Jump to content

600lt reef χρειαζεται τα φωτα σας..!


Sojer90

Recommended Posts

χαιρεται και παλι..Αφου λοιπον εκανα εναν προλογο στην ενοτητα του *καλως ηρθατε* θα συνεχισω εδω.Το ενυδρειο μου με διαστασει 1.50χ50χ60 καθαρου περιεχομενου 600λιτρα μετα απο καιρο στασιμοτητας αποφασισα να πεσω στα βαθεια.Αφου με ειχανε ζαλισει κιολας η κορη με την γυναικα μου.Να το δουνε με ψαρια και εχωντας αφησει το γλυκο τουλαχιστον μια 5ετια μια βολτα στο VIllage του Αγ.Δημητριου με εβαλε στην πριζα για θαλασσινο.!Το ενυδρειο εχει στηθει απο αρχες Δεκεμβριου '15 και πιστευω πως εχω κανει αρκετα λαθη και λογω πιεσεως και βιασυνης αλλα και ελλειψης του απαραιτητου χρονου λογω δουλειας.Εδω λοιπον ειναι που χρειαζομαι και περισσοτερο την βοηθεια σας.Πηγα σε εναν επαγγελματια(δεν λεω ονοματα)και του λεω να με βοηθησει να το στησω διοτι δεν γνωριζω τπτ απο θαλασσινο.Ο ανθρωπος ηρθε σπιτι το ειδε μου ειπε πως με αυτα τη χωριτηκοτητα στην θαλασσα μπορω να κανω *παπαδες* και πως ειναι προθυμος να με βοηθησει.Με τα πολλα του λεω για να ειναι ετοιμο να υποδεχθει ψαρι πες μου το κοστος.Εγω ειχα μια ιδεα πανω κατω πως ηθελα να ναι και του εξηγησα,Ο τυπος μου ειπε μια τιμη και μου φυγανε τα μαλλια.Μου ζητησε 2100 για να λειτουργησει.Πως δεν προκειται ποτε να ασχοληθω με αλλαγη νερου.Δεν θα χρειαζεται συντηρηση ουτε φαρμακα παρα μονο 2-3 φορες τον χρονο το εξωτερικο φιλτρο καθαρισμα....Μπορω να σας πω αναλυτικα τις τιμες για τα πραγματα.Και αυτη η τιμη ειναι χωρις ψαρια(αλλο κομματι αυτο,)Παμε παρακατω.Αρνηθηκα του ειπα πως ειναι παρα πολλα.Περαν οτι δεν ειναι εποχες για τετοια εξοδα μου ειπε εαν θες παρε εσυ φιλτρα-φωτα κλπ και θα σου φερω εγω βραχο-αμμο-σπασμενο κοραλι και οτι θες απο ψαρια.Εγω τωρα τι να πρωτορωτησω δω μεσα να δω ποσο μεσα εχω μπει,,Το ενυδρειο δουλευει σχεδον 2 μηνες

1.Δεν εχει Skimmer.Αυτος μου λεει δεν χρειαζεται γιατι δεν κανεις αλλαγες νερου και συντηρησεις.

2.O βραχος οταν ειχε πρωτο μπρει (τον στησαμε μαζι) φαινοταν πιο ζωντανος τωρα πιο πολυ για αψυχος μου κανει και σκεφτομαι ρε μπας και μου δωσε νεκρο βραχο αντι για ζωντανο? Ή κατι λειπει απο μεσα και εχει ερθει σε αυτη την κατασταση?

3.Το μονο που εχουμε ελεγξει ειναι η αλατοτητα!Δεν εχει μετρησει τπτ αλλο και οταν τον ρωτησα μου ειπε πως καλιο,μαγνησιο κλπ κλπ μετρας μονο οταν κανεις αλλαγες νερου...οποτε εσυ δεν χρειαζεσαι κατι τετοιο.

4.Το εξωτερικο φιλτρο θελει η εξοδος του να ειναι η μιση εξω απο το νερο ωστε να οξυγωνονεται το νερο πραγμα που οπως καταλαβαινεται ειναι ανυποφορο.Καθεσαι στο σαλονι και ειναι σαν να εχεις αφησει μια βρυση ανοιχτη,

Αυτα και αλλα πολλα που σιγα σιγα θα σας τα γραφω.Απλα εχω απελπιστει κατι που αγαπουσα εχει γινει εφιαλτης δεν ειναι το αποτελεσμα που περιμενα οπως επισης και στην γυναικα δεν αρεσει και εχει αποφερει γκρινια..Μονο στους καλεσμενους αρεσει βεβαια αυτοι βλεπουν ψαρακια ομορφα δεν μπορουν να καταλαβουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν παιζει φιλε μου.Χωρις σκιμερ σε αυτα τα λιτρα δεν παιζει.Μετρησεις χρειαζονται στα No3 κυριως.Με ρξωτερικο φιλτρο με βιολογικο υλικο μπορει να λειτουργησει ,βαλε μεσα το σωληνα να σταματησει και ο θορυβος και κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου.Ολα τα αλλα θα παρουν το δρομο τους.Επισεις εχε καλη κυκλοφορια και 8 ωρες τα φωτα αναμενα.επισεις προσθεσε και αντιφωσφωρο σε εξωτερικο ας πουμε.Πςριμενω νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Κανε για αρχή οτι σου λέει ο Νίκος και βγαλε καμιά φωτογραφία πες μας αν εχεις άλλον εξοπλισμό που να μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Μάλλον έπεσες σε κανένα γκουρού και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Οτι σου είπαν τα παιδιά φίλε μου, skimmer θελεις οπωσδήποτε και σε αυτα τα λίτρα δυστυχως θα βάλεις το χερι βαθειά στην τσέπη.

 

Αν θελεις βαλε φωτο και κανε μας μια περιγραφή τι άλλο εξοπλισμό εχεις, τι ψάρια εχεις μεσα, τι φωτισμό εχεις κ.λ.π. Βαλε και το σωλήνα μεσα να μην κάνει θόρυβο.

 

Μεσα στο φίλτρο πρέπει να εχεις άνθρακα και αντιφώσφορο.

 

Οτι θελεις μπορούμε να βοηθήσουμε. Επεσες σε "ειδήμονα" του είδους κι εσυ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Το φιλτρο ειναι FX6 της Fluval γ και μεσα εχει γαλαζοπετρες!Μου ειπε πως αυτη ειναι η καλυτερη δουλεια για αυτο δεν θελει skimmer και αλλαγες νερου.Επισης το ενυδρειο εχει

 

-2 jvp 102

-1 EHEIM θερμοστατη 3618 250W

-Φως LED reef and marine της Fluval.

 

ΤΟ φως εχει διαρκεια 7 ωρες(εγινε μειωση απο 8 λογω συμβουλης του λογω *βρωμας*και το βραδυ μπλε μεχρι το πρωι.

Απο ψαρια ειχα 3 yellow tank το 1 μυστηριωδως πεθανε μετα απο περιεργο στριμωγμα στα βραχια χτυπημενο λοιπον μετα απο 1 ωρα εφυγε.ακομα εχουμε 11-12 αχινους,2 amphiron chrysopterous kai 2 occelaris,εναν *δοκτωρ* και ενα το οποιο μου ειπε πως λεγεται Puffer!Απο σαρκοφυτα μια αννεμωνα η οποια βρισκοταν ηδη πανω στο βραχο που αγορασα.Με την 1η ευκαιρια θα ανεβασω φωτο.

Αρα δεν υπαρχει περιπτωση να ισχυουν αυτα που ειπε χωρις αλλαγες νερου και μονο καθαρισμα το φιλτρο?Για αυτο μηπως εχει και τοση βρωμα μεσα?Επισης εχω θεμαα με την εξατμιση καθε 2 μερες χρειαζομαι τουλαχιστον 10-12 λιτρα μεσα μου λεει πως συμπληρωνω με απλο νερακι βρσυης καθως δεν παθαινει τπτ η αλατοτητα..

Link to comment
Share on other sites

ο συνολικος ογκος του αλλατιου προφανος και δεν αλλαζει, στερεο οντας, αλλα με την εξατμιση ενδεχομενος να εχεις μια μικρη αλλαγη της τημης της, αν και στα λιτρα σου μπορει και οχι. εγω παντος για αναπληρωση θα προτιμουσα νερο απο αντιστροφη οζμωση!!! για να μειωσεις την εξατμιση κοιτα μηπος πρεπει να βαλεις κανα καπακι απο πλεξι γκλας

τωρα σκιμμερ πιστεβω οτι ειναι απαρετιτο, η δουλεια του ειναι να διασπα πρωτεινες στο νερο οποτε νομιζω οτι αυτο που λες βρομα θα το μειωσει!!! τωρα λογο κοστους να παρεις ενα καινουριο (θελεις για περισσοτερα λιτρα απο αυτα που εχεις) κοιτα στις αγκελειες μηπος βρεις κανενα μεταχειρησμενο για αρχη!!!

τις αλλαγες δεν τις γλυτωνεις οπος και αν προσθεσεις αρκετα κοραλια και εχεις καταναλωσεις, οπος και απο την κοραλινη του ζωντανου βραχου, θα χριαστει καποια στιγμη να προσθεσεις και συστατικα

κυκλοφωριτες? δεν εχεις? ειναι βασικοι!!! βοηθουν στο να δουλευει καλητερα ο βραχος σου εκτος που και τα ψαρια και τα κοραλια εχουν αναγκη απο κυκλοφωρια (αλλα περισσοτερο και αλλα λιγοτερο)

ο θερμοστατης σου φτανει για να κρατας μια σταθ. θερμοκρασια σους 24-28 βαθμους?

δυστυχος το αλμυρο εχει ενα αρκετα καλο αρχικο κοστος και οσο μεγαλητερο το ενυδρειο τοσο ποιο μεγαλο το κοστος :(

σαμπ εχεις? το σκεφτεσε καθολου?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι τετοια μαγαζια να μην μενουν στην αφανεια και να ονοματιζονται. Μενωντας στην ανωνυμια, απλα τους προστατευομαι, μεχρι να "παγιδεψουν" το επομενο θυμα.

ΥΓ Γαλαζοπετρα φιλε μου ειναι χαλκος! Τρεχεις μονιμα χαλκο στο φιλτρο σου;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, βλέπονττας οτι γράφεις "ευβοια" και αν η ανεμόνη είναι κόκκινη.. η κλασσική κόκκινη "ντοματα" της θάλασσας μας, μαλλον εχω καταλάβει για ποιoν μιλάς.

 

εχει προαναφερθεί απο συμφορουμίτη και πραγματικά απορώ αφου ανακαλύπτεται την απάτη δεν κινείται κανείς εναντίον του

 

ελπίζω να μήν έχασες  πολλά τουλάχιστον τόσο χρηματικά όσο και απο όρεξη για το χόμπι..

 

Η αλήθεια είναι οτι σε αυτά τα λίτρα ο εξοπλισμός κοστίζει αλλα σε καμία περίπτωση τα χρήματα που σου είπε.. εκτός αν θές να πάρεις οτι καλύτερο υπάρχει στην αγορά.

 

σίγουρα θα χρειαστείς καποια πράγματα. για αρχή θες σίγουρα κυκλοφορία, σκιμερ, τεστάκια τουλάχιστον για νιτρικά και ένα ρεφρακτόμετρο να μετράς αλατότητα. τα υπολοιπα σιγά -σιγά. Κανε μια μεγάλη αλλαγη νερού οπως σου είπαν τα παιδιά. Κατι μου λέει οτι και ο βράχος σου είναι των δικών μας θαλασσών και αυτό θα σε δυσκολέψει΄. ίσως χρειαστεί να κάνεις ένα restart για να το πας απο την αρχή και σωστά. ειδικά στην αρχή που είσαι κατι τέτοιο θα έχει και μικρότερο κόστος απ οτι θα χρειαστεί για να φέρεις στα ίσα τους μελλοντικά προβλήματα.

 

βάλε μερικές φώτο, θα βοηθήσει πολύ

 

ευτυχώς υπάρχουν ακόμα καλοί επαγγελματίες. ελπίζω να έχεις καλή σχέση με το interet και υπομονή για πολύ ψάξικο και ώρες διάβασμα :)

 

καλή αρχή και ότι θες να σαι σίγουρος οτι κάποιος θα έχει τη διάθεση να βοηθήσει :)

Έγινε επεξεργασία - panozzz
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη κι απο μενα :thumbsu:

 

Κανε μια αναλυτικη παραουσιαση ενυδρειου και εξοπλισμου.....

Το φωτιστικο ποσα watt ειναι;;

Μηπως σου προτεινε fish only;;

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

ο συνολικος ογκος του αλλατιου προφανος και δεν αλλαζει, στερεο οντας, αλλα με την εξατμιση ενδεχομενος να εχεις μια μικρη αλλαγη της τημης της, αν και στα λιτρα σου μπορει και οχι. εγω παντος για αναπληρωση θα προτιμουσα νερο απο αντιστροφη οζμωση!!! για να μειωσεις την εξατμιση κοιτα μηπος πρεπει να βαλεις κανα καπακι απο πλεξι γκλας

τωρα σκιμμερ πιστεβω οτι ειναι απαρετιτο, η δουλεια του ειναι να διασπα πρωτεινες στο νερο οποτε νομιζω οτι αυτο που λες βρομα θα το μειωσει!!! τωρα λογο κοστους να παρεις ενα καινουριο (θελεις για περισσοτερα λιτρα απο αυτα που εχεις) κοιτα στις αγκελειες μηπος βρεις κανενα μεταχειρησμενο για αρχη!!!

τις αλλαγες δεν τις γλυτωνεις οπος και αν προσθεσεις αρκετα κοραλια και εχεις καταναλωσεις, οπος και απο την κοραλινη του ζωντανου βραχου, θα χριαστει καποια στιγμη να προσθεσεις και συστατικα

κυκλοφωριτες? δεν εχεις? ειναι βασικοι!!! βοηθουν στο να δουλευει καλητερα ο βραχος σου εκτος που και τα ψαρια και τα κοραλια εχουν αναγκη απο κυκλοφωρια (αλλα περισσοτερο και αλλα λιγοτερο)

ο θερμοστατης σου φτανει για να κρατας μια σταθ. θερμοκρασια σους 24-28 βαθμους?

δυστυχος το αλμυρο εχει ενα αρκετα καλο αρχικο κοστος και οσο μεγαλητερο το ενυδρειο τοσο ποιο μεγαλο το κοστος :(

σαμπ εχεις? το σκεφτεσε καθολου?

 

Το ενυδρειο μου ειχε καπακι το οποιο μου πε  πως πρεπει να φυγει και να ειναι μονιμα ανοιχτο λογω αερα.Την πατησα σαν το βλακα και το τσεκουρεψα.Κυκλοφορητες εχω 2 jvp της SunSun.O θερμοστατης δεν δουλευει συνεχεια.Τον εχω ρυθμισμενο στους 26 βαθμους.Για σαμπ δεν θα το προτιμουσα απο την αλλη ομως εχω και ελλειψη χωρου.Υπαρχει το ενδεχομενο δλδ να ειναι μεσογειακοι βραχοι και εμενα να μου πε πως ειναι εισαγωγη απο Ινδονησια?εαν εξαιρεσω τα πραγματα που ευτυχως τα πειρα μονος μου απο Ιντερνετ κλαιω κοντα στα 900 ευρω......ωχ θεε μου...δεν ξερω εαν πρεπει δημοσια να τον εκθεσω παραπανω δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος τον λογαριασμο τον κλεινω μονος μου..Εχω ξενερωσει πραγματικα ολος αυτος ο ενθουσιασμος που ειχα στην αρχη εχει παει στον πατο,Δεν ειμαι ανθρωπος που τα παραταει ομως θα ηθελα να το φτιαξω οπως πραγματικα το ονερευομουν χωρις να ναι ο παπατζας στην μεση.3 yellow tank ηθελε 350 ευρω!Χωρις αποδειξη φυσικα και με την δικαιολογια οτι αυτα που φερνει αυτος δεν ειναι αρρωστα και τετοιες μπουρδες...Επρεπε να τον καταλαβω απο την αρχη δεν ηξερε γρι για σκυλια οταν ειδε τα δικα μου αλλα η βιασυνη με εσπρωξε.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, βλέπονττας οτι γράφεις "ευβοια" και αν η ανεμόνη είναι κόκκινη.. η κλασσική κόκκινη "ντοματα" της θάλασσας μας, μαλλον εχω καταλάβει για ποιoν μιλάς.

 

εχει προαναφερθεί απο συμφορουμίτη και πραγματικά απορώ αφου ανακαλύπτεται την απάτη δεν κινείται κανείς εναντίον του

 

ελπίζω να μήν έχασες  πολλά τουλάχιστον τόσο χρηματικά όσο και απο όρεξη για το χόμπι..

 

Η αλήθεια είναι οτι σε αυτά τα λίτρα ο εξοπλισμός κοστίζει αλλα σε καμία περίπτωση τα χρήματα που σου είπε.. εκτός αν θές να πάρεις οτι καλύτερο υπάρχει στην αγορά.

 

σίγουρα θα χρειαστείς καποια πράγματα. για αρχή θες σίγουρα κυκλοφορία, σκιμερ, τεστάκια τουλάχιστον για νιτρικά και ένα ρεφρακτόμετρο να μετράς αλατότητα. τα υπολοιπα σιγά -σιγά. Κανε μια μεγάλη αλλαγη νερού οπως σου είπαν τα παιδιά. Κατι μου λέει οτι και ο βράχος σου είναι των δικών μας θαλασσών και αυτό θα σε δυσκολέψει΄. ίσως χρειαστεί να κάνεις ένα restart για να το πας απο την αρχή και σωστά. ειδικά στην αρχή που είσαι κατι τέτοιο θα έχει και μικρότερο κόστος απ οτι θα χρειαστεί για να φέρεις στα ίσα τους μελλοντικά προβλήματα.

 

βάλε μερικές φώτο, θα βοηθήσει πολύ

 

ευτυχώς υπάρχουν ακόμα καλοί επαγγελματίες. ελπίζω να έχεις καλή σχέση με το interet και υπομονή για πολύ ψάξικο και ώρες διάβασμα :)

 

καλή αρχή και ότι θες να σαι σίγουρος οτι κάποιος θα έχει τη διάθεση να βοηθήσει :)

 

Εαν μιλαμε για ευβοια τοτε ενας ειναι μονο.Πλην του εξοπλισμου που πηρα εγω εχω δωσει 900 ευρω...70 κιλα βραχο(ζωντανο ινδονησιας μου πε)60 κιλα λευκη αμμο και 30 κιλα σπασμενο κοραλι λευκο.+ τα ψαρια.Θα παραθεσω συντομα φωτο

Καλη αρχη κι απο μενα :thumbsu:

 

Κανε μια αναλυτικη παραουσιαση ενυδρειου και εξοπλισμου.....

Το φωτιστικο ποσα watt ειναι;;

Μηπως σου προτεινε fish only;;

 

Φωτιστικο

http://fluvalaquatics.com/us/product/A3983-marine-reef-full-spectrum-performance-led-strip-light/#.VrISR8u3Fdg

 

Φιλτρο

https://uk.hagen.com/Fluval-fx6

 

Κυκλοφορειτες

2 jvp-102

 

Θερμοστατης

http://www.pet4u.gr/eheim--jager-250w-3618.html

 

ΦΙλε μου οχι δεν ειχαμε πει fish only υποτιθεται θα γινοταν ενας απιθανος τροπικος υφαλος με ευαισθητα κοραλλια και παμπολα πανεμορφα ψαρακια.ε

 

Καλο ειναι τετοια μαγαζια να μην μενουν στην αφανεια και να ονοματιζονται. Μενωντας στην ανωνυμια, απλα τους προστατευομαι, μεχρι να "παγιδεψουν" το επομενο θυμα.

ΥΓ Γαλαζοπετρα φιλε μου ειναι χαλκος! Τρεχεις μονιμα χαλκο στο φιλτρο σου;

Οπως προανεφερα δεν ξερω εαν ειναι πρεπον ,αλλα εαν δεν ειμαι ο μονος μ.....ς. καλο θα ηταν να μην την πατησει αλλος.Δεν θελω να στερω την δουλεια απο τον κοσμο αλλα οταν ο αλλος ειναι απατεωνας τοτε του αξιζει.Εμενα βρηκε που ολη την ημερα τρεχω και ηθελα ενα δωρο για το σπιτι και για τις γυναικες μου να χαζευουν να ξεσκισει"?Οσο για την γαλαζοπετρα φιλε μου οπως εξηγησα και παραπανω μου πε πως μονο ετσι θα γλυτωσω τις συντηρησεις και τις αλλαγες νερου.Μαλιστα καθε φορα που του το αναφερω γτ μου φανηκε πολυ περιεργο λεγοντας του δεν γινεται ολος αυτος ο κοσμος να ειναι χαζος να υπαρχει εναλλακτικη και να μην αλλαζουν νερο κλπ.Η απαντηση του ειναι οτι ολος αυτος ο κοσμος ειναι μ......ς και ασχετος απο ενυδρεια και καλα κανουν οι εταιρειες που πανε και τους παιρνουν 30ευρω την ωρα για να τα καθαριζουν...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ηρεμισε και θα βρεθει η ακρη!

 

Το εργο αυτο το εχουμε ξανακουσει ξανα τελευταια απο συντοπίτη σου!

 

Πρωτα απο ολα σταματα να αγοραζεις ζωντανα! Αν θες πηγενε σε ταβερνα να τα φας που δεν θα πανε και χαμενα :bbq: !

 

Δευτερο βαλε φωτο να δουμε τι εχει γινει!

 

Τριτον ξεκινα να διαβαζεις ! 

 

Δες κοστη  εξοπλισμου  http://www.aquazone.gr/forums/topic/100839-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/   και συμβουλεψου το φορουμ και αλλους του χωρου!

 

Μια γνωμη ποτε δεν ειναι αρκετη!

 

Ρωτα , ρώτα και ξανα ρωτα!!!!

 

Δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις παρα μονο χαζες απαντησεις!

 

ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΕ !!!1

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου αν τρέχεις μόνιμα χαλκό στο φίλτρο, δώσε τα ψάρια σε κανένα γνωστό σου, άδειασε όλο το ενυδρείο, πετάς βράχο αραγωνιτης και ότι άλλο έχεις μέσα ,γιατι αποροφησαν χαλκο,και ξανααρχιζεις από την αρχή, μετά από πολύ διάβασμα. Εκτώς από ψάρια με τόσο χαλκό που έχεις δηλητηριάσει το σύστημα σου, δεν επιβιώνει τίποτα αλλο!

ΥΓ αυτόν τον απατεώνα κάποια στιγμή Θα πρέπει να τον καταγγελίετε οι ευβοιωτες. Δεν είναι απλά ντροπή αυτό που κάνει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για αρχή θα σου πρότεινα να του τραβήξεις μια καταγγελία και να δημοσιεύσεις τα στοιχεία του. Ειμαι σίγουρος οτι το ΙΝΚΑ θα σε βοηθήσει. Αρκετα με τους πανταχου απατεωνες σ' αυτη τη χωρα πια..

 

Θα συμφωνήσω με τον gregkn73, πετα οτιδήποτε υπάρχει, βράχο, νερό, αραγωνίτη, τα πάντα. Εννοείται και τη γαλαζόπετρα.

 

Κανε ενα καλό καθάρισμα στο ενυδρείο και ξεκίνα διάβασμα εδω και ερωτήσεις. Ολα τα παιδιά εδω μπορουμε να βοηθήσουμε.

 

Μην απογοητεύεσαι, ολα φτιάχνουν! Το καλύτερο που έκανες ηταν που έγραψες εδω στο φορουμ.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργεια ανοιξα το φιλτρο να δω.Εμενα πιο πολυ για βοτσαλο μου κανει παρα για γαλαζοπετρα.Τον πηρα τηλ δεν απανταει ομως.Εαν ηταν ο χαλκος δεν θα τα χε διαλυσει ηδη ολα μεσα εδω και 2 μηνες??

Στο ΙΝΚΑ τι να πω ρε παιδια πλην οτι δεν εχω παρει ουτε μια αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μενα. 

 

Το κατάστημα το ξέρω και το μονο που έχω να σου πω ειναι οτι την πάτησες. 

 

Το υλικό σου είναι ελαφρόπετρα και οχι γαλαζόπετρα. Και αυτος ισχυρηζεται οτι ειναι το μοναδικο υλικο που φέρνει μονο αυτος και δεν χρειάζεται αλλαγή νερου κλπ κλπ κλπ κλπ. 

 

 

Απο ποιο μέρος της Ευβοιας είσαι?  (Αν δεν θες να το πεις δημόσια στείλε ΠΜ)

Link to comment
Share on other sites

Μενω στην Χαλκιδα(Εξω Παναγιτσα) τελευταια 3 χρονια λογω δουλειας..Ειμαι απο Αθηνα συγκεκριμενα Καλλιθεα.Συγγνωμη για τον ορο γαλαζοπετρα.Ναι να ταν μονο αυτα.!Οι βραχοι μπορει να ναι και απο τι λιμανι εδω κατω..Ωχχχ θεε μου..Οριστε μερικες φωτο

 

http://s24.postimg.org/kdk6nqurp/12499154_929857280397261_1637123009_o.jpg

 

http://s7.postimg.org/vy6j1nc1n/12476951_926395414076781_3038366_o.jpg

 

http://s14.postimg.org/qurk9aiap/12633175_937953769587612_1751704217_o.jpg

http://s10.postimg.org/z2w83365l/12458965_925974074118915_875597456_o.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Κοντα είμαστε. Νεα Αρτάκη εγω :) 

 

Λοιπον αρχικά θα πρότεινα να αφήσεις στην θάλασσα τις κόκκινες ανεμώνες και τους αχινους. 

 

Πές μας τα παρακάτω: 

 

- Τεστ για ΝΟ3/ΡΟ4 και για αλατότητα έχεις να μετρήσεις?

- Θες το ενυδρείο να έχει κοράλλια? ή μονο ψάρια? 

- Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο με τα βράχια αυτα? (κατα 80% ειναι απο παραλία. την εχει πατήσει και ένας άλλος χομπύστας απο αυτόν)

 

Link to comment
Share on other sites

Νεα αρτακη?>Εαν θες με πμ μου στελνεις λεπτομερειες πριν λιγο καιρο εφυγα απο εκει.το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες.Εννοειται οτι θελω κοραλλια θελω ενα ωραιο συνολο απο κοραλλια-ψαρια εαν και με εχει πιασει η απελπισια μου

Link to comment
Share on other sites

Τεστ δεν υπαρχουν καθως οπως αναφερω πιο πανω το μονο που μας νοιαζει βαση τα λεγομενα ηταν η αλλατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. 

 

-Αλατότητα να φανταστώ δεν έχεις ούτε όργανο να μετρήσεις σωστά ? 

 

 

Θα πρέπει να μετρήσεις κάποιες παραμέτρους του νερού σου για να δουμε κατα πόσο στρωμένο είναι το ενυδρείο. Πρέπει να αρχικά να γίνουν μετρήσεις για να δουμε τα επωμενα βήματα πώς θα γίνουν.  Εχεις ψάρια που κοστίζουν και δεν πρέπει να τα χάσεις και γιατι ειναι κρίμα οι ζωές τους αλλα και γιατι ειναι κρίμα η τσεπη σου.

 

Θα χρειαστείς τεστ για ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3,ΚΗ.  Αλατόμετρο, σκίμερ.  Το εξωτερικό φίλτρο ίσως χρησιμεύσει για αντιφώσφορο και για χρήση άνθρακα.  

 

Βακτήρια ρίξατε καθόλου?

 

Link to comment
Share on other sites

Αλατομετρο υπαρχει ευτυχως η τιμη ειναι αναμεσα σε 1022-1023.Τα ψαρακια ναι πλην τα λεφτα ειναι και κριμα.Εχασα ενα yellow δεν ξερω πως αλλα βρεθηκε χτυπημενο.Ο βραχος μου δλδ ειναι πατατα?Να παρω τεστακια να τα κανω.Τωρα για skimmer δεν εχω καθολου ιδεα!Βακτηρια ριξαμε οταν βαλαμε το βραχο 2-3 μερες μετα 2 αμπουλιτσες μην με ρωτησεις τι ομως..

Link to comment
Share on other sites

Για τον βράχο δεν μπορουμε να πουμε κάτι αν δεν τον δεί κάποιος απο κοντα. Αυτο που μας νοιάζει είναι να είναι πορώδες. Είναι πορώδες?    

 

Στα ενυδρεια Reef το βιολογικο φίλτρο είναι ο ζωντανός βράχος και (αν υπάρχει) ο αραγωνίτης.  Οι ελαφρόπετρες που έχεις δεν χρειάζονται, και θα πρέπει να τις αφαιρέσεις. Αρκεί ομως ο βράχος σου να είναι ο σωστός και οχι απο καμιά παραλία στην Αρτακη. 

 

Ναι θα χρειαστείς τεστακια για να σιγουρευτείς οτι είναι όλα οκ. θεωρητικά πρέπει να έχει στρώσει το ενυδρειο σου, γιατί θα ακολουθούσαν και άλλοι θάνατοι αν δεν ήταν.  Αν θες εχω μόνο ΝΟ3,ΡΟ4,ΚΗ για να μετρήσουμε μέχρι να αγοράσεις αυτά που θα έπαιρνα εγω στην θέση σου (ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3,ΚΗ,ΡΟ4 ). 

 

Για τις αλλαγές νερου θα πρέπει να ξέρεις οτι θα χρειαστείς συσκευή αντίστροφης όσμωσης. Αυτη σου εξασφαλίζει καθαρό νερό μηδενικής σκληρότητας και αλατότητας (σαν απιονισμένο δηλαδη). Θα το συλλέγεις σε βαρέλι/δοχείο και θα προσθέτεις ειδικό ενυδρειακό αλάτι για να φτιάξεις νερό αλατότητας 1025.  Η άλλη λύση είναι θάλασσα + όσμοση με ένα μικρό ρίσκο μην έρθει κάτι ανεπιθύμητο απο την θάλασσα στο ενυδρείο σου. 

 

Τα βράχια θα πρέπει να τα φτιάξεις έτσι ώστε, να μην ειναι ευκολο να πέσουν σε περίπτωση σεισμού ή κάποιου χειρισμού απο εσένα (κατα λάθος)  πάνω στα τζάμια του ενυδρείου. Πρέπει να ειναι στερεωμένα καλά. Επίσης βάζουμε περίπου στα 100 λτ 7 με 10 κιλά το πολύ ζωντανό βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...