Jump to content

2 φίλτρα σε μικρό ενυδρείο (54lt)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω ένα μικρό ενυδρείο (54lt) με 5 ψαράκια (3 γκάπυ & 2 πλάτυ), μερικά σαλιγκάρια, και μερικές μικρές γαρίδες.

επίσης έχω αρκετά φυτά, (4 ανούμπιες, 1 βαλισνέρια, αρκετά Hygrophila polysperma, αρκετό κερατόφυλλο, 1 java ferm, και αρκετά ακόμη....

 

Μετρήσεις νερού δεν έχω γιατί ακόμη δεν μου έχουν έρθει τα τεστ...

χθες πρόσθεσα ένα εξωτερικό φίλτρο (Astro AS-2202) 550 lt/h (ονομαστική κυκλοφορία νερού) με ελαφρόπετρα και νερό από στρωμένο ενυδρείο (μπόλι).

επίσης έχω σε λειτουργία ένα εσωτερικό φίλτρο (Marina jet80, ονομαστική 350 lt/h ).

 

Η πρώτη ερώτηση είναι αν θα έχω πρόβλημα να κρατήσω και τα 2 φίλτρα στο ενυδρείο μου?

Μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα η ταυτόχρονη λειτουργία τους ?

 

Η δεύτερη ερώτηση, είναι σε περίπτωση που θελήσω να αλλάξω ψαροσύνθεση με ψάρια που χρειάζονται πιο μαλακό νερό, πως μπορώ να το κάνω?

 

σημείωση ότι δεν υπάρχει χώρος για έξτρα συσκευή και η βρύση νερού είναι πολύ μακριά και γενικά είναι δύσκολο να περνάνε λάστιχα κτλ...

 

Τις αλλαγές νερού τις κάνω με 2 βαρελάκια τροφίμων (στο 1 ετοιμάζω νερό, και στο άλλο βγάζω το νερό του ενυδρείου με σκούπα βυθού).

 

Αλλαγή νερού κάνω 40% κάθε 7 ημέρες.

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις κε των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω ένα μικρό ενυδρείο (54lt) με 5 ψαράκια (3 γκάπυ & 2 πλάτυ), μερικά σαλιγκάρια, και μερικές μικρές γαρίδες.

επίσης έχω αρκετά φυτά, (4 ανούμπιες, 1 βαλισνέρια, αρκετά Hygrophila polysperma, αρκετό κερατόφυλλο, 1 java ferm, και αρκετά ακόμη....

 

Μετρήσεις νερού δεν έχω γιατί ακόμη δεν μου έχουν έρθει τα τεστ...

χθες πρόσθεσα ένα εξωτερικό φίλτρο (Astro AS-2202) 550 lt/h (ονομαστική κυκλοφορία νερού) με ελαφρόπετρα και νερό από στρωμένο ενυδρείο (μπόλι).

επίσης έχω σε λειτουργία ένα εσωτερικό φίλτρο (Marina jet80, ονομαστική 350 lt/h ).

 

Η πρώτη ερώτηση είναι αν θα έχω πρόβλημα να κρατήσω και τα 2 φίλτρα στο ενυδρείο μου?

Μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα η ταυτόχρονη λειτουργία τους ?

 

Η δεύτερη ερώτηση, είναι σε περίπτωση που θελήσω να αλλάξω ψαροσύνθεση με ψάρια που χρειάζονται πιο μαλακό νερό, πως μπορώ να το κάνω?

 

σημείωση ότι δεν υπάρχει χώρος για έξτρα συσκευή και η βρύση νερού είναι πολύ μακριά και γενικά είναι δύσκολο να περνάνε λάστιχα κτλ...

 

Τις αλλαγές νερού τις κάνω με 2 βαρελάκια τροφίμων (στο 1 ετοιμάζω νερό, και στο άλλο βγάζω το νερό του ενυδρείου με σκούπα βυθού).

 

Αλλαγή νερού κάνω 40% κάθε 7 ημέρες.

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις κε των προτέρων.

 

Στην πρωτη ερωτηση σου,τα 2 φιλτρα ειναι υπερβολη γι αυτο το ενυδρειο.

Βαλε ολο το βιολογικο υλικο στο εξωτερικο φιλτρο σου και βγαλε το εσωτερικο.

Επισης,με 2 φιλτρα σε τοσα λιγα λιτρα θα σου κανει το ενυδρειο πλυντηριο απο την ροη.

Στην 2η ερωτηση,αφου δεν μπορεις να βαλεις α/ο,τοτε αναγκαστικα πας σε επεξεργασια νερου με τυρφη στο βαρελι που προετοιμαζεις το νερο σου τωρα.

Διαβασε εδω για την τυρφη.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Για το link με την τύρφη θα το διαβάσω και θα δω κατά πόσο θα μπορέσω να το καταφέρω (έτσι και αλλιώς τα υλικά τα έχω - βαρελάκι, 2ο φίλτρο που να χωράει η τύρφη, τα τέστ μου λείπουν αλλά θα τα έχω και αυτά την άλλη εβδομάδα.

 

Πάντως τα φίλτρα αυτή τη στιγμή μόνο πλυντήριο δεν το έχουν κάνει το ενυδρείο.

 

Το εσωτερικό έχει spray bar που χτυπάει στην επιφάνεια του νερού σε φυσιλογικό επίπεδο (όπως το είχω 3 εβδομάδες τώρα και όλα δείχνουν οκ), το εξωτερικό έχει και αυτό spray bar που το έχω βάλει στην μέση του ενυδρείου κάτω από το άλλο spray bar και αυτό δείχνει οκ. Ούτε φυτά σηκώνει (και έχω αρκετά φρεσκοφυτεμένα και μικρά) και τα ψάρια δεν δείχνουν να ζορίζονται.

 

εγώ ρωτάω αν η ταυτόχρονη λειτουργία τους μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ποιότητα νερού ή στην βιολογία του ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δημιουργησει προβλημα αλλα μη περιμενεις να γεμισει βιολογια και το 2ο φιλτρο με τοσα λιγα ψαρια.

Γι αυτο σου λεω να βγαλεις το εσωτερικο και να αφησεις μονο το εξωτερικο φιλτρο,δεν χρειαζεσαι 2 φιλτρα γι αυτο το ενυδρειο.

Συν οτι σου πιανει τζαμπα χωρο στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Αυτό με την βιολογία στο 2ο φίλτρο δεν το είχα σκεφτεί.Επειδή το έβαλα χθες το εξωτερικό θα τα αφήσω για 3-4 ημέρες μαζί και μετά θα βγάλω το εσωτερικό.

 

επόμενο πείραμα αυτό με την τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν χρειαζεται να περιμενεις καθολου,απλα βαζεις το βιολογικο υλικο του εσωτερικου μεσα στο εξωτερικο και αφαιρεις το εσωτερικο αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...