Jump to content

Φίλτρο για μονομαχοενυδρείο


sporakos100

Recommended Posts

καλησπερα και απο μενα μια ερωτηση να κανω ! Πανω κατω ποσα lt / h πρεπει να ειναι η αντλια για ενα μονομαχοενυδρειο 25λ ? γιατι εχω μια 160 lt / h την εχω ρυθμισμενη στο μισο και ο βυθος βρομιζει υπερβολικα πολυ > οταν την εχω στο τερμα ειναι ολα οκ αλλα για το ψαρι οτι χειροτερο καθεται μονο σε μια ακρη  λογο μεγαλης ροης !

Έγινε επεξεργασία - rastaman
ο τίτλος άλλαξε σε κατι πιο κατατοπιστικό.
Link to comment
Share on other sites

Με τον τίτλο που έβαλες περιμένεις απαντήσεις??

Υπάρχει περίπτωση να κινήσεις το ενδιαφέρον κάποιου που γνωρίζει την απάντηση να μπει στο θέμα σου και να σε βοηθήσει??

Το έχουμε πει πολλές φορές πως οι κατατοπιστικοί τίτλοι μας βοηθάνε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αντλία, φαντάζομαι οτι εννοείς φίλτρο.

Εαν έχει sparybar στρέψε την ροή προς το τζάμι για να μην ενοχλείται το ψάρι

Ανέβασε μια φωτο για να δουμε περι τίνος πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Οντος ο τιτλος ηταν λιγο πετυχημενος ^_^ Οχι σπρειμπαρ δεν υπαρχει ... να μια φοτο μπας και βοηθησει.Επισης τα εχω βαλει ολα εκει στην ακρη για να γινεται σωστα η κυκλοφορια αλλα τιποτα παλι  http://prntscr.com/9g42dm 

 

Έγινε επεξεργασία - sporakos100
Link to comment
Share on other sites

τι υλικα εχεις μεσα στο φιλτρο ? περιεργο να βρωμιζει ο βυθός με αυτην την κυκλοφορία νερού !

Στάλθηκε από το W100S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία και εγώ είμαι λίγο νέος στο χόμπι θα προσπαθήσω να βοηθήσω αλλά πάρε και γνώμη από ποιο έμπειρους. Η σειρά των υλικών μου φαίνεται καλή ελπίζω και η ποσότητα να είναι επαρκής. το θέμα με την αυξημένη ροή μήπως το έλυνε με κάποιο εμπόδιο πχ τούλι, δίχτυ  κάτι. Για τον βυθό πάρε μια καλή σκούπα έχει ακριβές έχει και φτηνές ανάλογα την δυνατότητα. :)   

Link to comment
Share on other sites

μπλε σφουγγαρι siropax mini και υαλοβαμβακα .

Πολυ καλα ειναι και κατα την γνωμη μου..και σαν σειρα υλικων και σαν επαρκεια για ενα ψαρακι μονο...να τον χαιρεσαι...
Link to comment
Share on other sites

Εχω σκουπα βυθου αλλα δεν κανει τιποτα δεν προλαβαινω να καθαριζω ^_^ γιαυτο ρωτησα για τη ροη δεν θελω να  επηρεαζει 

το ψαρακι . Θα το κανω ενα μικρο update με κανα δυο ξυλα ακομα να γεμισει λιγο και με καμια ανουμπια και αν δω οτι χειροτερευει ισως χρειαστω μεγαλυτερη αντλια δεν ξερω ! Δεν ειναι μονος του ειναι και ο σαλιγκαρος μεσα δεν αφηνει αλγη για αλγη πουθενα μερα νυχτα τρωει ^_^ ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αύξησε τη φυτική μάζα, και όταν ο βυθός γίνει <<ενεργός>> δεν θα χρειάζεται να κάνεις τίποτα από πλευρα σκούπας.

Δεν χρειάζεται το ενυδρείο να είναι αποστειρωμένο οπότε μην αγχώνεσαι, απλά απόλαυσέ το.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το update εγινε καπως ετσι  http://prntscr.com/9hu8pp ! ΤΟ φιλτρο εμεινε το ιδιο βεβαια εβαλα παραπανω υαλοβαμβακα να μειωθει η ροη και βλεπουμε  ^_^ 

Έγινε επεξεργασία - sporakos100
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγινε πιο όμορφο τώρα με το άπλωμα των φυτών. Αν βρεις και κανένα φυτό επιφανείας (για σκίαση) θα είναι τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τελικα εγινε και 2ο update δεν αντεξα το φιλτρο παρεμεινε  το ιδιο με τερμα χαμηλη ροη , τα φυτα ειναι ολα σε καλο δρομο οσο για τι βρομια παλευεται τελικα ειναι σε λογικα πλαισια http://prntscr.com/9r7ofd

Link to comment
Share on other sites

Τις βαλισνέριες (δεν ξέρω αν με ξεγελά η φωτογραφία) καλό θα ήταν να τις βάλεις στο πίσω πίσω μέρος, γιατί σε λίγο καιρό θα σου καλύψουν όλη την πρόσοψη. :)

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι είναι περίεργα αλλά και ανθεκτικά φυτά. Στην αρχή και μέχρι να προσαρμοστούν μπορεί να κάνουν διάφορα. Οταν πιάσουν όμως και πετάξουν δρομείς θα βαρεθείς να τις χαρίζεις. Χρησιμοποιείς καμιά ταμπλέτα για λίπανση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...