Jump to content

Μπορώ να βάλω σαλιγκαρια?


Recommended Posts

Μπορείς να βάλεις σαλιγκάρια και πιστεύω πως τα ramshorns θα ήταν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει πως τα φαγανοψαρα ( ετσι πρεπει να τα λενε τα χρυσοψαρα ) τα τρωνε!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει πως τα φαγανοψαρα ( ετσι πρεπει να τα λενε τα χρυσοψαρα ) τα τρωνε!

Αλήθεια; Πρώτη φορά το ακούω....άρα βάλε κανένα apple snail που είναι μεγαλύτερα και μπορούν να ανταπεξέλθουν .

Link to comment
Share on other sites

και Zebra μπαινουν μια χαρα και δεν αναπαραγονται κιολας

Link to comment
Share on other sites

και Zebra μπαινουν μια χαρα και δεν αναπαραγονται κιολας

 

Απλώς να έχει στο νου του ότι τα αυγά τους δεν βγαίνουν εύκολα από την όποια επιφάνεια τα τοποθετήσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να έχει στο νου του ότι τα αυγά τους δεν βγαίνουν εύκολα από την όποια επιφάνεια τα τοποθετήσουν. :)

 

ολοσωστο, αλλα δεν ειναι και τοσο φοβερο. ασε που ειναι μικρα και δεν φαινονται ιδιαιτερα.

το σημαντικο ομως ειναι οτι ΔΕΝ θα γεμισει χοχλιούς

 

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα δεν θα φάνε τα μεγάλα σαλιγκάρια, είτε είναι ramshorn είτε είναι apple, εφόσον βέβαια δεν χωράνε στο στόμα τους. Τα σαλιγκάρια όμως, δεν θα επιζήσουν τελικά γιατί δεν θα βρίσκουν τροφή, μιας και τα χρυσόψαρα δεν θα αφήνουν τίποτα. Ίσως λίγα ramshorn τα καταφέρουν αν δεν καθαρίζεται η άλγη. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα τα καταφέρουν για πολύ τα apple και τα μικρά σαλιγκαράκια όλων των ειδών. 

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ αυτή τη συζήτηση από την αρχή επειδή κ εγώ θέλω να βάλω σαλιγκαράκια στο ενυδρείο. Οπότε το συμπέρασμα ποιό είναι; μπορούμε να βάλουμε ramshorn ή apple snail απλά να είναι λίγο μεγαλούτσικα;

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα δεν θα φάνε τα μεγάλα σαλιγκάρια, είτε είναι ramshorn είτε είναι apple, εφόσον βέβαια δεν χωράνε στο στόμα τους. Τα σαλιγκάρια όμως, δεν θα επιζήσουν τελικά γιατί δεν θα βρίσκουν τροφή, μιας και τα χρυσόψαρα δεν θα αφήνουν τίποτα. Ίσως λίγα ramshorn τα καταφέρουν αν δεν καθαρίζεται η άλγη. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν θα τα καταφέρουν για πολύ τα apple και τα μικρά σαλιγκαράκια όλων των ειδών.

Αυτο λυνεται ευκολα με ταισμα ταμπλετες το βραδυ.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λυνεται ευκολα με ταισμα ταμπλετες το βραδυ.

Send from the heart of the Amazonas

 

Αυτές τις ταμπλέτες πώς τις ζητάμε; ταμπλέτες βυθού; υπάρχουν ειδικές για σαλιγκάρια ή κάνουν αυτές που είναι για ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω υπαρχουν και για σαλιγκαρια αλλα θα φανε ανετα και αυτες που ειναι για πλεκο και εχουν αλγη και φυτικα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω χρυσοψαρα και σαλιγκαρα εδω και εναμιση χρονο και δεν εχουν κανενα προβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω χρυσοψαρα και σαλιγκαρα εδω και εναμιση χρονο και δεν εχουν κανενα προβλημα.

 

Τί σαλιγκάρια;

Link to comment
Share on other sites

Τί σαλιγκάρια;

 

Zebra snails εχω τα οποια δεν τα ταιζω με κατι το ιδιαιτερο. ο,τι μενει απο τα χρυσοψαρα, και αλγη πανω στα φυτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zebra snails εχω τα οποια δεν τα ταιζω με κατι το ιδιαιτερο. ο,τι μενει απο τα χρυσοψαρα, και αλγη πανω στα φυτα

 

Οκ, ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το προφίλ των zebra snail είδα ότι τους αρέσει να δραπετεύουν, οπότε θέλει καπάκι το ενυδρείο που θα τα φιλοξενήσει.. 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας το προφίλ των zebra snail είδα ότι τους αρέσει να δραπετεύουν, οπότε θέλει καπάκι το ενυδρείο που θα τα φιλοξενήσει.. 

 

ναι, ισχυει!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...