Jump to content

Το ενυδρείο μου


mpampis81

Recommended Posts

Γιατί να χαραμίσει την πέτρα και να την σπάσει, απλά ας την βγάλει έξω ας ρήξη σε μια άκρη λίγο και μετά την ξεπλένει καλά και τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεί να σπάσει απ' την κάτω μεριά που βυθίζεται στο υπόστρωμα, έτσι δεν θα χαλάσει και το σχήμα της. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές να ξαναμπεί μετά αυτό το πράγμα στο ενυδρείο. Μπορεί να λέμε οκ το πλένουμε καλά, αλλά υπάρχει αποδεδειγμένη απάντηση που να λέει ότι έχει αφαιρεθεί όλο το ποσοστό του νιτρικού οξέως;

Link to comment
Share on other sites

Αφού γράφω ΝΟ2-

Την πέτρα μου την έδωσε φίλος κ μου είπε ότι είναι ουδέτερη.Θα την βγάλω να την δοκιμάσω, δεν είναι κ πολύ βαριά.

Link to comment
Share on other sites

Γράφε Νο2 0 γιατί η παύλα σημαίνει ότι δεν μέτρησες :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σπάσει απ' την κάτω μεριά που βυθίζεται στο υπόστρωμα, έτσι δεν θα χαλάσει και το σχήμα της. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές να ξαναμπεί μετά αυτό το πράγμα στο ενυδρείο. Μπορεί να λέμε οκ το πλένουμε καλά, αλλά υπάρχει αποδεδειγμένη απάντηση που να λέει ότι έχει αφαιρεθεί όλο το ποσοστό του νιτρικού οξέως;

ναι ναι εγώ προσωπικά αν θέλω να απαλλάξω κάποια πέτρα από αλγες  την πλένω ολόκληρη με το οξύ και μετά την ξεπλένω μα κρύο νεράκι για κανένα λεπτό και την βάζω αμέσως στο ενυδρείο αν είναι πολύ πορώδες πχ λάβα απλά την αφήνω μέσα σε κουβά με νερό για 5 λεπτά μετά την ξεπλένω  και τέλος.

Παλιότερα με το οξύ κατεβάζανε το Ph με την σωστή αναλογία.

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν μετρήσεις

GH 14

KH 10

NO2 -

NO3 -

NH3/NH4 -

PH 7,6-

PH high range 7,4

Έγινε κ η δεύτερη αλλαγή νερού περίπου 20-25%. Σκέφτομαι από βδομάδα να αρχίσω να βάζω ψαράκια σιγά, σιγά. Μάλλον θα ξεκινήσω με ροδόστομους αν κ μου αρέσουν πολύ κ τα Cherry Barb κ τα Glowlight Danio. Μπορώ λέτε να βάλω δύο ομάδες πχ από 15 ψαράκια κ αργότερα κ 8 σκαλάρια? Κάπως έτσι το σκέφτομαι...

Θέλω να συνδέσω κ το co2 για να αρχίσει να πέφτει κ το ph

Είναι λογικό να έχω τόσο υψηλό Gh και Kh αφού το νερό που έχω στο ενυδρείο είναι όσμωσης?

Φιλε μου δυο ομαδες κοπαδοψαρα ειναι too much. Βαλε ενα αν θες και βαλε και κορυντορας. Αν και αν θες τη γνωμη μου καλυτερα να μην βαλεις κοπαδι αλλο εκτος απο τα κορυ με τα σκαλαρια.

Τωρα οσον αφορα τις διαστασεις νομιζω 8 σκαλαρια ειναι πολλα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 Ο βράχος βγήκε για να ελεχθεί κ μπήκαν μερικά φυτά από συμφορουμίστα

 

2015-11-22-2492_zpsnxtnpfj3.jpg

 

2015-11-22-2491_zpsnk7tvoxt.jpg

 

2015-11-22-2493_zpsoskje3nd.jpg

 

2015-11-22-2494_zpswbrzq2vn.jpg

 

2015-11-22-2495_zpsshpgvqca.jpg

 

Το σωληνάκι από το CO2 μπορώ να το συνδέσω στην έξοδο του φίλτρου που φαίνεται στην φωτογραφία? Ο διαχυτήρας της sera 500 που έχω δεν μπορώ να τον συνδέσω γιατί δεν έχω χώρο στο ντουλάπι.

Έγινε επεξεργασία - mpampis81
Link to comment
Share on other sites

Στο υπάρχον φίλτρο που έχω

 

http://www.day4energy.gr/catalog μπορ/product_info.php?products_id=1044&language=en 

 

μπορώ να συνδέω κ να αποσυνδέω κάτι τέτοιο

http://www.ebay.com/itm/REVERSE-OSMOSIS-MEMBRANE-HOUSING-FITS-ALL-STANDARD-RO-/170645620257?hash=item27bb458621:m:mkp7b5IkvWfFf70V7PMstUA

 

για να γεμίζω το ενυδρείο όταν αλλάζω νερό κ να ρίξω σκληρότητες και ph ή καλύτερα να πάω λέτε σε ένα έτοιμο σύστημα

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30174

 

Ακούω προτάσεις..

Έγινε επεξεργασία - mpampis81
Link to comment
Share on other sites

μπορώ να συνδέω κ να αποσυνδέω κάτι τέτοιο

http://www.ebay.com/itm/REVERSE-OSMOSIS-MEMBRANE-HOUSING-FITS-ALL-STANDARD-RO-/170645620257?hash=item27bb458621:m:mkp7b5IkvWfFf70V7PMstUA

 

για να γεμίζω το ενυδρείο όταν αλλάζω νερό κ να ρίξω σκληρότητες και ph ή καλύτερα να πάω λέτε σε ένα έτοιμο σύστημα

http://waterwaves.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30174

 

Ακούω προτάσεις..

Link to comment
Share on other sites

  Το πρώτο παίρνει νερό από την βρύση περνάει μέσα από τα φίλτρα κ βγαίνει σε βρυσάκι. Τελικά παρήγγειλα έτοιμο σύστημα αντίστροφης όσμωσης :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αν κ πρώτα ήθελα να βάλω τους ροδόστομους, έβαλα πρώτα σκαλάρια οχτώ σε αριθμό γιατί τα βρήκα σε καλή τιμή 0,80e το ένα από εξωτερικό. Ανεβάζω μερικές φωτό από την παραλαβή κ το μπλουμ στο ενυδρείο

 

2015-11-25-2499_zpsk0nycfiz.jpg

 

2015-11-25-2498_zps8lclabnk.jpg

 

IMG_7214_zps5l9t1hkj.jpg

 

IMG_7215_zpsz2gzmevd.jpg

 

IMG_7216_zpsqm4mrikb.jpg

 

Μετά από εξερεύνηση του χώρου μαζεύτηκαν αρχικά κάτω από την είσοδο του φίλτρου λογικά γιατί εκεί ήταν κ το πιό ήσυχο μέρος από την ροή του φίλτρου

 

IMG_7217_zpsawp5junt.jpg

 

IMG_7218_zpscm8pzzok.jpg

 

IMG_7219_zps1ayyfxec.jpg

 

IMG_7220_zpsegppw5jl.jpg

 

Μια μικρή απορία λέτε να καταργήσω αυτή την έξοδο κ να βάλω μιά άλλη γωνία σαν την άλλη που έχω γιατί αυτή προκαλεί μεγάλη ροή?

 

IMG_7221_zpsjnjqqkky.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα,οταν κανουμε προσαρμογη στα ψαρια τα φωτα του ενυδρειου ειναι κλειστα και αναβουν την επομενη μερα...

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακα,οταν κανουμε προσαρμογη στα ψαρια τα φωτα του ενυδρειου ειναι κλειστα και αναβουν την επομενη μερα...

Εχεις δικιο εν μερει αλλα οχι και απαραιτητα. Αυτο εξαρταται απο τα ψαρια, την διαδρομη και την ταλαιπωρια που χουν υποστει, τους συγκατοικους και πολλα αλλα. Επιπλεον δεν ταιζουμε αλλα και αυτο εξαρταται απο τα παραπανω.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. Τα σκαλαρια δεν νοιωθουν.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο εν μερει αλλα οχι και απαραιτητα. Αυτο εξαρταται απο τα ψαρια, την διαδρομη και την ταλαιπωρια που χουν υποστει, τους συγκατοικους και πολλα αλλα. Επιπλεον δεν ταιζουμε αλλα και αυτο εξαρταται απο τα παραπανω.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα. Τα σκαλαρια δεν νοιωθουν.

Send from the heart of the Amazonas

 

Ολα τα ψαρια το θελουν αυτο ανεξαρτητως ταλαιπωριας και διαδρομης!

Τα ψαρια τρωνε στρεςς απο την αλλαγη περιβαλλοντος και ισως και απο αλλαγη συνθικων νερου.

Θελουν να ηρεμισουν και γι αυτο κανουμε προσαρμογη με κλειστα φωτα και τα κραταμε μεχρι την αλλη μερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην έριξες το νερό της σακούλας μέσα στο ενυδρείο...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

 Το έριξα ναι. Το λες από άποψη βακτηρίων?

Link to comment
Share on other sites

Το λεει επειδη δεν ξερεις τι μπορει να εχει το νερο που ηταν στη σακουλα,γενικα δεν ξερεις τι νερο μπορει να εχει το πετσοπ.

Ποτε δεν ριχνουμε το νερο αυτο στο ενυδρειο.

Οπως και κραταμε τα φωτα κλειστα κατα τη διαρκεια της προσαρμογης και τα αναβουμε την επομενη μερα ωστε τα ψαρια να ηρεμισουν και να συνηθησουν το νεο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή βοήθεια παρακαλώ. Θέλω να συνδέσω την μπουκάλα co2 που έχω (2κιλη είναι) και ή χρησιμοποιώ το sera 500 https://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/technikos-exoplismos-cosub2sub-5169/product/sera-flore-co2-active-reactor-500-1000.html

ή το κλασικό γυάλινο ποτηράκι, diffuser(νομίζω λέγεται). 

Φαντάζομαι με το sera 500 θα πετύχω καλύτερη διάχυση?

Αν δεν χρησιμοποιήσω κανένα από τα δύο και συνδέσω το σωληνάκι από την μπουκάλα απευθείας στην έξοδο του ενυδρείου από εκεί που υπάρχει σωληνάκι για να ρυθμίζεις το οξυγόνο(Κοιτάξτε παραπάνω φωτογραφίες μου για να καταλάβετε τι εννοώ, σε ποιο σωληνάκι). Θα έχω καλή διάχυση έτσι?

Η σειρά είναι μπουκάλα, ηλεκτροβάνα, ποτηράκι?

Υπάρχει κ μια άλλη λύση.Έχω κ μια μικρή αντλία(600l/h νομίζω είναι) που μπορώ να βυθίσω στο ενυδρείο να δώσω νερό στο sera 500 κ να συνδέσω το όλο σύστημα αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει αντάπτορας έτσι ώστε η αντλία που βγάζει μικρή έξοδο λάστιχο νομίζω 6mm να συνδεθεί με  το sera 500 που θέλει 12mm είσοδο..

Ακούω προτάσεις..

Έχω την μπουκάλα εδώ κ ένα μήνα κ κάθεται... :hot: :hot:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα με τον διαχυτηρα θα κανεις καλυτερη δουλεια και εαν εχεις σπρει μπαρ στην εξοδο, ακομα καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

 Τελικά σύνδεσα το sera 500 σε μία από τις δύο εξόδους του φίλτρου μου (unimax 700) κ μετά από αγώνα....δεν μπορούσα να διώξω τον αέρα, μου δούλευε μόνο η μία έξοδο το κατάφερα να μου δουλέψει κ αυτή. Να βάλω για αρχή 1 φυσαλίδα/sec κ αργότερα αυξάνω σωστά?Παίζει ρόλο πόσο ψηλά η χαμηλά θα δίνει το ρύγχος του φίλτρου που θα διοχετεύει το co2?Στην άλλη έξοδο να βάλω λέτε spray bar, για να δημιουργείται παφλασμός κ να εμπλουτίζεται το νερό με οξυγόνο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γενική κατηγορία ενυδρείου Κοινωνικό, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):  120*65*65
Συνολικά Λίτρα: 508
Sump (λίτρα): Εξωτερικό φίλτρο unimax 700

Οργανισμοί
Φυτά: aponogeton ulvaseus

           ahinodorus blahery
           ludwigia repen rubin
           valisneria gigantea
          cabomba caroliniana
           hygrophila angustifolia
           eleocharis parvula

Ψάρια: 8 αγγελόψαρα, 14 ροδόστομοι
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: Μαύρο αυτοκόλλητο νερού
Πέτρες: Μία ουδέτερη
Ξύλα: Δύο ρίζες
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: 20 κιλά (10 sera flurosent + 10 άλλη μάρκα)
Βυθός: 50 κιλά μαύρο χαλικάκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 4 λάμπες (2*45w grolux 89cm + 2*54w 865 osram daylight 116cm)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: unimax 700
Θέρμανση/ Ψύξη: 2 θερμοστάτες (300w+150w)
Λίπανση: 60ml (2*30ml) ανά εβδομάδα υγρολίπασμα https://www.aquality-shop.de/zoofux-profi-aquarium-wasseraufbereiter---pflanzenduenger-spar-set-5-000-ml/aquaristik/pflanzenpflege/a-80924/
Παροχή CO2: 2 φυσαλίδες ανά λεπτό
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: 3-4 φορές την ημέρα (Sera 4 in 1 Menu Granulate, tropical vitality and color flakes, jbl Novo Bel, κατεψυγμενη)


Παράμετροι
pH: 7,4 (και μειώνεται σιγά, σιγά...)
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Φωσφορικά (PΟ4): -
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Δύο φορές μέχρι τώρα 100 λίτρα (70 από ΑΟ κ 30 βρύσης)
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: 1 καπάκι seachem prime ανά αλλαγή+λίγα βακτήρια ακόμα...
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο: http://vid83.photobucket.com/albums/j313/mpampis81/EpsilonNuUpsilonDeltaRhoEpsilonIotaOmicron_zps0byeruar.mp4

 

Οι Διαχειριστές αν θέλουν να το ενσωματώσουν με αυτό http://www.aquazone.gr/forums/topic/101973-%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/#entry1072842

 Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους τους συμφορουμίτες για τις απαντήσεις και κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Πρώτη μου προσπάθεια μετά από πολλά χρόνια αναμονής...

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα! Με το καλό να μεγαλώσουν και τα φυτά. Την πέτρα τη φοβάμαι λίγο. Είσαι σίγουρος ότι είναι ουδέτερη; 

Τα νιτρικά σου είναι 0;

Link to comment
Share on other sites

 Προστέθηκε πριν μερικές μέρες το δεύτερο κοπαδόψαρο, 14 glowlight danio choprai καθώς κ τέσσερα corydoras, ένα aeneus, ένα paleatus, ένα panda κ ένα sterbai, για ποκιλία. Τα corydoras κάνουν δουλειά από την πρώτη στιγμή, άρχισαν να καθαρίζουν το χαλικάκι κάτω καθώς κ τα τζάμια. Τα danio τα βλέπω λίγο διστακτικά κ όχι τόσο άνετα όσο οι ροδόστομοι στο φαγητό και στις βόλτες ελπίζω τις επόμενες μέρες να στρώσουν.

Μια βοήθεια θα ήθελα. Κάνω τώρα την 3η μου αλλαγή νερού περίπου 100 λίτρα (70 ΑΟ+30 βρύσης). Γεμίζω ένα βαρέλι 60λιτρο κ μέσα έχω έναν θερμοστάτη 100w αλλά δεν πιάνει θερμοκρασία. Με έναν 300αρη θα είμαι οκ?Για να γεμίσω το 60λιτρο με 45λ ΑΟ κ 15λ από θερμοσίφωνα ζεστό έκανα περίπου 1,5 ώρα αλλά ακόμα δεν το έχει ζεστάνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...