Jump to content

Νέο ενυδρείο 120lt


avraamp

Recommended Posts

Νερο καλο ειναι να μην βαζουμε απο θερμοσιφωνα. Υπαρχει μια θεωρια αρκετα κοντα στην πραγματικοτητα που λεει πως το νερο του θερμοσιφωνα ειναι βρωμικο.

Μπουρμπουλιθρες μιας κι εχεις φυτα δεν χρειαζεται καθολου νομιζω.

Ο θερμαντηρας θελει ρυθμιση συμφωνα νε το θερμομετρο.

Send from the heart of the Amazonas

Ναι δε βάζω από θερμοσίφωνα αλλά από φυσικό αέριο.  Το αέριο ζεσταίνει το νερό άμεσα χωρίς να το αποθηκεύει κάπου και να το ζεσταίνει εκεί με αντιστάσεις κλπ.  Δηλαδή όπως περνάει από τη σωλήνα και είναι κρύο βγαίνει ζεστό άμεσα στην άλλη μεριά.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τα καλυτερα τεστ ειναι της api

Μετρησεις θα κανεις πριν την αλλαγη νερου.

Εξελ αν παρεις,δεν θα κανει και πολλα στα λιτρα σου.

Το λιπασμα θα το σπασεις σε 6 δοσεις και θα ριχνεις καθημερινα απο λιγο,την 7η μερα αλλαγη νερου χωρις λιπασμα.

Ξεκινα με τη μιση δοσολογια απο αυτη που γραφει το μπουκαλι πανω.

Αεραντιλα δεν χρειαζεται,αν εχεις αναταραξη της επιφανειας απο το φιλτρο,εισαι μια χαρα.

 

excel λες να μην πάρω δηλαδή; Δεν θα βοηθήσει τα φυτά μου;

Το flourish λέει δοσολογία 5ml για κάθε 250 lt.

Άρα εγώ που έχω 120 λίτρα πες 110 αφού δεν είναι γεμάτο τελείως θα πρέπει να βάζω:  2,2 ml τη βδομάδα, άρα αφού θέλει το μισό 1,1ml τη βδομάδα και αν το κάνω διά έξι μέρες θα πρέπει να βάζω περίπου 0,2 ml την ημέρα.  Πως θα καταφέρω να μετρήσω τα 0,2ml; Είναι πολύ λίγη ποσότητα.  Επίσης το flourish μετά το άνοιγμα το φυλάω στο ψυγείο ή σε θερμοκρασία δωματίου;

Το φίλτρο είναι το EHEIM Aqua ball 130, οπότε νομίζω ότι είναι ΟΚ η ανατάραξη που δημιουργεί.  Εντάξει μη νομίζεις και τίποτα φοβερό γιατί έχω τους μονομάχους μέσα και το έσω βάλει κοντά στο τζάμι.

 

Apple snail θα μπορούσα να βάλω μέσα και πόσα;

 

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

excel λες να μην πάρω δηλαδή; Δεν θα βοηθήσει τα φυτά μου;

Το flourish λέει δοσολογία 5ml για κάθε 250 lt.

Άρα εγώ που έχω 120 λίτρα πες 110 αφού δεν είναι γεμάτο τελείως θα πρέπει να βάζω:  2,2 ml τη βδομάδα, άρα αφού θέλει το μισό 1,1ml τη βδομάδα και αν το κάνω διά έξι μέρες θα πρέπει να βάζω περίπου 0,2 ml την ημέρα.  Πως θα καταφέρω να μετρήσω τα 0,2ml; Είναι πολύ λίγη ποσότητα.  Το φίλτρο είναι το EHEIM Aqua ball 130, οπότε νομίζω ότι είναι ΟΚ η ανατάραξη που δημιουργεί.  Εντάξει μη νομίζεις και τίποτα φοβερό γιατί έχω τους μονομάχους μέσα και το έσω βάλει κοντά στο τζάμι.

 

Apple snail θα μπορούσα να βάλω μέσα και πόσα;

 

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

 

To εξελ ειναι για μικροτερα ενυδρεια και μη νομιζεις οτι κανει τρελα πραγματα,ειναι οργανικος ανθρακας,οχι co2.

Θα παρεις συριγγα και θα μετρας αυτο που ριχνεις.

Αν βρεις apple snail μπορεις να βαλεις,αλλα δυσκολο γιατι εχουν απαγορευτει.

Link to comment
Share on other sites

To εξελ ειναι για μικροτερα ενυδρεια και μη νομιζεις οτι κανει τρελα πραγματα,ειναι οργανικος ανθρακας,οχι co2.

Θα παρεις συριγγα και θα μετρας αυτο που ριχνεις.

Αν βρεις apple snail μπορεις να βαλεις,αλλα δυσκολο γιατι εχουν απαγορευτει.

Με σύριγγα μετράω αλλά το 0,2ml νομίζω είναι μικρή ποσότητα ακόμα και για σύριγγα.  Γιατί απαγορεύονται τα apple snail;

Βρήκα σε κάποιο μαγαζί και το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Με σύριγγα μετράω αλλά το 0,2ml νομίζω είναι μικρή ποσότητα ακόμα και για σύριγγα.  Γιατί απαγορεύονται τα apple snail;

Βρήκα σε κάποιο μαγαζί και το σκέφτομαι.

 

Απαγορευμένες Ομορφιές

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Με σύριγγα μετράω αλλά το 0,2ml νομίζω είναι μικρή ποσότητα ακόμα και για σύριγγα.  Γιατί απαγορεύονται τα apple snail;

Βρήκα σε κάποιο μαγαζί και το σκέφτομαι.

 

Παρε πιο μικρη συριγγα τοτε,αυτη που εχεις ειναι πιο μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τα ξεχνάω προς το παρόν. Κρίμα και είναι πολύ ωραία όπως τα είδα σε φωτογραφία σε ηλεκτρονικό κατάστημα.

 

Θα κοιτάξω να κάνω διορθώσεις με την ψαροσύνθεση καλύτερα.

 

Σκέφτομαι να βγάλω και να δώσω άμεσα τους ξιφοφοόρους σε ένα φίλο και στην πορεία να δώσω και τα αγγελόψαρα μόλις μεγαλώσουν λίγο ακόμα (το ένα ειδικά είναι πολύ μικρό).

Με τα υπόλοιπα θα είμαι εντάξει αν μείνουν και αυξήσω λίγο τα Cory  ή θα χρειαστεί και άλλες εξώσεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν τα βρεις σε κατάστημα στην Ελλάδα , μπορείς να πάρεις , δεν έχω παρακολουθήσει την ψαροσύνθεσή σου όμως. :)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τα ξεχνάω προς το παρόν. Κρίμα και είναι πολύ ωραία όπως τα είδα σε φωτογραφία σε ηλεκτρονικό κατάστημα.

 

Θα κοιτάξω να κάνω διορθώσεις με την ψαροσύνθεση καλύτερα.

 

Σκέφτομαι να βγάλω και να δώσω άμεσα τους ξιφοφοόρους σε ένα φίλο και στην πορεία να δώσω και τα αγγελόψαρα μόλις μεγαλώσουν λίγο ακόμα (το ένα ειδικά είναι πολύ μικρό).

Με τα υπόλοιπα θα είμαι εντάξει αν μείνουν και αυξήσω λίγο τα Cory  ή θα χρειαστεί και άλλες εξώσεις;;;

 

Για να κρατησεις του μονομαχους σωστα και χωρις προβληματα,θα πρεπει να μεινει μονο το χαρεμι μεσα μαζι με κανενα κορυ.

Ολα τα αλλα πρεπει να φυγουν.

Link to comment
Share on other sites

Για να κρατησεις του μονομαχους σωστα και χωρις προβληματα,θα πρεπει να μεινει μονο το χαρεμι μεσα μαζι με κανενα κορυ.

Ολα τα αλλα πρεπει να φυγουν.

Δηλαδή 3 θηλυκά και ένα αρσενικό σε 120 λίτρα ενυδρείο και τα Cory που είναι συνήθως στο βυθό δεν θα είναι λίγο άδειο το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγά ξεκίνησα με κάποιες αλλαγές.

Κατ' αρχήν ξήλωσα τα Fitonia Rouge, Fitonia Green και έδωσα τους ξιφοφόρους.

Επίσης φύτεψα limnophila sessiliflora, bacopa caroliniana και hygrophila polysperma (είχα ήδη και πρόσθεσα λίγο ακόμη).

Την άλλη εβδομάδα πριν την επόμενη αλλαγή νερού ελπίζω να είμαι έτοιμος και για τα υγρά τεστ να δούμε τι λένε οι μετρήσεις.

 

Σας επισυνάπτω και μερικές φωτό:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτάκια να τα βγάλεις από το ενυδρείο, γιατί θα σαπίσουν.

Πάρε μια ιδέα τι να τα κάνεις http://www.aquazone.gr/forums/topic/88367-dhuo-ia-oeoeuiaaoaa-ia-ethdhi-ooc-aouea/

Και μία φωτό από το νέο σπίτι των Fitonia.

 

Σε ευχαριστώ Σωτήρη για την πρόταση.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και μία φωτό από το νέο σπίτι των Fitonia.

 

Σε ευχαριστώ Σωτήρη για την πρόταση.

 

Ωραίος!!!! :D

 

Link to comment
Share on other sites

Μερικές νέες φωτό.

Μία μέρα μετά την προσθήκη των νέων φυτών.

 

Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια!!!

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα φυτό (Staurogyne Repens) εχθές από ένα pet shop μαζί με κάποια υγρά τεστ και ήταν σε αυτήν την κατάσταση (2η φωτογραφία).  Μου είπαν ότι δεν έχει θέμα, θα μεγαλώσει και με λίγο κλάδεμα θα στρώσει.

Μήπως κακώς το έβαλα στο ενυδρείο λόγω των μαύρων φύλλων;

 

 

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν θα το αγόραζα. Οταν αγοράζουμε φυτά κοιτάμε το χρώμα τους να είναι σωστό, να μην έχουν σημάδια έλλειψεων, να είναι εύρωστα, και φυσικά να μην έχουν άλγες. Γιατί να μπείς σε διαδικασία να διορθώνεις (εαν διορθώνεται) ένα φρεσκοαγορασμένο φυτό?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν θα το αγόραζα. Οταν αγοράζουμε φυτά κοιτάμε το χρώμα τους να είναι σωστό, να μην έχουν σημάδια έλλειψεων, να είναι εύρωστα, και φυσικά να μην έχουν άλγες. Γιατί να μπείς σε διαδικασία να διορθώνεις (εαν διορθώνεται) ένα φρεσκοαγορασμένο φυτό?

Άλγες είναι αυτά που έχει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει και άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει κάτι για να βελτιωθεί το φυτό ή θα πρέπει να το αφαιρέσω απο το ενυδρείο;

Υπάρχει περίπτωση να μεταδοθεί και στα άλλα φυτά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως πολυ σωστα ειπε ο Σωτηρης.οταν παιρνουμε φυτα τα κοιταμε καλα,να ειναι χωρις αλγες,χωρις ελειψεις και γενικα να ειναι σε καλη κατασταση.

Το φυτο που βλεπω στη φωτο ειναι σε χαλια κατασταση και δεν επρεπε να το παρεις.

Η αλγη που εχει μπορει να εξαπλωθει αν βρει τις καταλληλες συνθικες στο ενυδρειο σου.

Για να καταφερει να συνελθει αυτο το φυτο θελει πολυ δουλεια...πολυ φως,πολυ co2 και λιπασματα και να κανεις και τον σταυρο σου..

Link to comment
Share on other sites

Οπως πολυ σωστα ειπε ο Σωτηρης.οταν παιρνουμε φυτα τα κοιταμε καλα,να ειναι χωρις αλγες,χωρις ελειψεις και γενικα να ειναι σε καλη κατασταση.

Το φυτο που βλεπω στη φωτο ειναι σε χαλια κατασταση και δεν επρεπε να το παρεις.

Η αλγη που εχει μπορει να εξαπλωθει αν βρει τις καταλληλες συνθικες στο ενυδρειο σου.

Για να καταφερει να συνελθει αυτο το φυτο θελει πολυ δουλεια...πολυ φως,πολυ co2 και λιπασματα και να κανεις και τον σταυρο σου..

Προς το παρόν ρίχνω γενικό λίπασμα και excel, ανάβω και 8 ώρες τα φώτα που είναι και καινούρια και βλέπουμε.

Μήπως να του ρίξω και κανένα κλαδεματάκι την Κυριακή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Στην τελευταία αλλαγή νερού που έκανα καθάρισα και το φίλτρο μέσα σε ένα κουβά με νερό του ενυδρείου γιατί μου φαινόταν ότι δεν είχε καλή ροή.  Μόλις το έβαλα πάλι σε λειτουργία μου φάνηκε ότι είχε βελτιωθεί αλλά τις τελευταίες μέρες μου φαίνεται ότι έχει μειωθεί πάλι η ροή του.

Σκέφτομαι να βάλω ένα εξωτερικό φίλτρο μήπως βελτιωθεί η κατάσταση.  Αξίζει να κάνω αυτή την αλλαγή δεδομένου ότι θα μειώσω τα ψάρια (θα αφήσω 1 μονομάχο, 5-10 corydoras, 11 ember tetra, 2 snails, 2 amano shrimps και για λίγο καιρό ακόμα 1 pleco) ή αυτό που έχω (EHEIM Aquaball 130) είναι αρκετό και θα δώσω τζάμπα λεφτά;  Υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού φίλτρου;

Αν ναι σε ποιο εξωτερικό φίλτρο να πάω;  Σκέφτομαι για Eheim ecco pro 200 ή για fluval 206.  Σχετικά με το fluval είδα ότι κάποιοι είχαν θέματα με τους σωλήνες του που δε χώραγαν από τις τρύπες του καπακιού και δεδομένου ότι το ενυδρείο που έχω είναι της eheim 120lt σκέφτομαι μήπως το eheim μπαίνει και χωρίς πατέντες σε καπάκι.  Ποιο από τα δύο προτείνετε για καλύτερο;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Στην τελευταία αλλαγή νερού που έκανα καθάρισα και το φίλτρο μέσα σε ένα κουβά με νερό του ενυδρείου γιατί μου φαινόταν ότι δεν είχε καλή ροή.  Μόλις το έβαλα πάλι σε λειτουργία μου φάνηκε ότι είχε βελτιωθεί αλλά τις τελευταίες μέρες μου φαίνεται ότι έχει μειωθεί πάλι η ροή του.

Σκέφτομαι να βάλω ένα εξωτερικό φίλτρο μήπως βελτιωθεί η κατάσταση.  Αξίζει να κάνω αυτή την αλλαγή δεδομένου ότι θα μειώσω τα ψάρια (θα αφήσω 1 μονομάχο, 5-10 corydoras, 11 ember tetra, 2 snails, 2 amano shrimps και για λίγο καιρό ακόμα 1 pleco) ή αυτό που έχω (EHEIM Aquaball 130) είναι αρκετό και θα δώσω τζάμπα λεφτά;  Υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ εσωτερικού και εξωτερικού φίλτρου;

Αν ναι σε ποιο εξωτερικό φίλτρο να πάω;  Σκέφτομαι για Eheim ecco pro 200 ή για fluval 206.  Σχετικά με το fluval είδα ότι κάποιοι είχαν θέματα με τους σωλήνες του που δε χώραγαν από τις τρύπες του καπακιού και δεδομένου ότι το ενυδρείο που έχω είναι της eheim 120lt σκέφτομαι μήπως το eheim μπαίνει και χωρίς πατέντες σε καπάκι.  Ποιο από τα δύο προτείνετε για καλύτερο;

 

Τα εμπερ γιατι να τα αφησεις μεσα? Πιο πανω σου ειπα οτι και αυτα πρεπει να φυγουν αν θες να κρατησεις τους μονομαχους..

Καμια σχεση το εξωτερικο φιλτρο απο το εσωτερικο,απο πολλα θεματα.

Περισσοτερος χωρος για βιολογικα υλικα,καλυτερη ροη,δεν μπουκωνει ευκολα,περισσοτερος χωρος στο ενυδρειο κ.α

Οποιο και αν παρεις μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Rastafarian 

σκέφτομαι να τα κρατήσω γιατί εδώ και 3 βδομάδες που τα έχω μέσα όλα είναι ήρεμα και φυσιολογικά, δεν υπάρχει κανένα θέμα με το μονομάχο.  Για παράδειγμα με τα αγγελόψαρα υπάρχουν κάποιοι τσαμπουκάδες καμιά φορά (περιμένω μέσα στην επόμενη εβδομάδα να τα δώσω, αλλιώς θα βάλω αγγελία εδώ).  Με τις θηλυκές μονομαχίνες (αν και 3) είχε αρχίσει να τις κυνηγάει και να τις χτυπάει άσχημα, οπότε τις έδωσα και ηρέμησε.

Από τη στιγμή που με τα ember δε βλέπω να υπάρχει πρόβλημα, έχουν ίδιος παραμέτρους νερού και δίνουν και μία κίνηση στο μέσο του ενυδρείου, δε βρίσκω κάποιο λόγο για να τα δώσω.

 

Το eheim μου είπαν ότι μέσα στο κουτί έχει ότι χρειάζεται για να λειτουργήσει όπως σφουγγάρια και βιολογικό υλικό.  Αν το πάρω το βάζω όπως είναι να δουλέψει ή χρειάζεται να αγοράσω κάτι έξτρα;  Επίσης πως θα γίνει η προετοιμασία και το στρώσιμό του;  Θα χρειαστεί να ρίξω μέσα βακτήρια;  Θα πρέπει να το βάλω να δουλεύει παράλληλα με το εσωτερικό για κάποιες μέρες μέχρι να στρώσει και μετά να αφαιρέσω το εσωτερικό φίλτρο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...