Jump to content

Υπαρχει Φορμαλινη?


Recommended Posts

Ο Διονύσης πολύ σωστά περίεγραψε και εξήγησε εξ αρχής τους κινδύνους από την χρήση του συγκεκριμένου σκευάσματος

και πως για να το προμηθευτεί κάποιος χρειάζεται σχετική άδεια από την Νομαρχία.

Το μέλος NILK λοιπόν εφόσον τα έβαλε με την "Ελλαδάρα και τα μεγαλεία της" μας περίεγραψε με ποιον τρόπο την προμηθεύτηκε παράνομα(δεν του άρεσε που του έθεσα ευγενικά)!!

Κατόπιν δήλωσε λαμπρός επιστήμονας και προσπάθησε να δικαιολογήσει αυτά που είχε γράψει και για τα οποία δεχτήκαμε το report. . .

Δεν θα μακρυγορήσω και θα περιοριστώ στον ρόλο μου όπως μου πρότεινε και ο ίδιος και αν συνεχισουν τα offtopic θα αναγκαστώ να κλειδώσω το θέμα .

Δεν θα σου πω αν δίκαια η άδικα εκνευριστικες !

Όσο για το off topic πιο είναι ακριβώς ;

Γιατί εγώ έχω χάσει και το topic !

Και ρε Βασίλη γιατί δεν μας λες και τι έλεγε το report που λάβατε ; Ειμαι περίεργος :)

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους χαιρομαι που στο χωρο αυτο υπαρχουν μερικα ατομα που βλεπουν το δασος πισω το δεντρο.

Ετυχε φιλε fishbone, o αρχαριος NILK ( ασχολουμαι απο το καλοκαιρι με το θαλασσινο ) να εχει εμεση σχεση με τον ιατροφαρμακευτικο χωρο, να ξερει αγγλικα και να παρακολουθει ξενα αντιστοιχα φορουμ και στα 50φευγα του να εχει τις γνωσεις και την ωριμοτητα να ειναι ετοιμος να διαχειριστει εστω σαν εσχατη λυση το formalin. Αλλωστε στο τελευταιο απο τα σβησμένα ποστ οπου παρεθεσα την συνθεση του, τονισα και εγω τη τοξικοτητα του σκευασματος.

Ομως αυτα ειναι πια παρελθον.

Πολυ καλα κανεις και σηκωνεις τους τονους στους συντονιστες.  Η λογοκρισια δεν βγαζει πουθενα. Πολυ καλα κανεις και τους «βαρας καμπανακια». Στην δικη μου θεση θα μπορουσε να ειναι ενας 16χρονος που η φορμολη, το χλωροφορμιο ή οι «πατεντες» με τα 220 V. φαινονται παιχνιδι. (περιεργως στα δυο τελευταια δεν εχω δει καμια ευαισθησια ! ).

Αμφιβαλει κανεις πως σημερα ολα ειναι θεμα πληροφοριας και γνωσης «απο πρωτο χερι» ? 

Αμφιβαλει κανεις πως αυτη η γωνια, χωρις προκαταληψεις, μπορει να γινει μπουσουλας και εργαλειο για καθε ενυδρειοφιλο?

Αν μεσα απο αυτο, το πλεον αξιολογο στο χωρο του ελληνικο φορουμ, αυτοι που το διαχειριζονται θελουν μονο ενα μεσο να προβαλουν τα ιδανικα ενυδρεια και να ικανοποιουν την ματαιδοξια τους παιζοντας τους ειδημονες, οπως ξαναεγραψα - δικο τους το καρπουζι, δικο τους και το μαχαιρι. Αν θελουν να το αναβαθμισουν ενα βημα πιο πανω (πραγμα που πιστευω) παλι στο χερι τους ειναι.

Ας ανοιξουν τα αυτια τους και πανω ολα τα μυαλα τους στο διαλογο και τις προτασεις. 
Ολοι θα κερδισουμε.

 

ΥΓ. Για να περασω και σε πιο πρακτικα πραγματα ως αρχαριος.

Τα ψαρακια πανε πολυ καλα στη καραντινα με υποαλατοτητα 1013. Τα ταιζω απο λιγο και 3 φορες τη μερα (με σκορδοζουμι). 
Εσωτερικο φιλτρο με σφουγγαρι απο το ενυδρειο για βιολογια, καλη κυκλοφορια - θεμοκρασια στους 28, εχω βαλει special blend και αμπουλα amostop  για να μην εχω θεμα με αμμωνια (Αποψινες μετρησεις σχεδον μηδενικες). 
Ερωτηση: Αλλαγες στο νερο της καραντινας καθε ποτε πρεπει να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Εντελως ενημερωτικα αν μεινει η ουσια αυτη αρκετο διαστημα παιζει να δημιουργηθει ενα παραγωγο της την παραφορμαλδευδη η οποια ειναι περισοτερο τοξικη απο την απλη φορμαλδευδη και το αντιλαμβανομαστε οταν εχει στερεα καταλοιπα στο διαλυμα μας.

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση της φορμόλης η οποία είναι ουσία άκρως τοξική και μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα υγείας, απαιτεί πραγματικά εξιδεικευμένη γνώση και χειρισμό από έμπειρα άτομα και μόνο. Γι αυτό το λόγο δεν πουλιέται ελεύθερα, μαζί με τα συμβατικά φάρμακα. Είναι λοιπόν δύσκολο σαν φόρουμ να προτείνουμε στον οποιοδήποτε την χρήση της. Στο χώρο μας υπάρχουν έμπειρα άτομα, άπειρα άτομα, μέχρι και ανήλικοι.

Απλά............... κάντε και μια δεύτερη σκέψη. :)

Έτσι μπράβο Σωτήρη!!!!!

Τώρα μιλάς σωστά !

Αυτό ακριβώς ήθελα να σας πω από την αρχή ...

Μέσα από τον διάλογο βρίσκουμε λύσεις !

Μαθαίνουμε κάτι όλοι μας και μπορούμε να περάσουμε πιο σωστά τις γραμμές μας !!!

Σε αυτό το θέμα θα μπορούσαν να σωθούν συμβουλές , οδηγίες ακόμα και αποτροπες !!!

Τώρα οποίος διαβάζει αυτό το θέμα νομίζει ότι μιλάνε κάτι σχιζοφρενης τυπακια που διακινούν παράνομες ουσίες :)

Πες μου αν διαφονεις ;;;

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου Διονύση και σε οσα παιδιά μπορει να στεναχωρήθηκαν πιστέψτε με ο λόγος της απομάκρυνσης κάποιον post σχετικά με την φορμόλη ηταν καθαρά και μόνο λόγο της επικινδυνότητας για τον μεσο χρήστη με αποτελέσματα που μπορεί να βλάψουν σοβαρότατα την υγεια του..

Αυτό απο μόνο του ειναι η αρχη και το τελος οσον άφορά το συγκεκριμένο σκεύασμα που δεν ειναι διαθέσιμο στο ευρύ κοινό για λόγους επικινδυνότητας μην ξεχνάμε οτι το ΑΖ το διαβάζουν ολες οι ηλικίες και οχι μονο ενήλικες...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σκευασμα που μπορει να μας προσφέρει τα θετικα της φορμαλδεΰδης χωρις την επικινδυνότητα της υπάρχει στην Ελληνική αγορα και ειναι το

Seachem Paragard..

http://www.seachem.com/Products/product_pages/ParaGuard.html

Ενα μικρο απόσπασμα που και η seachem τονίζει την τοξικότητα της φορμαλδεΰδης

ParaGuard™ is the only fish and filter safe aldehyde based (10% by weight) parasite control product available. Unlike highly toxic and difficult to use formalin based medications, ParaGuard™ contains no formaldehyde or methanol and will not alter p

 

 

Προσωπικά το εχω δοκιμάσει στο παρελθόν με την μέθοδο του μπάνιου σε ψαρι που νοσούσε και το αποτέλεσμα ηταν ακρος θετικο..

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που αρχησαν να επικρατουν πιο ψυχραιμες διαθεσεις. Ομως για  να κλεισω μια και καλη εκ μερους μου οφειλω μια απαντηση στον rastaman. Γραφει λοιπον λιγο πιο πανω με υφος που θυμιζει αναφορα χωροφυλακα:

 

 

Το μέλος NILK λοιπόν εφόσον τα έβαλε με την "Ελλαδάρα και τα μεγαλεία της" μας περίεγραψε με ποιον τρόπο την προμηθεύτηκε παράνομα(δεν του άρεσε που του έθεσα ευγενικά)!!

Κατόπιν δήλωσε λαμπρός επιστήμονας και προσπάθησε να δικαιολογήσει αυτά που είχε γράψει και για τα οποία δεχτήκαμε το report. . .

 

1). Εκτος απο ελλειψη χιουμορ, γιατι αν ειχες εστω και ελαχιστο, δεν χρειαζεται και πολυ νοημοσυνη για να καταλαβαινες πως το «Ελλαδαρα το μεγαλειο σου» διακωμωδει τη γραφειοκρατεια που απαιτειται για να προμηθευτει νομιμα καποιος τη φορμολη. Συμφωνα με αυτα που σωστα ο fishbone περιεγραψε νομαρχιες- αιτησεις- αδειες - νοσοκομεια. Ενα αστειο σχολιο για τη διαδικασια εσυ το χαρακτηρισες οπως ήθελες ή οπως το καταλαβες.  

2). Βγαζεις αυθαιρετα το συμπερασμα οτι την προμηθευτηκα παρανομα και περιεγραψα τη διαδικασια. (απο που το συμπερανες αραγε? πηγαμε μαζι και τη πηραμε στη «ζουλα»? )

3).Τις λεξεις μου -  μην κανεις «κυρηγμα» (με το υφακι που απαντησες) σε καποιον που εκτος απο το χομπι του δεν γνωριζεις ουτε ιδιοτητα, ουτε επιστημονικη ή επαγγελματικη καταρτηση - τις διαστρεβλωνεις για μια ακομα φορα λεγοντας πως δηλωνω λαμπρος επιστημονας προκειμενου να δικαιολογηθω. 

Τελικα ή δεν ξερεις αναγνωση ή εισαι ψευτης. Πιθανον και τα δυο. Λυπαμαι.

Ελπιζω να εχεις το θαρος να δημοσιευσεις.

Link to comment
Share on other sites

Διονυση και ΝΙLK. Χωρις να εχω διαβασει το θεμα κρινω πως τα παιδια της συντονιστικης ομαδας δεν πηραν την πρωτοβουλια να σβησουν ενα θεμα ετσι γιατι τους την βαρεσε. Δεν ξυπνησε στραβα ο Βασιλης και ειπε "τι να κανω τι να κανω; ας σβησω κανα θεμα". Πολυ κακως καταφερεστε λοιπον εναντιον μιας ομαδας παιδιων που δουλευουν για μας αφιλοκερδος και πολυ κακως καταφερεστε εναντιον του Βασιλη, για τον οποιο ουτε εσεις γνωριζετε την επαγγελματικη του ιδιοτητα και μαλιστα με χυδαιο τροπο. Ολα αυτα τα λεω ως εξωτερικος παρατηρητης που τυχαια επεσα στο συγκεκριμενο θεμα. Αυτη η αισθηση μου δημιουργηθηκε.

Οσον αφορα την αναφορα, σκεφτηκατε ποτε οτι ισως να προερχεται απο εξωτερικους και πιο επισημους παραγοντες;

Αν η φορμολη ειναι παρανομη, τουλαχιστον χωρις αδεια, συμφωνα παντα με την ελληνικη νομοθεσια και οχι καποιας αλλης χωρας, γνωριζετε πως ακομη και η προτροπη χρησης της ειναι παρανομη και το φορουμ που μας δινει τοσες αλλες χρησιμες πληροφοριες, ειναι υπολογο; μην κρινετε λοιπον χωρις να ειστε σε θεση να γνωριζετε.

Αυτα λοιπον αισθανθηκα οτι επρεπε να γραψω διαβαζοντας το θεμα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Πανο ……… και μονο που μπηκες στον κοπο να γραψεις για χαζους και εξυπνους χομπιστες  ………  κατα την ταπεινη μου γνωμη ……….. εστιαζεις  λαθος

 

 

φίλε μου ετσι καταλαβαίνω εγω το "δεν έιναι για όλους" ίσως να μην ήταν η καλύτερη έκφραση αλλα όπως και να το δείς ο "έμπειρος" χομπίστας θα περάσει απο το στάδιο του "αρχάριου" χομπίστα και πάντα θα υπάρχει η πρώτη φορά. Αφού θα υπάρξει αυτή λοιπόν η .. πρώτη φορά το καλύτερο θα ήταν να έχει προηγηθεί σωστή ενημέρωση

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντελως ενημερωτικα αν μεινει η ουσια αυτη αρκετο διαστημα παιζει να δημιουργηθει ενα παραγωγο της την παραφορμαλδευδη η οποια ειναι περισοτερο τοξικη απο την απλη φορμαλδευδη και το αντιλαμβανομαστε οταν εχει στερεα καταλοιπα στο διαλυμα μας.

 

 

Σκευασμα που μπορει να μας προσφέρει τα θετικα της φορμαλδεΰδης χωρις την επικινδυνότητα της υπάρχει στην Ελληνική αγορα και ειναι το

Seachem Paragard..

http://www.seachem.com/Products/product_pages/ParaGuard.html

Ενα μικρο απόσπασμα που και η seachem τονίζει την τοξικότητα της φορμαλδεΰδης

 

Προσωπικά το εχω δοκιμάσει στο παρελθόν με την μέθοδο του μπάνιου σε ψαρι που νοσούσε και το αποτέλεσμα ηταν ακρος θετικο..

 

Αν και περιμενα τα σχολια σασ νωρίτερα λογω τισ επαγγελματικης κατάρτισης σας και οχι του ρόλου σας στο φορουμ!

 

Ισως  ηταν τα μονα σχολια σε αυτο το θεμα που ηταν ΜΕΣΑ στο TOPIC !

 

Κάλιο αργα παρα ποτε!

 

Τουλαχιστον κατι μαθαμε εστω και στο τελος αυτης της εντονης συζητησης!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά,  τον διάλογο στον οποίο συμμετείχα, τον θεωρώ άκρως εποικοδομητικό ακόμα και αν δεν καταλήξαμε να συμφωνούμε.

 

Αν και τα περισσότερα posts δεν απαντάνε στο topic που άνοιξε ο συνχομπίστας ΝΙΚL, ακόμα και έτσι δόθηκε απάντηση τοσο απο τον ΤΑΝ για εναλλακτική θεραπεία αλλα και πληροφορίες για το εν λόγο "απαγορευμένο" σκεύασμα απο συμφορουμίτες που έχουν απ όσο φαίνεται γνώση για τη χρήση του.

 

για το μόνο που στεναχωρήθηκα και με έκανε να πάρω μέρος στη κουβέντα, παρα το οτι το θέμα δεν το γνωρίζω καθόλου, είναι η εύκολη λύση του πατάω ενα κουμπί να αναφέρω κάποιον αντι έστω να μπω και να γράψω τις ενστάσεις μου ή ακόμα και να προειδοποιήσω. Αυτό με στεναχωρεί ακόμα περισσότερο αν έχει γίνει απο συχομπίστα.

 

Οσο αφορά τους moderators και το θέμα της διαγραφής, θεωρώ ότι έπραξαν ότι θα έπραττε ο οποιοσδήποτε στη θεση τους λαμβάνοντας αναφορά που θα έβαζε το forum σε ρόλο υπόλογου.

 

Αυτά από μένα. Σταματάω και μένω παρατηρητής ελπίζοντας να πάρω κάτι από τις γνώσεις όσων κατέχουν το θέμα.

 

Είναι ιδιαιτέρως θετικό που σε αυτή τη μεγάλη παρέα υπάρχουν, χημικοί, βιολόγοι, ιχθυολόγοι αλλα ακόμα και ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί κτλ, χομπίστες που οι κατάρτιση τους και το επάγγελμα τους  επιτρέπει να έχουν τεκμηριωμένη γνώση σε επιμέρους θέματα που αφορούν το χόμπι μας. Ωραίες οι φωτογραφίες από όμορφα ενυδρεία και οι προτροπές αλλα θέματα που προσφέρουν γνώση είναι πιο χρήσιμα και θα έπρεπε να τα επιζητούμε περισσότερο

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διονυση και ΝΙLK. Χωρις να εχω διαβασει το θεμα κρινω πως τα παιδια της συντονιστικης ομαδας δεν πηραν την πρωτοβουλια να σβησουν ενα θεμα ετσι γιατι τους την βαρεσε. Δεν ξυπνησε στραβα ο Βασιλης και ειπε "τι να κανω τι να κανω; ας σβησω κανα θεμα". Πολυ κακως καταφερεστε λοιπον εναντιον μιας ομαδας παιδιων που δουλευουν για μας αφιλοκερδος και πολυ κακως καταφερεστε εναντιον του Βασιλη, για τον οποιο ουτε εσεις γνωριζετε την επαγγελματικη του ιδιοτητα και μαλιστα με χυδαιο τροπο. Ολα αυτα τα λεω ως εξωτερικος παρατηρητης που τυχαια επεσα στο συγκεκριμενο θεμα. Αυτη η αισθηση μου δημιουργηθηκε.

Οσον αφορα την αναφορα, σκεφτηκατε ποτε οτι ισως να προερχεται απο εξωτερικους και πιο επισημους παραγοντες;

Αν η φορμολη ειναι παρανομη, τουλαχιστον χωρις αδεια, συμφωνα παντα με την ελληνικη νομοθεσια και οχι καποιας αλλης χωρας, γνωριζετε πως ακομη και η προτροπη χρησης της ειναι παρανομη και το φορουμ που μας δινει τοσες αλλες χρησιμες πληροφοριες, ειναι υπολογο; μην κρινετε λοιπον χωρις να ειστε σε θεση να γνωριζετε.

Αυτα λοιπον αισθανθηκα οτι επρεπε να γραψω διαβαζοντας το θεμα.

Send from the heart of the Amazonas

 Και εκει που πανε τα πράματα να ηρεμήσουν .... έρχεται ο STURM

 

Υπο νορμαλ συνθηκες δεν θα σου απαντουσα οχι γιατι δεν εχεις διαβασει τα αρχικα ποστ (δεν υπαρχουν πια) αλλα δεν εχεις διαβασει και την συνεχεία της συζήτησης!  Αλλα θα το κανω γιατι  αναφερες κα το ονομα μου και δεν θα αντέξω την γκρίνια σου αυριο B) !

 

Το μελος NILK και ο συντονιστής Rastaman μπηκαν σε μια προσωπική διαμάχη με την οποια δεν συμφωνώ καθόλου ! Αλλα ανθρωποι ειμαστε και μπορει να παραφερθουμε!

 

Δεν ξερω γιατι επιμένεις στο θεμα ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΟΥΣΙΑ ???  Αυτο το εχουμε ξεπερασει προ πολου!

 

Το λεω για τελευταια φορα !!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ απλα εχει απαγορευτεί η χρήση της στα τρόφιμα!

 

Αν ειχες διαβασει θα εβλεπες πιο πανω και την τιμη της (4,5Ε το λιτρο)

 

Η κουβεντα γινεται για την δυσκολία του υλικού και για ποιον λογο σβήστηκαν τα post ! Γιατι ούτε προτροπή περιείχαν αλλα αντίθετα μια συμβουλη προς αποφυγη της!

 

Ο μονος επισημος φορεας για τετοιου ειδους ουσιες ειναι ο ΕΟΦ. Αν εκανε αναφορα ο ΕΟΦ θα με εκπληξει !!!!  Αλλα και θα το μαθω αμεσα!

 

Το:  Πολυ κακως καταφερεστε λοιπον εναντιον μιας ομαδας παιδιων που δουλευουν για μας αφιλοκερδος   

 

δεν θα το σχολιασω! θα επρεπε να ξερεις καλυτερα και την σχεση μου μαζι τους!

 

Αλλα επειδη ξερω και γιατι μπήκες και έγραψες  :devil:  θα σου απαντήσω το εξής γλυκούλη φιλε μου: τουλάχιστον εμεις τρωγόμαστε για ουσίες οπως η φορμόλη και οχι για...... ελαφρόπετρες :icon_dance: !!!!!

Link to comment
Share on other sites

 Και εκει που πανε τα πράματα να ηρεμήσουν .... έρχεται ο STURM

 

Υπο νορμαλ συνθηκες δεν θα σου απαντουσα οχι γιατι δεν εχεις διαβασει τα αρχικα ποστ (δεν υπαρχουν πια) αλλα δεν εχεις διαβασει και την συνεχεία της συζήτησης!  Αλλα θα το κανω γιατι  αναφερες κα το ονομα μου και δεν θα αντέξω την γκρίνια σου αυριο B) !

 

Το μελος NILK και ο συντονιστής Rastaman μπηκαν σε μια προσωπική διαμάχη με την οποια δεν συμφωνώ καθόλου ! Αλλα ανθρωποι ειμαστε και μπορει να παραφερθουμε!

 

Δεν ξερω γιατι επιμένεις στο θεμα ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΟΥΣΙΑ ???  Αυτο το εχουμε ξεπερασει προ πολου!

 

Το λεω για τελευταια φορα !!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΗ απλα εχει απαγορευτεί η χρήση της στα τρόφιμα!

 

Αν ειχες διαβασει θα εβλεπες πιο πανω και την τιμη της (4,5Ε το λιτρο)

 

Η κουβεντα γινεται για την δυσκολία του υλικού και για ποιον λογο σβήστηκαν τα post ! Γιατι ούτε προτροπή περιείχαν αλλα αντίθετα μια συμβουλη προς αποφυγη της!

 

Ο μονος επισημος φορεας για τετοιου ειδους ουσιες ειναι ο ΕΟΦ. Αν εκανε αναφορα ο ΕΟΦ θα με εκπληξει !!!!  Αλλα και θα το μαθω αμεσα!

 

Το:  Πολυ κακως καταφερεστε λοιπον εναντιον μιας ομαδας παιδιων που δουλευουν για μας αφιλοκερδος   

 

δεν θα το σχολιασω! θα επρεπε να ξερεις καλυτερα και την σχεση μου μαζι τους!

 

Αλλα επειδη ξερω και γιατι μπήκες και έγραψες  :devil:  θα σου απαντήσω το εξής γλυκούλη φιλε μου: τουλάχιστον εμεις τρωγόμαστε για ουσίες οπως η φορμόλη και οχι για...... ελαφρόπετρες :icon_dance: !!!!!

 

Δεν βλεπω τιποτα να ηρεμει. Ισα ισα εσενα σε βλεπω αγριεμενο και με λυμενο το ζωναρι αλλα θα στην κοψω την φορα αυριο!  :gun:

Δεν επιμενω στο θεμα παρανομη. Ισα ισα λεω "Αν" ειναι παρανομη! Εχει μπει η αλμυρα στα ματακια σου και δεν βλεπεις καλα; :bigemo_harabe_net-90:

Δεν με απαχολει για ποιον λογο γινεται η κουβεντα. Αυτα ειναι δικα σας θεματα. Εγω ειδα το αδικο και το σχολιασα! Το αδικο ειναι οτι επιτιθεστε επι προσωπικου σε καποια ατομα,  που εχουν αναλαβει την ομαλη ροη αυτου του φορουμ, ωστε να μην εχουμε προβλημα. Οτι κανουν δεν το κανουν επειδη ξυπνησανε στραβα το πρωι ουτε γιατι εχουν κερδος απο καπου! Τετοιες ατακες θεωρω οτι δεν ειναι πρεπον!

Επειδη εσυ λοιπον εχεις τοσο καλη σχεση, θα επρεπε να γνωριζεις, οτι ειναι αδικο να λες οτι σε λογοκρινουν και μπλα μπλα μπλα! Αλλα αν εχει παρει το σασι απ την αλμυρα τι να περιμενεις!  :P

 

Υ.Γ. Τις ριχνεις τις ματιες σου στο γλυκο ε; Χαχαχαχαχαχαχα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εντελως ενημερωτικα αν μεινει η ουσια αυτη αρκετο διαστημα παιζει να δημιουργηθει ενα παραγωγο της την παραφορμαλδευδη η οποια ειναι περισοτερο τοξικη απο την απλη φορμαλδευδη και το αντιλαμβανομαστε οταν εχει στερεα καταλοιπα στο διαλυμα μας.

 

Αυτην την απαντηση περιμενα  Διονυση στη ερωτηση μου ………………. Απλα να συμπληρωσω οτι τα στερεα καταλοιπα ειναι κρυσταλλοι …………. Και μεχρι να το αντιληφτουμε ( διακρινουμε )  εχει φυγει το ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Για ποιες ταμπέλες μιλάς ;;;

Που και ποτέ έβαλα ταμπέλες ;

Εκτός αν εννοείς το αρχάριος η έμπειρος .

Αυτό το γράφει στο προφίλ του καθενός μας !

Εκτός αν δεν καταλαβαίνω εγώ κάτι ;

 

Διονυση αυτο εννοω …………….. για μενα αρχαριος η εμπειρος ειναι ταμπελα

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσω και εγώ με την σειρά μου αυτό το κομμάτι !

Καλώς η κακός δεν έχω εμπειρία από φόρουμ διότι δεν συμμετέχω σε αλλά ενυδρειακα η μη !

Θεωρώ ότι δεν παραβιάστηκαν οι

κανόνες του φόρουμ και γι αυτό μου φάνηκε "άκομψο " η διαγραφή των ποστ !

Θα είχαν αποφευχθεί όλα αυτά αν υπήρχε ένα ποστ που να προειδοποιούσε τους συνομιλητές ότι να μην συνεχιστεί η κουβέντα για τους α β λόγους !

Ίσως η δικιά μου η θέση ήταν πιο έντονη και για τον λόγο ότι είχαν διαγραφεί κάποια ποστ την προηγούμενη εβδομάδα με το παιδί στην Εβοια ! Με το οποίο συμμορφώθηκα λόγο ότι υπήρχε το ενδεχόμενο να υπάρξουν κυρώσεις στο φόρουμ ! Οσο εκνευρισμένος και αν ήμουν !

Σε αυτό το θέμα όμως δεν συμφωνώ ! Τέλος πάντων . Μπορεί κάποια στιγμή να επανέλθουμε σε κάποια θέματα πιο ώριμα με μεγαλύτερη εμπειρία και να τα αναλύσουμε !

Οι συντονιστές ξέρουν ότι δεν έχω παρεξηγηθεί με κάτι ! Ούτως αλλιώς ξερεται ότι ειμαι μεγάλος τρολακιας και έχω μάθει να αυτοσαρκαζομαι ! Γκουρού δεν υπήρξα και ούτε πρόκειται να γίνω !

Ότι μπορώ να μοιραστώ από τις προσωπικές φτωχές μου εμπειρίες θα το κάνω ! Οσο εσείς αντέχετε !

Ευχαριστώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...