Jump to content

Aναπληρωση Coral box A100


Recommended Posts

Τι λέτε παιδια για αυτή την αναπλήρωση?

Ακουω γνώμες... :)

 

http://www.fish-street.com/coral_box_a100_auto_top_off_ato_system

Link to comment
Share on other sites

Nικολα καλη αντι-προταση!!!

 

Με μια γρηγορη ματια απλα δεν σου δινει αντλια...

Νομιζω παντως πως ειναι πιο επωνυμη η Hydor και μαλλον πιο αξιοπιστη!

Link to comment
Share on other sites

Η hydor πιστευω οτι ειναι καλυτερη επιλογη

 

Εγω εχω αυτην http://www.fish-street.com/triple_sensor_electrontic_dc_auto_water_filler

και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω της water waves και είμαι ευχαριστημένος. Αν κατάλαβα καλά (και αυτο  με χαλάει με την Hydor) είναι οτι έχει ελάχιστο χρόνο πλήρωσης 25 δευτερόλεπτα. Οπότε θα πρέπει να επιλεχθεί η κατάληλη αντλιά.  Αν πχ η αντλία είναι γρήγορη και γεμίσει το ενυδρείο ή θα πλυμιρίσει ή θα κόψει (αν κόψει) λόγο του alarm που έχει.  

 

Την έχει δουλέψει κανείς την hydor να μας πεί ?

Link to comment
Share on other sites

   +1000

 

Εγω έχω της water waves και είμαι ευχαριστημένος. Αν κατάλαβα καλά (και αυτο  με χαλάει με την Hydor) είναι οτι έχει ελάχιστο χρόνο πλήρωσης 25 δευτερόλεπτα. Οπότε θα πρέπει να επιλεχθεί η κατάληλη αντλιά.  Αν πχ η αντλία είναι γρήγορη και γεμίσει το ενυδρείο ή θα πλυμιρίσει ή θα κόψει (αν κόψει) λόγο του alarm που έχει.  

 

Την έχει δουλέψει κανείς την hydor να μας πεί ?

 Την εχω εγω και δουλευει αψογα μεχρι τωρα θελει μικρη αντλια για να μην γεμιζει γρηγορα και χτυπαει το alarm οπως ειπες Ευγενειε.

Εγω εχω παρει μια αντλιαpost-59252-0-26497500-1448294190.txt max 400l/h ρυθμιζομενη την εχω κλειστει στο τερμα και γεμιζει μεσα σε 10 δευτερολεπτα.

Την συστηνω χαλαρα. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μάκη δηλαδή μια αντλία 150 με 200 λτ/h πρέπει να είναι καλά, για να μην χτυπάει το αλάρμ έτσι δεν είναι? 

 

Η συγκεκριμένη που έχεις είναι αθόρυβη? 

Link to comment
Share on other sites

Με 400 αρα την δουλευω και εγω Ευγενιε χωρις κανενα θεμα.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως παιδιά τόσα λεφτά για αναπλήρωση δεν δίνω με τίποτα μια μικρή αντλία έναν ρέλε και ενα φλοτερ δηλαδή 25-30€ όλα μαζί και είμαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

Σε μεγάλα ενυδρεία η 400 άρα είναι οκ. 

Αλλα σε λιγα λίτρα (100πχ) όταν πρέπει να αναπληρώσει 500ml  και έχει delay 25 sec δεν θα φτάσει στον 3ο αισθητήρα του alarm ? 

 

To αναφέρω γιατί και το ανέφερε στο βίντεο αλλά έχω διαβάσει και  το manual της συγκεκριμένης αναπλήρωσης πρόσφατα γιατί την έχω βάλει στο μάτι για το δικό μου. 

 

Λύκε εγώ εχω της water waves. αλλά αυτή της Hydor είναι εμφανισιακά ποιό νοικοκυρεμένη :)  :wub:

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Μάκη δηλαδή μια αντλία 150 με 200 λτ/h πρέπει να είναι καλά, για να μην χτυπάει το αλάρμ έτσι δεν είναι? 

 

Η συγκεκριμένη που έχεις είναι αθόρυβη? 

 εγω για 200 πηγαινα Ευγενειε αλλα δεν εβρισκα με το βαρομετρικο που ηθελα γιαυτο και πηκα σε 400 ρυθμιζομενη ειναι μια η αλλη.

 

Σε μεγάλα ενυδρεία η 400 άρα είναι οκ. 

Αλλα σε λιγα λίτρα (100πχ) όταν πρέπει να αναπληρώσει 500ml  και έχει delay 25 sec δεν θα φτάσει στον 3ο αισθητήρα του alarm ? 

 

To αναφέρω γιατί και το ανέφερε στο βίντεο αλλά έχω διαβάσει και  το manual της συγκεκριμένης αναπλήρωσης πρόσφατα γιατί την έχω βάλει στο μάτι για το δικό μου. 

 

Λύκε εγώ εχω της water waves. αλλά αυτή της Hydor είναι εμφανισιακά ποιό νοικοκυρεμένη :)  :wub:

και εμενα 500 μλ αναπληρωνει γιαυτο σου ειπα οτι θελει μικρη αντλια να ριχνει σιγα σιγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάκη όταν φτάνει στο Alarm Κόβει αυτόματα έτσι?     Τρόπος για να μην κάνει θορυβό το Alarm υπάρχει? 

 

Απο θόρυβο η αντλία τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Μάκη όταν φτάνει στο Alarm Κόβει αυτόματα έτσι?     Τρόπος για να μην κάνει θορυβό το Alarm υπάρχει? 

 

Απο θόρυβο η αντλία τι λεει?

 

post-59252-0-15562300-1448300286_thumb.jpg  οταν το νερο ειναι κατω απο εκει που λεει min αρχιζει να ριχνει και μολις φτασει εκει που λεει max  σταματαει. Αν εσυ ριξεις χειροκινητα νερο και ξεπερασει το max  για να αρχισει να βαραει το alarm  πρεπει το νερο να ακουμπησει την τρυπα που βλεπεις στο σχεδιο.(εκει που ειναι οι αισθητηρες μπροστα που ειναι οι γραμες με την επεξηγηση)

Το alarm  αρχιζει να βαραει οταν ξεπερασεις το οριο αλλα και οταν δεν εχει νερο η αναπληρωηι για να τραβηξει η αντλια (με διαφορετικο ρυθμο βεβαια).

Η αντλια δεν μου κανει καθολου θορυβο ποιο πολυ ακουγεται το σκιμμερ και το νερο που πεφτει απο την αναπληρωση.

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω άλλο ήθελα να μάθω. 

 

Υποθετικά :  Αν η αντλια σου την άφηνες ελεύθερη να δουλεύει στα 400lt/h και ξεκίναγε να αναπληρώσει το χαμένο νερό (500ml) και λόγο του delay 25 sec θα σου συμπλήρωνε παραπάνω απο 500ml. Δηλαδή θα ξεπεράσει τον αισθητήρα του max και θα προχωράει η στάθμη προς το ΑLARM.  Άν φτάσει alarm και δεν έχουν ολοκληροθεί τα 25 sec θα κόψει η αντλία?  

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω άλλο ήθελα να μάθω. 

 

Υποθετικά :  Αν η αντλια σου την άφηνες ελεύθερη να δουλεύει στα 400lt/h και ξεκίναγε να αναπληρώσει το χαμένο νερό (500ml) και λόγο του delay 25 sec θα σου συμπλήρωνε παραπάνω απο 500ml. Δηλαδή θα ξεπεράσει τον αισθητήρα του max και θα προχωράει η στάθμη προς το ΑLARM.  Άν φτάσει alarm και δεν έχουν ολοκληροθεί τα 25 sec θα κόψει η αντλία?  

 

 

Οταν την πρωτοπηρα την αντλια την ειχα στο max 400 και οταν αδειαζε χτυπαγε συνεχεια το alarm γιατι ξεπερνουσε το οριο κατα 1 ποντο περιπου στο δικο μου sump.

Θελει 5-6 sec  για να σταματησει. Δεν σταματαει μεχρι να ολοκληρωθει.

Link to comment
Share on other sites

Καναμε το θεμα του φιλου κουριο Συγνωμη φιλε μου.

Ισχύει αυτό που λες αλλά τις καλύτερες γνώσεις από τέτοια κουρεία τις παίρνουμε!   

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως παιδιά τόσα λεφτά για αναπλήρωση δεν δίνω με τίποτα μια μικρή αντλία έναν ρέλε και ενα φλοτερ δηλαδή 25-30€ όλα μαζί και είμαι οκ!

 εχουμε θεμα η τιποτα πληροφοριες για τα υλικα(που τα βρισκουμε, πως τα ζηταμε) και συνδεσμολογια;;;

 

 

 

αντε να κανω καμια προκοπη τωρα που στρωνω σιγα σιγα.....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

 εχουμε θεμα η τιποτα πληροφοριες για τα υλικα(που τα βρισκουμε, πως τα ζηταμε) και συνδεσμολογια;;;

 

 

 

αντε να κανω καμια προκοπη τωρα που στρωνω σιγα σιγα.....

 

Τα βάζω σε 5 λεπτά στο DIY

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...