Jump to content

40lt ενυδρειο ερωτησεις


Recommended Posts

Γεια σας ειναι καινουργιος εδω και ειμαι αρχαριος εχω ενα ενυδρειο (JUWEL) 40lt ....Λοιπον τι ειδος χαλικι να βαλω ? τι χρωμα να βαλω ? ποια ειδους ψαρια ναβαλω μεσα? να παρω γλυφτη? να παρω σαλιγκαρια ? να βαλω φυτα? ποσο θα φτασει η τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε εκει που λεει (η πρωτη επαφη με το ενυδρειο και θα σου λυθουν πολλες αποριες.

Μην βιαστεις παρτα ενα ενα και σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά μικρό ενυδρείο με περιορισμένες επιλογές. Διάβασε και εδω: http://www.aquazone.gr/forums/topic/101741-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-%CF%88%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%AD%CF%89%CF%82-40-%CE%BB%CE%AF%CF%84%CF%81%CE%B1/ αλλά οπως σου είπαν, μην κάνεις τίποτα αν δεν είσαι σίγουρος ή δε πάρεις γνώμες από εδώ.

Για βυθό, γενικά, η καλύτερη επιλογή είναι λεπτό χαλικάκι ή άμμος. Βολεύει και για τα ψαράκια αλλά και για τυχόν φυτά. Αν σου αρέσει βάλε κάποια εύκολα φυτά. Σε ένα καινούργιο ενυδρείο όμως θέλουν και αυτά την προσοχή τους. Τι λάμπα έχει το ενυδρείο;

Για το χρώμα είναι θέμα γούστου. Εγώ θα έβαζα κάποια μπεζ άμμο ή κάποιο όχι πολύ έντονο χαλίκι. Καλύτερα να μην είναι ασβεστολιθικό, για να μην ανεβάζει την σκληρότητα του νερού, σε περίπτωση που τώρα ή αργότερα θελήσεις να βάλεις ψαράκια που δε θέλουν σκληρό νερό. Σε κάποιους αρέσει και ο μαύρος βυθός (είτε άμμο είτε χαλικάκι). Απέφυγε τα τεχνητά βαμμένα και χρωματιστά χαλικάκια.

Για σαλιγκάρια, γενικά μπορείς να βάλεις. Έχεις κάτι κατά νου για να σου πούμε τη γνώμη μας;

Τιμές δε γνωρίζω. :)

Αυτά που λες "γλυφτες" μη τα βάλεις, δε κάνουν για τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι έχει ήδη χρησιμοποιηθεί παλιότερα..... Ωραία επειδή όπως είπα είναι αρχάριος μπορείτε να μου πείτε κάποια είδη φυτών που είναι εύκολα? Η λάμπα είχε καεί παλιότερα και την πέταξα και δεν ξέρω τώρα τι λάμπα να πάρω... Για σαλιγκάρια λέω να πάρω τα Apple snails.. Και σχετικά δεν ξέρω τι ψάρια να βάλω φέρω υπάρχουν άλλα?... Τα σαλιγκάρια τι τρώνε?

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86082-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CF%8C-%CE%B4%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CE%B1%CF%82/ για φυτά ριηε μια μάτια.

Από σαλιγκάρια να προτιμήσεις τα ramshorn snail τα αplle έχουν πολλούς ρίπους.

Ανάλογα τα σαλιγκάρια τα περισσότερα τρέφονται με άλγες και υπολείμματα τροφών.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι έχει ήδη χρησιμοποιηθεί παλιότερα..... Ωραία επειδή όπως είπα είναι αρχάριος μπορείτε να μου πείτε κάποια είδη φυτών που είναι εύκολα? Η λάμπα είχε καεί παλιότερα και την πέταξα και δεν ξέρω τώρα τι λάμπα να πάρω... Για σαλιγκάρια λέω να πάρω τα Apple snails.. Και σχετικά δεν ξέρω τι ψάρια να βάλω φέρω υπάρχουν άλλα?... Τα σαλιγκάρια τι τρώνε?

 

Για τα ψαρια σου δωθικε ενα λινκ για να κοιταξεις τις μπορεις να βαλεις σε 40 λιτρα ενυδρειο.Δεν εχεις και πολλες επιλογες παντως.

Αν εχεις 1 λαμπα θα βαλεις μια καινουρια με 6500 κελβιν για να ειναι οκ για τα φυτα που θα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα προτιμήσω να πάρω Ramshorn snails... Πόσα να βάλω στο ενυδρείο? Λάμπα θα πάρω αυτήν που μου είπες (ξέρεις πόσο θα πάει η τιμή της)?..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να σε πω πως όπως μάθατε έχω ένα JUWEL 40lt Και δεν έχω φίλτρο τι φίλτρο να πάρω? Και ποσο πάει η τιμή του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...