Jump to content

Τι ψαράκια ταιριάζουν με αγγελόψαρα;


Recommended Posts

Ξεκίνησα με 2 αγγελόψαρα σε ενυδρείο 120 lt και σκοπεύω σε 2 εβδομάδες να αυξήσω τον πληθυσμό του ενυδρείου μου.

Θα μπορούσα να προσθέσω άλλο ένα ζευγάρι από αγγελόψαρα; Τα αγγελόψαρα μου είναι μεσαίου μεγέθους 3,5Χ3,5 cm  

Επίσης κλίνω προς την ιδέα κοπαδιού 6 ατόμων μικρού μεγέθους. Από την εμπειρία σας, ποια θα ήταν η πρώτη επιλογή για "συμβατά" ψαράκια;

Να μην αλληλοφαγωθούν και να μην έχουμε εντάσεις.

Έγινε επεξεργασία - castorianos
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ στο προφίλ του ψαριού για να δεις τις απαιτήσεις του και να συζητήσουμε τη συνέχεια. :)

http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/?p=554297

 

 

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για αγγελοψαρα θελουν πολυ μεγαλο υψος...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κατά την αγορά του ενυδρείου λειτούργησα με αισθητικό κριτήριο διαλέγοντας πραγματικά πολύ όμορφα ψάρια και αποφεύγοντας τις "μαρίδες" που συνήθως βλέπω σε ενυδρεία άλλων. Επομένως θα προσθέσω άλλου είδους ψαράκια. Καμμιά πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για αγγελοψαρα θελουν πολυ μεγαλο υψος...

 

Είμαι οριακός, Το ενυδρείο έχει ύψος 45 cm.

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εξοπλισμός υπάρχει? Φίλτρο, υλικά ? Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?

Βάλε καμιά φωτογραφία του ενυδρείου για να έχουμε και εμείς μια άποψη. :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο αυτο δυστοιχως δεν κανει για κανενα αγγελψαρο,ειναι λιγα τα λιτρα γι αυτα τα ψαρια,μη κοιτας μονο το υψος του ενυδρειου.

Επισης,καλο ειναι να κοιταμε πρωτα τα προφιλ των ψαριων και μετα να τα αγοραζουμε,δεν μπορουμε δυστοιχως να βαζουμε οτι μας αρεσει σε οτι ενυδρειο εχουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο αυτο δυστοιχως δεν κανει για κανενα αγγελψαρο,ειναι λιγα τα λιτρα γι αυτα τα ψαρια,μη κοιτας μονο το υψος του ενυδρειου.

Επισης,καλο ειναι να κοιταμε πρωτα τα προφιλ των ψαριων και μετα να τα αγοραζουμε,δεν μπορουμε δυστοιχως να βαζουμε οτι μας αρεσει σε οτι ενυδρειο εχουμε. :)

 

 

Μην ξεχνάς ότι για κάθε άπειρο αγοραστή υπάρχει κάποιος "έμπειρος" πωλητής σε pet shop.

Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι προς ποιόν απευθύνεται η μομφή σου.

Προς την άγνοια μου ή προς το "ταλέντο" του πωλητή;

Όπως είπα και πιο πριν, τα ψάρια δεν μπορώ να τα πετάξω τώρα.

Καμμιά καλή πρόταση για κοπαδάκι;

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι για κάθε άπειρο αγοραστή υπάρχει κάποιος "έμπειρος" πωλητής σε pet shop.

Οπότε δεν αντιλαμβάνομαι προς ποιόν απευθύνεται η μομφή σου.

Προς την άγνοια μου ή προς το "ταλέντο" του πωλητή;

Όπως είπα και πιο πριν, τα ψάρια δεν μπορώ να τα πετάξω τώρα.

Καμμιά καλή πρόταση για κοπαδάκι;

 

Η μομφη μου παει για ολους.Οπως αν θα αγοραζες ενα σκυλο η ενα αμαξι και θα το εψαχνες πιο πριν,ετσι θα μπορουσες να ψαξεις και για ψαρια πριν τα παρεις. :)

Δεν ειπα να τα πεταξεις φιλε μου,μπορεις καλληστα να τα πουλησεις σε καποιον που εχει καταλληλο ενυδρειο γι αυτα τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου προτείνουμε κάποια ψαράκια θα πρέπει να ξέρουμε κάποια πράγματα για το ενυδρείο σου.

Αν μπορείς να μπείς σε διαδικασία  επεξεργασίας του νερού έχεις περισσότερς επιλογές. Εαν πάλι θέλεις να χρησιμοποιείς σκέτο νερό βρύσης,χωρίς πολλά πολλά πάμε αλλού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εξοπλισμός υπάρχει? Φίλτρο, υλικά ? Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?

Βάλε καμιά φωτογραφία του ενυδρείου για να έχουμε και εμείς μια άποψη. :)

 

Εξωτερικό φίλτρο Aquael Minikani 80/120

Εσωτερικό φίλτρο Aquael fan filter 3 plus

Θερμοστάτης Aquael Gold 150

 

Αγορά ενυδρείου: 12 Δεκεμβρίου

Στρώσιμο με Esklarin και βακτήρια

Πρώτα ψάρια: 19 Δεκεμβρίου

2 αγγελόψαρα ζωντανά

3 απώλειες Chromobotia κλόουν από white spot disease. Έγινε θεραπεία 6 ημερών αλλά δυστυχώς...

Μία αλλαγή νερού μέχρι τώρα και τρεις προσθήκες από 3 lt λόγω εξάτμισης.

Anubia: 2 φυτά στις 5/1

Προγραμματισμός για προσθήκη ψαριών: 20 Ιανουαρίου.

post-61889-0-05217300-1452286884_thumb.jpg

post-61889-0-92908400-1452286886_thumb.jpg

post-61889-0-51296500-1452286890_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις νερού υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Η μομφη μου παει για ολους.Οπως αν θα αγοραζες ενα σκυλο η ενα αμαξι και θα το εψαχνες πιο πριν,ετσι θα μπορουσες να ψαξεις και για ψαρια πριν τα παρεις. 

 

Τι ποιό υπεύθυνο και σωστό από το να επισκεφτώ ένα pet shop και να ρωτήσω τον πωλητή;

Άλλο αυτό, εάν ήθελε να μου πασάρει, από ότι φάνηκε εκ των υστέρων άρρωστα ψαράκια.

Από μια γρήγορα ματιά μέσα στο forum είδα ότι οι απόψεις διίστανται.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα που έχουν ένα καλό ενυδρείο μάλλον τους "έτυχε" παρά τους "πέτυχε".

 

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις νερού υπάρχουν?

 

Όχι ακόμη. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο test kit;

post-61889-0-78325600-1452287934_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - castorianos
Link to comment
Share on other sites

Τι ποιό υπεύθυνο και σωστό από το να επισκεφτώ ένα pet shop και να ρωτήσω τον πωλητή;

Άλλο αυτό, εάν ήθελε να μου πασάρει, από ότι φάνηκε εκ των υστέρων άρρωστα ψαράκια.

Από μια γρήγορα ματιά μέσα στο forum είδα ότι οι απόψεις διίστανται.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα που έχουν ένα καλό ενυδρείο μάλλον τους "έτυχε" παρά τους "πέτυχε".

 

 

Μππααα κανεις λαθος φιλε μου,δεν τους ετυχε.

Πολλοι απο εδω μεσα διαβασαν πριν πανε να αγορασουν και οσοι δεν το εκαναν και εκαναν λαθος επιλογες,διορθωσαν τα λαθη τους αλλαζοντας ψαρια με τα σωστα και φτιχνοντας σωστα το ενυδρειο τους.

Το να σου πουλησει ο υπαλληλος οτι θελει,ειναι λαθος και δικο του και του αγοραστη που δεν ψαχτικε πρωτα,μιλαμε για ζωντανα και οπως σου ειπα και πιο πριν αν επαιρνες εναν σκυλο θα το ειχες ψαξει πρωτα,γιατι οχι και για τα  ψαρακια?

Και δεν σου εδωσε αρρωστα ψαρια,απ οτι διαβαζω εβαλες ψαρια μετα απο 1 εβδομαδα αφου ειχες ριξει βακτηρια,αυτο ηταν το λαθος σου και τα εχασες,δεν ηταν αρρωστα,,

 

Link to comment
Share on other sites

Και δεν σου εδωσε αρρωστα ψαρια,απ οτι διαβαζω εβαλες ψαρια μετα απο 1 εβδομαδα αφου ειχες ριξει βακτηρια,αυτο ηταν το λαθος σου και τα εχασες,δεν ηταν αρρωστα,

 

Την άκουσα αυτήν την άποψη από άλλο κατάστημα. Ότι καθυστέρησα δηλαδή να βάλω τα ψάρια. 

Επίσης ότι δεν ήταν καλός συνδυασμός για άστρωτο ενυδρείο τα αγγελόψαρα και οι κλόουν.

Βέβαια έλειψα λόγω εορτών και μπορεί να έγινε η ζημιά από την ταϊστρα, από την έλλειψη φωτός, δεν ξέρω.

Τα αγγελόψαρα δεν επηρεάστηκαν.

Πάντως ότι έκανα, το έκανα τηρώντας με θρησκευτική ευλάβεια τις οδηγίες του πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχως εχεις κανει αρκετα λαθη και γι αυτο εχασες τα ψαρια.

Το θεμα ειναι οτι τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για το ενυδρειο αυτο,ουτε και οι διακοσμηση γι αυτα τα ψαρια.

Ασε που οι πετρες και η αμμο που εχεις βαλει ειναι 100% ασβεστολυθικες,πραγμα που θα σου κανει το νερο πολυ σκληρο,κακο γι αυτα τα ψαρια.

Παντως,μη ριχνεις ολη την ευθυνη στον πωλητη,επρεπε και εσυ να το ειχες ψαξει,τωρα με το ιντερνετ ολα ειναι πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμη. Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο test kit;

 

Είναι πολύ σημαντικές οι μετρήσεις τώρα στην αρχή, για να ξέρουμε αν είναι έτοιμο το ενυδρείο να δεχτεί ψάρια.

Θα σου πρότεινα πριν κάνεις οτιδήποτε να πάρεις λίγο νερό από το ενυδρείο σου και να το πας το στο πετ που έκανες τις αγορές να σου κάνουν τις απαραίτητες μετρήσεις, η αν μένεις κοντά με κάποιον άλλο χομπίστα που πιθανώς θα μπορούσε να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια λαθη εχουμε κανει ολοι!!!

Πρεπει να αγορασεις τεστακια για μετρησεις!!! Πως ηξερες οτι μηδενησε η αμμωνια σου και το ενυδρειο σου ηταν ετοιμο να φιλοξενησει ψαρακια??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ολοι μα ολοι πριν το ιντερνετ και τις απλοχερες πληροφοριες αυτου και αλλων αντιστοιχων φορουμ τα ιδια καναμε...μην πτοηθεις και μην δεις αυτα που σου γραφουμε σαν κραξιμο.επισης για να μην εχεις αλλους θανατους μην βιαστεις.αν διαβασεις εδω και δεις καποια σωστα ενυδρεια θα στησεις ενα ενυδρειο κουκλι και θα το χαιρεσαι και εσυ και τα ψαρια σου....και θα καταλαβαινεις στο μελλον αν ο πετσοπας το εχει η απλα παει να πουλησει γιατι δυστηχως υπαρχουν και τα δυο ειδη

Link to comment
Share on other sites

Η σκληρότητα είναι υψηλή. Το ίδιο και το pH. Υπάρχει τρόπος να την μειώσω;

Να αφαιρέσω τις πέτρες που ενδεχομένως την προκαλούν ή να χρησιμοποιήσω pH / KH ;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...