Jump to content

Arowana - motoro και άλλα


Force

Recommended Posts

Μιας και άλλαξαν τελείως οι κάτοικοι μέσα στο ενυδρείο είπα να ανοίξω ένα νέο θέμα για να το κουβεντιάζουμε εδώ

Λοιπόν πλέον οι κάτοικοι μέσα στο ενυδρείο είναι 2 Arowana η μία μεγάλη στα 50-55 εκατοστά και η άλλη πιο μικρή γύρω στα 30 εκ. , μια Jaquar κιχλίδα ένα motoro περίπου 20 εκ ένα Featherfin Catfish και μια παλαιά αγάπη  :bigemo_harabe_net-151:  ένα μικρό Fire eel που το μεγαλώνω τώρα,

 

Μερικές φωτογραφίες από το ενυδρείο και τους κάτοικους του και πως είμαστε σήμερα.

 

 

IMG_20160117_184731_zpsnmkuxy5t.jpg

 

IMG_20160117_184808_zpso2ungqu2.jpg

 

motoro

 

IMG_20160106_192203_zpsnqrktyed.jpg

 

Featherfin Catfish

 

2015-12-02%2023.08.26_zpsh5fdrxni.jpg

 

Jaquar

 

2015-11-29%2019.17.29_zpsheuidmtp.jpg

 

 

Fire eel

 

IMG_20160118_212203_zpsmmbuuvoz.jpg

 

IMG_20160118_212021_zps40ffrssb.jpg

 

 

και ένα Video από το ενυδρείο

 

 

 

Έτσι και για την ιστορία, ξεστήθηκε όλο το ενυδρείο για μια μέρα για να μπει μια Arowana κοντά στα 80+  εκατοστά :bigemo_harabe_net-77:  να δούμε πως θα καθόταν μέσα στο ενυδρείο αλλά εδώ το παρακάνα  :lol2:  :lol2: δεν μπορούσε να στρίψει το συγκεκριμένο ψάρι  :lol2: 

IMG_20160104_220046_zpslbpqwssg.jpg

 

Η μικρή που φαίνεται εδώ είναι η μεγάλη τώρα στο ενυδρείο :lol2: :lol2:  μπορείτε να φανταστείτε πόσο ήταν ή άλλη :crazyyyy: :crazyyyy:

DSC_0086_zpslbokqikx.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου,δεν ξερω για βιοτοπηκοτητα ή συμβατοτητα των ειδων αν μη τι αλλο ομως ειναι πολυ εντυπωσιακο!Το fire eal ειναι αυτο που ειχες παλια?Αν κ νομιζω εκεινο ηταν μεγαλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Α εχεις κρατησει και τα οσκαρ ε; ποτε με το καλο το καινουριο; :)

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα θα πάμε σε αλλαγές μερικές τεχνκές δυσκολίες αντιμετωπίζω με την σύζυγο αλλά πιστεύω θα τις ξεπεράσω :D :D

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Εδω φαγατε τον γαιδαρο...

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε!!!!! Τέρατα! Πότε είπαμε θα κάνεις την πισίνα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα ψάρια, αλλά σε βλέπω γρήγορα να τους ψάχνεις μεγαλύτερο σπίτι. 

Το motoro είναι ζωγραφιά. :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα Video και με το σαλάχι σε δράση με τον νυχτερινό φωτισμό, είναι νυχτερινός τύπος τι να κάνω όπως βολεύεται ο καθένας :D :D

 

 

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπεροχα πλασματα!!

Ελπιζω καποια στιγμη να μπορεσω να φτοιαξω και ενα ενυδρειο με σαλαχια (με το αναλογο ενυδρειο)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ψαρια και ομορφη διακοσμηση! Οι arowana ολα τα λεφτα, το jaguar αρχοντικο, αυτο το κουτσουρο στη μεση υπεροχο. Το σαλαχι ομως σαν να το βλεπω να ζοριζεται. 

Αυτα τα δυο εκει αριστερα τι ειναι; Τα οσκαρ φυγανε;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ψαρια και ομορφη διακοσμηση! Οι arowana ολα τα λεφτα, το jaguar αρχοντικο, αυτο το κουτσουρο στη μεση υπεροχο. Το σαλαχι ομως σαν να το βλεπω να ζοριζεται. 

Αυτα τα δυο εκει αριστερα τι ειναι; Τα οσκαρ φυγανε;

 

Τα δύο αριστερά που ρωτάς είναι 2 SAE μεγάλα τελικό μέγεθος, είναι από το προηγούμενο ενυδρείο συνεχίζουν την ζωή τους τώρα σε αυτό, για το σαλάχι δεν ζορίζεται ακόμα είναι μικρό και έχει πολύ χώρο για κρυφτεί και πίσω από τα ξύλα υπάρχει μεγάλος χώρος στην μέση του ενυδρείου και αριστερά του έχω αφήσει χώρο για να μπορεί να χώνεται μέσα όπως θέλει, τα Oscar έχουν δοθεί σε κατάστημα πλέον.

 

Link to comment
Share on other sites

Sae; μπραβο!! Δεν παιζει να χω ξανα δει τετοια σαε.

Επομενο βιντεο θελουμε ταισμα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα τα ψαρια σου... αλλα οπως σου ειπαν και τα παιδια θα χρειαστεις μεγαλητερο σπιτι.... βλεπε εμενα... χαχαχαχα 

Εχω ομως μια παρατηρηση. το σαλαχι σου δεν εχει χωρο να κρυφτει... 

δεν μιλαω για θεμα ογκου ενυδρειο αλλα υποστρωματος!!!! 

τα σαλαχια οταν δεν νιοθουν ασφαλης η κατι τα τρομαξει θελουν να κρυβονται στην αμμο, και εκεινη την στιγμη βλεπεις μονο τα ματια τους...

με το χαλικι που εχεις αυτο δεν μπορει να το κανει... 

επιδη τα ψαρια σου ισως το ενοχλησουν καποια στιγμη, θα πρεπει να κρυφτει.... αλλιως θα στρεσαριστει και δεν ειναι οτι καλλητερο....

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπεροχα πλασματα!!

Ελπιζω καποια στιγμη να μπορεσω να φτοιαξω και ενα ενυδρειο με σαλαχια (με το αναλογο ενυδρειο)

η τιμη στα σαλαχια εχει πεσει αρκετα απο οταν πρωτο ηρθαν... και σαν ενυδρειο δεν θελουν κατι τρομερα μεγαλο....

ειδικα αν θελεις ενα ενυδρειο μονο για σαλαχια.....

 

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα τα ψαρια σου... αλλα οπως σου ειπαν και τα παιδια θα χρειαστεις μεγαλητερο σπιτι.... βλεπε εμενα... χαχαχαχα 

Εχω ομως μια παρατηρηση. το σαλαχι σου δεν εχει χωρο να κρυφτει... 

δεν μιλαω για θεμα ογκου ενυδρειο αλλα υποστρωματος!!!! 

τα σαλαχια οταν δεν νιοθουν ασφαλης η κατι τα τρομαξει θελουν να κρυβονται στην αμμο, και εκεινη την στιγμη βλεπεις μονο τα ματια τους...

με το χαλικι που εχεις αυτο δεν μπορει να το κανει... 

επιδη τα ψαρια σου ισως το ενοχλησουν καποια στιγμη, θα πρεπει να κρυφτει.... αλλιως θα στρεσαριστει και δεν ειναι οτι καλλητερο....

 

Θανάση μπορεί να κρυφτεί ακόμα δες την φωτογραφία, σίγουρα θέλει μεγαλύτερο ενυδρείο σε αυτό συμφωνώ και το έχω σκοπό να τους το φτιάξω σύντομα μόλις μεγαλώσουμε λίγο ακόμα θα πάμε σε μεγαλύτερο, αλλά όχι κάτι σαν το δικό σου :D :D  σε κάτι μικρότερο 1200 lt περίπου για εκεί με βλέπω και λόγω χώρου μου. Στο νέο ενυδρείο θα μπει άμμο μέσα δεν ξαναβάζω χαλίκι.

 

12546088_10204022625964534_2106011658_o_

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sae; μπραβο!! Δεν παιζει να χω ξανα δει τετοια σαε.

Επομενο βιντεο θελουμε ταισμα.

Send from the heart of the Amazonas

 

Εάν δεις το τάισμα είναι όλα τα λεφτά αξίζει να δεις πως τρώνε θα τα βγάλω ένα Video σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να το παιξω εξυπνος, απλα δινω τις συμβουλες μου γιατι εχουν περασει πολλα ψαρια δυσκολα απο τα χερια μου και ξερω τι λαθη δεν θα εκανα ξανα....

το σαλαχι οτι κι αν το βλεπεις να κρυβεται δεν νιοθει ασφαλης...  ακομη ειναι πολυ ευκολο να κανει τραυματα απο τα χαλικακια... 

και γενικα τους αρεσει και θελουν αμμο... 

αυτα στα λεω γιατι ξαφνικα μπορει να εχεις απωλεια και να μην ξερεις καν απο τι εγινε.... 

προσπαθησε να τους φτιαξεις αυτο που χρειαζονται και σιγουρα θα σε ανταμιψουν....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχεις μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα σε αυτά τα είδη σε παρακολουθώ καιρό με το ενυδρείο που έχεις φτιάξει, μου το είπε και ο Σταύρος ότι είναι καλύτερο με άμμο απλά είπα να το δοκιμάσω, θα προσπαθήσω να δω τι θα κάνω ίσως στο υπάρχων να βάλω άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχεις μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα σε αυτά τα είδη σε παρακολουθώ καιρό με το ενυδρείο που έχεις φτιάξει, μου το είπε και ο Σταύρος ότι είναι καλύτερο με άμμο απλά είπα να το δοκιμάσω, θα προσπαθήσω να δω τι θα κάνω ίσως στο υπάρχων να βάλω άμμο.

δες πως θα το κανεις να βαλεις αμμο... θα ειναι οτι καλλητερο μπορεις να κανεις...!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο στους προλαλησαντες

Θες οποσδηποτε περισσότερα λίτρα και άμμο τωρα

Τις arowana τις εχεις απο μικρές;

Ρωταω γιατί ψάχνω μεγάλη και δεν βρίσκω πουθενά

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο στους προλαλησαντες

Θες οποσδηποτε περισσότερα λίτρα και άμμο τωρα

Τις arowana τις εχεις απο μικρές;

Ρωταω γιατί ψάχνω μεγάλη και δεν βρίσκω πουθενά

 

Μεγάλες τις πήρα, υπάρχουν μεγάλες εάν θέλεις μίλα με τον Σταύρο που έχει το κατάστημα Abyssos, θα σου βρει αλλά να ξέρεις ότι είναι ακριβές.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...