Jump to content

Υπάρχει και μία τρίτη λίμνη!


johnbaggios

Recommended Posts

Εδω αυτο που αξιζει να προσεξουμε ειναι η ομοιοτητα,οσον αφορα το χρωμα κ το μεγεθος,που υπαρχει μεταξυ των αυγων του θηλυκου κ των αυγοκιλιδων που εχει ο αρσενικος στο anal fin του.Μοιαζουν τοσο πολυ που το θηλυκο προσπαθει με μανια να τα παρει στο στομα,παίρνοντας στην ουσια το σπερμα που εκρινει ο αρσενικος κ γονιμοποιει στην ουσια τα αυγα της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιανναρε τι ψαρουκλες ειναι αυτες; Απο λαθος ειναι αφρικανες! Κανονικα αμερικανες επρεπε να ειναι! Χαχαχαχαχα!

Κι ο τυπος τι εχει παρει και κανει ετσι σαν τρελος; Ε ρε τι κανει ο κοσμος για να....

Το δευτερο βιντεο/ φωτο δεν φαινεται!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιανναρε τι ψαρουκλες ειναι αυτες; Απο λαθος ειναι αφρικανες! Κανονικα αμερικανες επρεπε να ειναι! Χαχαχαχαχα!

Κι ο τυπος τι εχει παρει και κανει ετσι σαν τρελος; Ε ρε τι κανει ο κοσμος για να....

Το δευτερο βιντεο/ φωτο δεν φαινεται!

Εμ,ετσι ειναι ολες οι αφρικανες αγορι μου!

Ετσι φλερταρουν,ετσι κορδονονται,ετσι ζευγαρωνουν,σαν να προσγειωνεται ελικοπτερο!

Αλλα που να τα ξερεις εσυ αυτα....

 

 

Γιαννη αλλο ενα υπεροχο ενυδρειο σου που μου ειχε διαφυγει!Για τα ψαρια τι να πω..απλα μπραβο και καλη επιτυχια σου ευχομαι με τις γεννες.Εχεις δυσκολο εργο.

Την πλατη πως την πετυχες ιδια με τις πετρες? Αυτο που βλεπουμε ειναι η μπροστινη μερια του πλακακιου? Πως το εκοψες ετσι ακανονιστα?

Το πειραμα με τις βαλισνεριες στο ξυλο πως τα πηγε τελικα?

Επισης το λινκ στο δευτερο βιντεο δεν παιζει,αν μπορεις διορθωσε το γιατι ειναι ιδιωτικο,μην μας αφηνεις ετσι με την γλυκα.. :D

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δω το βίντεο και το βγάζει απόρρητο παίδες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Γιανναρε τι ψαρουκλες ειναι αυτες; Απο λαθος ειναι αφρικανες! Κανονικα αμερικανες επρεπε να ειναι! Χαχαχαχαχα!

Κι ο τυπος τι εχει παρει και κανει ετσι σαν τρελος; Ε ρε τι κανει ο κοσμος για να....

Το δευτερο βιντεο/ φωτο δεν φαινεται!

Τοτε,παλια,που χωριστηκαν οι τεκτονικες πλακες...οι aeneocolor ζουσαν στην αμερικη αλλα κατα λαθος,την τελευταια στιγμη περασαν στην αφρικη.Γι αυτο ειναι ωραιες.Ζηλευεται εσεις με τα αργοκινητα αμερικανικα βαπορια σας ε?Χαχαχα...Να σου πω κ ενα μυστικο.Καθε βραδυ ριχνω βιαγκρα στο ενυδρειο για να περνω γεννες.Γι αυτο κανει ετσι ο αρσενικος.Δοσολογια:1χαπι βιαγκρα ανα 250 λιτρα.
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια!Argy ζευγαρωνουν πιο ευκολα κ απο τα convict.Αυτη εχθες με το που την εβαλα στο ενυδρειο την μπουκωσε.Βεβαια φαινοταν οτι ειναι ετοιμη,οπως στην φωτο πιο πανω.Η πλατη ειναι ολοκληρα τετραγωνα πλακακια της porcelana που δειχνει ετσι.Ειχα το νου μου φετος να βρω σε καμια παραλια πετρες που θα ταιριαζαν με την πλατη κ μολις τις μπανισα φρενω κ αναστροφη κατευθειαν.Η βαλισνεριες δεν την παλεψαν.Δεν ξερω αν εφτεγε που τις ειχα μεσα στο ξυλο ή οι θερμοκρασιες κ τα τσιμπολογηματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμ,ετσι ειναι ολες οι αφρικανες αγορι μου!

Ετσι φλερταρουν,ετσι κορδονονται,ετσι ζευγαρωνουν,σαν να προσγειωνεται ελικοπτερο!

Αλλα που να τα ξερεις εσυ αυτα....

Γιαννη αλλο ενα υπεροχο ενυδρειο σου που μου ειχε διαφυγει!Για τα ψαρια τι να πω..απλα μπραβο και καλη επιτυχια σου ευχομαι με τις γεννες.Εχεις δυσκολο εργο.

Την πλατη πως την πετυχες ιδια με τις πετρες? Αυτο που βλεπουμε ειναι η μπροστινη μερια του πλακακιου? Πως το εκοψες ετσι ακανονιστα?

Το πειραμα με τις βαλισνεριες στο ξυλο πως τα πηγε τελικα?

Επισης το λινκ στο δευτερο βιντεο δεν παιζει,αν μπορεις διορθωσε το γιατι ειναι ιδιωτικο,μην μας αφηνεις ετσι με την γλυκα.. :D

Σιγα μη σπασουν καναν ελικα! Οτι ειναι ψυχαναγκαστικα και πανε περα δωθε σαν τρελλα ναι. Αυτο το δεχομαι και επαυξανω

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη αν θες να βγαλεις καμια γεννα επιτελους πες να σου στειλω τον παιχταρα μου να επισκεφτει τις ουαρίνες σου κανα βραδυ...Χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να κανει, να τους γαργαλησει τα πτερυγια; τα μωρα μου ειναι πιο μεγαλα απ αυτον ρε συ! Χαχαχαχα!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Βρε σου λεω ο κοντος κανει θαυματα!Χαχαχα...Να συμπεθεριασουμε κι ολας!

Link to comment
Share on other sites

Ε τι συμπεθεριο θα κανουμε αν τον φανε! Μια μπουκια τον εχουν!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ε αφου σου ειπα οτι τις μπουκωνει τις θηλυκες...

Link to comment
Share on other sites

Εδω αυτο που αξιζει να προσεξουμε ειναι η ομοιοτητα,οσον αφορα το χρωμα κ το μεγεθος,που υπαρχει μεταξυ των αυγων του θηλυκου κ των αυγοκιλιδων που εχει ο αρσενικος στο anal fin του.Μοιαζουν τοσο πολυ που το θηλυκο προσπαθει με μανια να τα παρει στο στομα,παίρνοντας στην ουσια το σπερμα που εκρινει ο αρσενικος κ γονιμοποιει στην ουσια τα αυγα της.

Πραγματικά τα βίντεο σου είναι από τα καλύτρα που έχω δει φιλαράκι! Πολύ ενδιαφέρουσες εικόνες!! Τα χρωματα και γενικά η συμπεριφορά του αρσενικού, αποδεικνύει και δεν χωράει καμία αμφιβολία γιατί οι Αφρικάνες είναι τα αγαπημένα ψάρια πάρα πολλών χομπιστών!!

 

Μιας που μιλησες για τα  egg-spots, εδώ υπάρχει μια έρευνα που είχα βρει και προσπαθούσαν να εξιγήσουν τι πραγματικά σημαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη αν θες να βγαλεις καμια γεννα επιτελους πες να σου στειλω τον παιχταρα μου να επισκεφτει τις ουαρίνες σου κανα βραδυ...Χαχαχα!!!

:bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163::hysterical:  :hysterical:  :hysterical:  :bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:  :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Απο φιλο που του ειχα δωσει παλαιοτερα ψαρια του χε μεινει μονο ενα αρσενικο κ μου τον εδωσε πισω.Ημουν αναμεσα στους δυο στο ποιον να κρατησω καθως ο ενας ειχε πιο εντονα χρωματα κ ο αλλος μορφολογικα ηταν πιο σωστος.Το ψαρι που ειχε εντονα χρωματα απο πολυ μικρο ειχε πιο μακροστενο κεφαλι κ οχι τοσο καλα σχηματισμενη ουρα.Μικρολεπτομεριες οχι κατι τραγικο.Τους εβαλα λοιπον κ τους δυο σε μια γεννηστρα μεσα στο ενυδρειο για 5 μερες κ τους απελευθερωσα ωστε να δω ποιος ειναι ο πιο ισχυρος/υγειης ωστε να τον κρατησω κ για τις αναπαραγωγες.Δεν ξερω αν επραξα σωστα,πειτε μου κ σεις τη γνωμη σας.Φανταζομαι οτι κ στην φυση κατι παρεμφερες θα συνεβαινε.Μολις ξεχωρισε ποιος ειχε "το πανω χερι" απομακρυνα κατευθειαν τον ητημενο ωστε να μην πληγωθει.Πειτε μου αν ηταν λιγο βαρβαρο αυτο κ αν υπηρχε καποιος αλλος τροπος ωστε να το αποφυγω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε δεν θα σε κρινω για τιποτα! Απλα θα πω οτι εχεις παενμορφα ψαρια.

Εγω θα κρατουσα το πιο καλο μορφολογικα απο την αρχη!

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι λίγο πιο ανορθόδοξος τρόπος αλλά μας πρόσφερες καταπληκτικές εικόνες!

Όπως είπες και εσύ, κάπως έτσι θα γινόταν στη φύση και αφού απομάκρυνες τον ηττημένο μια χαρά!

Και μια παρατήρηση, όταν συγκρίναν τα στόματα τους, ο ηττημένος φάνηκε να έχει το μεγαλύτερο και συνήθως εκεί είναι που σταματάει η μάχη, αλλά ο νικητής φάνηκε τελικά πολύ τσαμπουκάς! 

Link to comment
Share on other sites

Σταθη πολυ χρησιμη πληροφορια αυτη!

Γιαννη δεν σε κρινει κανεις φιλε γιατι κανεις δεν γνωριζει και δεν μπορει να καταλαβει τι συμβαινει στην φυση.

Εγω παρεπιπτοντως εχω αλλα κριτηρια.Παρατηρω τα λιγοτερο "ενοχλητικα" αρσενικα προς τα θυληκα και κραταω αυτα.Δηλαδη ο αρχηγος (η ψαρουκλα μου) ειναι αυτος που ξερει ποτε πρεπει να τεντωθει και να διεκδικησει κατι και ποτε πρεπει να αποτραβηχτει απο ολη τη φασαρια και να ανακτησει δυναμεις στην φωλια του.Αυτος ειναι και πιο ευγενικος στα θυληκα την περιοδο που ειναι μπουκωμενα και δεν τα στρεσαρει χωρις λογο.Θεωρω οτι ειναι πιο μετρημενος σαν χαρακτηρας και πιο εξυπνος απο τα αλλα που προσπαθουν 24/7 να επιδειχθουν.

Προτιμω αυτο τον τροπο επιλογης γιατι εχω λιγοτερα προβλαμματα και δειχνουν και τα θυληκα πιο ανετα με τον συγκεκριμενο.

Στην φυση θα ειχαν ευκαιρια ολοι,στο ενυδρειο μας ομως δεν υπαρχει αρκετος χωρος για ολους και πρεπει να παρουμε καποιες αποφασεις καλως ή κακως.Τα κριτιρια επιλογης ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση πιστευω :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αναγκάστηκα να χρησημοποιησω κ γω τα κριτηρια που προαναφερει ο argy1 για την επιλογη του αρσενικου.Ο νικητης συμπεριφεροταν πολυ επιθετικα προς τις θηλυκες με αποτελεσμα να ειναι ολες στις ανω γωνιες του ενυδρειου.Πρωτο του μελημα ηταν να τους επιτιθεται κ να τις δαγκωνει.Δεν εσκαψε ουτε καν το κλασσικο λαγουμι που γινετε το ζευγαρωμα.Ετσι επανηλθε ο προηγουμενος.Τις κυνηγαει αλλα αποφευγει να τις δαγκωσει.Ο αλλος τις ειχε πετσοκοψει.Ηταν πολυ μπρουταλ το αγορι...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι οι αντρες οι σωστοι! Χαχχαχα

Τον αλλο τι τον εκανες;

Send from the Heart of Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Οι αντρες οι μη σωστοι μπηκαν αγγελια μαζι με κατι αλλα αγορια...

Χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...