Jump to content

Ψαροσυνθεση για 110 λιτρα Αμαζονιου


Recommended Posts

Μιας και χαλασα το ενυδρειο που ειχα με τα neolamprologus multifasciatus, σκεφτομαι να φτιαξω ενα Αμαζονιου.

Οταν εκανα το rescape στο φυτεμενο,εβγλα τις γαριδες και τα ember tetra που ειχα εκει.Οι γαριδες θα ξαναμπουν παλι στο φυτεμενο αλλα τα ember ζοριζονται πολυ απο τον πολυ φωτισμο που εχω,οπωτε και σκεφτομαι να φτιαξω κατι για να βαλω εκει τα ψαρακια αυτα.

Το ενυδρειο που εχω στο μυαλο μου γενικα θα ειναι ξερο, ασπρη αμμος για βυθο,αρκετα ξυλα,εχω ξερα φυλλα καστανιας τα οποια και θα ριξω μεσα και νερο κιτρινο απο τυρφη.

Απο εξοπλησμο εχω ενα φιλτρο fluval 105 γεματο βιολογικο υλικο και τα σφουγγαρια του, θερμοστατη 150 βατ και φωτισμο 2χ18βατ τ8.

Απο φυτα,λιγα πραγματα θα μπουν,σκεφτομαι για καμια βαλισνερια,κανεναν εχινοδορο,πιστιες και ισως hydrocotyle leucocephala η οποια θα ειναι μπλεγμενη στα ξυλα.

Τωρα απο ζωντανα σκεφτομαι τα εξης:

Εχω 8 ember tetra τωρα τα οποια λεω να κανω 20.

Καμια 10αρια cory να αλωνιζουν τον βυθο

Ενα ζευγαρι απο καποιο πλεκο

Και η επομενη σκεψη μου ειναι ειτε μια ομαδα απο hatchetfish για την επιφανεια, ειτε ενα ζευγαρι καποια νανοκιχλιδα.

Γενικα για ριξτε καμια ιδεα και εσεις για ψαροσυνθεση.

Το ενυδρειο εχει διαστασεις 80χ35χ40

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα. Πιστεύω ότι θα βγει όμορφο. Δύο προβληματισμούς έχω. Ο πρώτος είναι τα hatchet, τα οποία αν και τα λατρεύω, τα φοβάμαι το καλοκαίρι με ανοικτά καπάκια, κι εμένα σε διακοπές. Ο δεύτερος είναι η φίλτρανση, που πιστεύω ότι πρέπει να ενισχυθεί κάπως. Ειδικά αν βάλεις κάποια πλέκο (τα περισσότερα είναι κουραδομηχανές), ίσως να μην είσαι πολύ άνετος. Περιμένω φωτογραφίες για οφθαλμόλουτρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ιδέα. Πιστεύω ότι θα βγει όμορφο. Δύο προβληματισμούς έχω. Ο πρώτος είναι τα hatchet, τα οποία αν και τα λατρεύω, τα φοβάμαι το καλοκαίρι με ανοικτά καπάκια, κι εμένα σε διακοπές. Ο δεύτερος είναι η φίλτρανση, που πιστεύω ότι πρέπει να ενισχυθεί κάπως. Ειδικά αν βάλεις κάποια πλέκο (τα περισσότερα είναι κουραδομηχανές), ίσως να μην είσαι πολύ άνετος. Περιμένω φωτογραφίες για οφθαλμόλουτρο. :)

 

Αυτο με τα καπακια που ειπες τωρα με προβληματισε να σου πω την αληθεια.Αν και εχω καπακι,το καλοκαιρι ανοιγω τα 2 μικρα καπακια ταισματος..οπωτε μαλλον τα ξεχναω.:(

Τωρα για την φιλτρανση που λες,εχω πολυ βιολογικο υλικο μεσα στο φιλτρο,πρεπει να ειναι πανω απο 3 λιτρα,συν τα σφουγγαρια. Αλλαγες θα γινονται εννοειται καθε εβδομαδα.

Επισης,ο Βασιλης (rastaman) μου ειπε οτι οι πλεκο που εχει δεν ειναι πολυ ρυπογονοι. Πιστευω οτι δεν θα εχω θεμα με την φιλτρανση,αν δω οτι εχω θεμα,θα δω τι θα κανω.

Τι αλλα ψαρια εκτος απο hatchet θα μπορουσα να βαλω μαζι με τα παραπανω που εχω γραψει?

Link to comment
Share on other sites

 Ναι, του Βασίλη δε βρωμίζουν τόσο.

Ένα ζευγάρι νανοκιχλίδες, θα ήταν πιστεύω μια ωραία και σχετικά απροβλημάτιστη προσθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ωραια ψαρια και τα 2 αυτα.

Αλλα εχω 2 ερωτησεις :P

 

1) Ποσο ευκολα τα βρησκω Ελλαδα?

2)Αν εχουμε γεννητουρια,τα κορυ η τα πλεκο θα εχουν προβλημα ξυλου? :P

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Χμμμ..οπωτε παιζει να το βρω Ελλαδα αυτο.

Τωρα,αν εχουμε τιποτα γεννητουρια,λες να εχουν θεμα τα κορυ η οι πλεκο?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..οπωτε παιζει να το βρω Ελλαδα αυτο.

Τωρα,αν εχουμε τιποτα γεννητουρια,λες να εχουν θεμα τα κορυ η οι πλεκο?

 

Οι πλέκο δεν πιστεύω πως θα έχουν πρόβλημα, μιας και δεν είναι ιδιαίτερα κινητικά ψάρια. Τώρα με τα κόρυ που κόβουν βόλτες σε όλο το βυθό δεν ξέρω τι μπορεί να προκύψει. Βλέποντας και κάνοντας. :D

Link to comment
Share on other sites

Το πολυ πολυ να φανε τις φαπες τους και να καταλαβουν οτι εκει δεν παμε! αχαχααχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Το πολυ πολυ να φανε τις φαπες τους και να καταλαβουν οτι εκει δεν παμε! αχαχααχαχαχ :P

 

Θα το καταλάβουν? Πολλές φορές νομίζω οτι, ή έχουν άγνοια κινδύνου ή δεν έχουν καθόλου <<μυαλό>> :D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το ενυδρειο ξηλωθικε,βγηκε το 3d background,ξηλωσα τις παλιες σιληκονες απο τις γωνιες και μπηκαν νεες,οπως και γωνια αλουμινιου εξωτερικα για ενισχυση λογο μιας διαροης που ειχα πριν κατι μηνες.

Το κακο ειναι οτι στη μεταφορα των ψαριων απο το 40αρι που εγινε rescape,εχασα 2 ψαρακια,οπωτε τωρα εχω 6 ember tetra.

Αυριο παω να παρω αμμο και ρωταω τωρα εγω,για εναν πατο 80χ35 και παχος 5εκ θα φτασουν 15-17 κιλα αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ξηλωθικε,βγηκε το 3d background,ξηλωσα τις παλιες σιληκονες απο τις γωνιες και μπηκαν νεες,οπως και γωνια αλουμινιου εξωτερικα για ενισχυση λογο μιας διαροης που ειχα πριν κατι μηνες.

Το κακο ειναι οτι στη μεταφορα των ψαριων απο το 40αρι που εγινε rescape,εχασα 2 ψαρακια,οπωτε τωρα εχω 6 ember tetra.

Αυριο παω να παρω αμμο και ρωταω τωρα εγω,για εναν πατο 80χ35 και παχος 5εκ θα φτασουν 15-17 κιλα αμμο?

 

Μια χαρά είναι τα 17 κιλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Σουπερ,παω αυριο να παρω αμμο και να αρχησω το πλυσιμο.

Πιστευω το ΣΚ να το γεμισω αλλα θα λειπουν πολλα πραγματα ακομα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια φωτο για το πως ειναι το ενυδρειο αυτη τη στιγμη.

Απο ζωντανα εχει 15χHyphessobrycon amandae και 5χAncistrus cf. cirrhosus Albino  μικρα απο τα οποια μολις ξεχωρισει το φυλλο τους θα μεινει ενα ζευγαρι μονο.

Απο φυτα αυτη τη στιγμη υπαρχει μονο φακη και θα μπουν ακομα πιστιες,λευκοκεφαλα και εχινοδορος.

Θα μπουν και αλλα ξερα φυλλα και το νερο θα γινει κιτρινο απο τυρφη.

Τωρα,για τα ξυλα,δεν ξερω αν θα μεινει το αριστερο ως εχει,μπορει να το γυρισω κιολας.Εδω ακουω προτασεις σας.

Αν μεινουν τα ξυλα ως εχουν,θα μπουν και μερικα μικροτερα κατω απο τα μεγαλα.

 

DSC_0107.jpg

Ακουω προτασεις και ιδεες.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι. Μην τα αλλαξεις τα ξυλα, μονο βαλτα λιγο πιο ορθια. Ωστε να φαινεται οτι βγαινουν και εξω απο το νερο. Κατω μην βαλεις αλλα ξυλα, Βαλε καμια πετρα. Τελικα cory θα βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι. Μην τα αλλαξεις τα ξυλα, μονο βαλτα λιγο πιο ορθια. Ωστε να φαινεται οτι βγαινουν και εξω απο το νερο. Κατω μην βαλεις αλλα ξυλα, Βαλε καμια πετρα. Τελικα cory θα βαλεις;

 

Θοδωρα τα ξυλα δεν μπαινουν πιο ορθια,ισως μονο το αριστερο να μπορει να μπει πιο ορθιο.Το δεξι δεν γινεται να μπει πιο ορθιο γιατι απο πανω του ειναι το spray bar του φιλτρου,τωρα ειναι ακριβως απο κατω.

Πετρες δεν θελω να βαλω ρε συ,λεω για μικροτερα ξυλα κατω απο τα μεγαλα ωστε να δημιουργηθουν κρυψωνες για τις νανοκιχλιδες που θα μπουν αργοτερα.

Ναι κορυ θα βαλω αλλα δεν ξερω ακομα ποια,θα ειναι τα επομενα ψαρια που θα μπουν,μια 10αδα.

Link to comment
Share on other sites

Ε βγαλε το spray bar χαχαχααχαχ! Παντως απο δω που το βλεπω, λιγο σηκωνονται και τα δυο. Αλλιως μπλεξε τις λευκοκεφαλες στα κοψιματα ωστε να μην φαινονται.

Ποιες νανοκιχλιδες θα βαλεις; Καποιες χρειαζονται τις πλατιες πετρες για να γεννησουν. Οχι πολλες, ουτε και τεραστιες, απλα μια δυο να καλυψουν το κενο. Γενικα κατω, επειδη θα εχεις πολλα ψαρια βυθου, θα πρεπει να αφησεις αρκετο χωρο ελευθερο για βοσκη.

Ποια κορυ θα βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Ε βγαλε το spray bar χαχαχααχαχ! Παντως απο δω που το βλεπω, λιγο σηκωνονται και τα δυο. Αλλιως μπλεξε τις λευκοκεφαλες στα κοψιματα ωστε να μην φαινονται.

Ποιες νανοκιχλιδες θα βαλεις; Καποιες χρειαζονται τις πλατιες πετρες για να γεννησουν. Οχι πολλες, ουτε και τεραστιες, απλα μια δυο να καλυψουν το κενο. Γενικα κατω, επειδη θα εχεις πολλα ψαρια βυθου, θα πρεπει να αφησεις αρκετο χωρο ελευθερο για βοσκη.

Ποια κορυ θα βαλεις;

 

Οχι ρε συ,δεν βγαινει το spray bar αχαχαχαχαχ :P

Οι λευκοκεφαλες ετσι θα μπουν,μπλεγμενες πανω στις ριζες.

Νανοκιχλιδες δεν ξερω ακομα,σκεφτομαι για κανενα απιστογραμμα και νομιζω οτι αυτα θελουν καβατζες απο ξυλα.

Τα μικροτερα ξυλα που σου λεω,θα μπουν κατω απο τα μεγαλα,στις γωνιες δηλαδη για να κανουν κρυψωνες.Το κεντρο και ολο το μπροστα θα ειναι ελευθρο.

Κορυ ακομα δεν ξερω ποια. :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτα γενικα θελουν σπηλιες. Τωρα που το σκεφτομαι, μπορεις το δεξι να το ριξεις κατω. Και κρυψωνες θα κανει και θα γεμισει τον χωρο και θα μπλεκεται ωραια με το αριστερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα γενικα θελουν σπηλιες. Τωρα που το σκεφτομαι, μπορεις το δεξι να το ριξεις κατω. Και κρυψωνες θα κανει και θα γεμισει τον χωρο και θα μπλεκεται ωραια με το αριστερο.

 

Εννοεις με τις ριζες της διαγωνια η με τις ριζες οριζοντια κατω?

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειναι ξαπλωσε το και δες το πως παει πιο καλα! Και παραλληλα με τον βυθο και τα κλαδια να ακουμπανε βυθο και τα κλαδια να ακουμπανε την απεναντι. Εγω πιστευω η δευτερη ειναι η καλυτερη επιλογη αλλα δες το κι εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω το Σαββατο που θα κανω και αλλαγη νερου και θα βαλω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...