Jump to content

Μια ακομα γεννά ancistrus


tepe

Recommended Posts

https://vimeo.com/159583680 Πάρτε και ένα βιντεάκι σε αργή κίνηση ! Τυφλά να χει το national geographic

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι πεντε διαφορετικές γενιες απο το ιδιο ζευγάρι σε συνυπαρξη!!

Θα ετοιμασω και βιντεακι κατα την επιθεση σε μια φετα κολοκυθι !!!

Ειναι μακραν το αγαπημενο τους

 

Μία απορία αν επιτρέπεται πάνω σ αυτό, το κολοκύθι σε τι μορφή το βάζεις; Ωμό, ζεματισμένο ή βρασμένο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Για λόγους πρόληψης μπορείς να το ζεματησεις , έχω βάλει όμως και ομο χωρίς κανένα πρόβλημα μένει μέσα σε μια ώρα μόνο το πράσινο γύρο γύρο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την κακιά ορθογραφία δεν το συνηθίζω αλλά απαντάω δουλεύοντας και δεν προλαβαίνω να δω τι πληκτρολογώ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα, σ ευχαριστώ για την απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ρίχνω πάντα ωμό, χωρίς πρόβλημα για χρόνια. Το καθαρίζω όμως γιατί λιπάσματα, φυτοφάρμακα κλπ δε φεύγουν εύκολα με το ξέπλυμα. Μπορείτε να δοκιμάσετε ακόμα με ασφάλεια, καρότο, σαλάτα, σπανάκι, πατάτα\γλυκοπατάτα (αυτά τα δύο όχι για πολλές ώρες στη γυάλα),αγγούρι και μπρόκολο (τα δικά μου προτιμάνε κυρίως το κοτσάνι). :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Καρότο δεν μου τρώνε , την πατάτα την φοβάμαι γιατί έχει πολλά φάρμακα ποτιστα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως τα καθαρίζεις;

 

Με το μαχαιράκι, να φύγει η φλούδα. 

 

Καρότο δεν μου τρώνε , την πατάτα την φοβάμαι γιατί έχει πολλά φάρμακα ποτιστα

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ότι σου τρώνε. Το κάθε ψάρι με τις προτιμήσεις του. Συνήθως δεν πάνε με την πρώτη φορά σε όλα τα φρέσκα αν δεν τά 'χουν μάθει.

Για την πατάτα μάλλον έχεις δίκιο... Ευτυχώς υπάρχει οικογενειακός κήπος, και τα περισσότερα λαχανικά που χρησιμοποιώ είναι σχετικά καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ρίχνω πάντα ωμό, χωρίς πρόβλημα για χρόνια. Το καθαρίζω όμως γιατί λιπάσματα, φυτοφάρμακα κλπ δε φεύγουν εύκολα με το ξέπλυμα. Μπορείτε να δοκιμάσετε ακόμα με ασφάλεια, καρότο, σαλάτα, σπανάκι, πατάτα\γλυκοπατάτα (αυτά τα δύο όχι για πολλές ώρες στη γυάλα),αγγούρι και μπρόκολο (τα δικά μου προτιμάνε κυρίως το κοτσάνι). :thumbsu:

Χρήστο μιλάς και για τα στουρι;
Link to comment
Share on other sites

Στα στούρι είδα ότι αρέσουν τα κολοκύθι, αγγούρι και μπρόκολο. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι δε θα φάνε και πιο κρεάτινες τροφές. O L 024 λόγου χάρη, παρ' ότι κατά βάση κρεατοφάγος, τσάκισε προχθές ένα φύλλο σαλάτα μόνος του και τσίμπησε και από δεύτερο...

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

τα λαχανικα δεν επιπλέουν...?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αυτά από ίντερνετ, αλλά δε ξέρω αν μπορούμε να ψωνίσουμε αυτό το καιρό. Εγώ χρησιμοποιώ ανοξείδωτες βίδες από χρωματοπωλείο. Η βίδα είναι δεμένη μόνιμα με πετονιά για να τη βάζουμε και να τη βγάζουμε εύκολα κι ακίνδυνα. Περνάω το κομμάτι του λαχανικού από την πετονιά και αφού τερματίσει, κάνω μια χαλαρή θηλειά για να μη ξανανέβει. Τρυπάμε τα σκληρά στελέχη των λαχανικών για να κρατήσουν(πχ σε αγγούρι, κολοκύθι δε το περνάμε από το κέντρο  αλλά από την άκρη).

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Κάπως έτσι ενα αυτοσχέδιο απο μανταλάκι

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://vimeo.com/160522429

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αυτά από ίντερνετ, αλλά δε ξέρω αν μπορούμε να ψωνίσουμε αυτό το καιρό. Εγώ χρησιμοποιώ ανοξείδωτες βίδες από χρωματοπωλείο. Η βίδα είναι δεμένη μόνιμα με πετονιά για να τη βάζουμε και να τη βγάζουμε εύκολα κι ακίνδυνα. Περνάω το κομμάτι του λαχανικού από την πετονιά και αφού τερματίσει, κάνω μια χαλαρή θηλειά για να μη ξανανέβει. Τρυπάμε τα σκληρά στελέχη των λαχανικών για να κρατήσουν(πχ σε αγγούρι, κολοκύθι δε το περνάμε από το κέντρο αλλά από την άκρη).

Εγω γιατι φοβαμαι τα μεταλα στο ενυδρειο;;;

Kadmos ειναι σιγουρα ασφαλες εστω και τα ανοξειδωτα υλικα στο ενυδρειο;;

Link to comment
Share on other sites

Στάθη τα χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα αλλά ούτε και αλλοίωση στο μέταλλο. Ούτως ή άλλως πρόκειται για ανοξείδωτο ατσάλι, μέταλλο για το οποίο δε γνωρίζω να υπάρχουν παρενέργειες στα ζωντανά.

tepe, έχω κάποιες επιφυλάξεις (ίσως υπερβολικές) για την ποιότητα του μετάλλου στο έλασμα από το μανταλάκι. Το βλέπεις. Αν δε το βαριέσαι, δες το κι αυτό με την πετονιά, για να μη βουτάς τα χέρια στο ενυδρείο συνέχεια.

Κατά τ' άλλα τα μικρά είναι κουκλιά και πάνε σφαίρα. :thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...