Jump to content

Juwel Rio 125L reef- Newa more 30 reef


Kostas85

Recommended Posts

Καλησπέρα μετα απο καιρό.τα πραγματα προχωράνε πολύ καλά με το νεο ενυδρείο.Το έχει αναλάβει τελικά ένας συνχομπιστας που έχει φτιαξει κι αλλά πολλά.Το ενυδρείο τελικά είναι Rimless σε διαστάσεις 65x65x65 275λιτρα και το σαμπ στα 90λιτρα.όσον αφορά το ενυδρείο δεν έχω ακόμα φωτο αλλά θα ανεβάσω άμεσα την ωραία δουλεια που έχει κανει.

Όσον αφορα τον εξοπλισμό έχω πάρει τα παρακατω:

1.Φωτισμός — orphek atlantik compact

http://www.ukmarinelighting.co.uk/orphek-atlantik-compact-marine-led-lighting-unit-264-p.asp

2.Skimmer coral box d700(δεν έχω παραλάβει ακόμα)

http://www.fish-street.com/coral_box_dc_curve_skimmer_d700_uk_delivery

3.riactor for biopellets fmr75

http://www.theaquariumsolution.com/fmr75-kit-fluidised-reactor-pump

4.δοσομετρικη jebao dp4

http://www.fish-street.com/jebao_auto_dosing_pump_dp-4?search_string=jebao+dp4

5.θερμοστάτη eheim 300watt

6.controller θερμοκρασίας stc1000

7.αντλία επιστροφής jebao 3000l/h

8.sicce κυκλοφορητης 4000/h(τον έχω στο υπαρχον)

9.jebao wp25 8000l/h

10.jebao wp10 4000l/h (τον έχω στο υπάρχον)

11.tmc v2 auto topnup system(την έχω στο υπάρχον)

Παρακατω μερικές φωτο.

post-53313-0-49915700-1467839432_thumb.jpeg

post-53313-0-46119900-1467839447_thumb.jpeg

post-53313-0-46522400-1467839458_thumb.jpeg

post-53313-0-38432600-1467839553_thumb.jpeg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυνατός ο φίλος!!!

 

Με το καλό να το στήσεις σιγά σιγά!!!Είσαι στο πιο ωραίο και δημιουργικό στάδιο του χόμπυ!!!

 

Κοίτα να το χαρείς! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.όταν έχω φωτο από το ενυδρείο θα ανεβασω.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό φίλε !

  

Δυνατός ο φίλος!!!

 

Με το καλό να το στήσεις σιγά σιγά!!!Είσαι στο πιο ωραίο και δημιουργικό στάδιο του χόμπυ!!!

 

Κοίτα να το χαρείς! ;)

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.όταν έχω φωτο από το ενυδρείο θα ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

όσο πιο οργανωμένα ξεκινήσεις τόσο λιγότερα προβλήματα στο μέλλον...καλή και δυνατή συνέχεια...περιμένουμε υλικό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετα απο καιρό.τα πραγματα προχωράνε πολύ καλά με το νεο ενυδρείο.Το έχει αναλάβει τελικά ένας συνχομπιστας που έχει φτιαξει κι αλλά πολλά.Το ενυδρείο τελικά είναι Rimless σε διαστάσεις 65x65x65 275λιτρα και το σαμπ στα 90λιτρα.όσον αφορά το ενυδρείο δεν έχω ακόμα φωτο αλλά θα ανεβάσω άμεσα την ωραία δουλεια που έχει κανει.

Όσον αφορα τον εξοπλισμό έχω πάρει τα παρακατω:

1.Φωτισμός — orphek atlantik compact

http://www.ukmarinelighting.co.uk/orphek-atlantik-compact-marine-led-lighting-unit-264-p.asp

2.Skimmer coral box d700(δεν έχω παραλάβει ακόμα)

http://www.fish-street.com/coral_box_dc_curve_skimmer_d700_uk_delivery

3.riactor for biopellets fmr75

http://www.theaquariumsolution.com/fmr75-kit-fluidised-reactor-pump

4.δοσομετρικη jebao dp4

http://www.fish-street.com/jebao_auto_dosing_pump_dp-4?search_string=jebao+dp4

5.θερμοστάτη eheim 300watt

6.controller θερμοκρασίας stc1000

7.αντλία επιστροφής jebao 3000l/h

8.sicce κυκλοφορητης 4000/h(τον έχω στο υπαρχον)

9.jebao wp25 8000l/h

10.jebao wp10 4000l/h (τον έχω στο υπάρχον)

11.tmc v2 auto topnup system(την έχω στο υπάρχον)

Παρακατω μερικές φωτο.

Στο φωτιστικο με ακουσες χαχαχαχα,καλοριζικα ολα περιμενουμε φωτο. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

όσο πιο οργανωμένα ξεκινήσεις τόσο λιγότερα προβλήματα στο μέλλον...καλή και δυνατή συνέχεια...περιμένουμε υλικό...

Πιστεύω το έχω οργανώσει καλά.5 χρόνια είχα το άλλο έμαθα από λάθη.Αυτό που με προβληματίζει είναι η μεταφορά από το juwel Στο καινούριο.Ακόμα το σκέφτομαι..

Link to comment
Share on other sites

Στο φωτιστικο με ακουσες χαχαχαχα,καλοριζικα ολα περιμενουμε φωτο. :thumbsu:

Με έβαλες σε πολλές σκέψεις και στο τέλος είπα δεν γάμ....απλά με πόνεσε και λίγο στην τσέπη!

Χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Με έβαλες σε πολλές σκέψεις και στο τέλος είπα δεν γάμ....απλά με πόνεσε και λίγο στην τσέπη!

Χαχαχαχαχα

Θα με θυμηθεις,θελω σχολια... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Θα με θυμηθεις,θελω σχολια... :thumbsu:

Πάντως όταν το άνοιξα το συνδεσα με το ταμπλετ να δω αν δουλεύει.ένα θα σου πω φώτιζε πιο πολυ από τα τρία φωτιστικά του σαλονιού μου και το έβαλα στο juwel Μόνο το μπλε και το κόκκινο και δεν πίστευα στα χρώματα που έβγαζαν τα Κοραλία.Ανυπομονώ να στηθεί να το τρεξω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ο εξοπλισμός :) το ύψος στα 65cm με προβληματίζει

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ο εξοπλισμός :) το ύψος στα 65cm με προβληματίζει Sent from my iPhone using Tapatalk

Και εμένα με προβληματίζει πολύ στον καθαρισμό αλλά τι να κάνω.φαίνεται πολύ πιο επιβλητικό με το υψος

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω το έχω οργανώσει καλά.5 χρόνια είχα το άλλο έμαθα από λάθη.Αυτό που με προβληματίζει είναι η μεταφορά από το juwel Στο καινούριο.Ακόμα το σκέφτομαι..

για εμένα μην το κάνεις μόνος σου...οπωσδήποτε ένα άτομο παρέα χαλαρά και να το ευχαριστηθείτε....

Link to comment
Share on other sites

για εμένα μην το κάνεις μόνος σου...οπωσδήποτε ένα άτομο παρέα χαλαρά και να το ευχαριστηθείτε....

Δεν θα το κάνω εγώ.το έχει αναλάβει ένας συνχομπιστας που έχει φτιαξει κι αλλά πολλά.το έχουμε μελετήσει αρκετά καλά.μόνος μου δεν έπαιρνα το ρίσκο με τπτ

Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρώθηκε κ η συλλογή με τον coral box d700.ο φίλος μου έχει τελειώσει με τη βαση, το ενυδρείο, και το Σάμπ κ μας μένουν καποιες ωραίες πινελιές που μου ετοιμάζει με Plexiglas, καθώς κ η επένδυση της βάσης κ είμαστε έτοιμοι. Φωτογραφίες απο την κατασκευή δεν έχω ,θα σας δείξω την δουλεια του όταν ολοκληρωθεί.

post-53313-0-30578300-1468533794_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καλές κριτικές εχω ακούσει :) το βάθος δεν ειναι μονο θεμα στο καθάρισμα αλλα κυρίως στο φωτισμό ..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλές κριτικές εχω ακούσει :) το βάθος δεν ειναι μονο θεμα στο καθάρισμα αλλα κυρίως στο φωτισμό .. Sent from my iPhone using Tapatalk

Το φωτιστικό που πήρα καλύπτει διαστάσεις 80x80x80 και τοποθετημένο 25πόντους Πάνω από το ενυδρείο.με άλλα λόγια εγγυουνται ανάπτυξη κοράλλια στο 1 μέτρο.μίλησα και με την orphek Στην Αμερική και μου επιβαιβεωσαν τις διαστάσεις.ελπίζω να μην λένε παπατζες.έτσι κι αλλιώς κάτω θα έχω zoanthus,lps,Και gorgonians.Στον βράχο θα δώσω αρκετό υψος Για να είναι ψηλά τα sps

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το σκιμερ,αναμενουμε φωτος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

Σκέφτομαι την διαδικασία μεταφοράς από το 125λίτρα στο 370λίτρα και ακόμα δεν ξέρω το πως πρέπει να το κάνω.Στο 125 έχω παρά πολύ βράχο και Δεν πιστεύω να χρειαστώ άλλο για το μεγάλο.στην χειρότερη να προσθέσω λίγα κιλα.θα τον ζύγισω κιόλας Όταν τον βγάλω άλλα πιστεύω δεν θα χρειαστώ άλλο.κάποιες ερωτήσεις:

1.αν βάλω τον στρωμένο βράχο στο νέο ενυδρείο θα χρειαστεί να κάνει τον κύκλο του γιατί ειναι νέο ενυδρείο με 3 φορές τα λίτρα σωστα?

2.αν ισχύει το πάνω το παλιό ενυδρείο πως μπορεί να αντέξει χωρίς βράχο για περίπου 1 μήνα?τα κοραλλια?

Τα ενυδρεία μπορούν να τρέξουν παράλληλα.θα είμαι αρκετά στριμωγμένος αλλά γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

Σκέφτομαι την διαδικασία μεταφοράς από το 125λίτρα στο 370λίτρα και ακόμα δεν ξέρω το πως πρέπει να το κάνω.Στο 125 έχω παρά πολύ βράχο και Δεν πιστεύω να χρειαστώ άλλο για το μεγάλο.στην χειρότερη να προσθέσω λίγα κιλα.θα τον ζύγισω κιόλας Όταν τον βγάλω άλλα πιστεύω δεν θα χρειαστώ άλλο.κάποιες ερωτήσεις:

1.αν βάλω τον στρωμένο βράχο στο νέο ενυδρείο θα χρειαστεί να κάνει τον κύκλο του γιατί ειναι νέο ενυδρείο με 3 φορές τα λίτρα σωστα?

2.αν ισχύει το πάνω το παλιό ενυδρείο πως μπορεί να αντέξει χωρίς βράχο για περίπου 1 μήνα?τα κοραλλια?

Τα ενυδρεία μπορούν να τρέξουν παράλληλα.θα είμαι αρκετά στριμωγμένος αλλά γίνεται.

Κυκλο θα κανει αλλα θα ειναι μικρος ,εαν μπορεις παραλληλα ειναι το ιδανικο ,εχεις σκιμερ που καθετε?Εαν ναι βαλε λιγο βραχο στο νεο ,το σκιμερ και σε ενα μηνα μπορει και λιγοτερο,βλεπεις,τα μεταφερεις.Σε ποιο μερος μενεις?

Link to comment
Share on other sites

Μένω ελληνικό.βασικά ο βράχος από το μικρό πρέπει να βγει όλος μαζί για να φτιάξω το aquascape.οπότε όλον μαζί θα τον βγάλω.skimmer Έχω τον d700 Στο μεγάλο και τον v2 300 Για το μικρό.το μικρό ενυδρείο όμως τι θα κάνει.θα μπορεί να τρέξει χωρίς καθόλου βράχο?οι παράμετροι του θα μείνουν ιδιοι?θα επηρεαστούν καθόλου κοράλλια και ψαρια?

Κυκλο θα κανει αλλα θα ειναι μικρος ,εαν μπορεις παραλληλα ειναι το ιδανικο ,εχεις σκιμερ που καθετε?Εαν ναι βαλε λιγο βραχο στο νεο ,το σκιμερ και σε ενα μηνα μπορει και λιγοτερο,βλεπεις,τα μεταφερεις.Σε ποιο μερος μενεις?

Link to comment
Share on other sites

Μένω ελληνικό.βασικά ο βράχος από το μικρό πρέπει να βγει όλος μαζί για να φτιάξω το aquascape.οπότε όλον μαζί θα τον βγάλω.skimmer Έχω τον d700 Στο μεγάλο και τον v2 300 Για το μικρό.το μικρό ενυδρείο όμως τι θα κάνει.θα μπορεί να τρέξει χωρίς καθόλου βράχο?οι παράμετροι του θα μείνουν ιδιοι?θα επηρεαστούν καθόλου κοράλλια και ψαρια?

Χωρις βραχο δεν υπαρχει περιπτωση να αντεξει,καντο ολο μαζι ,προσθετωντας βακτηρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...