Jump to content

ΥΨΗΛΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΔΕΗ


Recommended Posts

Ένας θερμαντήρας 200watt είναι αρκετός σε γενικές γραμμές. Βέβαια, να ξέρεις ότι μοναδικό κριτήριο επιλογής είναι η διαφορά θερμοκρασίας με το περιβάλλον. :buttrock:

Ο μετρητής αυτός δεν παρέχεται από τη ΔΕΗ, μπορείς να πας σε κατάστημα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού και να αγοράσεις έναν. Για πιο εφετζίδικη λύση προτείνω watt-ομετρο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμο της ΔΕΗ μηπως υπολογιζεται και τα δημοτικα τελη+ΕΡΤ ;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά Σταύρο ναι άλωστε (χωρίς να το έχω προσέξει και πολύ) είναι ποσοστά δεν είναι? Άρα ανεβαίνουν με την κατανάλωση! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λογικά Σταύρο ναι άλωστε (χωρίς να το έχω προσέξει και πολύ) είναι ποσοστά δεν είναι? Άρα ανεβαίνουν με την κατανάλωση! :thumbup:

Μανωλη η ΔΕΗ στον λογαριασμο της γραφει αναλυτικα τις μοναδες και με ποια τιμη τις χρεωνει+το

παγιο και ποιο κατω γραφει τα δημοτικα τελη που ειναι συμφωνα με τα τετραγωνικα του ακινητου

και την ΕΡΤ.Εμεις πρεπει να υπολογιζουμε μονο το ποσο που αφορα την ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις για τον μετρητή ενυδρείου αλλά και για τους θερμαντήρες. Εμένα ίσως φταίει ότι τα ενυδρεία βρίσκονται σε μεγάλο χώρο στο σαλόνι που σαφώς υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας, δεν είναι μονωμένα, ανοίγα όλη την νύχτα το καπάκι για εξαερισμό και βέβαια δεν έχω βάλει ακόμα νυχτερινό γιατί είμαστε σε νεο σπιτι. Αν πάντως το τριάρι πληρώνει 250-300 ευρώ τότε λογικο εγω με 5άρι να πληρώνω τόσα κατόπιν των ενυδρείων. Δεν πειράζει ας είναι καλά τα ψαρούλια μας και ας πληρώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το καπάκι γιατί το άνοιγες? Δεν χρειάζεται! :thumbup: Έτσι έχεις μεγαλύτερη απώλεια θερμοκρασίας άρα μεγαλύτερη κατανάλωση!

Link to comment
Share on other sites

το άνοιγα για εξαερισμό.τώρα το κατάλαβα και το ανοίγω μόνο την ημέρα λίγη ώρα.

θα πάω και σε κατάστημα ηλεκτρολογικών να ρωτήσω για μετρητή ενυδρείου και ότι άλλες συμβουλές δώσατε θα τις ακολουθήσω και βλέπουμε...Είδες η ΔΕΗ ??

Link to comment
Share on other sites

στο καινούριο 120λτ που θα στήσω τι θερμοστάτη κλπ να βάλω??τι προτείνετε?

αυτό που διάβασα για ειδικό μετρητή ενυδρείων ισχύει μπορώ να ρωτήσω την ΔΕΗ ? Τώρα ο εναντι μου ήρθε 130 ευρώ περιμένω τον εκκαθαριστικό για να με καθαρίσει!!!

Στο δικο μου 120λιτρο, με 3 λάμπες, ο θερμαντήρας ειναι 100watt και ουσιαστικά άχρηστος.

Και 50watt να ήταν, μια χαρά θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Με 1 watt / litre έχουμε μια μέση λύση στο θέμα κατανάλωση και σταθερή θερμοκρασία! Με λιγότερα watt πολλές φορές αναγκάζουμε τον θερμοστάτη να δουλεύει υπερωρίες χωρίς να τα καταφέρνει! Βέβαια όλα αυτά έχουν να κάνουν και με την εξωτερική θερμοκρασία του χώρου που έχουμε τοποθετημένο το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

τα 3 ενυδρεία βρίσκονται σε ένα σαλόνι 50 τετραγωνικών που όμως έχει μόνο 1 θερμαντικό σώμα καλοριφέρ και 1 τζάκι άρα η θερμοκρασία ειδικά τον χειμώνα πέφτει πολύ γιατί είναι μεγάλος ο χώρος.

στο καινούριο ενυδρείο των 120λτ θα βάλω ένα θερμοστάτη που έχω 150w απο ένα άλλο ενυδρείο (ο 50άρης είναι μικρός και κατοστάρης θα έκανε αλλά αφού τώρα έχω 1 περισσευούμενο θα το βάλω κι ας καίει) Σήμερα αγόρασα βιολογικό φίλτρο, υπόστρωμα κλπ για να αρχίσει το στρώσιμο.Θα σας ενημερώσω για τον επόμενο λογαριασμό της ΔΕΗ αν δεν είναι φυσιολογικός.

(τα μαγαζιά δηλαδή τι πληρώνουν φαντάζομαι!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...