Jump to content

Κατασκευη σαμπ!


Sturm

Recommended Posts

Λοιπον μαστορια, καλησπερα. 

Σκεφτομουν να φτιαξω ενα σαμπ με διαστασεις 40 μηκος επι 34 πλατος επι 40 υψος! Αυτο βγανει περι τα 54 λιτρα. Θα μου κανει για ενυδρειο 1.50χ 50χ 65.5; τι πρεπει να χρησιμοποιησω; τι αντλιες; τι τζαμια, τι χωρισματα και γενικα επειδη δεν εχω ιδεα θα ηθελα την βοηθεια σας!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ sump; Τι έγινε το γυρνας στο θαλασσινό ή είναι κανένα πείραμα;

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον πειραμα. Θελω να βαλω κανα κερατοφυλλο μεσα και να αυξησω λιγο τον ογκο του βιολογικου.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Το fx5 δεν χωραει πολυ βιολογικο ?? :P

Να σου πω ενα ανεκδοτο;

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά στο υπάρχων φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά στο υπάρχων φίλτρο;

Να σου πω κι εσενα ενα;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει κάποιο επεισόδιο μάλλον.

Δεν εξηγούνται τόσο πολλά ανέκδοτα.

Απλα ρωταω ρε συ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι Παρασκευα, το φιλτρο θα φυγει αν μπει σαμπ.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρο θωδορη....

Τετοιες διαστασεις σαμπ εχω σε 150 λιτρα...χρειαζεσαι τουλαχιστον το διπλασιο για να καλυψει τα λιτρα σου..

Αντλια να τα γυρναει καμμια τεσαρια φορες αθορυβη οσο γινεται...

Τρια τουλαχιστον χωρισματα..

Και τζαμια πανω απο 8 χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο..

Πληροφοριακα και εγω εχω βαλει κερατοφυλλο στο δικο μου και τυρφη..

Οντως αν οχι περισοτερες εχει διαφορετικες δυνατοτητες απο το φχ5...

Γιατι οχι μεγαλυτερο ομως;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χωραει μεγαλυτερο ρε συ Σταθη. Αντε να το μεγαλωσω σε υψος οριακα αλλα 5 εκ και θα με δυσκολευει.

Οταν λες ειναι μικρο, τι εννοεις; Ως προς τι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν σε καλυψει χωροταξικα..

Οταν το χωρισεις σε διαμερισματα αυτοματα θα κοπει αν το κανεις σε ισα διαμερισματα σε τρια που το καθενα θα ειναι 13 μηκος επι 34 πλατος επι 40 υψος...

Εκτος απο το ογκο του βιολογικου υλικου που θα βαλεις στο πρωτο διαμερισμα και θεωρητικα αν το κανεις σωστα ισως να καλυψει τα λιτρα σου...

Στο δευτερο θα πρεπει να βρεις τους αντιστοιχους σε υψος θερμοστατες..

Θα πρεπει να βρεις χωρο για κυκλοφορητη αν σε ενδιαφερει να τοποθετησεις..

Χωρο και τροπο να βαλεις το κερατοφυλλο..

Καλα στο τριτο η αντλια δεν θα εχει θεμα...

Ολα αυτα αν καταφερεις να εκμεταλευτεις ολο το σαμπ σαν λιτρα γιατι συνηθως (αναλογα και με ποιον τροπο εχουμε επιλεξει να "κατεβαινει το νερο") δεν αντιστοιχουν οι διαστασεις σε λιτρα με το εμβαδον του σαμπ..

Ολα αυτα απο την μικρη εμπειρια μου με τα σαμπ σιγουρα οι αλμυροι θα μπορουν να σε συμβουλεψουν πολυ καλυτερα...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομουν να βαλω στο πρωτο τα σφουγγαρια και πιο μικρο, στο δευτερο την βιολογια με το βαμβακι και στο τριτο την αντλια ανοδου ( εξαγωγης ) . Το κερατοφυλλο το πεταω οπου να ναι! Θερμαντηρα και αντλια καθοδου ( εισαγωγης ) μεσα στο ενυδρειο! Υπερχειλιση δεν θα παιζει. Ετσι το σκεφτομουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με δυο αντλιες νομιζω θα εχεις προβλημματα,δεν ξερω αν μπορεις να τις συγχρονισεις ακριβως,ακομη και αν ειναι ιδιες οι αντλιες.Θα προτεινα να κανεις τρυπα στο ενυδρειο ή να βαλεις υπερχειληση.

 

Επισης στο θεμα χωρου εχει δικιο ο Σταθης,αν το θελεις για να παρει πολυ βιολογικο οι διαστασεις που δινεις ειναι λιγο.Υπολογισε οτι ενα κομματι 10 ποντους θα παει για την αντλια και ενα κομματι διπλα για σφουγγαρια και βαμβακι.Δηλαδη θα μεινει ενα διαμερισμα 20χ25χ30 περιπου,δεν νομιζω να αξιζει.Το κερατοφυλλο και εγω θελω να το δοκιμασω καποια στιγμη αλλα θελει δικο του διαμερισμα ή στο διαμερισμα με τα σφουγγαρια αν εξυπηρετει η κατασκευη γιατι αλλιως το παρασυρουν οι αντλιες και θα τις βουλωνει.Αν δεν εχεις χωρο για μεγαλυτερο θα προτεινα να μην φτιαξεις σαμπ και να μεινεις με το φιλτρο ή να προσθεσεις και αλλο ενα (δεν θυμαμαι αν εχεις και δευτερο)

Οι θαλασσινοι ειναι αλλη περιπτωση,εκεινοι το θελουν πιο πολυ για να κρυψουν εξοπλισμο οπως πχ σκιμερ,δοσομετρικη,θερμαντηρα,ανεμηστηρες κτλ.Επισης επειδη μπαινοβγαζουν συνεχεια υλικα οπως ανθρακα αντιφωσ κτλ τους ειναι πιο ευκολο πρακτικα.Ομως μην ξεχνας οτι στην θαλασσα την βιολογια την κραταει ο βραχος τους οποτε δεν εχουν βιολογικο υλικο και καποιοι που εχουν το εχουν για αλλους λογους.

 

Γενικα συμφωνω με την χρηση σαμπ στο γλυκο αλλα με τις σωστες διαστασεις για να διευκολυνει και οχι να παιδευει.

 

Υ.Γ.Τις δυο αντλιες ξεχνα τες θα πλυμμηρισεις καποια στιγμη!

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με δυο αντλιες νομιζω θα εχεις προβλημματα,δεν ξερω αν μπορεις να τις συγχρονισεις ακριβως,ακομη και αν ειναι ιδιες οι αντλιες.Θα προτεινα να κανεις τρυπα στο ενυδρειο ή να βαλεις υπερχειληση.

Επισης στο θεμα χωρου εχει δικιο ο Σταθης,αν το θελεις για να παρει πολυ βιολογικο οι διαστασεις που δινεις ειναι λιγο.Υπολογισε οτι ενα κομματι 10 ποντους θα παει για την αντλια και ενα κομματι διπλα για σφουγγαρια και βαμβακι.Δηλαδη θα μεινει ενα διαμερισμα 20χ25χ30 περιπου,δεν νομιζω να αξιζει.Το κερατοφυλλο και εγω θελω να το δοκιμασω καποια στιγμη αλλα θελει δικο του διαμερισμα ή στο διαμερισμα με τα σφουγγαρια αν εξυπηρετει η κατασκευη γιατι αλλιως το παρασυρουν οι αντλιες και θα τις βουλωνει.Αν δεν εχεις χωρο για μεγαλυτερο θα προτεινα να μην φτιαξεις σαμπ και να μεινεις με το φιλτρο ή να προσθεσεις και αλλο ενα (δεν θυμαμαι αν εχεις και δευτερο)

Οι θαλασσινοι ειναι αλλη περιπτωση,εκεινοι το θελουν πιο πολυ για να κρυψουν εξοπλισμο οπως πχ σκιμερ,δοσομετρικη,θερμαντηρα,ανεμηστηρες κτλ.Επισης επειδη μπαινοβγαζουν συνεχεια υλικα οπως ανθρακα αντιφωσ κτλ τους ειναι πιο ευκολο πρακτικα.Ομως μην ξεχνας οτι στην θαλασσα την βιολογια την κραταει ο βραχος τους οποτε δεν εχουν βιολογικο υλικο και καποιοι που εχουν το εχουν για αλλους λογους.

Γενικα συμφωνω με την χρηση σαμπ στο γλυκο αλλα με τις σωστες διαστασεις για να διευκολυνει και οχι να παιδευει.

Υ.Γ.Τις δυο αντλιες ξεχνα τες θα πλυμμηρισεις καποια στιγμη!

Ετσι....

Και εγω βλεπω επιφοβες τις δυο αντλιες...

Δεν μπορω να φανταστω τι θα γινει σε περιπτωση που ξεσυχρονιστουν(οποτε δεν το εψαξα καν)....

Και δεν ξερω αν και σαν κοστος κατασκετης αξιζει να υπαρχουν δυο...

Με κερατοφυλλο επειδη με εξυπηρετει στην γεννηστρα το χρησιμοποιω ως εξης χωρις προβληματα"το εχω δεσει σε ενα κλαδακι με πετονια και το κλαδακι το εχω περασει σε μια κοινη βεντουζα"...

Ειναι στο δευτερο διαμερισμα μαζι με τον θερμοστατη και ενα χαζοκουτι που εχω για να τοποθετω τυρφη(γιατι λογω χρονου δεν μπορεσα να κολλησω ενα πλεξι)..

Το σαμπ σου 'κερδιζει λιτρα' απο το ενυδρειο και η προσβαση ειναι αμεση

Αυτος ειναι και ο λογος που συνηθως τα στηνουμε αλλιως θα μεναμε σε φιλτραρες οπως το φχ5...

Παντως....

Σαν σκεψη οτι θα το εχει μονο για φιλτραρισμα και τιποτα αλλο ειναι καλη αλλα φοβαμαι οτι πιο μετα δεν θα τον καλυπτει και θα θελει πιο πολυ χωρο για να πειραματιστει με αυτο...

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν προσθετεις το παλαιο φιλτρο σου φιλε (το sun sun).? Θυμαμαι οτι εχει καδο μεγαλο. Να παιζεις με 2 φιλτρα δλδ; Για ν; μην μπλεξεις με κατασκευες κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Περα απο το θεμα συγχρονισμου δεν θελω να σκεφτω τι θα γινει αν βουλωσει ή καει η αντλια που στελνει νερο απο το σαμπ στο ενυδρειο και λειτουργει εκεινη την ωρα η αλλη που θα στελνει νερο απο το ενυδρειο στο σαμπ.

:bigemo_harabe_net-183: :bigemo_harabe_net-183: :bigemo_harabe_net-183: :bigemo_harabe_net-183: :bigemo_harabe_net-183:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περα απο το θεμα συγχρονισμου δεν θελω να σκεφτω τι θα γινει αν βουλωσει ή καει η αντλια που στελνει νερο απο το σαμπ στο ενυδρειο και λειτουργει εκεινη την ωρα η αλλη που θα στελνει νερο απο το ενυδρειο στο σαμπ.

:bigemo_harabe_net-183: :bigemo_harabe_net-183: :bigemo_harabe_net-183: :bigemo_harabe_net-183: :bigemo_harabe_net-183:

Χαχαχα..καλα αυτο ουτε σαν σκεψη!!!
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη το συστημα δεν λειτουργει χωρις υπερχειλιση, το βγαζεις απ το μυαλο σου εντελως

Εχει στις αγγελιες μια tunze σε καλη τιμη

 

Επειδη ειχα πειραματιστει κι εγω παλαιοτερα με σαμπ στο δισκαδικο, τελικα το αντικατεστησα μ ενα 2080(12λιτρα βιολογικο) και ησυχασα......

 

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα παιδια για την βοηθεια αν και μου κοψατε τα φτερα! Χεχεχε! Το ολο θεμα του σαμπ ηταν για να το αξιοποιησω και σαν refugium αλλα και για να μπορω να κανω αυτο που ανεφερε ο Μιχαλη, να εχω ευκολη προσβαση στα υλικα. Δεν πειραζει κατι αλλο εχω τωρα στο μυαλο μου. 

Παρασκευα δεν εχω χωρο να βαλω και το δευτερο φιλτρο ετσι κι αλλιως θεμα δεν εχω με την βιολογια. Εχω με τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτεσαι να βαλεις εξωτερικη υπερχειλυση η εχεις τρυπα για να πας το νερο στο σαμπ. αν θελεις  να σου κανω ενα σχεδιο για την κατασκευη. για αντλια εχω εγω στα ιδια λιτρα την εχιεμ 3000 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

Για κανε ρε φιλαρακι ενα να δουμε. Δυστυχως ουτε για υπερχειλιση το βλεπω ουτε και για τρυπα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

στο διαμερισμα που ειναι η εισοδος βαλε τον θερμοστατη στο δευτερο σφουγγαρι και βαμβακι  στο τριτο βιολογικο υλικο και τελος την αντλια. καντο με τζαμι 5 χιλιοστα. ολα να εχουν 10 εκατοστα κενο εκτος απο της αντλιας που θα ειναι 20. να αφησεις απο πανω 7 εκατοστα κενο στο υψος για να χωραει το νερο που θα κατεβει απο το ενυδρειο σε διακοπη ρευματος. αυτο βεβαια εξαρταται τι θα κανεις για υπερχειλυση. αν βαλεις την υπερχυλειση της tunze αυτες οι διαστασεις ειναι αρκετες

Έγινε επεξεργασία - Tzimtsig
Link to comment
Share on other sites

Τον θερμοστατη αν τον αφησω στο main πειραζει; το κερατοφυλο που να το βαλω; στα χωρισματα τι κενο να αφησω απο το χειλος και απο τον πατο;

Send from the heart of the Amazonas

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...