Jump to content

Υπάρχει και μία τρίτη λίμνη!


johnbaggios

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου:Λιμνη Βικτωρια

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):80 Χ 35 Χ 40

Συνολικά Λίτρα:110 μικτα

Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί

Φυτά:2 βαλισνεριες,ασιατικα κ σπιραλις κ μια ανουμπια

Ψάρια:Astatotilapia Aeneocolor (comon name:Yellow Belly).9 ψαρια εκ των οποιων 2 ή 3 αρσενικα.

Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο:πλακακια της εταιρειας Porcelana

Πέτρες:ποροδες,αγορασμενες απο καταστημα διακοσμητικων κηπου

Ξύλα:mopani και redmoore

Άλλα διακοσμητικά :-

Υπόστρωμα:-

Βυθός:μαυρη χαλαζιακη

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):24W T5

Διάρκεια φωτισμού:4-5 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση:φιλτρο πατεντα 550λτ/ωρα

Θέρμανση/ Ψύξη:jagger 150W/-

Λίπανση:seachem flourish & seachem flourish iron

Παροχή CO2:-

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-

Διατροφή:μυδι,αυγο,σουριμι καβουριου,της tetra granured & granugreen και της ocean nutrition discus formula pellets,cichlid vegi flakes & brine shrimp

Παράμετροι

pH:8.0

Γενική σκληρότητα (GH):-

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Φωσφορικά (PΟ4):-

Μέση Θερμοκρασία (°C):24-30

Συντήρηση

Αλλαγές νερού:30/40% χειμωνα/καλοκαιρι καθε 20 μερες

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:-

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:-

Φωτογραφίες:P1170097_zpstsm1wljt.jpg

P1170120_zpstl3bmtlu.jpg

P1170118_zpstvmrplgk.jpg

P1100035_zpsf1xx0qhq.jpg

P1100032_zpsw20wd01f.jpg

P1140095_zps6nvfvs1a.jpg

P1140087_zpsnvridsg9.jpg

Βίντεο:https://www.youtube.com/watch?v=E_Tqd2ujZWM

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι το aquael aqua4family set 112 lt.Εχω κρατησει την αντλια και σχεδιασα κ εδωσα σε κετασκευαστη plexi glass να μου κανει αυτο το φιλτρο γιατι εχει μεγαλυτερο χωρο για βιολογικο υλικο (το μανισιο ειχε μονο ενα σφουγγαρι),δειχνει πιο ομορφο (περιεχει κ τον θερμοστατη) κ ειναι πιο πρακτικο στον καθαρισμο του.

20151217_1242261_zpsqbjbm3x8.jpg

20151217_1239061_zpsy8p0f5un.jpg

20151217_1238111_zpszm6jwv6x.jpg

20151217_1237541_zpscgnn1v8d.jpg

20151217_1237371_zps1k1b5mlp.jpg

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  Να πω και απο εδω ενα μεγαλο ευχαριστο στον φιλο boner για την παραχωρηση των ψαριων.Ο κυριος λογος που τα επελεξα ειναι γιατι εμεις οι αφρικανοι κατα ενα συντριπτικο ποσοστο στηνουμε ενυδρεια με ψαρια απο τις λιμνες μαλαουι κ ταγκανιικα κ σχεδον ποτε με αυτα της λιμνης βικτωρια!Ο δευτερος κ εξ ισου σημαντικος λογος ειναι οτι τα 250 απ τα 500 ειδη ψαριων που ζουν σ αυτη τη λιμνη εχουν εξαφανιστει κ τα υπολοιπα απειλουνται με εξαφανιση μετα την εισαγωγη της περκας του Νειλου στη λιμνη.Ετσι οσοι περισσοτεροι φιλοξενουμε στα ενυδρεια μας ψαρια της λιμνης βικτωρια τοσο λιγοτερο αυτα απειλουνται με εξαφανιση.Βεβια,ενας ακομη λογος που δεν στηνονται "βικτωριανα" ειναι οτι κ η εισαγωγη ψαριων της λιμνης  απο καταστηματα της χωρας μας δεν ειναι τοσο συνιθισμενη.

  Πιθανον να μην εχω κανει μια σωστη,βιοτοπικη προσεγγιση της λιμνης με τοσα ξυλα κ φυτα αλλα μετα απο 4 χρονια στα νταμαρια των υπολοιπων αφρικανικων που εχω/ειχα δεν μπορουσα να βλεπω αλλο βραχια.Εξ αλλου κατα καιρους και οι εμπειροτεροι εχουν γραψει οτι δεν ειναι απογορευτικο το ξυλο κ τα φυτα στην αφρικη.Το ενυδρειο τρεχει ενα μηνα κ διατηρει Ph 8 οποτε πιστευω οτι ειμαι καλα.Το μηκος του ενειδρειου θα επρεπε να ειναι κατα 10 εκ. τουλαχιστον μεγαλυτερο.Αν στο μελλον δω οτι υπαρχει θεμα με την σωστη διαβιωση των ψαριων ισως τα μεταφερω στο μεγαλο (500 λτ).

  Επισης τρυπησα το ξυλο μοπανι κ περασα απο μεσα του τις βαλισνεριες ωστε να μην κινδυνευουν να ξεριζωθουν απ το σκαψιμο των αρσενικων.Δεν ξερω ομως αν επραξα σωστα ή ειναι λαθος κ θα σαπισουν.Επισης δεν ξερω εαν τα δυο αυτα φυτα βαλισνερια κ ανουμπια μπορουν να συνηρπαξουν ή εχουν διαφορετικες απαιτησεις στην φωτοπεριοδο κ γενικοτερα στον φωτισμο.

  Δεκτες ολες οι παρατηρησεις/επισημανσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και παλι μπραβο. Νομιζω πως προτεραιοτητα σου πρεπει να ειναι η αναπαραγωγη και μετα η διακοσμηση.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι αφου εχω μπει στο τριπακι να συντηρω τοσες γεννηστρες με ενδιαφερουν σοβαρα κ οι αναπαραγωγες...

Link to comment
Share on other sites

Απο την ωρα που σου εδωσα τα ψαρακια ηξερα οτι θα κανεις τα παντα για ενα καλο αποτελεσμα!!!(το ιδιο εκανες και με τα τανγκανικα και τα μαλαουη)Μπραβο και παλι μπραβο!!!Ψαξε σε χαρτες μυπως υπαρχει και καμια αλλη λιμνουλα ή παραποταμος τηςΑφρικης για να μας κανεις ενα βιοτοπικο!!!!!Το εχεις!!!!χαχαχα!!!Οσο για το ενυδρειο,μην σε απασχολει μια χαρα ειναι τα λιτρα μονο για αυτα τα ψαρακια!!!Με τις συνθηκες που τα εχεις θα βαρεθεις να ξεμπουκωνεις!!!!Και παλι μπραβο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το έφτιαξες το ενυδρείο Γιάννη. Τα ψάρια πολύ όμορφα αλλά κρίμα που πάντα τα θηλυκά ρε παιδί μου είναι τόσο αδιάφορα χρωματικα σε κάτι τέτοια είδη. Το αρσενικό πραγματικά είναι πανέμορφο.

Από περιέργεια, ποσα σου πήρε ο τύπος για το φίλτρο;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους τρεις για τα καλα σας λογια.Σταυρο το συγκεκριμενο  δεν θα το χαρακτηριζα κ τοσο βιοτοπικο αλλα θα δω πως θα παει κ αν χρειαστει θα το αλλαξω.Πανο η αληθεια ειναι οτι τα θηλυκα ειναι ασχημουλικα,χαχα,αλλα χαλαλι για τα εντυπωσιακα χρωματα που συγκεντρωνει ο αρσενικος.Το φιλτρο μου κοστισε 38 ευρω + φπα.Αλλο λιγο μικροτερο κ πιο απλο,απλα ενας κουτι μου ειχε κοστισει 20 + φπα

20141018_000523_zpseaedcc40.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο ενυδρείο και πολύ όμορφα ψάρια! Καλή συνέχεια και στην αναπαραγωγή!  :)

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη πολύ όμορφο το ενυδρείο στο είπα και απο κοντά μου άρεσε πολύ το στήσιμο,μπράβο σου.Καλές αναπαραγωγές να έχεις φιλαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κ τους δυο!Γιωργο σειρα εχεις εσυ για παρουσιαση τωρα,χαχα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάθεσαι ήσυχος φιλαρακι και καλα κανείς! Με το καλό να έρθουν και οι γέννες!

Όμορφα ψαράκια με λυπητερή ιστορία. Φυσικα για ακομα μια φορα ο ανθρωπος εγινε αιτια και πλέον η λίμνη έχει έναν κάτοικο "φονιά" για τις Κιχλίδες αλλά και μια πολυ προσοδοφόρα πηγή για τον άνθρωπο..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Σταθη,εχω ειδη μια μπουκωμενη!Απ οτι μου χει κ ο boner ζευγερωνουν πιο ευκολα κ απ τα convict.

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα ψαρακια ιδικα ο αρσενικος

εχει φοβερα χρωματα

Μου δινεις αφορμη να κατσω να ψαξω και αυτη την λιμνη

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα ψαρακια ιδικα ο αρσενικος

εχει φοβερα χρωματα

Μου δινεις αφορμη να κατσω να ψαξω και αυτη την λιμνη

 

Πριν πέσεις στο νερό κάνε κανα ντουζάκι..... μη γεμίσεις αλάτια τη λίμνη μας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιάννη σπέσιαλ το στήσιμο και πανέμορφο το αρσενικό... Δυστυχώς χρειάζονται και οι θηλυκές για την αναπαραγωγή του είδους...

Το φιλτροκουτι τα σπάει!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σταυρε.Πολυ νταμαρι ρε φιλε.Ηθελα λιγο να αλλαξει το aquascape!

Wellcome back!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μιας κ ειχα καιρο να κανω update ειπα να βαλω καμια φωτο.Εδω μια θηλυκη 2-3 μερες πριν ζευγαρωσει.Βλεπετε οτι η κοιλια της ειναι πρισμενη κ εχει αρχισει να φαινεται κατι ασπρο.Δεν ξερω αν ειναι αυγο ή καποιο οργανο-σωληνας που βοηθαει στο να γεννισει το θηλυκο τα αυγα του

 

P9040180_zpsmcfp3sph.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κ μια μικρη επεξηγηση του βιντεο που βλεπουμε παραπανω.Στο 5ο δευτερολεπτο φαινεται καθαρα το νερο που ωθει ο αρσενικος προς το θηλυκο για να του δειξει "τη δυναμη" του.Στο 8ο βλεπουμε οτι απομακρυνει ενα ψαρι ωστε να ειναι καθαρο το πεδιο που θα γινει το φλερτ κ το ζευγαρωμα.Κατα τη διαδικασια του ζευγαρωματος ο αρσενικος προσπαθει να διωξει τους παντες κ τα παντα,ακομη κ αλλα θηλυκα ή ψαρια αλλου ειδους.Αυτο ισως γινεται για να μην φαγωθουν τα αυγα που ξεφευγουν για λιγο απ την προσοχη του θηλυκου ωσπου να τα εντωπισει κ να τα παρει κ αυτα στο στομα.Στη συνεχεια ο αρσενικος,εχοντας παρει τα καλύτερά του χρωματα φλερταρει συνεχως κανοντας τις περιτεχνες αυτες χορευτικες κινησεις ωστε να προσελκισει το θηλυκο στο λαγουμι του οπου κ θα πραγματοποιηθει το ζευγαρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...