ξερεις?

Διαβασε τα προφιλ τους.

Αμα επεξεργαζεσαι το νερο θες gh/ kh

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανει τεστ . Στην επιςημη σελίδα της ΕΥΔΑ Κοζάνης δίνει σκληρότητα στη μέση ζώνη ( όπου ειναι το σπιτι μου) 12,27. (δεν γνωρίζω αν ειναι gh ή kh ) Επίσης ph το δίνει 8,27. Εγω με τα υγρά τεστ της sera το έβγαλα 7,5 ph. Μάλλον θα πρέπει να κάνω τεστ για να ειμαι σίγουρος

http://www.deyakozanis.gr/wp-content/uploads/2015/01/kozani.pdf

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

Κατα πάσα πιθανότητα θα παω για pseudomugil furcatus

Το νερο στο ενυδρείο εχει:

NO2 0

NH4/NH3 0

PH 8

NO3 5

Οι μετρήσεις έγιναν με υγρα τεστ sera.

Υπάρχουν 4 χρυσόψαρα τα οποία μέσα στη βδομάδα / βαριά επόμενη βδομάδα θα φύγουν.

1) θέλω να βάλω φυτά (εύκολα λόγω απηρειας) η λάμπα του ενυδρείου κανει;

2) για βυθό θα χρειαστώ υπόστρωμα (για τα φυτά) η όχι ;

3) η βιολογία του ενυδρείου πρέπει να ξεκινήσει απο την αρχή ;

Αν εχει κανεις αυτά τα ψάρια ότι πληροφορία μπορει να δώσει περαιτέρω δεκτή :)

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

Κατα πάσα πιθανότητα θα παω για pseudomugil furcatus

Το νερο στο ενυδρείο εχει:

NO2 0

NH4/NH3 0

PH 8

NO3 5

.

Οι μετρήσεις έγιναν με υγρα τεστ sera.

Υπάρχουν 4 χρυσόψαρα τα οποία μέσα στη βδομάδα / βαριά επόμενη βδομάδα θα φύγουν.

1) θέλω να βάλω φυτά (εύκολα λόγω απηρειας) η λάμπα του ενυδρείου κανει; Τι λάμπα είναι και ποσα watt? Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις μια λάμπα 6500 κελβιν

2) για βυθό θα χρειαστώ υπόστρωμα (για τα φυτά) η όχι ;   Αναλογα με το τι φυτά θα αποφασίσεις να βάλεις. Υπάρχουν πολλά ευκολά φυτά που είτε δεν φυτεύονται (απλά δένονται- στερεώνοντε), είτε δεν χρειάζονται υπόστρωμα.

3) η βιολογία του ενυδρείου πρέπει να ξεκινήσει απο την αρχή ;  ΟΧΙ

Αν εχει κανεις αυτά τα ψάρια ότι πληροφορία μπορει να δώσει περαιτέρω δεκτή :)

http://www.seriouslyfish.com/species/pseudomugil-furcatus/

 

Link to comment
Share on other sites

στη λάμπα επάνω δεν γραφει κατι. εχουν σβηστή τα νουμερα. δίπλα από την λάμπα υπάρχει ένα ταμπελάκι ,δεν ξέρω αν βοηθάει

 

post-61568-0-82407100-1447855109_thumb.jpg

post-61568-0-07598000-1447855111_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο ταμπελάκι (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος) δεν πρέπει να αναγράφονται τα χαρακτηριστικά της λάμπας.

Πάντως απ οτι βλέπω, και η λάμπα είναι ταλαιπωρημένη. Οπότε είναι μια καλή ευκαιρία για αντικατάσταση, με κάποια καινούργια με τα χαρακτηριστικά που σου είπα 6500 kelvin. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο ταμπελάκι (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος) δεν πρέπει να αναγράφονται τα χαρακτηριστικά της λάμπας.

Πάντως απ οτι βλέπω, και η λάμπα είναι ταλαιπωρημένη. Οπότε είναι μια καλή ευκαιρία για αντικατάσταση, με κάποια καινούργια με τα χαρακτηριστικά που σου είπα 6500 kelvin. :)

οκ. θα το δρομολογίσω

Link to comment
Share on other sites

τώρα όσον αφορά τα φυτά είμαι τελείως άσχετος. του τύπου παίρνω βραβείο ασχετοσίνης :)

 

σίγουρα θα βάλω ρίζα και επάνω της μος. να γίνει σαν δέντρο και να κάνει ίσκιο. Το ενυδρείο έχει ύψος 30 εκ. οπότε αν  αφαιρέσουμε και το βυθό/καινό από πάνω,  πάμε περίπου 23 εκ ύψος. μπορώ να βάλω και φυτά επιφανείας;

 

για το βυθό σκέφτομαι σκούρο χρώμα (χαλίκι ψιλό ή άμμο αν γίνετε)

ΥΓ: ότι  γνώμες για φυτά υπάρχουν, δεκτές :)

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν το έχεις δει, ρίξε μια ματιά στο προφίλ με τα εύκολα φυτά και αν σου αρέσουν κάποια το συζητάμε.

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86082-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CF%8C-%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα οτι βαλεις (εγω θα προτιμούσα το 8) να ειναι μονο ενα ειδος... εχω αρχίσει και εκτιμώ τα species aquariums. Και θα δεις και την συμπεριφορά και την αναπαραγωγή τους σιγουρα πιο ευκολα....αλλα και το 7 που λες ειναι πολυ ομορφο επίσης!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα οτι βαλεις (εγω θα προτιμούσα το 8) να ειναι μονο ενα ειδος... εχω αρχίσει και εκτιμώ τα species aquariums. Και θα δεις και την συμπεριφορά και την αναπαραγωγή τους σιγουρα πιο ευκολα....αλλα και το 7 που λες ειναι πολυ ομορφο επίσης!!!

Μόνο ενα είδος θα βάλω . :)

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν το έχεις δει, ρίξε μια ματιά στο προφίλ με τα εύκολα φυτά και αν σου αρέσουν κάποια το συζητάμε.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86082-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CF%8C-%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82/

Για να πω την αλήθεια δεν το έχω δει αυτό το θεμα καθόλου. Θα το κοιτάξω...

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τρίψιμο της λάμπας με πανάκι με ξύδι βρήκα κάποια γραμματακια:

Sylvania standard

F15w / 54/765 T8

Το Τ8 με το Τ5 τι διαφορά εχει;

Η λάμπα που θα πάρω των 6500 kelvin ειναι Τ8; Ή εχει και σε Τ5;

Αν υπάρχει και στα δυο τι παίρνω ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...