Jump to content

1300 λιτρα θηρευτές


amazonios

Recommended Posts

Πέρασανname="Sturm" post="1092757" timestamp="705754"]

Μαλιστα, πολυ ωραιο.

Να ρωτησω, νιτρικα με τι μετρας;

Send from the heart of the Amazonas

Περασαν πολλά απο τα χέρια μου api ,jbl, sera οτι έβρισκαν σε προσφορα ολα τα επωνυμα ειναι αξιοπιστα. Εννοειται μονο υγρα

Ειχα παντα πολυ καλες μετρησεις και γιαυτο βαρεθηκα κι εχω καιρο να κανω

Mου κανει εντυπωση πως εχεις τοσο ακριβη μετρηση και απορω γιατι εγω ταιζω φυλλαρακια και πελετ και κανω ανα 5 μερες αλλαγη και εχω φουλ νιτρικα ενω εσυ ταιζεις κατεψυγμενα ψαρια και γαριδες και δεν εχεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mου κανει εντυπωση πως εχεις τοσο ακριβη μετρηση και απορω γιατι εγω ταιζω φυλλαρακια και πελετ και κανω ανα 5 μερες αλλαγη και εχω φουλ νιτρικα ενω εσυ ταιζεις κατεψυγμενα ψαρια και γαριδες και δεν εχεις!

Σημείωσε κάτι

Είναι 1300 λίτρα

Ταιζω Μερά παράμερα

Και όχι πάντα φρέσκο

Αλλαζω συχνά τον υαλοβάμβακα για να μην χάνω ροή

Σκούπα όταν μαζευτούν πολλά οπωσδηποτε

Τα φυτά είναι τέρατα για να τρώνε όσο πιο πολλά μπορουν

ΥΓ: Η μετρηση που εχω στην παρουσιαση εινσι η χαμηλοτερη που ειχα, εχω φθασει μεχρι 16 κυμαίνεται αφού δεν ταιζω στανταρ

Έγινε επεξεργασία - amazonios
Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την όρεξη....:

Μεχρι να το φερει απο την μερια που ηθελε!!

Μετα δυσκολευτηκε να το φαει

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μιλάμε για επιτυχία με τον καθαρισμό των φίλτρων προσθεσα ως μέσο φιλτρανσης δυο Palm Net του ADA

Αποτέλεσμα τούτων μαλάκωσε κια άλλο το νερο σταθεροποιηθηκε ph kh και τα θηριακια ξετρελαθηκαν απο τη χαρα τους και μειωθηκαν οι αψιμαχιες μεταξύ τους.

Τελικα ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα κάνει το νερό και ο σεβασμος μας σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος δίχτυ φοίνικα, δηλαδή εχουν παρει φλουδα απο τον κορμό, εχουν κανει νήματα και έπειτα εφτιαξαν διχτυ για τα υλικα??

Και δεν βαζω σε ενα μερος του φίλτρου σε ενα απλο διχτακι φλουδα φοίνικα αποξηραμένο?? Το ιδιο δεν θα κάνει??? Ή ακόμα πιο ευκολα απο την καρύδα που τρωω καθε εβδομάδα δεν την σπαω σε κοματια και κανω το ιδιο με τα εξωτερικο της???

Link to comment
Share on other sites

Είναι φύλλο φοίνικα αποξηραμένο κι επεξεργασμένο απο τον οικο ADA χρησιμοποιείται ως μέσο ή διαχωριστικό μέσων φίλτρανσης σε πόσιμο νέρο και νερό ενυδρείων για βελτίωση και ισορροπία παραμέτρων

http://mizuworld.com/product/detail/883

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιανω. Ειναι υλικο φιλτρου η απλα δυχτακι που βαζεις τα υλικα. Κσι ποια η χρηση του;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Υλικο-μεσο φίλτρου ή διαχωριστικό υλικών-μεσων φιλτρου οπώς και να το βάλεις την ίδια δουλειά κανει δες το λινκ

Link to comment
Share on other sites

Παντος φύλλα φοίνικα πουλανε και σε καταστήματα με φίλτρα οικιακά και αν θέλεις τα βαζεις μεσα σε ενα πουγκί στο φίλτρο σου και εχεις τις ευεργετικές ιδιότητες του φοίνικα... αλλιώς σου ειπα καρύδα σπασμένη σε κοματια πουγκί και στο φίλτρο κι καθε μηνα άλλαγμα... Θοδωρή πουγκιά ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι η "μύγα στο γάλα" για μια ακόμα φορά... αλλά ποτέ ΔΕΝ με προβλημάτισε, να εκθέσω την άποψη μου ευθέως.

Τις κίχλες μπορώ να τις αποδεχτώ... τα 2,5μετρα ψάρια που "κολλάνε", σε χώρο ποτίστρα;

Τέτοιου μεγέθους χώρος θα μπορούσε να έχει γίνει... ένα απίστευτα όμορφο ενυδρείο.-  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα είμαι η "μύγα στο γάλα" για μια ακόμα φορά... αλλά ποτέ ΔΕΝ με προβλημάτισε, να εκθέσω την άποψη μου ευθέως.

Τις κίχλες μπορώ να τις αποδεχτώ... τα 2,5μετρα ψάρια που "κολλάνε", σε χώρο ποτίστρα;

Τέτοιου μεγέθους χώρος θα μπορούσε να έχει γίνει... ένα απίστευτα όμορφο ενυδρείο.-  

 

Ίσως δεν κατάλαβα καλά αλλά που κολλάει αυτό το μήνυμα στο θέμα, αυτό, ξέρεις εσύ εάν διαθέτει μεγαλύτερο χώρο αργότερα για τα ψάρια του, βαρέθηκα να βλέπω να πετάγονται και να κρίνουν συνέχεια τα ενυδρεία των μελών χωρίς να ξέρουν τι μελλοντικά σχέδια μπορεί να έχει ο άνθρωπος αυτός,

 

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω βαρεθεί να διαβάζω κάποια κείμενα χωρίς συντακτικό κι ορθογραφία... αλλά ας ΜΗΝ το κάνουμε θέμα.

ΔΕΝ γνωρίζω σίγουρα τα μελλοντικά του σχέδια... αλλά ΑΝ μου πεις ότι προτίθεται να νοικιάσει ποτάμι... ΔΕΝ θα το πιστέψω εύκολα.

Θα ήθελες να θέσω και το θέμα της συμβίωσης ψαριών... από την μια άκρη του πλανήτη στην άλλη;

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μεσα συζητάμε και λέμε απόψεις μας

1300 λτ είναι δεν ειναι ποτιστρα μπορω να βυθισω τα περισσοτερα απο τα ενυδρεια μελων μεσα του κι άντε να βουτηξετε να τα ανασύρετε έπειτα απο το βυθο

Ας μείνουμε λοιπον σε γνώμες και συμβουλές

Οποίος προτίθεται να κρινει τον άλλον ας έχει σωστα επιχειρηματα

ΥΓ./ Στην περιπτωση των 1300 λτ ας μου εχει προχειρη και μια μελετη μηχανικου για τις αντοχες της πλακας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μεσα συζητάμε και λέμε απόψεις μας

1300 λτ είναι δεν ειναι ποτιστρα μπορω να βυθισω τα περισσοτερα απο τα ενυδρεια μελων μεσα του κι άντε να βουτηξετε να τα ανασύρετε έπειτα απο το βυθο

Ας μείνουμε λοιπον σε γνώμες και συμβουλές

Οποίος προτίθεται να κρινει τον άλλον ας έχει σωστα επιχειρηματα

ΥΓ./ Στην περιπτωση των 1300 λτ ας μου εχει προχειρη και μια μελετη μηχανικου για τις αντοχες της πλακας

Τι θα παιξουμε ναυμαχια?Και δικιο να εχεις οταν λες οτι θα βυθισεις τα περισσοτερα ενυδρεια των μελων κ αντε να τα ανασυρετε....χτυπαει ασχημα,θαρρώ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

[quotθεού me=johnbaggios" post="1100454" ti457828934]

Τι θα παιξουμε ναυμαχια?Και δικιο να εχεις οταν λες οτι θα βυθισεις τα ενυδρεια των μελων κ αντε να τα ανασυρετε....χτυπαει ασχημα,θαρρώ.

Προς Θεου δεν το είπα με κακία

Μην παρεξγγηθω

Απλά επισήμανα οτι πιστεύω οτι είναι απο τα μεγαλύτερα ενυδρεία του forum για να εχουν μεσα τερατακια και να θεωρούμε οτι ζούνε αξιοπρεπως αν και η ζωή τους είναι στα βαθειά νερά του Αμαζονίου

Με συγχωρείται αν ακούστηκε κάπως δεν το ζυγισα σωστα ισως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μεσα συζητάμε και λέμε απόψεις μας

1300 λτ είναι δεν ειναι ποτιστρα μπορω να βυθισω τα περισσοτερα απο τα ενυδρεια μελων μεσα του κι άντε να βουτηξετε να τα ανασύρετε έπειτα απο το βυθο

Ας μείνουμε λοιπον σε γνώμες και συμβουλές

Οποίος προτίθεται να κρινει τον άλλον ας έχει σωστα επιχειρηματα

ΥΓ./ Στην περιπτωση των 1300 λτ ας μου εχει προχειρη και μια μελετη μηχανικου για τις αντοχες της πλακας

 

 

1. ΚΑΛΟ θα ήταν εφ' όσον ζητάς επιχειρήματα να παραθέτεις πρώτα τα δικά σου... εκτός εάν το ότι... μπορείς μέσα στο δικό σου να βυθίσεις τα περισσότερα ενυδρεία μελών, το θεωρείς... επιχείρημα.

2. Να υποθέσω ότι... ΑΝ είχες ασχοληθεί με το θαλασσινό... θα έβαζες ένα νεογέννητο δελφίνι (υπάρχει και η γαλάζια φάλαινα... σε περίπτωση που σου αρέσει το χρώμα, όπως σε μένα) ;

 

3. Έχεις μέσα ψάρια που ξεπερνάνε τα 2,5 μέτρα και το πράγμα... θέλει συζήτηση;

 

http://www.fieldandstream.com/photos/gallery/fishing/2011/02/world-record-gar-alligator-gar-monster-huge-mississippi

 

https://www.google.gr/search?q=gar+alligator+fish&espv=2&biw=1264&bih=871&tbm=isch&imgil=vY4x0p44dkllLM%3A%3B0Nd75Wipnk9c1M%3Bhttp%3A%2F%2Fwww.animalpicturesociety.com%2Fpictures-of-gar-fish-0ce9&source=iu&pf=m&fir=vY4x0p44dkllLM%3A%2C0Nd75Wipnk9c1M%2C_&usg=__UIKqtO1T0uXbBYrsCKLImw-lxms%3D#imgrc=vY4x0p44dkllLM%3A

 

4. Μερικές επιπλέον πληροφορίες για το ψάρι, που φτάνει τα 300 κιλά και ζει 25 με 50 χρόνια.

 

http://www.totalfisherman.com/alligator_gar.html

 

5. Θεωρώ περιττό να ασχοληθώ με τις απαιτήσεις (για ΌΛΑ τα εν προκειμένω ψάρια που έχεις) σε συνθήκες νερού, εύρος θερμοκρασίας, ανάγκη για ομάδα κλπ.

 

6. Θα ήθελα όμως να γράψεις (για να μου λύσεις την απορία)... ποία είναι τα μελλοντικά σου σχέδια (όπως γράφτηκε παραπάνω).-

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ καταλαβαίνω τι έγινε (τα έβγαλε και όλα bold)... ΑΝ μπορεί κάποιος mod. ας τα συγχωνεύσει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Παντως η αληθεια ειναι οτι απο αποψη λιτρων,για χομπιστας,προσφερει αρκετα ικανοποιητικες συνθηκες.Οποτε απο την στιγμη που ηδη τα εχει στο ενυδρειο το καλο θα ηταν οσοι γνωριζουν να του πουν τι μπορει να βελτιωσει κ αν θελει κ μπορει ο φιλος amazonios ισως το αλλαξει.Να του πουμε να τα επιστρεψει δεν νομιζω να οφελει γιατι δυσκολα θα βρουν μεγαλυτερο ενυδρειο να τα φιλοξενισει.Οποτε ας μην το "τραβαμε" αλλο το θεμα κ ας προσπαθισουμε αλλοι με γνωσεις κ αλλοι με πραξεις να προσφερουμε οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες για τα ζωντανα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως η αληθεια ειναι οτι απο αποψη λιτρων,για χομπιστας,προσφερει αρκετα ικανοποιητικες συνθηκες.Οποτε απο την στιγμη που ηδη τα εχει στο ενυδρειο το καλο θα ηταν οσοι γνωριζουν να του πουν τι μπορει να βελτιωσει κ αν θελει κ μπορει ο φιλος amazonios ισως το αλλαξει.Να του πουμε να τα επιστρεψει δεν νομιζω να οφελει γιατι δυσκολα θα βρουν μεγαλυτερο ενυδρειο να τα φιλοξενισει.Οποτε ας μην το "τραβαμε" αλλο το θεμα κ ας προσπαθισουμε αλλοι με γνωσεις κ αλλοι με πραξεις να προσφερουμε οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες για τα ζωντανα.

 

+1000

 

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μιλάει κανείς για επιστροφές ψαριών... απλά με τις επιλογές μας ο καθένας ενισχύει την ύπαρξη στις προθήκες των καταστημάτων, ειδών που ΔΕΝ θα έπρεπε να διατίθενται. ΔΕΝ μπορούν να είναι pet... όλα ανεξαρτήτως τα ζωντανά.

Στην Αμερική υπάρχουν σε ιδιοκτησία... τίγρεις, λιοντάρια και ότι κατεβάσει η γκλάβα κάποιων "υπερεγκεφάλων".

Εμείς που παριστάνουμε τους "χομπίστες"πρέπει... να βάλουμε μυαλό.

Ένας χώρος αυτού του μεγέθους, θα μπορούσε να είναι ένα υπέροχο ενυδρείο... όπως έγραψα στην αρχή.-

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...