Jump to content

Νερό βρύσης και περιορισμοί σε ψαροσύνθεση


DeLk

Recommended Posts

Είχα στο μυαλό μου αρκετό καιρό πως επειδή οι παράμετροι του νερού βρύσης μας αποκλίνουν από τις προτιμήσεις και τις ανάγκες αρκετών ψαριών (πχ Αμαζονίου ή Ασίας) πως αυτόματα, αν δεν μπορούμε να επεξεργαζόμαστε το νερό για να ρίξουμε τις τιμές (με Α/Ο κλπ) συνεπάγεται πως δεν μπορούμε να φιλοξενήσουμε τα ψάρια αυτά. 

 

Πριν μερικές μέρες παρακολουθούσα ένα θέμα και ειπώθηκε πως μπορούν τα περισσότερα ψάρια να μπουν σε νερό βρύσης χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα. Δηλαδή μπορώ να βάλω τίποτα κοπαδόψαρα ή κάποιο είδος gourami σε νερό βρύσης;

 

ΥΓ. Αφρικάνοι μυρίζει προδωσία.. :P 

Link to comment
Share on other sites

Είχα στο μυαλό μου αρκετό καιρό πως επειδή οι παράμετροι του νερού βρύσης μας αποκλίνουν από τις προτιμήσεις και τις ανάγκες αρκετών ψαριών (πχ Αμαζονίου ή Ασίας) πως αυτόματα, αν δεν μπορούμε να επεξεργαζόμαστε το νερό για να ρίξουμε τις τιμές (με Α/Ο κλπ) συνεπάγεται πως δεν μπορούμε να φιλοξενήσουμε τα ψάρια αυτά.

Πριν μερικές μέρες παρακολουθούσα ένα θέμα και ειπώθηκε πως μπορούν τα περισσότερα ψάρια να μπουν σε νερό βρύσης χωρίς να έχουν κάποιο πρόβλημα. Δηλαδή μπορώ να βάλω τίποτα κοπαδόψαρα ή κάποιο είδος gourami σε νερό βρύσης;

ΥΓ. Αφρικάνοι μυρίζει προδωσία.. :P

Το οτι ειπωθηκε δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας.

Παντως αρκετα ψαρια Ασιας και Αμαζονιου η εστω Αμερικης ζουν σε πιο αλκαλικα νερα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα εχω κοπαδοψαρα με νερο βρυσης

 

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ :

 

αν πριν τις αλλαγες αφηνεις το νερο για καμια μερα σε εναν μεγαλο κουβα( που θα τον εχεις μονο για αυτην την χρηση) και χρησιμοποιεσεις 2-3 ακομα φαρμακα θα εισαι οκ

 

Αν κανω λαθος ας με διορθώσει καποιος 

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειπωθηκε δεν σημαινει οτι ισχυει κιολας.

Παντως αρκετα ψαρια Ασιας και Αμαζονιου η εστω Αμερικης ζουν σε πιο αλκαλικα νερα.

Send from the heart of the Amazonas

Έχεις κάποια πρόχειρα παραδείγματα;; (μικρόψαρα αν γίνεται) 

:)

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα εχω κοπαδοψαρα με νερο βρυσης

 

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ :

 

αν πριν τις αλλαγες αφηνεις το νερο για καμια μερα σε εναν μεγαλο κουβα( που θα τον εχεις μονο για αυτην την χρηση) και χρησιμοποιεσεις 2-3 ακομα φαρμακα θα εισαι οκ

 

Αν κανω λαθος ας με διορθώσει καποιος 

 

Οταν λες φαρμακα τι εννοεις? Δεν βαζουμε τιποτα χωρις λογω

Link to comment
Share on other sites

aquatan και καποια βακτηρια για την καλυτέρευση του νερου

 

οσον ανοφορα την ψαροσυνθεση πρεπει να μας αναφερεις τα λιτρα και τις διαστασεις του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Νικο για οξεινο ή αλκαλικο νερο μιλαει

ψαρακια για νερο βρυσης  Αμερικανικα ειναι τα ζωοτοκα(guppies,molly,platy)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα ενυδρείο 60 λίτρων 60*30*35 και κάνω κάποιες σκέψεις μήπως μπουν λίγα ψαράκια διαφορετικά από αυτά που έχω τόσο καιρό. 

Δεν θα 'θελα ζωοτόκα. 

Σκεφτόμουν για ξερό τοπίο ή έστω ελάχιστα φυτεμένο με είτε λίγα κοπαδόψαρα (πχ cherry barbs) είτε γκουράμι, γενικά κάτι διαφορετικό. Δεν με απασχολεί τόσο το τι ψάρια θα βάλω, αρκεί να έχουν λίγο χρώμα και να μπορούν να ζήσουν στο νερό βρύσης.

Αν ζητάω πολλά δεν θα το επιχειρήσω, μιας και Α/Ο δεν μπορώ να χρησιμοποιώ (1ον δεν έχω και 2ον και να έπαιρνα δεν έχω χώρο για εγκατάσταση)

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν προκειται για ψαρια εκτροφης και οχι αγρια,δε βλεπω το λογο να μη δοκιμασεις

:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα ενυδρείο 60 λίτρων 60*30*35 και κάνω κάποιες σκέψεις μήπως μπουν λίγα ψαράκια διαφορετικά από αυτά που έχω τόσο καιρό.

Δεν θα 'θελα ζωοτόκα.

Σκεφτόμουν για ξερό τοπίο ή έστω ελάχιστα φυτεμένο με είτε λίγα κοπαδόψαρα (πχ cherry barbs) είτε γκουράμι, γενικά κάτι διαφορετικό. Δεν με απασχολεί τόσο το τι ψάρια θα βάλω, αρκεί να έχουν λίγο χρώμα και να μπορούν να ζήσουν στο νερό βρύσης.

Αν ζητάω πολλά δεν θα το επιχειρήσω, μιας και Α/Ο δεν μπορώ να χρησιμοποιώ (1ον δεν έχω και 2ον και να έπαιρνα δεν έχω χώρο για εγκατάσταση)

:)

Θα σου ζησουν σε νερο βρυσης 'χωρις φαρμακα' αφου πιστευω θα τηρεις αλλαγες και διαδικασιες ρουτινας...

Τα λιτρα ειναι λιγα βεβαια για πολλλα πολλα...

Αλλα εχω κρατησει λαβυνθοψαρα χρονια (σε λιγο περισοτερα λιτρα βεβαια)...

Και καμποσο καιρο σε ενυδρεια ψαροσουπες...

Μιλαμε για ψαρια εκτροφης...

Γιατι οχι;;

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει μετρήσεις παλιότερα, και είναι PH κάπου στο 7,6. Για σκληρότητες δεν θυμάμαι και δεν έχω και τεστ για Gh αυτή τη στιγμή ( μόνο για KH που θα πάρω μετρήσεις αύριο). Είναι λίγο ψηλά αλλά αν βάλω και κανα πλατανόφυλλο θα γίνει η δουλειά πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι πολύ γενική και μπορεί να απαντηθεί θετικά η και αρνητικά.

 

Τα πράγματα είναι πάρα πολύ απλά, δεν βγάζουν όλα τα δίκτυα το ίδιο νερό πχ το δικό μου δίκτυο βγάζει ένα PH 8,4, ενώ το δίκτυο ενός κοντινού χωριού βγάζει ανάλογα με την εποχή μεταξύ 6,9- 7,3. 

 

Μυαλό έχετε δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις την δικια μου ερωτηση δεν ηταν γενικη για την β.Ευβοια.Εννοουσα στο μερος που βρισκετε και μενει ή αμα δεν το καταλαβες εκει που ειναι το ενυδρειο του

Link to comment
Share on other sites

Νικο με ph 7.5 μπορεις να βαλεις ψαρακια.

Ομως τα 60 λιτρα σε περιοριζουν λιγο.

Τα ψαρια που γραφεις πιο πανω,δεν ζουν σε τελειως ξερο τοπιο,θελουν και τα φυτακια τους.

Link to comment
Share on other sites

ομορφα ψαρια με ζωηρα χρωματα(αν υπαρχει βυθος) ειναι τα παραδεισοψαρα αλλα δεν ξερω τις απαιτησεις που εχουν 

επισης για ποιο λογο δεν θες να βαλεις φυτα?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μπλεχτώ με φυτά-λιπάσματα κλπ, θα έχει λίγο φωτισμό έτσι κι αλλιώς. Σίγουρα θα μπουν μερικά εύκολα φυτά, απλά δεν με απασχολεί και τόσο. (Δίπλα ακριβώς θα είναι το 30άρι με τα φυτά :P )

Link to comment
Share on other sites

Η τύρφη που την έψαξα είναι λίγο ταλαιπωρία και έχει διαδικασία. Επίσης μακροπρόθεσμα θα σου κοστίσει.

 

Μία πολύ καλή λύση για να φιλοξενήσεις ψαράκια πιο όξινου νερού είναι η αντίστροφη όσμωση. Μπορείς να αγοράσεις πολύ αξιοπρεπές σύστημα 250 λίτρων(!!!)/ την ημέρα με 55 ευρώ. Αν ενδιαφέρεσαι σου δίνω και link να δεις.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποια πρόχειρα παραδείγματα;; (μικρόψαρα αν γίνεται) 

:)

Δεν γνωριζα οτι μιλας για τοσο μικρο ενυδρειο. Παντως ετσι 2-3 που μου ρχονται τωρα ειναι τα green terror και τα firemouth οπως επισης και τα pearl gourami!

Link to comment
Share on other sites

μηπως αυτα που ανεφερες ειναι μεγαλα για 60 λιτρα????

Nαι. Το αναφερω κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος άνοιξε ένα θέμα με αφορμή το δικό μου που έψαχνα παροσύνθεση. Στο θέμα μου λοιπόν αλλά και από συζητήσεις κατ' ιδίαν με ανθρώπους πολύ έμπειρους στο χόμπι,κατέληξα στο συμπέρασμα πως η συντριπτική πλειοψηφία των ψαριών μαλακού νερού, αν είναι εκτροφης, μπορούν κάλιστα να ζήσουν εξίσου καλά σε νερο βρύσης. Τόσο καιρό στο φόρουμ έχω συμβουλευουμε νέους χομπιστες να μη διατηρούν σκαλάρια πχ σε νερο βρύσης ή δίσκους ή άλλα ψάρια της Αμερικής κυρίως, γιατί θα μειωθεί το προσδόκιμο της ζωής τους, θα αρρωσταίνουν, θα ψοφάνε κτλ, επειδή τα βάζουν να ζήσουν σε συνθήκες νερού που δε κάνουν για τον οργανισμό τους, δεν έχουν συνηθίσει κ.α.. Εδω τώρα θέλω να ρωτήσω το εξής:

όταν ο χομπιστας πάει και αγοράσει αμερικάνικες κιχλιδες από το πετ σοπ που κατά 99,99% είναι εκτροφης, άρα ζουν από πάππου προς πάππου σε σκληρό νερό και έχουν προσαρμοστεί, από τη στιγμή που θα τα πάρουμε στο σπίτι μας και με μια απλή και γρήγορη διαδικασία προσαρμογής τα πετάξουμε σε ph6 που έχουμε φτιάξει με Α/Ο, το ίδιο κακό δε κάνουμε στα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος άνοιξε ένα θέμα με αφορμή το δικό μου που έψαχνα παροσύνθεση. Στο θέμα μου λοιπόν αλλά και από συζητήσεις κατ' ιδίαν με ανθρώπους πολύ έμπειρους στο χόμπι,κατέληξα στο συμπέρασμα πως η συντριπτική πλειοψηφία των ψαριών μαλακού νερού, αν είναι εκτροφης, μπορούν κάλιστα να ζήσουν εξίσου καλά σε νερο βρύσης. Τόσο καιρό στο φόρουμ έχω συμβουλευουμε νέους χομπιστες να μη διατηρούν σκαλάρια πχ σε νερο βρύσης ή δίσκους ή άλλα ψάρια της Αμερικής κυρίως, γιατί θα μειωθεί το προσδόκιμο της ζωής τους, θα αρρωσταίνουν, θα ψοφάνε κτλ, επειδή τα βάζουν να ζήσουν σε συνθήκες νερού που δε κάνουν για τον οργανισμό τους, δεν έχουν συνηθίσει κ.α.. Εδω τώρα θέλω να ρωτήσω το εξής:

όταν ο χομπιστας πάει και αγοράσει αμερικάνικες κιχλιδες από το πετ σοπ που κατά 99,99% είναι εκτροφης, άρα ζουν από πάππου προς πάππου σε σκληρό νερό και έχουν προσαρμοστεί, από τη στιγμή που θα τα πάρουμε στο σπίτι μας και με μια απλή και γρήγορη διαδικασία προσαρμογής τα πετάξουμε σε ph6 που έχουμε φτιάξει με Α/Ο, το ίδιο κακό δε κάνουμε στα ψάρια;

 

Αν πεταξεις ψαρια που ηταν σε νερο βρυσης σε μαλακο νερο...τα ξεσκισες..θα παθουν οσμωτικο σοκ!

Οπως καταλαβαινεις αυτο ειναι χειροτερο απο το να βαλεις ψαρια που θελουν μαλακο νερο σε νερο βρυσης (μιλαω για εκτροφης)

Για να κανεις κατι τετοιο που λες,πρεπει να κανεις στα ψαρια προσαρμογη για μερες σε αλλο ενυδρειο και πολυ αργα,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...