Jump to content

Ιδέα για F/O


Safarpn

Recommended Posts

Καλησπέρα. Τελευταία μου μπαίνουν διάφορες ιδέες για μια μεγάλη αλλαγή στο ενυδρείο, σε ψάρια κτλ και μια από αυτές είναι να το κάνω θαλασσινό αλλά F/O. Το σκέφτομαι πάνω από χρόνο τώρα αλλά εκείνο που με "κρατάει" είναι τα οικονομικά μου που δε πάνε και τόσο καλά. Το ενυδρείο μου είναι περίπου 340 λίτρα με διαστάσεις 120*47*60. Έχω διαβάσει λίγα πράγματα για εξοπλισμό κτλ αλλά έχω χάσει τη μπάλα. Κατ' αρχήν δε προτίθεμαι να πάρω Α/Ο διότι η πίεση του δικτύου στην περιοχή μου δε μου επιτρέπει την συλλογή νερού σε σύντομο χρόνο και μάλιστα αυτός ήταν ένας λόγος που άφησα και την Αμερική και πήγα Αφρική. Τα 30 λίτρα τα συγκεντρωνα σε περίπου 5 ώρες και ήταν κουραστικό και εκνευριστικό να έχουν κάνει κατάληψη στο μπάνιο για τοσες ώρες, βαρέλια και λαστιχα. Ξεκινάω λοιπόν με αυτή την ερώτηση :

1. Μπορώ να κάνω F/O χωρίς Α/Ο; Δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να δημιουργήσω θέμα σε ζωντανούς οργανισμούς οπότε αν η απάντηση είναι αρνητική, το ξεχνάω το project κατευθείαν και δε συνεχίζουμε καν την κουβέντα εδώ.

2. Το έπιπλό μου δεν επιτρέπει σαμπ οπότε μένω με δύο εξωτερικα φίλτρα 1200 και 1400lt/h. Γίνεται δουλειά με αυτά;

3. Το σκιμμερ είναι από τα βασικά στον εξοπλισμό, σωστά; Στα λίτρα μου υπάρχει κάποιο οικονομικό αλλά να κάνει σωστή δουλειά; (ψάχνω ένα καλό και όχι κάτι παραπάνω από αυτό που στην ουσια χρειάζομαι)

4. Ο ριακτορας δε κατάλαβα πολύ καλά τι κανει, μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Είναι στον αναγκαίο εξοπλισμός σε αυτό που θέλω να κάνω;

5. Ρεφρακτόμετρο, οποιοδήποτε;

6. Κυκλοφορητές απαιτούνται τόσο δυνατοί όσο στο reef;

7. Λάμπες το καπάκι μου παίρνει 3X39W.

8. αλάτι οποιοδήποτε;

9. βράχος πόσο; (ζωντανος - νεκρός)

10....... Κάτι άλλο;

Επαναλαμβάνω ότι μου μπήκε απλά μια ιδέα και ξέρω ότι το θαλασσινό είναι σχετικά ακριβό και ότι τα οικονομικά μου δε μου επιτρέπουν και πολλά πολλά. Θέλω να δω όμως πόσο με παιρνει και μέχρι που μπορώ να φτάσω. Ένας φίλος με χαρακτήρισε "τσιπη" κάποια στιγμή αστειευόμενος γιατί έχω πήξει στον κινέζικο εξοπλισμό, δε με ενόχλησε γιατί απλά κάνεις δε ξέρει ο κάθε ένας τι προβλήματα έχει στο σπίτι του ή κουβαλάει πάνω του, οπότε μη βιαστείτε να μου "την πείτε" που με λίγα χρήματα θέλω να κάνω θαλασσινό. Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να κάτσω με τις ώρες να διαβάζω τα θέματα του θαλασσινού, οπότε συγχωρέστε μου και την άγνοια ακόμα και στα πιο απλά. Ψάρια, που αρέσουν τα angels, τι μπαίνει σε αυτά τα λίτρα;

Φιλικά, Πάνος.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και σου εύχομαι να φτιάξεις κάτι που πραγματικά να το γουστάρεις! 

Καλησπέρα. Τελευταία μου μπαίνουν διάφορες ιδέες για μια μεγάλη αλλαγή στο ενυδρείο, σε ψάρια κτλ και μια από αυτές είναι να το κάνω θαλασσινό αλλά F/O. Το σκέφτομαι πάνω από χρόνο τώρα αλλά εκείνο που με "κρατάει" είναι τα οικονομικά μου που δε πάνε και τόσο καλά. Το ενυδρείο μου είναι περίπου 340 λίτρα με διαστάσεις 120*47*60. Έχω διαβάσει λίγα πράγματα για εξοπλισμό κτλ αλλά έχω χάσει τη μπάλα. Κατ' αρχήν δε προτίθεμαι να πάρω Α/Ο διότι η πίεση του δικτύου στην περιοχή μου δε μου επιτρέπει την συλλογή νερού σε σύντομο χρόνο και μάλιστα αυτός ήταν ένας λόγος που άφησα και την Αμερική και πήγα Αφρική. Τα 30 λίτρα τα συγκεντρωνα σε περίπου 5 ώρες και ήταν κουραστικό και εκνευριστικό να έχουν κάνει κατάληψη στο μπάνιο για τοσες ώρες, βαρέλια και λαστιχα. Ξεκινάω λοιπόν με αυτή την ερώτηση :
1. Μπορώ να κάνω F/O χωρίς Α/Ο; Δε θα ήθελα σε καμία περίπτωση να δημιουργήσω θέμα σε ζωντανούς οργανισμούς οπότε αν η απάντηση είναι αρνητική, το ξεχνάω το project κατευθείαν και δε συνεχίζουμε καν την κουβέντα εδώ.Όχι δεν είναι απαραίτητη, καλό είναι να υπάρχει αλλά και χωρίς αυτή σε FO δεν πεθαίνεις.
2. Το έπιπλό μου δεν επιτρέπει σαμπ οπότε μένω με δύο εξωτερικα φίλτρα 1200 και 1400lt/h. Γίνεται δουλειά με αυτά; Ναι μια χαρά.

3. Το σκιμμερ είναι από τα βασικά στον εξοπλισμό, σωστά; Στα λίτρα μου υπάρχει κάποιο οικονομικό αλλά να κάνει σωστή δουλειά; (ψάχνω ένα καλό και όχι κάτι παραπάνω από αυτό που στην ουσια χρειάζομαι) ​Εδώ ότι και να κάνεις θες κάποια χρήματα παραπάνω. Εγώ θα πήγαινα ή σε MCE600 ή σε Tunze.
4. Ο ριακτορας δε κατάλαβα πολύ καλά τι κανει, μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Είναι στον αναγκαίο εξοπλισμός σε αυτό που θέλω να κάνω; ​Είναι για άνθρακα και αντιφώσφορο, δεν σου χρειάζετε. Αν θες τα υλικά τα βάζεις στο φίλτρο.
5. Ρεφρακτόμετρο, οποιοδήποτε; ​ΝΑΙ
6. Κυκλοφορητές απαιτούνται τόσο δυνατοί όσο στο reef; ​Με τα δύο φίλτρα και ένα jebao είσαι οκ
7. Λάμπες το καπάκι μου παίρνει 3X39W.  ​Δύο blue plus και μία coral και είσαι κομπλέ
8. αλάτι οποιοδήποτε;  ​Το πιο φθηνό!
9. βράχος πόσο; (ζωντανος - νεκρός) ​Ανάλογα αν θα βάλεις βιολογικό στα φίλτρα. Πιστεύω με 20 κιλά είσαι καλά.
10....... Κάτι άλλο; ​Τεστ, βακτήρια και το πιο βασικό! ΥΠΟΜΟΝΗ!!!
Επαναλαμβάνω ότι μου μπήκε απλά μια ιδέα και ξέρω ότι το θαλασσινό είναι σχετικά ακριβό και ότι τα οικονομικά μου δε μου επιτρέπουν και πολλά πολλά. Θέλω να δω όμως πόσο με παιρνει και μέχρι που μπορώ να φτάσω. Ένας φίλος με χαρακτήρισε "τσιπη" κάποια στιγμή αστειευόμενος γιατί έχω πήξει στον κινέζικο εξοπλισμό, δε με ενόχλησε γιατί απλά κάνεις δε ξέρει ο κάθε ένας τι προβλήματα έχει στο σπίτι του ή κουβαλάει πάνω του, οπότε μη βιαστείτε να μου "την πείτε" που με λίγα χρήματα θέλω να κάνω θαλασσινό. Δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να κάτσω με τις ώρες να διαβάζω τα θέματα του θαλασσινού, οπότε συγχωρέστε μου και την άγνοια ακόμα και στα πιο απλά. Ψάρια, που αρέσουν τα angels, τι μπαίνει σε αυτά τα λίτρα;
Φιλικά, Πάνος.

 

Έγινε επεξεργασία - petrossol
Link to comment
Share on other sites

Αυτόματη αναπλήρωση σίγουρα. Μπορείς να φτιάξεις να 15 ευρώ πολύ εύκολα. (αν θες να σου βάλω σχέδιο)

Τεστ τα βασικά ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, ΡΗ και ΚΗ. Τα περισσότερα λογικά κάνουν και από το γλυκό να έχεις, δες τις οδηγίες.

Αλλαγές ανάλογα με τις μετρήσεις και το πόσα ψάρια θα βάλεις. Εγώ θα έπαιζα με ένα 30% κάθε 15 αλλά το βλέπεις ανάλογα με τις ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγές υπάρχει και η δυνατότητα να κάνεις από θάλασσα εάν είσαι κοντά με τα υπέρ και τα κατά! 

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία στρωσίματος ποια είναι; Βάζουμε βράχο ζωντανό και νεκρό και μετά τι; Τι μετρήσεις πρέπει να έχουμε για να κάνουμε εισαγωγή των πρώτων οργανισμών; Βακτήρια χρειάζονται ή αν υπάρχει κομμάτι ζωντανού βράχου η δουλειά θα γινει απο εκεί;

Διαβάζω παντού στα θαλασσινά για την ΥΠΟΜΟΝΗ που πρέπει να επιδείξει ο χομπιστας. Γιατί απαιτείται αυτη η υπερμετρη υπομονή και τι διαφορετικό έχει από την υπομονή για το στήσιμο ενός γλυκού;

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγές υπάρχει και η δυνατότητα να κάνεις από θάλασσα εάν είσαι κοντά με τα υπέρ και τα κατά!

Άστο, πολλά χιλιόμετρα από το πιο κοντινό κυμμα
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις νερό, αλάτι και τον κυκλοφορητή. Περιμένεις μια μέρα να σπάσει το αλάτι, μετά βάζεις αραγωνίτη και τον βράχο (ζωντανό νεκρό ότι θες, ακόμα και siporax στα φίλτρα).

Βάζεις βακτήρια και μια νεκρή γαρίδα ή ένα κομμάτι ψάρι και περιμένεις. Μετά από μια βδομάδα αρχίζεις να μετράς ΝΗ3 και ΝΟ2.

Πρώτα θα ανέβει η αμμωνία και μετά τα ΝΟ2. Τώρα περιμένεις μετρώντας κάθε 2-3 μέρες. Μπορεί να πάρει πολύ καιρό ανάλογα πόσο ζωντανό βράχο έχεις μέσα. Σε φίλο με μόνο νεκρό έκανε 3 μήνες.

Όταν η αμμωνία και τα ΝΟ2 είναι πλέων 0 κάνεις μια μεγάλη αλλαγή περιμένεις καμιά βδομάδα ακόμα κάνεις άλλη μια αλλαγή και ξεκινάς με το πρώτο ψάρι.

Μετά την εισαγωγή του πρώτου ψαριού μετράς και σιγά σιγά βάζεις και τα υπόλοιπα!  

Link to comment
Share on other sites

Σε όλη τη διαδικασία εννοείτε θερμαντήρας και η αναπλήρωση κανονικά.  

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις το νερό με το αλάτι μια μέρα πριν με μια αντλία και θερμαντήρα στο δοχείο σου, το αφήνεις 24 ώρες και πριν κάνεις αλλαγή ελέγχεις θερμοκρασία και αλατότητα (αν χρειάζετε διορθώνεις είτε με αλάτι είτε με νερό ανάλογα την περίπτωση)

και αφού είσαι οκ κάνεις την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η αναπλήρωση γίνετε με γλυκό.

Link to comment
Share on other sites

Δε τα βλέπω τοσο τραγικα τα πράγματα όσο περίμενα. Ίσως επειδή θα είναι fish only. Σε περίπτωση που αργότερα πριζωθώ για τα καλά και θέληση να βάλω κάνα πολύ εύκολο κοράλλι (αν υπάρχει), με τον εξοπλισμό ενός F/O θα το διατηρήσω ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σου είναι κυρίως τα ψάρια και όχι ο εξοπλισμός. Αλλά να ξέρεις πως αν τρέχεις πολύ καιρό σε FO θα έχεις αρκετά ψηλά νιτρικά και φωσφορικά

και ανεβάζοντας το φωτισμό σε ένταση και διάρκεια ώστε να καλύψεις τις ανάγκες τον κοραλλιών θα γεμίσεις άλγες και θα είναι αρκετά δύσκολο να τις ξεφορτωθείς.

Αυτό θα μπορείς να το αποφύγεις μόνο με αρκετή δουλειά πριν τη μετάβαση.

Σίγουρα θα χρειαστείς κάποιον έξτρα εξοπλισμό (η Α/Ο είναι στανταράκι!).

Και βέβαια στο ξαναλέω μόνο αν τα ψάρια που έχεις επιλέξει στο επιτρέπουν.   

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό. Δε θα με πείραζε να είναι ξερό το περιβάλλον, τόσο καιρό στην Αφρική, συνήθισα. Γίνεται λοιπόν το στήσιμο, μπαίνουν τα ψάρια και ουσιαστικά έχω τελειώσει. Οι ρουτίνες από κει και πέρα ποιες είναι, τι πρέπει να προσέχουμε και να ελέγχουμε οσό απολαμβάνουμε το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές, καθάρισμα το skimmer, γέμισμα η αναπλήρωση και μετρήσεις ΡΗ, ΚΗ, και ΝΟ3 τα οποία μπορούν να είναι αρκετά πιο ψηλά από ότι σε reef αλλά μην φτάσουν και στο θεό!

Αυτό που έχω διαβάσει αλλά δεν το έχω κάνει γιατί ποτέ δεν είχα FO, είναι algafix σα ρουτίνα στη μισή από την προτεινόμενη ποσότητα για να μην έχεις θέματα με άλγες.

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πράγματα. Πες ότι βάζω 20 κιλά βράχο. Πόσο νεκρό και πόσο ζωντανό που θα μπολιάσει τον υπόλοιπο; Ο ζωντανός βράχος πόσο καιρό παραμένει "ζωντανός" μέχρι να μπει σε ενυδρείο; Θέλω να πω, είναι κάτι σα το βιολογικο υλικο που αν το δώσω σα μπόλι σε χομπιστα, πρέπει να μπει σχετικά γρήγορα στο φιλτρο του;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και όλο νεκρό ή και όλο ζωντανό. Όσο πιο πολύ ζωντανό τόσο πιο σύντομα θα στρώσει.

Ο ζωντανός τώρα πρέπει να μπει μέσα στο νερό (που θα έχεις ήδη έτοιμο όταν τον πάρεις) όσο πιο γρήγορα γίνετε γιατί όσο μένει έξω χάνει βιολογία.

Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να στεγνώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και όλο νεκρό ή και όλο ζωντανό. Όσο πιο πολύ ζωντανό τόσο πιο σύντομα θα στρώσει.

Ο ζωντανός τώρα πρέπει να μπει μέσα στο νερό (που θα έχεις ήδη έτοιμο όταν τον πάρεις) όσο πιο γρήγορα γίνετε γιατί όσο μένει έξω χάνει βιολογία.

Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να στεγνώσει.

Μμμμμμμ.....δύσκολα τα πράγματα μιας και βρίσκομαι μακριά από τα μεγάλα αστικά κέντρα από.όπου θα πρέπει να μου στείλουν βράχο από καποιο κατάστημα. Μάλλον δηλαδή αν θα ξεκινήσω, θα το κάνω με νεκρό εξ ολοκλήρου και θα οπλιστώ με τεράστια υπομονή.
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε μου στα αλατα!!!

Προσεχε με την λεξη fish only γιατι μπορει πολυ ευκολα να γινει light reef!!!

Με λιγα λογια προσεχε πως θα στησεις τα βραχια σου ωστε αν αποφασισεις να βαλεις μ****α κοραλια να εχεις χωρο.

Αν ειναι να γινει στο μελλον light reef προσεξε τον εξοπλισμο που θα παρεις ωστε μετα μην χρειαστει να κανεις και αλλα εξοδα!!!

Βακτηρια προτεινω τα special blend ( βρωμανε πολυ) αλλα ειναι top!!!

Τελος σκεψου την ιδεα bare bottom εκτος και αν σκεφτεσαι να φιλοξενησεις οργανισμους που αγαπανε την αμμο οπως goby rasakia κτλπ.

Περιμενουμε την παρουσιαση σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεσαι, κι εγώ επαρχία είμαι και μου τον είχαν στείλει με κτελ σε φελιζολένιο κουτί με βρεγμένες εφημερίδες και μετά από 8 περίπου ώρες ταξίδι ήταν οκ.

Σκέψου ακόμα και μερικά μανιτάρια και μια ξενια που ήταν επάνω δεν έπαθαν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Παναγιώτη στην αλμυρή πλευρά του φόρουμ !

Κάνε το !

Το ξέρω ότι το θες !!!!!!

Ο Πέτρος τα εχει πει πολυ ωραία μέχρι στιγμής !

Μια απόφαση είναι .....just Do it !!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το θέλω ρε φίλε αλλά με τόσα που διαβάζω κατά καιρούς, έχω τρομάξει. Στη θάλασσα τα πράγματα είναι λίγο πιο ευαίσθητα και συνηθίζω (κακώς) να απογοητεύομαι εύκολα. Προσωπικά θα δυσκολευτώ λίγο οικονομικά και θα πρέπει να το φερω με το μαλακό και στη γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...