Jump to content

Θερμαντηρας προβλημα?


kosmas

Recommended Posts

Καλημερα σας! Χτες εσπασα κατα λαθος τον θερμαντηρα μου εναν Fluval 200W.Ειπα να μην παρω τον ιδιο μην ειναι ευαισθητος και αγορασα και εβαλα εναν Eheim 150w.Τον ρυθμισα στο 25.5.Μεχρι να κοιμηθω εβλεπα συνεχεια το λαμπακι αναμμενο αλλα δεν πηγε το μυαλο μου πουθενα.Σημερα το πρωι ειδα το θερμομετρο 31 βαθμους.Το εβαλα  στους 20 και εφυγα για δουλεια.Τι γινετε εχει τοσο μεγαλες αποκλεισεις ή ειναι προβληματικος.Να φυγω απο την δουλεια-κινδυνευουν τα ψαρια?

Το θερμομετρο μου ειναι υδραργυρου και δεν νομιζω να φταιει γιατι και με τον Fluval αλλα και με της juwel πριν εδειχνε το ιδιο με τους θερμαντηρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! Βεβαια διαβασα οτι ολοι ειχαν μικρη αποκλιση 1-2 βαθμους.Εγω απο 25.5 που το εβαλα πηγε 31.Ελπιζω το βραδυ που θα παω να μην τα δω βρασμενα

Link to comment
Share on other sites

Θελει καλιμπραρισμα μαλλον ο θερμοστατης.

Σίγουρα...... Δε χωράει αμφιβολία
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο θερμαντηρας ηταν προβληματικος.Πηγα και μου τον αλλαξανε.Τωρα τι ζημια μου αφησε στα ψαρια και στα φυτα ενας Θεος ξερει.Ευτυχως δεν ειχα καμμια απωλεια ακομα.Τα σαλιγγαρια τα βρηκα ολα στο καπακι πανω και το νερο ειχε αφρους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να δανειστω τον τιτλο αν επιτρεπεται να κανω και εγω μια ερωτηση?

Μαλλον εχω θεμα κ με το θερμοστατη.Λοιπον το εχω συνδεσει με stc ολα οκ.Βλεπω οτι στους 26 βαθμους ειναι αναμμενος(πριν τη συνδεση),αρα λεω εγω αφου θελω να ρυθμισω τον κοντρολερ στους 25,μην του πειραζεις τη ρυθμιση ειναι οκ.Τον συνδεω και ξεκιναει να αναβει στους 25,ομως αφου αναψει για 5 λεπτα κ εχει ανεβει 0,1,ενω γιανα σταματησει πρεπει να ανεβει κ αλλο ο Jager(το λαμπακι σβηνει)και δεν καιει.Τι συμβαινει??
μςτα απο λιγο θα αναψει ,θα σβησει κοκ.
Μηπως πρεπει να ανεβασω κ αλλο την ενδειξη του θερμοστατη?

Link to comment
Share on other sites

Κανε τις δοκιμες σου σε ενα μικρο δοχειο και συγκρινε τον jagger με ενα θερμομετρο για να δεις ποσο αποκλινει. Καλιμπραρισε τον θερμαντηρα βαση θερμομετρου και εισαι ο.κ. Αν τον χρησιμοποιεις μονο με stc δεν χρειαζεται καλιμπραρισμα αρκει να ξερεις την διαφορα για να πρατεις αναλογα

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν καταλαβες τι εγραψα.Σαν απλος στην πριζα αναβει -σβηνει μεχρι να φτασει τη θερμοκρασια που ειναι ρυθμισμενος δηλ 26 βαθμους.(μηπως κ ετσι δεν επρεπε να αναβοσβηνει αλλα να καιει συνεχεια μεχρι να φτασει τους 26 κ να σβησει?

Συνεχιζω κ λεω να τον βαλω σε κοντρολερ στους 25 ρυθμιση κοντρολερ.Δεδομενου οτι στην πριζα σβηνει τελειος στου 26 αφηνω τη ρυθμιση ως εχει....ακομα κ ετσι στο κοντρολερ αναβοσβηνει μεχρι να πιασει τη θερμοκρασια 25 και δεν αναβει συνεχομενα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πρωτα απο ολα θελεις ενα καλο αναλογικο αναλογικό θερμόμετρο για να καλυμπραρεις ξεχωριστά και τον stc αλλα και τον jagger...

Μετα αφου θα εχεις τον κοντρολερ αναβαζεις λιγο παραπάνω την θερμοκρασία του jagger ωστε να ανοίγει και να κλείνει μονο με την εντολή του stc και οχι με εντολη του δικου του θερμοστάτη που εχει μεσα ο jagger...

Link to comment
Share on other sites

Τα ξερω αυτα....εχουν γινει κ σας γραφω το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

ειχα χτες το θερμοστατη σε απλη πριζα....ειπα σημερα να το βαλω στο δευτερο κοντρολερ που εχω καλιμραρισμενο...λεω κατσε να δω τι θερμοκρασια μου λεει...ριχνω το ηλεκτροδιο και βλεπω 26,2.Λεω πολυ ειναι θα το κατεβασω στο κοντρολερ κ ρυθμιζω τον κοντρολερ στους 25...τη συνεχεια την ξερετε.

Γιατι δεν καταλαβενετε τι γραφω?

Link to comment
Share on other sites

ειχα χτες το θερμοστατη σε απλη πριζα....ειπα σημερα να το βαλω στο δευτερο κοντρολερ που εχω καλιμραρισμενο...λεω κατσε να δω τι θερμοκρασια μου λεει...ριχνω το ηλεκτροδιο και βλεπω 26,2.Λεω πολυ ειναι θα το κατεβασω στο κοντρολερ κ ρυθμιζω τον κοντρολερ στους 25...τη συνεχεια την ξερετε.

Γιατι δεν καταλαβενετε τι γραφω?

Ισως επειδη η διαφορα ειναι μικρη δηλαδη ο θερμοστατης στην απλη πριζα σου κλεινει πχ στους 26,3 και εσυ στο κοντρολερ το εχεις ρυθμισμενο στο 25 γιαυτο.Δοκιμασε να γυρισεις τον θερμοστατη στους 28 και ξανατσεκαρε.

Αυτη ειναι μια απαντηση

Έγινε επεξεργασία - panos84.
Link to comment
Share on other sites

Αν το θερμαντηρα τον βαζεις και χωρις stc καλιμπραρισε τον(αν δε το εχεις κανει) σωστα.Αν τον βαζεις στον stc βαλτον στο τερμα να δεις.Καλο βεβαια για λογους ασφαλειας ειναι να ξερεις αν ειναι σωστα καλιμπραρισμενος και να μην το δουλευεις στο τερμα ^_^

Link to comment
Share on other sites

Να δανειστω τον τιτλο αν επιτρεπεται να κανω και εγω μια ερωτηση?

Μαλλον εχω θεμα κ με το θερμοστατη.Λοιπον το εχω συνδεσει με stc ολα οκ.Βλεπω οτι στους 26 βαθμους ειναι αναμμενος(πριν τη συνδεση),αρα λεω εγω αφου θελω να ρυθμισω τον κοντρολερ στους 25,μην του πειραζεις τη ρυθμιση ειναι οκ.Τον συνδεω και ξεκιναει να αναβει στους 25,ομως αφου αναψει για 5 λεπτα κ εχει ανεβει 0,1,ενω γιανα σταματησει πρεπει να ανεβει κ αλλο ο Jager(το λαμπακι σβηνει)και δεν καιει.Τι συμβαινει??

μςτα απο λιγο θα αναψει ,θα σβησει κοκ.

Μηπως πρεπει να ανεβασω κ αλλο την ενδειξη του θερμοστατη?

 

Αφού τον έχεις πάνω στον stc και τον stc τον έχεις ρυθμισμένο στους 25 είναι φυσιολογικό να σβήνει ο θερμαντήρας όταν ο κοντρόλερ σου δείχνει 25.

Όταν λες μετά από λίγο θα ανάψει τι ακριβώς εννοείς?Ποια η ένδειξη του κοντρόλερ ??

Link to comment
Share on other sites

Αφού τον έχεις πάνω στον stc και τον stc τον έχεις ρυθμισμένο στους 25 είναι φυσιολογικό να σβήνει ο θερμαντήρας όταν ο κοντρόλερ σου δείχνει 25.

Όταν λες μετά από λίγο θα ανάψει τι ακριβώς εννοείς?Ποια η ένδειξη του κοντρόλερ ??

Ξεπεραστε τα της λειτουργιας του κοντρολερ...ξερω πως δουλευει.

Πρεπει πχ να σβηνει στους 25.3...απο το 25 που αναβει μεχρι το 25,3 ο θερμοστατης δεν καιει συνεχομενα αλλα διακοπτομενα,αναβει -σβηνει.

Το χειμωνα ειχα θεμα γιατι δεν προλαβαινε να πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια παρολο που ειναι 300βατ σε 200λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Πανο μην μας μαλωνεις :D  Ετσι κανουν οι θερμαντηρες,φυσιολογικο το βλεπω.Ειδικα αν μιλαμε για να πιασει 0,3 βαθμους,αν δουλευε συνεχεια μεχρι το 25,3 που λες μολις εσβηνε θα το ξεπερναγε μεχρι να κρυωσει.Αν επρεπε π.χ. να παει στους 27 θα δουλευε συνεχεια μεχρι το 26,..και μετα θα αναβοσβηνε μεχρι το 27.Ειναι εξυπνο το μηχανημα :D

Link to comment
Share on other sites

Πανο μην μας μαλωνεις :D  Ετσι κανουν οι θερμαντηρες,φυσιολογικο το βλεπω.Ειδικα αν μιλαμε για να πιασει 0,3 βαθμους,αν δουλευε συνεχεια μεχρι το 25,3 που λες μολις εσβηνε θα το ξεπερναγε μεχρι να κρυωσει.Αν επρεπε π.χ. να παει στους 27 θα δουλευε συνεχεια μεχρι το 26,..και μετα θα αναβοσβηνε μεχρι το 27.Ειναι εξυπνο το μηχανημα :D

Συμφωνω!!!

Αλλα με αυτον τον τροπο πραγματικα ειχα θεμα το χειμωνα...πανω απο 24 δε μπορουσε να πιασει κ τις νυχτες κατεβαινε ακομα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να εχεις μια αποκλιση του stc με τον θερμαντηρα τουλαχιστον 2 βαθμους? Δηλαδη να βαλεις τον stc να πιασει 25 βαθμους και να εχεις τον θερμαντηρα 27-28

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειπα στην αρχη ,αν αυξησω λιγο μαλλον θα ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...