Jump to content

frontosa με oscar


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους! επιτέλους το 350άρι μου είναι έτοιμο!.. :thumbup: (σύντομα θα παραθέσω και foto)

θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν γίνεται να συμβιώσουν τα δύο είδη σε ένα περιβάλλον με ph 7,6-7,8 καθώς και με φυτά (καλά φυτεμένα)... τα oscarάκια μου (μέχρι τώρα τα πάνε μια χαρά με τα φυτά) είναι περίπου 6cm όσο και η frontosa που είδα στο pet shop.. τι λέτε?

υ.γ. το ενυδρείο έχει αρκετές κρυψώνες απο πέτρες και ξύλα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, η άποψη μου είναι να μην βάζουμε μαζί ψάρια από διαφορετικούς βιότοπους.

Πόσο μάλλον κιχλίδες από Ν.Αμερική με κιχλίδες από τις κατακεκρ.λίμνες της Αφρικής που η χημεία του νερού είναι τόσο διαφορετική.

Οι φροντόζες θέλουν πολύ σκληρό νερό και με ph >8.4 σε αντίθεση με τα όσκαρ που θέλουν σαφώς μαλακότερο νερό και ουδέτερο ph.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις πληροφορίες aramis..

και εγώ ήμουν της ίδιας άποψης μέχρι που διάβασα σε μια αξιοπρεπή ενυδρειακή εγγυκλοπαίδια ειδών πως η frontosa συμβιβάζεται χωρίς ενόχληση σε περιβάλλον με ph 7,5-8,5 ενώ τα oscar δεν έχουν ιδιέταιρες προτιμήσεις στις συνθήκες του νερου και απο τότε μπήκα σε σκέψεις πόσο μάλλον όταν είδα και τη μικρή αφρικάνα.. μάλλον θα πρέπει να το ψάξω περισσότερο αν και απο τις γενικότερες πληροφορίες που έχω φαίνεται να έχεις το δίκιο με το μέρος σου.. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά.

Ξέρεις τι γίνεται, όσον αφορά το νερό, μπορεί να ζήσουν τα ψάρια, αλλά σίγουρα όχι όσο πρέπει και επίσης θα είναι πιο ευάλωτα σε αρρώστιες καθώς και δεν θα δείξουν τα χρώματά τους αλλά και ούτε την προσωπικότητά τους.

Καταλαβαίνω το ότι σε "τρώει" όπως και σε εμένα μου έχει συμβεί, αλλά ταπεινή μου άποψη κράτα τα όσκαρ σου στο νέο ενυδρείο και επιφυλάξου για το μέλλον για τις φροντόζες.

Link to comment
Share on other sites

Καποια πραγματα ειναι υπερβολικα αλλα καποια αλλα οχι ...

Καταρχας αυτο που θες να κανεις δε γινετε για πολλους και διαφορους λογους ...

Εχεις επιλεξει 2 ψαρια καταρχας τα οποια ειναι απο εντελως διαφορετικες γεωγραφικες περιοχες και εντελως διαφορετικες συνθηκες διαβιωσης ... χρυση τομη κατεμε δυστηχως δε θα βρεις ... το θεμα τα ψαρια δεν ειναι να ζουνε αλλα το θεμα ειναι να ζουνε καλα και αξιοπρεπεστατα ... Το μεν οσκαρ θελει ph 7-7,2 με GH 10 ενω τα δε frontosa θελουν ph 8,3 με GH 22 χαοτικη διαφορα ...

Στη συνεχεια εχεις διαλεξει ψαρια τα οποια και τα 2 τελικο μεγεθος σε ενυδρειο ειναι 35 εκατοστα ... οποτε θα εχεις και προβλημα ιχθυοφωρτησης αλλα και διαβιωσης ....

Σου προτεινω να βαλεις 2 οσκαρακια και καποια ειδη απο τις εκατονταδες λορικαριιδες και ετσι θα εχεις ενα ενυδρειο που θα το χερεσε και εσυ αλλα και τα ψαρακια σου ...

Link to comment
Share on other sites

Επιγραμματικά

Σε 350 λίτρα ΟΧΙ

FRONTOZA και oscar μαζί πάλι ΟΧΙ

Όπως σου είπε και ο φίλος dartman ένα ζευγάρι oscar θα είναι super στο ενυδρείο σου

Link to comment
Share on other sites

Επιγραμματικά

Σε 350 λίτρα ΟΧΙ

FRONTOZA και oscar μαζί πάλι ΟΧΙ

Όπως σου είπε και ο φίλος dartman ένα ζευγάρι oscar θα είναι super στο ενυδρείο σου

:thumbup::buttrock::buttrock:

OSCAR Ή FRONTOZA 500λτ + και φυσικα χώρια

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας αλλα ρε σεις.. χαλαρώστε.. :buttrock::thumbup: δεν την αγόρασα την αφρικάνα μια ιδέα είχα απο κάτι μάλλον άκυρο που διάβασα.. πήρα χτές ένα ζευγάρι fire mouth και τώρα χαίρομαι.. τα ψάρια θα τα δώσω σε 3 χρόνια που θα τελειώσω τη σχολή (:buttrock: λέμε τώρα) αλλιώς αν δω πρόβλημα χώρου λόγω ανάπτυξης τα δίνω νωρίτερα.. μεχρι να πάρουνε λίγο σε μπόι πάντως τα ψάχνω για να τα βρώ εκει μέσα..

υ.γ. σήμερα παρατήρησα κατι ψιλοτσιμπιματάκια σε μια vallisneria ποιο απο τα δυο είδη είναι πιθανότερο λέτε να τη λιγουρεύτηκε?

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. σήμερα παρατήρησα κατι ψιλοτσιμπιματάκια σε μια vallisneria ποιο απο τα δυο είδη είναι πιθανότερο λέτε να τη λιγουρεύτηκε?

.....τα οσκαρ.....?????? :buttrock::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

έχω και 1 ζευγάρι firemouth εκτώς τα oscar και ενα κοινό pleco.

ο pleco αποκλείεται άρα κάποιο απ'τ'άλλα δυο είδη σίγουρα πειράζει το φυτό...

Link to comment
Share on other sites

ο pleco αποκλείεται

....ποιος σου ειπε οτι αποκλειται...???

ειδικα αν δεν τους δινεις αραια και που πρασιναδα σε τροφες η σπιρουλινα...σου την επεσε στα φυτα........ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:buttrock::thumbup::buttrock:
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...