Jump to content

Αλλαγή πρόφιλτρων Σύστημα Αντίστροφης όσμωσης ενυδρείου Αqua-Best


Ilias Halk

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θέλω να αλλάξω τα πρόφιλτρα στο Σύστημα Αντίστροφης όσμωσης ενυδρείου Αqua-Best, τα έχω πάρει ήδη. Αν το έχει κάνεις κάποιος, μπορεί να μου εξηγήσει πως αφαιρούμε τους σύνδεσμους από τα παλιά πρόφιλτρα? Μοιάζουν να είναι κολλημένοι, παρότι υπάρχει σπείρωμα πάνω στα πρόφιλτρα για να βιδώνουν...

 

Είναι επείγον για να γεμίσω νερό το ενυδρείο άμεσα, μην ταλαιπωρώ κοράλια και ζωντανά στα πλαστικά δοχεία...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

 

Τα κλειδιά είναι για το κάνιστρο της μεμβράνης και για Α/Ο full-size... Δεν βλέπω με ποιον τρόπο μπορεί να ξεβιδώσει ο σύνδεσμος από τα compact πρόφιλτρα...

 

 

Επειδή δεν βλέπω πως μπορώ να βρω λύση άμεσα, λογικά πρέπει να πάρω νέους συνδέσμους από Δευτέρα... όποιος φίλος θέλει να μου δανείσει την Α/Ο του για το ΣΚ, θα ήταν σωτηρία  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ηλια στις compact αλλαζει ολο το φυσιγγιο, δεν εχω καταλαβει τι δεν μπορεις να αποσυνδεσεις

Βαλε μια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Οι συνδεσμοι τι ειναι;

jaco η quick fittings

 

 

Εδώ κοίτα τι έχει Βασίλη, δεν πιάνεται με τίποτα να ξεβιδώσει, με πένσα προσπαθώ και δεν βγαίνει...κοντεύω να σπάσω τα χέρια μου...

post-60338-0-72809300-1448646955_thumb.jpgpost-60338-0-46403600-1448646957_thumb.jpgpost-60338-0-36952900-1448646959_thumb.jpg

 

Είμαι σε επικοινωνία με το κατάστημα μέσω μειλ, δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα ανέβω Βύρωνα

οπότε θα περάσω να στην αφήσω ;)

 

Ευχαριστώ Πάύλο. Με έχεις βοηθήσει πολύ... Λόγο αυτού τώρα θα πάω μια μερά πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κοίτα τι έχει Βασίλη, δεν πιάνεται με τίποτα να ξεβιδώσει, με πένσα προσπαθώ και δεν βγαίνει...κοντεύω να σπάσω τα χέρια μου...

attachicon.gifunnamed (1).jpgattachicon.gifunnamed (2).jpgattachicon.gifunnamed.jpg

 

Είμαι σε επικοινωνία με το κατάστημα μέσω μειλ, δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη...

 

Καταλαβα Ηλια, μαλλον θα χρειαστεις νεους συνδεσμους

Κανε δουλεια με του Παυλου τωρα και παραγγειλε jaco ειναι πιο απλοι και εχουν 1 ευρω, την επομενη μερα θα τους εχεις

 

Μπραβο Παυλαρα!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θες εχω δυο καινουριους συνδεσμους καβατζα,στους δινω σημερα και απο βδομαδα παιρνεις δυο και μου τους επιστρεφεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες εχω δυο καινουριους συνδεσμους καβατζα,στους δινω σημερα και απο βδομαδα παιρνεις δυο και μου τους επιστρεφεις.

 

 

Ευχαριστώ Μιχάλη, τελικά δεν έχω κλέισει ακόμα εξάμηνο και μου είπαν απ΄το κατάστημα ότι δεν υπάρχει φόβος συνήθως κρατάνε και 7-8 μήνες τα πρόφιλτρα... Οπότε θα γεμίσω με αυτά που έχω και θα παραγγείλω καινούργιους.

 

Καλό είναι πάντως όποιος έχει το συγκεκριμένο σύστημα να δει τι συνδέσμους έχει πάνω και να δοκιμάσει να λύσει, μην έχει θέματα τελευταία στιγμή.... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

1. Περίεργο μου φαίνεται να ΜΗΝ ξεβιδώνουν... όπως βλέπεις έχει ένα απλό σπείρωμα. Μήπως είχαν βάλει κάτι πχ. για στεγανοποίηση και έσφιξε (αν και ΔΕΝ χρειάζεται) ή κάποια κόλλα;

2. Τα προφίλτρα ΔΕΝ κρατάνε με τους μήνες αλλά με την ποσότητα νερού που περνάει (το σύνηθες είναι 3.000-5.000 λίτρα περίπου).- ;) 

Link to comment
Share on other sites

1. Περίεργο μου φαίνεται να ΜΗΝ ξεβιδώνουν... όπως βλέπεις έχει ένα απλό σπείρωμα. Μήπως είχαν βάλει κάτι πχ. για στεγανοποίηση και έσφιξε (αν και ΔΕΝ χρειάζεται) ή κάποια κόλλα;

2. Τα προφίλτρα ΔΕΝ κρατάνε με τους μήνες αλλά με την ποσότητα νερού που περνάει (το σύνηθες είναι 3.000-5.000 λίτρα περίπου).- ;)

 

Τα έστειλα και φωτογραφία στο μαγαζί, μου είπαν και αυτοί δεν βγαίνουν, για κάποιο λόγο είναι κολλημένα με κάποιο υλικό πάνω στο σπείρωμα...οπότε πρέπει να παραγγείλω νέους σύνδεσμους... Εγώ με αυτά τα πρόφιλτρα δεν έχω βγάλει ουτε 500 λίτρα...απλά είδα ότι το κατάστημα πρότεινε ανα 6 μήνες αλλαγή και θεώρησα καλό να πάρω καινούργια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...