Jump to content

Ιδέες για στήσιμο


AgMa

Recommended Posts

Με τα υπολοιπα φυτα δεν νομιζω να εχεις θεμα αλλα τα δυο γρασιδια θα μπερδευτουν μεταξυ τους.......

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο γρασίδι εννοώ, να προσθέσω και άλλο eleocharis αλλά να μην περιορίσω την ανάπτυξή του και να το αφήσω να μπερδέψει με τα υπόλοιπα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Α,το ιδιο εννοεις...ναι,αν δεν το ξεφυτευεις εσυ αυτο θα κανει ουτως ή αλλως! :D

Στα πυκνοφυτεμενα σημεια μπορει και να μην παει γιατι δεν θα βρει φως....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και ετσι να το αφησεις ειναι πολυ ομορφο!!!!το μικροβιο βελτιωσης ειναι πολυ ισχυρο ομως το ξερουμε ολοι μας

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κλάδεψα την rotala rotundifolia που είχε πιάσει επιφάνεια και ξεφύτεψα όλη την ludwigia, την καθάρισα απ' τις εξωτερικές ρίζες (ξέρω, θα τις ξαναβγάλει) και την κλάδεψα από κάτω αντί από πάνω. Σίγουρα καλύτερος τρόπος μιας και έτσι σιγά σιγά θα γίνει όλο το φυτό κόκκινο, αλλά εκτός ότι οι ρίζες ήταν αρκετά μεγάλες και θόλωσε το ενυδρείο, ήταν και πιο κουραστικό σε σχέση με το απλό κλάδεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το θέμα λέω να το ονομάσω τελικά: Ιδέες για ξε-στήσιμο  :bigemo_harabe_net-163:

Σας μοιάζει για green water ή bacterial bloom; 

 

DSC01199.jpg

 

DSC01200.jpg

 

DSC01201.jpg

 

Και λέω για bacterial bloom γιατί στρώνω με αμμωνία. Βέβαια έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου, αλλά συνεχίζω να ρίχνω αμμωνία μέχρι να μπουν τα ψάρια για να διατηρήσω την βιολογία.

 

Ξεκίνησε σιγά σιγά, ίσα που καταλάβαινα ότι θόλωνε. Η green water άλγη ξεκινάει και αυτή έτσι σιγά σιγά ή μπαμ και κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο στο θέμα με τις άλγες και μου μοιάζει για green water, βέβαια κάποιο έμπειρο μάτι θα σου πει καλύτερα :)

Άσε και το δικό μου έχω μια υποψία ότι πάει για κυανοβακτήριο.  Ίσως τα πολλά σκαμπανεβάσματα των τελευταίων ημερών να το επηρέασαν ή η απότομη αύξηση του φωτισμού.

 

Όσο για το ξεστήσιμο μπορείς να ξεκινήσεις με την altenanthera  και να σου δώσω τη διεύθυνσή μου να μου την στείλεις. :) :)

 

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να βαλεις μια ποσότητα σε ενα δοχειο διάφανο και να το δεις απο εκει αν ειναι πράσινο τοτε ειναι αλγη... αν ειναι γαλακτερο-λευκο τοτε ειναι βακτήρια... δεν μπορώ να καταλάβω αν το πράσινο που βλεπω ειναι λογο των φυτων...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός, θα βάλω νερό σε 1 μπουκάλι να δω.

Link to comment
Share on other sites

Καταπράσινο το νερό στο μπουκάλι! Καλά μου ξηγιούνται οι άλγες ε; :P

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έφαγες το algae bloom Σου :(
 

Πάει πολύ καλά Άγγελε όμως , το ενυδρείο έχει γίνει πολύ όμορφο.

 

Νομίζω πρέπει να ξηγηθείς αλλαγές νερού και uv λάμπα τώρα.

 

Αυτά να βλέπω και εγώ που παραπονιέμαι για λίγο πράσινη τρίχα που έχω :P :P :P

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Καταπράσινο το νερό στο μπουκάλι! Καλά μου ξηγιούνται οι άλγες ε; :P

 

Τι το κανεις ρε συ το ενυδρειο.. :P

Τι αλλαξες ?

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, στρώνω με αμμωνία απ' την αρχή λειτουργίας του. Ίσως λόγω των αυξημένων νιτρικών και της αμμωνίας που ρίχνω συχνά ώστε να διατηρήσω την βιολογία μέχρι να μπουν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το έφαγες το algae bloom Σου :(

 

Πάει πολύ καλά Άγγελε όμως , το ενυδρείο έχει γίνει πολύ όμορφο.

 

Νομίζω πρέπει να ξηγηθείς αλλαγές νερού και uv λάμπα τώρα.

 

Αυτά να βλέπω και εγώ που παραπονιέμαι για λίγο πράσινη τρίχα που έχω :P :P :P

 

Δεν πειράζει, εμπειρίες είναι αυτές. Ξεκίνησα με συσκότιση, σταμάτησα τα λιπάσματα και το διοξείδιο. Αν δεν καθαρίσει, ή θα ξανακάνω συσκότιση και να παρακαλάω να μην αρχίσουν οι ελλείψεις στα φυτά ή πάω για uv.

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή βράδυ έκανα 50% αλλαγή, έκλεισα το διοξείδιο, έκανα συσκότιση και σταμάτησα τα λιπάσματα. Βρήκα και από φίλο λάμπα uv και όπως καταλαβαίνετε επιστρατεύθηκαν τα βαριά μέσα. Όλα μαζί.

Δευτέρα έκανα τεράστια αλλαγή 80-90% και μπήκαν τα ψάρια.

Αποτέλεσμα: 3 μέρες και το νερό έγινε κρύσταλλο. Αν και η uv λένε ότι πρέπει να δουλέψει καμιά 'βδομάδα και η συσκότιση 4-5 μέρες ώστε να πεθάνει όλη η άλγη, 3η μέρα σήμερα και τα φυτά την άκουσαν, κυρίως τα χαμηλά φύλλα που ήταν ήδη ευαίσθητα και έτσι σταμάτησα τη θεραπεία. Ελπίζω να ήταν λόγω αμμωνίας και υψηλών νιτρικών και να μην ξαναεμφανιστεί!

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια απ' την πρώτη μέρα που μπήκαν, τα παρατηρώ και αναπνέουν γρήγορα. Θεώρησαν ότι ήταν απ'το στρες της μεταφοράς.

4η μέρα σήμερα και ακόμη τα ίδια. Είπα να παρατηρήσω αν το κάνουν μόνο όταν ανάβουν τα φώτα αφού γενικά δεν θέλουν πολύ φωτισμό αλλά πάλι τίποτα. Το κάνουν και το βράδυ.

Έμεινε το διοξείδιο. Το άφησα τελευταίο γιατί δεν πήγαιναν καθόλου στην επιφάνεια, ούτε μία φορά. Έχω φτάσει στις 50 φυσ. το λεπτό και ακόμη το drop checker είναι κίτρινο.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Αν δεν δω διαφορά θα βάλω αεραντλία να δω μήπως και...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Όχι Κώστα καθόλου. Έχω γυρίσει το spraybar ελαφρώς προς τα κάτω για να πηγαίνουν τα λιπάσματα παντού.

Link to comment
Share on other sites

Γυρνα το πανω να κανει αναταραξη Αγγελε,εστω και μια χαμηλη, αλλα πρεπει να εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετά όμως δεν θα έχω ομοιόμορφη κατανομή των λιπασμάτων, δεν θα πηγαίνουν στα χαμηλά σημεία των φυτών. Αν βάλω ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι που έχω μόνο για την ανατάραξη;

Link to comment
Share on other sites

Θα πηγαινουν μια χαρα τα λιπασματα παντου ρε συ,μη σε απασχολει αυτο.

Στο δικο μου εχω κρεμαστο φιλτρο με και κανει μια χαμηλη αναταραξη,τα φυτα δεν κουνιουνται καν απο την ροη και δεν υπαρχει κανενα προβλημα με τα λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Λες δηλαδή ότι έχει στερέψει από οξυγόνο ε; Οκ θα σηκώσω λίγο το spray bar να δω μήπως βελτιωθούν.

Πάντως από χθες που προσπαθώ να βρω ένα ασφαλές σημείο του διοξειδίου και για τα φυτά και για τα ψάρια, όλο χαμηλώνω την παροχή και όλο το ίδιο κάνουν τα ψάρια. Το drop chacker παραμένει πράσινο-κιτρινωπό παρόλο που το τσέκαρα εκτός νερού και έγινε μπλε.

Καλά, τόσο πολύ έριχνα; Είμαι περίπου στις 50φυσ. το λεπτό στα 70 λίτρα και θα πέσω και άλλο. Ή ο ριάκτορας κάνει τόσο καλή δουλειά που κάνει αρκετή οικονομία.

Στο 15λιτρο με απλό κεραμικό διαχυτήρα, έριχνα 1φυσ. ανά 2 δευτερόλεπτα. Δηλ. 30 φυσ. το λεπτό στα 15 λίτρα και 50 φυσ. στα 70 λίτρα, αρκετή διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ισως φταιει που δεν ειχες καθολου αναταραξη και το co2 εμενε ολο μεσα,γι αυτο και δεν εχει αλλαξει χρωμα το checker.

Παντα πρεπει να υπαρχει εστω μια μικρη αναταραξη στην επιφανεια οταν υπαρχουν ψαρια μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεπεράσαμε και την green water. Next please :P

 

17_04_2016.jpg

 

Η bacopa θέλει κλάδεμα γιατί έχει σκοτεινιάσει αρκετά το ενυδρείο, αλλά δεν μου αρέσει το κλάδεμά της από πάνω γιατί κόβεται το άνθος που έχει στην κορυφή. Πρέπει να την ξεφυτέψω να την κουρέψω από κάτω αλλά βαριέμαι.

Τα ψάρια όπως βλέπετε δυστυχώς περνάνε την περισσότερη ώρα τους κρυμμένα λόγω υψηλού φωτισμού και εμφανίζονται όταν σβήνουν τα φώτα.

Τελικά ισχύει το "ή φυτά ή ψάρια".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...