Jump to content

Αναγνώριση φύλου pearl gourami


doctoras

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια πέρασε καιρός, ελπίζω να ειστε καλα

Έχω το παρακάτω ψαράκι μπορείτε να αναγνωρίζετε με βεβαιότητα τι φύλο ειναι;

Ειναι καιρός να πάρω κάνα 2 ακομη

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

και εγώ για θυληκό το βλέπω λόγω χρώματος.

αυτό με τα πτερύγια του αρσενικού αν μπορεί να το εξηγήσει κάποιος.

όσο για την αναγνώριση είναι δύσκολο παίρνοντας από πετ σοπ μικρό ψαράκι να διαλέξεις αρσενικό μιας και τα χρώματα δεν φαίνονται πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ για θυληκό το βλέπω λόγω χρώματος.

αυτό με τα πτερύγια του αρσενικού αν μπορεί να το εξηγήσει κάποιος.

όσο για την αναγνώριση είναι δύσκολο παίρνοντας από πετ σοπ μικρό ψαράκι να διαλέξεις αρσενικό μιας και τα χρώματα δεν φαίνονται πολύ καλά.

Τα πτερυγια στα αρσενικα στην ραχη και την κοιλια γινονται πιο μεγαλα και πιο μακρια απο το θυληκο...
Link to comment
Share on other sites

οπώτε με το γίνονται να υποθέσω ότι εννοείς την ενηλικίωση?

άρα όσο είναι μικρά είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι δύσκολος ο διαχωρισμός του φύλλου όταν τα ψαράκια είναι μικρά. Στο μέγεθος όμως που (συνήθως) πωλούνται στα μαγαζιά αυτό το χαρακτηριστικό έχει αναπτυχθεί. Το πρόβλημα στα μαγαζιά είναι όταν πρέπει να διαχωρίσουμε τα ψαράκια από τον χρωματισμό τους. Εκεί αποκλείεται να δείξουν τα ψάρια τα χρώματα τους.

Πάντα η καλύτερη μέθοδος για να φτιάξουμε ζευγάρι ή χαρέμι είναι να πάρουμε μια καλή ομάδα από νεαρά ψάρια και να κρατήσουμε αυτά που θα ταιριάξουν μεταξύ τους. Αυτό βέβαια κοστίζει λίγο παραπάνω αλλά έχει σίγουρα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

και τα υπόλοιπα τι τα κάνουμε?

επιστρέφονται στα πετ σοπ

χωρίς χρήματα εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς! Κάποτε μπορούσες να πουλήσεις και ψαράκια μέσω αγγελίας στο φόρουμ, τώρα όμως οι καιροί είναι δύσκολοι και δε ξέρω αν βρίσκονται αγοραστές.

Υπάρχει πάντα η περίπτωση, να πάρεις ένα αρσενικό και ένα ή δύο θηλυκά και να μη καταφέρεις να φτιάξεις ζευγάρι... Μπορεί βέβαια και να γίνουν ζευγάρι χωρίς πρόβλημα. Απλά η αγορά μιας ομάδας νεαρών ψαριών είναι βέβαιο πως θα φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό θεοντορ ειναι οτι σε μια ομάδα εαν πάρεις άθελα σου 2 αρσενικά για χαρεμακι, δε θα κανεις δουλειά μιας και θα διεκδικούν συνεχεία.

Στην δική μου περιπτωση το εικονιζόμενο ειναι περίπου 3 ετών και έριχνε τρελό κυνήγι στο αλλο θηλυκό που συντρόφευε μεχρι που μας άφησε το ενα

και ετσι είπα ας ρωτήσω μήπως "χάνω" κάτι

Thanks guys

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...