Jump to content

Ιδέες για στήσιμο


AgMa

Recommended Posts

Το γιοφύρι της Άρτας είναι έτοιμο επιτέλους :P. Θα ήθελα τη γνώμη σας και ιδέες για το στήσιμό του (δεν έχω φαντασία καθόλου).

 

IMG_20160205_101700.jpg

 

Είναι 77 λίτρα μεικτά με υπόστρωμα flourite black σκέτο και φωτισμό 3x24w (~3000 lumen) juwel day 8000k, juwel nature 4000k και sylvania grolux.

Μιας και πάντα μου άρεσαν τα γρασίδια, σκέφτομαι να βάλω κάποιο σχετικά εύκολο σε σχέση με άλλα, μάλλον eleocharis mini ώστε να μην χρειαστεί να είμαι από πάνω του συχνά και να κουρεύω.

Από φυτά μου αρέσουν πολύ τα κόκκινα και θα μπει σίγουρα ludwigia και rotala rutindifolia.

Από εκεί και ύστερα, θέλω να μου πείτε ποιά άλλα φυτά συμβαδίζουν με τον φωτισμό μου γιατί θέλω να τηρήσω μια σταθερότητα στον φωτισμό. Πχ. δεν μπορώ να βάλω ανούμπιες και java fern που υποφέρουν στον υψηλό φωτισμό και αν γίνει κάτι τέτοιο, δεν ξέρω αν καταφέρω να τους βρω σκιερά σημεία.

Τι λέτε;

Edit: Ξέχασα να πω ότι υπάρχει μπουκάλα 2kg co2 με εξωτερικό αντιδραστήρα (σαν της ista).

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Πωπωω, που θα τα βάλω όλα αυτά τα φυτά ρε παιδιά, θα χωρέσουν; :P Άντε να κάνω την αρχή και πείτε τη γνώμη σας οι μαρουλάδες.

Καταρχήν το στήσιμο θα περιλαμβάνει μόνο φυτά, καθόλου hardscape (ξύλα, πέτρες κτλ.).

Από φυτά μου αρέσουν πολύ τα:

Pogostemon erectus (μέτριο)

Nymphoides hydrophylla 'Taiwan' (εύκολο) αλλά δύσκολο να βρεθεί

Rotala (amania) 'Bonsai' (μέτριο)

Heteranthera zosterifolia (εύκολο)

Limnophila sessiliflora (εύκολο)

Ludwigia sp. super red (εύκολο)

Rotala rutindifolia (εύκολο)

Alternanthera reineckii 'Mini' (μέτριο)

Eleocharis mini (μέτριο)

 

Είχα στο μυαλό μου και για rotala macranda, αλλά λόγω του ότι είναι δύσκολο είπα να δω πρώτα πως θα τα πάω με τα μέτρια.

Ξέρετε κάποιο που να μεγαλώνει πολύ σε ύψος και πλάτος να το βάλω στην πλάτη σαν το amania bonsai; Για τα υπόλοιπα τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Sorry, να μεγαλώνει πολύ σε ύψος και πλάτος να το βάλω στην πλάτη σαν το Nymphoides hydrophylla εννοούσα.

Link to comment
Share on other sites

Απολύμανση των φυτών σε διάλυμα χλωρίνης/νερού σε αναλογία 1/19 για 1 λεπτό (τα φοβήθηκα παραπάνω)

IMG_20160212_172654.jpg

Το φύτεμα και το γέμισμα (λίγα μου έπεσαν τα φυτά, ίσως στη μέση βάλω κανένα ξύλο, δεν ξέρω ακόμη) :

IMG_20160212_211059.jpg

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 εβδομάδα:

 

19_02_2016.jpg

 

19_02_2016_2.jpg

 

19_02_2016_3.jpg

 

Πείτε βρε τι να βάλω στη μέση; Να βάλω και άλλο eleocharis εκεί που δεν έχει τίποτα ή να βάλω κάποιο ξύλο;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο λέω, μία ωραία ρίζα με κλώνους να είναι το κεντρικό θέμα και να της δέσεις πάνω μος ή java fern. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μην μου κιτρινίσει το νερό να σας πω την αλήθεια. Τα βρασίματα και τα ξεπλύματα δεν κάνουν καλή δουλειά, γι' αυτό έλεγα στην αρχή ότι δεν ήθελα ξύλα και πέτρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν πολύ και οι πέτρες, αλλά θα μπλέξω με το αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι και θέλω χαμηλές σκληρότητες. Τις πέτρες τις αποφεύγω εντελώς ( είμαι παράξενος ε; :P )

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν πολύ και οι πέτρες, αλλά θα μπλέξω με το αν είναι ασβεστολιθικές ή όχι και θέλω χαμηλές σκληρότητες. Τις πέτρες τις αποφεύγω εντελώς ( είμαι παράξενος ε; :P )

Οκ,δεν σε πρόλαβα :)

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι μην μου κιτρινίσει το νερό να σας πω την αλήθεια. Τα βρασίματα και τα ξεπλύματα δεν κάνουν καλή δουλειά, γι' αυτό έλεγα στην αρχή ότι δεν ήθελα ξύλα και πέτρες.

 

Αρα ερχόμαστε στο δικό μου θέμα για την αλλαγή του 80%, απ αυτό είναι!!!! :bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι έχεις ξύλα και από εκεί σου κιτρίνισε το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς γι αυτό μόλις άλλαξα στο μικρό το 90% είδα διαφορά, θα το κάνω και στο μεγάλο, μη ξεφεύγουμε απ το θέμα σου όμως, όπως και να χει σε κάποια πράγματα θα γίνουν και κάποιοι συμβιβασμοί, το ήξερα για τη ρίζα ότι μακροπρόθεσμα θα το κανε αυτό, απ την άλλη το οπτικό αποτέλεσμα είναι μακράν καλύτερο με τη ρίζα. Δες πιο κάτω τις φωτό, πριν χωρίς τη ρίζα και μετά με τη ρίζα. 

post-60981-0-64452300-1455901015_thumb.jpg

post-60981-0-02566800-1455901068_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι βρε είναι γνωστό αυτό με τα ξύλα, άλλα αφήνουν για καιρό, άλλα λίγο στην αρχή μόνο και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως επιμένω για ρίζα και να κάνεις κάτι πρωτότυπο, δηλαδή να πάρεις ρίζα που να έχει δύο τρία χοντρά παρακλάδια, να την ντύσεις με μος ώστε σε βάθος χρόνου με τα κλαδέματα να της δώσεις σχήμα δέντρου, όπως στην παρακάτω φωτό. 

289099587_e0b44d5da897.jpgb99ecc02b7006f0066ba39c22115208e.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω την βρηκες την ακρη με τα μπαστουνια και ειναι σε αψογη ευθυγραμμιση! Εισαι και τελειωμανης εσυ! :P

 

Αν και δεν με τρελαινουν τα φυτα το εχεις στησει πολυ ομορφα,εγω συμφωνω ομως με την προσθηκη ριζας.Μπορει να βγαλει λιγο χρωμα (μην φανταστεις και τρελα πραγματα) αλλα θα δειξει πολυ πιο ομορφο και πιο φυσικο.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμια ριζα,η κιτρινιλα θα φυγει με τις αλλαγες νερου,μη το φοβασαι.

Προσωπικα αυτα τα δεντρακια στιλ δεν μου αρεσουν. :P

Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις, πάλι τα μπαστούνια πάνε προς τον τοίχο οι πίσω μεριές τους αλλά τα βόλεψα. Έβαλα ένα μικρό κομμάτι πλαστικό σαν προέκταση στο spray bar και του έκανα 3 τρύπες ίδιας διαμέτρου με τις υπόλοιπες για να έχω ομοιόμορφη κατανομή σε όλο το ενυδρείο.

Οκ θα ψάξω να βρω μια ρίζα ωραία και θα την βάλω στην επόμενη αλλαγή νερού να δω πως θα το διαμορφώσω.

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην μου αρέσει η ρίζα εκεί που θα κάτσει; Και με το flourite μέσα θα γίνει μαντάρα...

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να βρεις ριζα που να κατσει ακριβως στο κενο και με τα φυτα οπως τα εχεις τωρα.

Βασικα το πηγες πολυ αναποδα,πρωτα σχεδιαζουμε το ενυδρειο πριν το γεμισουμε,στηνουμε το hardscape,φυτευουμε οσα πιο πολλα φυτα μπορουμε και μετα γεμιζουμε.

Τωρα,σιγουρα θα αλλαξεις μερος σε καποια.

Link to comment
Share on other sites

Το Pet city στην Λ Αθηνών έχει αρκετές σε διάφορες διαστάσεις και στημένες ώστε να μπορείς να καταλάβεις, από κει πήρα τη δική μου κι έχει κάτι σχέδια φαντασία να έχεις να παίξεις. 

Link to comment
Share on other sites

Από Κρήτη είμαι Κωνσταντίνε.

Κώστα, το πήγαινα σε dutch style γι' αυτό ξεκίνησα το φύτεμα κατευθείαν.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...