Jump to content

Γκαλαχερ κ παγκασιους με ich?


Recommended Posts

Καλησπερα κ καλως σας βρηκα!! Αντιμετωπιζω προβλημα με τα 2μικρα καρχαριακια μου! Συνοπτικα λοιπον... 80αρη ενυδρειο.1γκαλαχερ 4εκ 1παγκασιους 3εκ και 1μικρο αγγελοψαρο! 1μηνα ενυδρειο με νεο φιλτρο συνεχεια θολο νερο και βακτηρια συνφωνα με τις συμβουλες του πετ σοπα ξαι 2 αρρωστα δεν εχω ιδεα απο μετρησεις και βλεπω μονο στα καρχαριακια ασπρος κοκκους..το γκαλαχερ γεματο το παγκασιους λιγο στα πτερυγια!! Τ αγγελοψαρο οχι εμφανη σημαδια! Τι κανω????

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε καθαρές φωτογραφίες για "διάγνωση" από τους γνωρίζοντες, διάβασε αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/55372-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%8E%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-ichthyophthirius-multifiliis/?hl=%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B9#entry503413 και περίμενε οδηγίες.

Το νερό εξακολουθεί να είναι θολό; Τι αλλαγές νερού κάνεις;

Ατυχέστατη η επιλογή των ψαριών. Γκάλαχερ και πανγκασιους είναι το ίδιο ψάρι. Φώτο λοιπόν για αναγνώριση. :)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα διάβασα και τις πληροφορίες που έδωσες στο άλλο θέμα που άνοιξες! Γράψε τα και εδώ για να είναι συγκεντρωμένα και να πάρεις το συντομότερο δυνατόν την βοήθεια που χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα... Η αληθεια ειναι οτι γνωριζα εξαρχης οτι θα ειναι ακαταλληλα τα "καρχαριακια" αλλα ο εμπειρος πετ σοπας ουτε οτι ειναι το ιδιο ψαρι δεν ηξερε...η αληθεια ειναι οτι ειναι 2ειδη..τεσπα ειναι αδυνατον να τα βγαλω φωτο γτ πανε σαν τρελλα..20με 30% τεταρτη κ κυριακη και συμπληρωνω με νερο που εχω ριξει αντιχλωριο κ προσθετω αναλογα βακτηρια μετα.αυτα απι το φορουμ τα διαβασα αυτος που ειπε οτι δεν χρειαζεται συνεχεια μονο 1φορα τον μηνα! Α το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο κ δεν το εχω πειραξει καθολου μονο του θα στρωσει μ ειπε

Link to comment
Share on other sites

Έχουν συνεχεία αυτή τη συμπεριφορά ή μόνο όταν τα πλησιάζεις για να τα φωτογραφήσεις; Αν πηγαίνουν σαν τρελά, κάτι δεν πάει καλά!

Link to comment
Share on other sites

Τι υλικά έχει μέσα το φίλτρο σου;

Από θερμοκρασία πως είσαι;

Είναι ακόμα θολό το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πηγαινουν πανω κατω αλλα τωρα ακομα χειροτερα τους αναψα κ την λαμπα τους πλησιαζω κ για φωτο..!νομιζω οτι ειναι στα φυσιολογικσ επιπεδα αν συγκρινω με τις πρωτες μερες που δεν προλαβαινα να δω το κεφαλι τους...

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το φιλτρο δεν το εχω πειραξει καθολου..οπως το αγορασα αποτι ειδα ομως εχει μονο ενα μεγαλο μαυρο πωρωδες σφουγγαρι θερμοκρασια τπριν 3ωρες ανεβασα απο τους 25 στους 26μισο και σιγα σιγα θα ανεβω γτ αποτι διαβασα αν ειναι ich θελει θυψηλη θερμοκρασια γυρω στους 30 αλλα σταδιακα!! Δεν μαρεσει να πειραματιζομαι με τα καημενα γαμωτο αλλα οταν δεν ξερεις τι κανεις? Δεν ξερω αν αντεχει κ το αγγελοψαρο σε τοσο υψηλες θερμοκρασιες...παρεπιπτοντος δεν εχει καθολου σημαδια ο τριγωνοψαρουλης μας...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι αρχισαν να πεφτουν οι κοκκοι απο το ψαρακι που ειχε πολλους..θα γεμισει δηλαδη ολο το ενυδρειο με τον ιο?? Αργησα τοσο πολυ?σωνετε τπτ ή τα κατεστρεψα τα καημενα τα ψαρακια? Ξεχασα να σας αναφερω οτι το μεγαλυτερο καρχαριακι πριν μια εβδομαδα μ εφαγε κ τον γλυφτη που ηταν πολυ μικρουλης...μολις 2εκ!! Υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτη η αιτια του ιου?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη μας φιλη,καλως ηρθες στην παρεα μας.

 

Αν σου αρεσει να ακους αληθεια,θα με καταλάβεις,αν όχι,θα με αντιπαθήσεις.

 

Τα ψαρακια σου είναι εντελως ακαταλληλα για οποιοδήποτε ενυδρειο.Στην φυση φτανουν στα 3 μετρα.

 

Εχεις 3 λυσεις.

 

1) Αν τα παρει ,τα δινεις πισω

2) Αν βρεις καποιον αλλον ,του τα φορτωνεις σε αυτόν,και ας κοψει το λεμο του

3) Βαλτα σε μια σακουλα,μεσα στην καταψυξη να παιθανουν ηρεμα

 

Ότι άλλο και να κανεις,το αποτέλεσμα θα είναι το ιδιο,αλλα με κοπο ,βασανο,πονο,και για σενα και για τα ψαρακια σου

 

Ελπιζω να με καταλάβεις

 

Υ.Γ Ας βαλει καποιος φιλος μια φωτο,για το ψαρι της φιλης μας,γιατι εγω δεν μπορω.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Τα ψαρια που εχεις δυστοιχως δεν κανουν για το ενυδρειο σου και γενικα για ενυδρεια,εκτος απο το αγγελοψαρο που θελει μεγαλητερο ενυδρειο και κοπαδι.

Ανεβασε την θερμοκρασια σταδιακα στους 30 θα ελεγα εγω για μερικες μερες.

Οταν με το καλο γινουν καλα τα ψαρια σου,δωστα και παρε τα σωστα ψαρια για το ενυδρειο σου,μονο ετσι θα το χαρεις και δεν θα εχεις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Γυριστρουλα,γυναικια αλληλεγγυη βλεπω.

 

Εδειξες του μετρου,υπαρχουν και τριμετρα.χεχεχε

 

Πλακα κανω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Τα ψαρια που εχεις δυστοιχως δεν κανουν για το ενυδρειο σου και γενικα για ενυδρεια,εκτος απο το αγγελοψαρο που θελει μεγαλητερο ενυδρειο και κοπαδι.

Ανεβασε την θερμοκρασια σταδιακα στους 30 θα ελεγα εγω για μερικες μερες.

Οταν με το καλο γινουν καλα τα ψαρια σου,δωστα και παρε τα σωστα ψαρια για το ενυδρειο σου,μονο ετσι θα το χαρεις και δεν θα εχεις προβληματα.

 

Ακριβώς αυτό, τα ψαράκια είναι ακόμα μικρά και προέχει η θεραπεία τους! :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα γελαω για την γυναικεια αλληλεγγυη αλλα ειληκρινα εχω στεναχωρεθει πολυ που τα ταλαιπωρησα...γνωριζα εξ αρχης οτι δεν κανουν επειδη διαβασα πολλες κριτικες αλλα με διαβεβαιωσε ο πωλητης κ λιγο και η γκρινια του μικρου μου που τα ηθελε σαν τρελλος με παρεσυραν.σιγουρα θα τα δωσω πισω ή θα τα χαρισω σε καποιον που τα εχει τρελλα εχουμε πολλους εδω τριγυρω...αφου φυσικα κανουν την θεραπεια!μιλησα πριν με τον πωλητη και μου ειπε μονο να ανεβασω θερμοκρασια..για φαρμακο τπτ...εχει κολλησει ηδη και το αγγελοψαρο κ δεν το βλεπω ακομα? Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα μου προτεινατε για τα λιτρα μου οταν με το καλο τα βγαλω? Εχω διαβασει πως το Αφρικανικο ενυδρειο εχει πολυ ομορφα χρωματα κ ειναι σχετικα ευκολο για αρχαριους..ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Θεραπευσε με το καλο τα ψαρια σου,δωστα πισω και μετα θα βρουμε σωστα ψαρια για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα τα ψαρακια που εχουν τους κοκκους επιστρεφοντε στον κυριο πετσοπα και αναλαμβανει αυτος την θεραπεια τους διοτι αντιληφθηκε οτι αλλα 2 που ειχε στην ιδια γυαλα κ τα δικα μου εχουν την ιδια ασθενεια...( οτι να.ναι...) 3ερωτησεις...να δωσω και το αγγελοψαρο που δεν εχει εμφανη σημαδια? Τι κινησεις πρεπει να κανω οσον αφορα το ενυδρειο?αδειασμα ολο και παλι απο την αρχη???

Link to comment
Share on other sites

Νταξει αφου καταλαβε το λαθος του και τα παιρνει πισω,εισαι τυχερη!

Ναι δωσε και το αγγελοψαρο γιατι και αυτο δεν κανει για τα λιτρα σου.

Αν θες ανοιξε ενα θεμα στο γενικα γλυκου για να σε συμβουλεψουμε τις επομενες κινησεις σου και να βρουμε και ψαρακια που μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο σου για να φτιαξεις κατι σωστο και ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...