Jump to content

Φυτα σε αποσυνθεση


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το ενυδρειο στηθηκε πριν 3 μηνες . Ο εχινοδορος ειναι μεσα 1,5 μηνα και το κερατοφυλο 1 βδομαδα (μολις μπηκε μεσα μετα απο 3 μερες μαδησε ) . Μαζι με τα φυτα ηρθαν και οι απροσκλητοι επισκεπτες τα σαλιγκαρια που αρχιζουν και γινονται πολλα και βαζω παγιδες που βλεπω με μπουκαλακι του νερου ( εχθες μπηκαν δυο ) προς το παρον βλεπω γυρω στα 10 ολα μαζι μικρα ........
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 120 λιτρα
- Φωτισμός: (24 watt, φθορισμου aqua medic plant grow , 5-12 το βραδυ , ανακλαστήρες ΝΑΙ , )
- Βυθός και Υπόστρωμα: (χαλικακι χωρις υποστρωμα , 7-10 cm, χρόνος χρήσης του 3 μηνες, )
- Διοξείδιο του Άνθρακα: ( οχι.)
- Οξυγόνο: (Ανατάραξη επιφάνειας: , μέτρια,, αεραντλία ναι αεροκουρτινα πισω )
- Φίλτρανση: (eheim2213 , όγκος κάδου, υλικά φίλτρανσης τα βασικα που ερχονται μαζι  του ):
- Φυτα: (εχινοδοροσ χ1 , κερατοφυλλο χ1 , βαλισνερια χ1 , ανουμπια χ1 ):
- Ψάρια: σκαλαρια χ3  πλεκοστομοι χ2 ):
- Ρουτίνες: (λιπάσματα flourish 2 φορες την εβδομαδα  0,6 μλ,potassium 0,9 μλ 3 φορες την εβδομαδα ,excel 3 φορες 0,5 μλ   ταμπλέτες οχι , , τάισμα μια φορα την ημερα , αλλαγές νερού 1/3 την εβδομαδα με βρυσης  με prime , )

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,5
- KH:6
- GH: 9
- ΝΗ3/NH4:0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 20
- PO4: (Φωσφορικά)
- Fe: (Σίδηρος)
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)
- Θερμοκρασία: 26

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:  Ναι ...api
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: εχινοδορο, κερατοφυλο
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: φωτογραφια ....
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών: χωρις προβλημα

Υπαρχει η δυνατοτητα να χρησιμοποιηθεί νερο Α/Ο

 

Παρακαλω πολυ θελω τα φωτα σας οσο αφορα τα φυτα και το προβλημα που υπαρχει

 

Ευχαριστω πολυ

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
 

post-61495-0-99134100-1449253259_thumb.jpg

post-61495-0-26582700-1449253270_thumb.jpg

post-61495-0-22981200-1449253280_thumb.jpg

post-61495-0-11103400-1449253289_thumb.jpg

post-61495-0-44653800-1449253297_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα 

 

απο που να ξεκινησω?

λιγος φωτισμος.κακη κοκκομετρια στο χαλικι σου.χρειαζεται λεπτοτερο σε κοκκομετρια.

 

λιπανση απαιραιτητη στου ςεχινοδωρους στη ριζα με σω ταμπλετας.

 

τα υπολοιπα λιπασματα που ριχνεις και μιλωντας για το καλλιο χρειαζεται σε πολυ μεγαλυτερη δοσολογια και πολυ πιο συχνα.(ακομη και σε καθημερινη βαση οπως και το φλουρις αναλογικα βεβαια αυτο σε λιγοτερη ποσοτητα απο οτι το καλλιο αλλα και παλι αν γινεται σε καθημερινη βαση.

 

οτι και να σου πω βεβαια για την λιπανση ,πρεπει να ξεκινησεις απο τη βελτιωση στο φωτισμο σου αλλα και το χαλικι σου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα 

 

απο που να ξεκινησω?

λιγος φωτισμος.κακη κοκκομετρια στο χαλικι σου.χρειαζεται λεπτοτερο σε κοκκομετρια.

 

λιπανση απαιραιτητη στου ςεχινοδωρους στη ριζα με σω ταμπλετας.

 

τα υπολοιπα λιπασματα που ριχνεις και μιλωντας για το καλλιο χρειαζεται σε πολυ μεγαλυτερη δοσολογια και πολυ πιο συχνα.(ακομη και σε καθημερινη βαση οπως και το φλουρις αναλογικα βεβαια αυτο σε λιγοτερη ποσοτητα απο οτι το καλλιο αλλα και παλι αν γινεται σε καθημερινη βαση.

 

οτι και να σου πω βεβαια για την λιπανση ,πρεπει να ξεκινησεις απο τη βελτιωση στο φωτισμο σου αλλα και το χαλικι σου.

 

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση

Βαζω την δοσολογια που αναγραφει τι μπουκαλι προς 1/3 γιατι με τα φυτα που εχω ( στην ουσια μονο ο εχινοδοροσ και το κερατοφυλλο εχουν προβλημα και οχι η ανουμπια και η βαλισνερια )δεν χρειαζεται η δοσολογια που αναγραφεται μιας και αναφερετε σε φουλ φυτεμενο .....κανω κατι λαθος ;

 

οσο αφορα τον φωτισμο εχει αρχισει με τον υπαρχον και εμφανιζεται αλγη

post-61495-0-83368000-1449261754_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τον Κλαζ.

Το χαλικι σου δεν κανει,ειναι πολυ χοντρο.

Καλιο ριχνεις οσο λεει το μπουκαλι και καθε μερα,δεν επιρεαζει την αλγη.

Επισης να ξερεις οτι τον εχινοδορο μπορει να στον τρωνε οι πλεκο,το κανουν αυτο με τα πλατυφυλλα φυτα και αν το δοκιμασουν μετα δεν σταματανε.

Για τα σκαλαρια δεν θα πω κατι,πιστευω πως ξερεις οτι δεν κανουν για το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια η θερμοκρασια δεν χρειαζεται 26.και το 24 1 χαρα ειναι.

εγω μπαινω σαν γκεστ σταρ πλον και γραφω.lol.

 

ακολουθησε οτι σου λεει ο φιλος ραστα.γατα ειναι ο ανθρωπας. :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω απολυτα με τον Κλαζ.

Το χαλικι σου δεν κανει,ειναι πολυ χοντρο.

Καλιο ριχνεις οσο λεει το μπουκαλι και καθε μερα,δεν επιρεαζει την αλγη.

Επισης να ξερεις οτι τον εχινοδορο μπορει να στον τρωνε οι πλεκο,το κανουν αυτο με τα πλατυφυλλα φυτα και αν το δοκιμασουν μετα δεν σταματανε.

Για τα σκαλαρια δεν θα πω κατι,πιστευω πως ξερεις οτι δεν κανουν για το ενυδρειο σου.

 

Ευχαριστω για την απαντηση

 

Το χαλικι μου ειναι ανακατεμενο χοντρο με ψηλο ....ουτε αυτο κανει ;

Δεν ειναι κριμα να ριχνω ολη την δοση καλιου μονο για ενα εχινοδορο ;

Τους παρακολουθω τους πλεκους ...τους αρεσει η βαλισνερια...τους ξεγελω με ταμπλετα και αγγουρακι καθε βραδυ.

Οσο για τα σκαλαρια ....ειναι το παθος μου .....μου αρεσουν μου αρεσαν και θα μου αρεσουν σαν χαρακτηρες και σαν συμπεριφορα γενικοτερα

 

Εχω αυτο το ενυδρειο απο το 2000 και το ειχα αφησει λογω ελλειψης χρονου τα 3 τελευταια χρονια .....ασχολιομουν επιφανειακα και με της οδηγιες τοτε του αειμνηστου Ανδρεα Ηλιοπουλου  που περασε ενα φεγγαρι απο την Συρο και "εφυγε ' αδικα και ξαφνικα .

 

Τωρα με τα φορουμ και το διαβασμα και την αμεριστη βοηθεια σας  ,αφου υπαρχει περισσοτερος χρονος εχω δωσει μεγαλυτερη σημασια ...

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια η θερμοκρασια δεν χρειαζεται 26.και το 24 1 χαρα ειναι.

εγω μπαινω σαν γκεστ σταρ πλον και γραφω.lol.

 

ακολουθησε οτι σου λεει ο φιλος ραστα.γατα ειναι ο ανθρωπας. :bigemo_harabe_net-162:

 

Θα βοηθησει τα φυτα κατεβαζοντας θερμοκρασια στους 24 ;

 

τα ψαρια που εχω θα ειναι ενταξει ;

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθησει τα φυτα κατεβαζοντας θερμοκρασια στους 24 ;

 

τα ψαρια που εχω θα ειναι ενταξει ;

νο προμπλεμο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να συμπληρώσω στις παρατηρήσεις των προλαλήσαντων οτι φυτεμένο ενυδρείο,  και χρήση αεραντλίας δεν είναι και οτι καλύτερο. :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Επίσης να συμπληρώσω στις παρατηρήσεις των προλαλήσαντων οτι φυτεμένο ενυδρείο,  και χρήση αεραντλίας δεν είναι και οτι καλύτερο. :)

 

Καλημερα

 

Εαν σταματησω την αερανλια δεν θα εχουν προβλημα τα ψαρια μου ;

 

Να σημειωσω οτι το ενυδρειο ειναι κλειστο με μονο δυο μικρες τρυπες ισα ισα για το φιλτρο και τα σωληνακια 3χ3 cm η καθε μια .

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια η θερμοκρασια δεν χρειαζεται 26.και το 24 1 χαρα ειναι.

εγω μπαινω σαν γκεστ σταρ πλον και γραφω.lol.

 

ακολουθησε οτι σου λεει ο φιλος ραστα.γατα ειναι ο ανθρωπας. :bigemo_harabe_net-162:

Γεια σου δασκαλε! :bigemo_harabe_net-162:

 

Ευχαριστω για την απαντηση

 

Το χαλικι μου ειναι ανακατεμενο χοντρο με ψηλο ....ουτε αυτο κανει ;

Δεν ειναι κριμα να ριχνω ολη την δοση καλιου μονο για ενα εχινοδορο ;

Τους παρακολουθω τους πλεκους ...τους αρεσει η βαλισνερια...τους ξεγελω με ταμπλετα και αγγουρακι καθε βραδυ.

Οσο για τα σκαλαρια ....ειναι το παθος μου .....μου αρεσουν μου αρεσαν και θα μου αρεσουν σαν χαρακτηρες και σαν συμπεριφορα γενικοτερα

 

Εχω αυτο το ενυδρειο απο το 2000 και το ειχα αφησει λογω ελλειψης χρονου τα 3 τελευταια χρονια .....ασχολιομουν επιφανειακα και με της οδηγιες τοτε του αειμνηστου Ανδρεα Ηλιοπουλου  που περασε ενα φεγγαρι απο την Συρο και "εφυγε ' αδικα και ξαφνικα .

 

Τωρα με τα φορουμ και το διαβασμα και την αμεριστη βοηθεια σας  ,αφου υπαρχει περισσοτερος χρονος εχω δωσει μεγαλυτερη σημασια ...

Το καλιο μπαινει ετσι,οτι γραφει για τα λιτρα σου και καλιο θελουν ολα τα φυτα και οχι μονο ο  εχινοδορος.

Το χαλικι δεν κανει για φυτα,τα φυτα θελουν ψιλοκοκκο χαλικακι.

Λινκ και αρθρα απο αλλα Ελληνικα site και φορουμ ιδιου περιεχομενου με του aquazone απαγορευονται.Το λινκ που εβαλες αφαιρεθικε.

Τα σκαλαρια μπορει να σου αρεσουν,δεν λεω,αλλα δεν κανουν για το ενυδρειο σου,ειναι πολυ μικρο γι αυτα.

 

Καλημερα

 

Εαν σταματησω την αερανλια δεν θα εχουν προβλημα τα ψαρια μου ;

 

Να σημειωσω οτι το ενυδρειο ειναι κλειστο με μονο δυο μικρες τρυπες ισα ισα για το φιλτρο και τα σωληνακια 3χ3 cm η καθε μια .

 

Αν εχεις αναταραξη επιφανειας απο το φιλτρο σου,δεν εχεις προβλημα οξυγονωσης.

Η αεραντλια στο φυτεμενο μονο κακο κανει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...