Jump to content

600lt reef χρειαζεται τα φωτα σας..!


Sojer90

Recommended Posts

Κοίτα, μη σε πάρω στο λαιμό μου, θα ανοίξω σύντομα και εγώ ένα θεμα για να συζητήσουμε ακριβώς τι έχω κάνει στο ενυδρείο μου, ίσως και εγώ να το στεγνώνω πάρα πολύ με το Σκίμερ οπότε να μη φταίει το φως. Όμως είναι κάτι που τσεκάρω, γιατί όλα τ'άλλα φαίνεται να είναι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πριν 8 ώρες, το μέλος Manoskap έγραψε:

Εγώ έχω φτιάξει ένα τελείως δικό μου πρόγραμμα, που ξεκινάει να ξημερώνει από τις οχτώ το πρωί και νύχτα αν τελειώσεις 12 το βράδυ, με τις τιμές να είναι κοντά στα 100 τα 100 για δύο με 3 h το απόγευμα.

Εμενα μου πηγε χιλιαρικο με ενδιαμεσο καταστημα, ποσο σου πηγε εσενα;

Πάντως ακόμα κρατάω αμφιβολίες εάν μας αποδίδει και μπορεί όντως να κρατήσει ένα ενυδρείο με κοράλια αφού αν και προσέχω με αρκετά ζουμια τελευταία παρατηρώ πως δεν έχω καμιά τραγική ανάπτυξη ιδιως στα σκληρά.

Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω πως έχεις φτιάξει την κυκλοφορία μέσα στο ενυδρείο, επειδή και εγώ ταλαιπωρήθηκα πολύ με αλγες και ξένοιασα όταν πήρα επιτέλους ενα κυκλοφορητη της προκοπής γιατί αυτή που είχα πριν ήταν αστειοι. Υποτιθεται εδιναν 6000 λιτρα... Όταν μιλάμε για της προκοπής εννοούμε για τουλάχιστον Vortec. Το ξέρω πως είναι ακριβώς, για τον ίδιο λόγο δεν τον είχα πάρει και εγώ απ' την αρχή, όμως όταν τον πήρα βάραγα το κεφάλι μου στον τοίχο που ακόμα δεν είχα κάνει αυτή την αγορά τόσο καιρό.

εμενα δεν ξεπερναει το 80%.Ηξερα οτι Ελλαδα θα μου πηγαινε και μενα καπου τοσο οποτε ψαχτηκα και το φερα με μεταφορικα και τελωνειο που δεν το ειχα υπολογισμενο μου πηγε γυρω στα 680.Ασε και εγω με Vortech εχω ερωτα αλλα ειναι απαγορευμενη λογω τιμης οπως ειπες.Θα την γουσταρα βεβαια με Mp40 ισως μελλοντικα.Προς το παρον κανει τιμια δουλεια μια rw-20 δουλεοντας την στη μεση φαντασου γινεται μεσα πανικος βαροντας ελαφρα προς την επιφανεια.Μαζι με την επιστροφη εχει γυρω στα 11000 λιτρα κυκλοφορια.Τα βραχια σου ποσο μακρυα ειναι απο την επιφανεια.?Εγω οταν μιλησα με τν Ledzeal τους εστειλα ακριβως το ενυδρειο μου σε διαστασεις και  μου ειπαν πως δεν υπαρχει περιπτωση να μην με καλυπτει σε οποιαδηποτε αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

16000 λιτρα ειναι μονο η mp40 και αλλα 10000 επιστροφη παιζω...

Ουτε αλγες πια ουτε τιποτα. Ειμαστε περιπου ιδια λιτρα, ισως λιγο πανω εγω.

Δεν λεω για το φωτακι, τελειο, απλα αναρωτίεμαι...

Πιστεψε με, σταματησε να δινεις οπουδηποτε χρηματα για 1-2 μηνες και παρε τον κυκλοφορητη...

Εγω ειχα δυο sicce voyager 4 (6000 λιτρα εκαστος) και ειχα πηξει στην αλγη.

Link to comment
Share on other sites

Η rw 20 full ειναι 20000 λιτρα απλα το θεωρω τοο much να ναι τοσο ψηλα.!επιστροφη εχεις οντως πολυ !εμενα ειναι 3000.και αυτη την εχω σπασει..Κυκλοφορια εγω ανεβασα γτ ειχα θεμα και με κυανο παλιοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και φαντασου και βραδυ μπαινει στο night mode και δουλευει ροη μονο στην 1 σκαλα.Η βορτεκ εχει σενσορα?

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις σενσορα; Δεν θελω να σου διαφημισω οτιδηποτε ομως οταν τη πηρα απορρησα πως προτεινει καποιος οτιδηποτε αλλο... Τα βιντεο στο YouTube ειναι περα ως περα αληθινα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μπαίνει σε night mode όταν έχει σκοτάδι και να ξανά ξεκινάει όταν ξημερώνει

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πατας κουμπακι και προγραμματιζεις και στο κραταει στο ποσοστο που θες για τις ωρες που θες καθημερινα. Οποτε εγω το εχω βαλει στο 40% απο τις 12 εως τις 8 το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Η συγκριση ειναι αδικη (εντος εισαγωγικων)Η vorteck ειναι μια εξαιρετικης ποιοτητας εταιρεια ειδικα στους κυκλοφορητες.Η jebao (που ευτυχως)που υπαρχει ειναι μια αρκετα αξιοπιστη και τιμια για τα χρηματα της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Νικο ομως το χομπι μας δεν ειναι οικονομικο. Ξοδευουμε αρκετα χρηματα. Και πιστευω στη κυκλοφορια πρεπει να επενδυουμε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Manoskap έγραψε:

Ναι Νικο ομως το χομπι μας δεν ειναι οικονομικο. Ξοδευουμε αρκετα χρηματα. Και πιστευω στη κυκλοφορια πρεπει να επενδυουμε...

Εχεις δικιο ομως για φαντασου το χομπι χωρις jebao με την κριση που εχουμε τα μισα ενυδρεια απο τα υπαρχοντα θα ειχαν κλεισει.

Βεβαιος ειναι και πολυ αξιοπιστες .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Μάνο είχα και.αλλες ελλείψεις οπότε έπρεπε κάπως να τα μοιράσω. Και όντως αυτό που λέει ο Νίκος πήγα στο κορυφαίο μοντέλο της jebao με κλειστά μάτια καθώς είχα και άλλα έξοδα. Εννοείται ότι η βορτεκ παραμένει όνειρο!τώρα προς το παρόν με βολεύει καθώς και κάτι να πάθει έχει 2 χρόνια εγγύηση!

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Sojer90 έγραψε:

Εγώ Μάνο είχα και.αλλες ελλείψεις οπότε έπρεπε κάπως να τα μοιράσω. Και όντως αυτό που λέει ο Νίκος πήγα στο κορυφαίο μοντέλο της jebao με κλειστά μάτια καθώς είχα και άλλα έξοδα. Εννοείται ότι η βορτεκ παραμένει όνειρο!τώρα προς το παρόν με βολεύει καθώς και κάτι να πάθει έχει 2 χρόνια εγγύηση!

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Απο Ελλαδα αγορασμενη και δυο χρονια εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η jebao ειναι μια καλη και ποιο οικονομικη λυση για κυκλοφοριτες 

αλλα απο τοτε που εβαλα vortech καταλαβα ποσο διαφορα εχουν!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το γυριζουμε στην διαφήμιση, αλλά και εγώ όταν την πήρα απόρησα πως γίνεται να κυκλοφορούν αλλά μοτέρ εκτός απο αυτο, ή εστω γιατι δεν εχει μπει καποιος στη διαδικασια να το αντιγραψει...

Σας βαζω παλι το βιντεο απο το ενυδριο μου..


Εδω ειναι στο 60% και χωρις τελειο το κυμα, θα ανεβασω και φρεσκο να δειτε ρυθμο...
1 μοτερ σε ενυδριο 1.80....
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάνο mp 40 είναι. ?Ναι παιδιά δεν χρειάζεται να διαφημιζουμε ξέρουμε πιστεύω ότι γ@ μ@.. Και δέρνει και πιστεύω κάποιος που δεν το παραδέχεται είναι στενομυαλος. Στην τελική ότι πληρώνεις παίρνεις. Απλά στο μπατζετ(για μεγάλα ενυδρεία) για αντλία μέχρι 130ευρώ χίλιες φορές
Jebao από κάτι αντλίες τύπου tunze η sicce κλπ κλπ που είναι στα ίδια λεφτά και με λιγότερη δύναμη

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η jebao εμενα πρωσοπικα μου εκαψε τρεις φορες τροφοδοτικα !! Και μου καηκαν και οι δυο κυκλοφορητες !! Την πρωτη μου ξαναεστειλαν καινουργια μονο την μιση (χωρις φτερωτη και πλαστικα μερη)..αν θες να κανεις σωστα πραγματα ,παιρνεις σωστα αλλα ακριβα εργαλεια..τελος

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2016 at 0:23 ΠΜ, το μέλος TAN έγραψε:

Όσον αφορά την αλγη που μου έδειξες απο κοντά παρακάλα να κάνει τα μαγικά του το strigosus διότι άλγη απο τα νερά μας

Εισαι τεραστιος!Οσον αφορα την αλγη!Οι εικονες θα μιλησουν απο μονες τους.!

πριν.

image.jpg

μετα

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sojer90
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάνο mp 40 είναι. ?Ναι παιδιά δεν χρειάζεται να διαφημιζουμε ξέρουμε πιστεύω ότι γ@ μ@.. Και δέρνει και πιστεύω κάποιος που δεν το παραδέχεται είναι στενομυαλος. Στην τελική ότι πληρώνεις παίρνεις. Απλά στο μπατζετ(για μεγάλα ενυδρεία) για αντλία μέχρι 130ευρώ χίλιες φορές
Jebao από κάτι αντλίες τύπου tunze η sicce κλπ κλπ που είναι στα ίδια λεφτά και με λιγότερη δύναμη

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Ναι η 40αρα ειναι. Συντομα θα ανοιξω θεμα, θα βαλω αναλυτικο βιντεο και ρυθμισεις κλπ

Παντως οι sicce ηταν σαν νεκρες, και τωρα στο 350αρι bb fowlr ισα ισα ανακατεβουν τον πατο..
Link to comment
Share on other sites

Αν και το εχω ξαναπεί για τους κυκλοφορητες ... Οι jebao ειναι μια τίμια λύση !

Ως εκει!

δεν το παίζω ούτε μαγκας ούτε ξερολας , και πάλι jebao εχω !

αλλα μετά απο mp, RW, FS κτλ που εχω βάλει ειναι θέμα μερικών μηνών να μείνουν στο 50% της δύναμης τους !

Αλλα ειναι άδικο να τις συγκρίνουμε με τις vortec!

Δεν έχουν τα ίδια λεφτά ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Manoskap έγραψε:


Ναι η 40αρα ειναι. Συντομα θα ανοιξω θεμα, θα βαλω αναλυτικο βιντεο και ρυθμισεις κλπ

Παντως οι sicce ηταν σαν νεκρες, και τωρα στο 350αρι bb fowlr ισα ισα ανακατεβουν τον πατο..

Φίλε ποια μοντέλα είχες της sicce?

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

Διονυση το χομπι μας ειναι ακριβο. Και μετα τη vortec λεω κυκλοφορητης = vortec και ολα τα αλλα ειναι ανεμιστηρακια.

Και στο κατω κατω για δυο sicce voyager 4 (αυτα εχω Βαγγο) και το controller εδωσα περιπου 250€

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Manoskap έγραψε:

Διονυση το χομπι μας ειναι ακριβο. Και μετα τη vortec λεω κυκλοφορητης = vortec και ολα τα αλλα ειναι ανεμιστηρακια.

Και στο κατω κατω για δυο sicce voyager 4 (αυτα εχω Βαγγο) και το controller εδωσα περιπου 250€

Οκ ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...