Jump to content

εσπασα τον θερμοστατη


batman_gardiki

Recommended Posts

παιδια πηγα να δω τον θερμοστατη στο δοχειο και ενω θερμενε το νερο τον εβγαλα να αυξησω τη θερμοκρασια χωρις να βγαλω τη πριζα.

μολις τον ξανακουμπησα στο νερο εσπασε...

post-5826-0-99747400-1448575805_thumb.jpg

εχει σπασει σε 2 κομματια το γυαλινο μερος μονο και ταιριαζει να ξαναεννωθει.

να το επιχειρησω;

μηπως δουλευει και ετσι οπως ειναι η ειναι επικνδυνο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τον πετας, ειναι άχρηστος.

Κα ήταν λογικο να σπασει, η αποτομη αλλαγη θερμοκρασίας έσπασε το γυαλί, ετσι έσπασα και εγω έναν που ξεχασα να τον σβήσω ενω έκανα αλλαγή νερού, κατεβηκε η σταθμη και έμεινε εκτος νερού, και όταν προσθεσα νερό εσπασε

Link to comment
Share on other sites

Δέν έπρεπε να ανοίξεις καν θέμα. Πέταμα και πας για καινούριο. Μην δοκιμάσεις επισκευή θα ρίξεις και τον γενικό του ρολογιού όχι μόνο του πίνακα.

Link to comment
Share on other sites

Δέν έπρεπε να ανοίξεις καν θέμα. Πέταμα και πας για καινούριο. Μην δοκιμάσεις επισκευή θα ρίξεις και τον γενικό του ρολογιού όχι μόνο του πίνακα.

+1..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα παιδια, δεν παιζουμε με αυτα τα θεματα, γιατι πανω απο ολα ρισκαρουμε τις ζωες μας, ολοι ξερουμε τι αποτελεσματα μπορει να φερει ηλεκτρισμος+νερο. Εγω θα ελεγα να τον πεταξεις και να προμηθευτεις εναν καλο επωνυμο θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να πάρεις και ενα εξωτερικό θερμοστάτη όπως αυτό http://aquariumshop.gr/shop/eksoplismos-enydreiou/hydor-eth-external-thermal-heater-200-w-1216-mm-hose/

 

Εγώ έχω τον 300άρι και είναι μια χαρά.

 

Έχει και black friday σημερα στο συγκεκριμένο μαγαζί, οπότε θα έχεις και έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο χωρίς 2η σκέψη.  Μην επιχειρήσεις να το κολήσεις. Με την διαστολή-συστόλη θα πάρει νερό,και κινδυνευεις άμεσα απο το ρεύμα. 

Link to comment
Share on other sites

παίσατε να με φάτε... 

καλά υπάρχει περίπτωση να μην ξέρει κάποιος τις επιπτώσεις του ρεύματος σε επαφή με το νερό; :bigemo_harabe_net-52:

 

τι στιγμή που έγινε αυτό το κομμάτι έφυγε στον πάτο του βαρελιού και το υπόλοιπο έμεινε εντός νερού!!!   

δεν θα έπρεπε να πέσει η ασφάλεια; δεν έγινε όμως!!!

μου γεννήθηκε λοιπόν η απορία μήπως τα υλικά του είναι μονωμένα και σε επαφή με το νερό δεν έχουν πρόβλημα αφού δούλευε κανονικά.

μήπως δηλαδή και χωρίς το εξωτερικό περίβλημα (γυαλί) κάνει τη δουλειά του ή αν μπορεί να κολληθεί με κάτι ιδικό ή ακόμα αν μπορεί να μπει πάλι σε γυάλινο περίβλημα ελάχιστα πιο μεγάλο και να μονωθεί με σιλικόνη κτλ

 

τέλος πάντων...θα πάει για ανακύκλωση!!!

Link to comment
Share on other sites

παίσατε να με φάτε... 

καλά υπάρχει περίπτωση να μην ξέρει κάποιος τις επιπτώσεις του ρεύματος σε επαφή με το νερό; :bigemo_harabe_net-52:

 

τι στιγμή που έγινε αυτό το κομμάτι έφυγε στον πάτο του βαρελιού και το υπόλοιπο έμεινε εντός νερού!!!   

δεν θα έπρεπε να πέσει η ασφάλεια; δεν έγινε όμως!!!

μου γεννήθηκε λοιπόν η απορία μήπως τα υλικά του είναι μονωμένα και σε επαφή με το νερό δεν έχουν πρόβλημα αφού δούλευε κανονικά.

μήπως δηλαδή και χωρίς το εξωτερικό περίβλημα (γυαλί) κάνει τη δουλειά του ή αν μπορεί να κολληθεί με κάτι ιδικό ή ακόμα αν μπορεί να μπει πάλι σε γυάλινο περίβλημα ελάχιστα πιο μεγάλο και να μονωθεί με σιλικόνη κτλ

 

τέλος πάντων...θα πάει για ανακύκλωση!!!

 

 

Είναι φυσιολογικό να μη πέσει η ασφάλεια, το ρελέ διαφυγής πέφτει μόνο όταν υπάρχει γείωση ή όταν  έρθει το σώμα μας σε επαφή με καλό αγωγό ηλεκτρισμού που έχει τάση αλλά εμείς να ακουμπάμε στη γη, δηλαδή  να μη φοράμε πλαστικά παπούτσια ή να μην είμαστε σε υλικό που είναι μη ηλεκτρικά  αγώγιμο , όπως ξύλο πλαστικό κλπ. Στη περίπτωση σου μπορεί να υπήρχε νερό, αλλά ήταν σε πλαστικό βαρέλι που είναι μονωτικό, το μόνο που θα γινόταν είναι πιθανή ηλεκτρόλυση του νερού στο βαρέλι

Link to comment
Share on other sites

παίσατε να με φάτε... 

καλά υπάρχει περίπτωση να μην ξέρει κάποιος τις επιπτώσεις του ρεύματος σε επαφή με το νερό; :bigemo_harabe_net-52:

 

Δεν πεσανε να σε φανε, για την δικη σου ασφαλεια το εκαναν

Το νερο ειναι καλος αγωγος του ηλεκτρισμου, απλα πραγματα

 

Αντε καλη αγορα!

Link to comment
Share on other sites

Τον πετάς και δεν το σκέφτεσαι καν.Ψάρια υπήρχαν στο ενυδρείο;

Σε όλα μου τα ενυδρειακα χρόνια, μόνο 1 φορά είδα να σκάει θερμαντήρας μέσα σε ενυδρείο και αυτό μάλιστα πρόσφατα σε ενυδρείο φίλου. Ήταν μετακόμιση ενυδρείου και ευτυχώς δεν είχαν μπει ακόμη τα ψάρια. Έσκασε μέσα στο νερό, το κυρίως τμήμα έφυγε στον βυθό ενιαίο και μικρά κομμάτια έμειναν στην επιφάνεια του νερού, το οποίο βρωμαγε καμμενο. Ευτυχώς δεν είχαμε χέρια μέσα, αλλά ο γενικός έπεσε. ...

Οπότε ξεχνάς κάθε απόπειρα επιδιόρθωσης :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να μη πέσει η ασφάλεια, το ρελέ διαφυγής πέφτει μόνο όταν υπάρχει γείωση ή όταν έρθει το σώμα μας σε επαφή με καλό αγωγό ηλεκτρισμού που έχει τάση αλλά εμείς να ακουμπάμε στη γη, δηλαδή να μη φοράμε πλαστικά παπούτσια ή να μην είμαστε σε υλικό που είναι μη ηλεκτρικά αγώγιμο , όπως ξύλο πλαστικό κλπ. Στη περίπτωση σου μπορεί να υπήρχε νερό, αλλά ήταν σε πλαστικό βαρέλι που είναι μονωτικό, το μόνο που θα γινόταν είναι πιθανή ηλεκτρόλυση του νερού στο βαρέλι

Τακη για να πεσει το ρελε πρεπει να ερθει σε επαφη η γειωση με τον ουδετερο.

Σε περιπτωση επαφης φαση-ουδετερου οπως στην προκειμενη πεφτει απλα η ασφαλεια.

Κατα τα αλλα τον θερμαντηρα στην ανακυκλωση :)

Link to comment
Share on other sites

Τακη για να πεσει το ρελε πρεπει να ερθει σε επαφη η γειωση με τον ουδετερο.

Σε περιπτωση επαφης φαση-ουδετερου οπως στην προκειμενη πεφτει απλα η ασφαλεια.

Κατα τα αλλα τον θερμαντηρα στην ανακυκλωση :)

 

rastaman με συζητηήσεις που εχω κανει με ηλεκτρολόγους , οι συγχρονοι ρελεδες πέφτουν και με ουδέτερο ή και με φάση, ετσι μου εχουν πει τουλάχιστον :)

Και ετσι για την ιστορία (χωρις να είμαι ηλεκτρολογος, αλλά απο συζητήσεις) ο ρελε μετράει φάση και ουδετερο , και οταν αντιληφθει πως υπάρχει διαφορετική ροή ρεύματος αναμεσα φαση και ουδέτερο πέφτει

Link to comment
Share on other sites

rastaman με συζητηήσεις που εχω κανει με ηλεκτρολόγους , οι συγχρονοι ρελεδες πέφτουν και με ουδέτερο ή και με φάση, ετσι μου εχουν πει τουλάχιστον :)

Και ετσι για την ιστορία (χωρις να είμαι ηλεκτρολογος, αλλά απο συζητήσεις) ο ρελε μετράει φάση και ουδετερο , και οταν αντιληφθει πως υπάρχει διαφορετική ροή ρεύματος αναμεσα φαση και ουδέτερο πέφτει

τα κόκκινα γράμματα είναι λάθος

τα πράσινα σωστά.

και εξηγώ.

δεν υπάρχουν σύγχρονοι ρελέδες, (ποιό σωστά δ.δ.ε διακόπτης διαφυγής έντασης) όλοι έχουν την ίδια αρχή λειτουργίας.

πράγματι μετράει φάση και ουδέτερο.

χοντρικά μετράει ποσότητες ρεύματος . όταν αντιλληφθεί λοιπόν απώλεια ρεύματος πέφτει.

η απώλεια ρεύματος όμως είναι ένα φορτίο, μια ποσότητα ρεύματος (από φάση ή ουδέτερο) η οποία πάει εκτός κυκλωμάτων του σπιτιού,δηλαδή μέσω του αγωγού γείωσης στη γη.

ο θερμοστάτης όμως δεν έχει γείωση .

αυτό που κάνει όταν σπάει και έχει δώσει εντολή να ανάψει η αντιστασή (για να θερμάνει νερό) του και μόνο τότε ενώνεται η φάση με τον ουδέτερο μέσω του νερού,γίνεται βραχυκύκλωμα και πέφτει η ασφάλεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...