Jump to content

DIY Συστημα Σκουπας βυθου (για τεμπέληδες)


Recommended Posts

Καλησπερα παιδες, θα ηθελα να σας δειξω τι εχω φτιαξει προκειμενου να κανω πιο ευκολα τις αλλαγες στο ενυδρειο μου..

 

Πηρα ενα κουβα και του εκανα μια τρυπα στην βαση του, ωστε να μπορω να εφαρμοσω ταχυρακορ για συνδεση λαστιχου.

Στην συνεχεια εδεσα με δεματικα μια βανα απο την παλια σκουπα βυθου που ειχα για να ελεγχω την ροη και στο τελειωμα της ενωσα ενα κομματι λαστιχο, τοσο, ωστε να φτανει στο ενυδρειο.

Στην αλλη μερια εφαρμοσα, παλι με ταχυρακορ τον σωληνα απο την παλια σκουπα και ετοιμο....

Οποιαδηποτε προταση για βελτιωση δεκτη!!!!

post-61907-0-16185700-1453557961_thumb.jpg

post-61907-0-19404400-1453557964_thumb.jpg

post-61907-0-05336400-1453557968_thumb.jpg

post-61907-0-38160600-1453557971_thumb.jpg

post-61907-0-86206100-1453557973_thumb.jpg

post-61907-0-31596400-1453557980_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος αλλα εχω μια παρατηρηση,τον κουβα τι τον θες?

Κατευθειαν λαστιχο και εξω με βανακι στην ακρη.Η αν εισαι μακρυα απο αποχετευση (οπως εγω) αδειαζω με το λαστιχο στον κουβα και στην ακρη εχω διακοπτη.Οταν γεμισει ο κουβας κλεινω,παω αδειαζω κουβα και σινεχιζω.Στο λεω γιατι φοβαμαι κατα πολυ τον κουβα στο κατω μερος που εκανες την τρυπα για τον συνδεσμο.Αν σπασει ο κουβας εκει κατω δεν εχεις σωτηρια..   :P

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει αέρα 6 χρονια!!!! Αν βάλεις λάστιχο κατευθείαν ( το έχω δοκιμάσει ) έπειδη έχει μεγαλύτερη δύναμη το ρούφηγμα σιγά σιγά γεμίζει με πετραδάκια και βουλώνει, ενώ με ενδιάμεσο το κουβα το ελέγχεις εσύ, συν ότι μπορείς να ξεπλύνεις και τα φίλτρα μόλις γεμισει με το νερό του ενυδρείου... Τον κουβα μην τον φοβασαι με καταλληλο ρεκορ και 2 λαστιχακια δενει μια χαρα!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Βασίλης Μπουχλέλλης
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. Μπραβο. Δηλαδη στην ουσια για να μην πετας την αμμο που τραβαει;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος. Μπραβο. Δηλαδη στην ουσια για να μην πετας την αμμο που τραβαει;

Send from the heart of the Amazonas

 

Στην αμμο δεν ξερω τι συμπεριφορα θα εχει, σε πολυ ψιλο χαλικακι παντως που εχω εγω, σε καθε αλλαγη ειναι μηδαμηνο το ποσο χαλικακι ρουφαει, το πολυ μιση χουφτα και αν!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...