Jump to content

Δημιουργία Θαλασσινού με Ντόπια Ψάρια


myclub64

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Ένας φίλος έχει ένα 220 λιτρα και σκέφτεται να το κάνει θαλασσινό με ψάρια Αιγαίου Πελάγους. Μπορείτε να μου πείτε τι θα χρειαστεί. Καθώς και τι τροφές μπορεί να δίνει σε αυτά τα ψάρια. Τι δουλειά που κάνουν οι pleco υπάρχει κάτι ώστε να περιορίζει την άλγη?

Έγινε επεξεργασία - myclub64
Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστει ενα απλο φωτιστικό, αραγωνίτη, σκίμμερ, ενα εξωτερικο φιλτρο για ανθρακα και αντιφωσφορο, και για να αποφυγει καποια πραγματα θα πρεπει να παρει αντιστρωφη όσμωση για να συμπληρωνει την εξατμιση. 

 

Απο φιλτραρισμα μπορει να το πετυχει ειτε με ζωντανο βραχο, είτε με φιλτρο προσθετοντας βιολογικα υλικα.   

 

Για αλγοφαγους οργανισμους/συνεργειο καθαρισμου υπαρχουν Blenny (σαλιαρες) σαλιγκαρακια, ερημίτες, γαρίδες και κανενα ολοθούριο (σε περίπτωση που βάλει λεπτόκοκκη άμμο).

 

Απο φαγητο αρχικα θα ξεκινησει με κατεψυγμενη γαριδα/μυδι, και σιγα σιγα θα δοκιμαζει ξηρη τροφη για να συνηθίσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει το Sun Sun 220 λιτρα με φίλτρα στο καπάκι 4 θέσεις.Τον άνθρακα και το αντιφωσφορο μπορεί να τα βάλει εκεί? Οι αλλαγές? Με νερό βρύσης και ενυδρειακο αλάτι ή θάλασσα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω το ενυδρειο, αλλα αν εχει φιλτρο τοτε οκ. χρησιμοποιει το φίλτρο του ενυδρειου. Επειδη ο ανθρακος και ο αντιφωσφορος ειναι λεπτοκοκκα υλικά σαν μικρές μπιλίτσες πρέπει το νερό να περνάει μέσα απο αυτα όσο το δυνατόν περισσότερο. π.χ εγω τα εχω σε ενα μικρο εσωτερικο φιλτρακι.  Αν εχει ικανοποιητικη ροη μεσα στο φιλτρο και εξασφαλίζει κυκλοφορια νερου στα υλικά αυτά τότε φυσικά και μπορεί.

 

Αλλαγές ενα 30% κάθε 15 μέρες σίγουρα.  Αν δεν θέλει καθόλου άλγες τοτε ενα 30% κάθε εβδομάδα θα έλεγα, ανάλογα και τι ψάρια θα βάλει. π.χ οι σάλπες είναι αρκετά ρυπογόνα ψάρια σε σχέση με ενα σπάρο π.χ.

 

Μπορεί να βάλει και θάλασσα.

Αν θέλει όμως  να έχει καθαρό και "αγνό" θαλασσινο νερό(αποφυγή αλγών) τότε αλάτι και νερό όσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης φίλε μου. ότι χρειαστείς εδώ είμαστε :)   

 

Ρίξτε και μια ματιά σε παλαιότερα θέματα και θα δείτε οτι είναι πολύ απλή η λειτουργία του μεσογειακού και θα λυθούν πολλές απορίες. 

Καλή επιτυχία. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...