Jump to content

απταισια πως την βγαζω?


Recommended Posts

Αυτο πρεπει να ειναι απταισια..τι κανω?

 

Αλλαξε το κομματι του βραχου

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μην τη πηραξεις ,βγαλε το βραχο εξω αν μπορεις και πετατον ,αν ειναι μεγαλος κοψε τον βραχο στη μεση και με προσοχη μην κοψεις την απτεσια .

Link to comment
Share on other sites

όσες φορες και αν εχω χρισημοποιησει γαριδες τα αποτελέματα ήταν θετικα. 

Πιστευω και να βγάλεις τον βράχο εξω όλο και κάπου θα υπάρχει κάποια άλλη μέσα στο ενυδρειο, ή έστω τα σπόρια της.

Τα περισσότερα ενυδρεια Reef κολάνε απταίσιες κάποια στιγμη και τα αντιμετοπίζουμε με οργανισμους όπως γαρίδες,ψάρια, και bergia. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το να βγαλεις τον βραχο ειναι μια προσωρινή λυση. Το να παρεις δυο, προσοχη οχι μια γιατι δεν θα κανει δουλεια, γαριδες peppermint ειναι η μονιμη λυση. Συμφωνω με τον φιλε ευγενιο πιο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Το να βγαλεις τον βραχο ειναι μια προσωρινή λυση. Το να παρεις δυο, προσοχη οχι μια γιατι δεν θα κανει δουλεια, γαριδες peppermint ειναι η μονιμη λυση. Συμφωνω με τον φιλε ευγενιο πιο πανω!

Το διαβασα και σε αλλα φορουμ αυτο. Αλλα γτ δυο και οχι μια?

Link to comment
Share on other sites

έχεις καλύτερες πιθανότητες με 2, επίσης υπάρχει και ανταγωνισμός μεταξύ τους για το φαγητό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι γαριδες κυνηγουν ομαδικα, πανε μαζι πανω σε μια απταισια και την τρωνε, ειχα για εναν μηνα περιπου μονο μια πεπερμιντ και μια απταισια, δεν ελεγε να παει να την φαει, οταν εβαλα την δευτερη μεσα σε ενα βραδυ την εφαγαν. Και μην φοβασαι δεν θα πεινασουν, θα τρωνε οτι βρισκουν, εμενα μια που ειχα ετρωγε και πελετς των ψαριων. Επισης οσο τις εχεις θα σου κραταν και το προβλημα με τις απταισιες σε σημειο που δεν θα τις βλεπεις, οποτε οσο τις εχεις ζωντανες θα εισαι και καθαρος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εγω παιδες εχω στο ενυδρειο μου το βασιλειο της απταισιας.
Χωρις καμια υπερβολη.
Αμα βγαλω τον αναλογο βραχο πολυ απλα θα μεινω χωρις.
Και εχω ΠΑΝΤΟΥ.
Βραχο-αραγονιτη-τζαμι-πανω στα ζωανθακια ακομα και πανω στην φτερωτη του κυκλοφοριτη.
Τι να πω...
Εχω και 3 γαριδες peper οι οποιες προτιμουν να πεθανουν απο ασιτια παρα να χτυπησουν απταισια.
Ειχα και καυτηρι και δεν προλαβαινα να "ψηνω" απταισιες.
Αρχιζω και απογοητευομαι.
Αμα κανω κατι απο εδω και περα θα ειναι κατι ακραιο...

Link to comment
Share on other sites

File fish ειναι το επομενο βημα που μου ειπε να κανουμε ενας φιλος με κοινη αγορα.
Αλλα δεν ειμαι αισιοδοξος.
Ποσο καιρο εχω τις γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με κάποιο τρόπο να κάνουμε μια ομαδική παραγγελία bergia; Δεν καταλαβαίνω γιατί κανένα κατάστημα δεν φέρνει αυτό το πολύ χρήσιμο ζωντανό.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως με κάποιο τρόπο να κάνουμε μια ομαδική παραγγελία bergia; Δεν καταλαβαίνω γιατί κανένα κατάστημα δεν φέρνει αυτό το πολύ χρήσιμο ζωντανό.

Ο λογος ειναι απλος οτι τρεφετε μονο με απταζιες αρα εαν δεν φυγει σε 2 ,3 μερες θα ψωφηση.Αυτο θα επρεπε να μαζευτουμε να προπαραγγειλουμε και την μερα που θα ερθουν να παμε να τα παρουμε.Επισεις θελει πολυ καλη προσαρμογη και το ενυδρειο να μην εχει θηρευτες π.χ wrasse.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος ειναι απλος οτι τρεφετε μονο με απταζιες αρα εαν δεν φυγει σε 2 ,3 μερες θα ψωφηση.Αυτο θα επρεπε να μαζευτουμε να προπαραγγειλουμε και την μερα που θα ερθουν να παμε να τα παρουμε.Επισεις θελει πολυ καλη προσαρμογη και το ενυδρειο να μην εχει θηρευτες π.χ wrasse.

Φίλε αυτός είναι ο λόγος που ακόμα δεν έχω βάλει κάποιο wrasse. Περιμένω μήπως βρώ bergia. Πάντως αν υπάρχει κάποια άκρη για παραγγελία ενδιαφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Το σκευασμα της redsea aptaisia-x κανει τέλεια δουλειά και φθανει για πολλες φορες!!!kαι δεν διμιουργει προβληματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα μιλησα με ενα παλικαρι που ειχε πολυ πιο μεγαλο ενυδρειο και προβλημα με απταισια απο εμενα και μου ειπε οτι πρεπει να κρατησω το μαγνησιο οριακα υψηλο και οτι σιγα σιγα θα παραδεινουν πνευμα οι "μπελαδες".
Το εχετε ακουσει ποτε αυτο σαν προτεινομενη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Εγω την πιο καλη λυση για απταισια και απο προσωπικη εμπειρια την βρήκα με μια ομαδα απο peppermint. Το μαγνησιο για την απταισια δεν το εχω δει ή διαβασει καπου. Μαγνησιο για bryopsis εχω διαβασει μονο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μια φωτό απο το βράχο και γενικά απο το ενυδρείο !

Θα βοηθούσε να καταλάβουμε το πρόβλημα και το μέγεθος !

Link to comment
Share on other sites

Το σκευασμα της redsea aptaisia-x κανει τέλεια δουλειά και φθανει για πολλες φορες!!!kαι δεν διμιουργει προβληματα!!!

Οταν λες δεν διμιουργει προβληματα τι εννοεις?Δεν ξαναγινονται και μαλιστα πολλες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...