Jump to content

Πρόβλημα με άλγη σε φυτά


manos3

Recommended Posts

Εδώ και μισό περίπου χρόνο τρέχω το παρακάτω ενυδρείο με χρυσόψαρα. Είναι το Juwel rio 180, στο οποίο έχω τις εργοστασιακές λάμπες Τ5 2x45w με διάρκεια φωτισμού 6 ώρες και από μετρήσεις είμαι σε pH: 7,6, ΝΗ3: 0, ΝΟ2: 0 και ΝΟ3: 10 κάνοντας αλλαγές νερού 60 lit κάθε βδομάδα. Έχω αφήσει το ενυδρείο σε θερμοκρασία δωματίου τώρα το χειμώνα, το καλοκαίρι θα προστεθεί σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκια.

 

Μαζί με τα 4 χρυσόψαρα που κατοικούν στο ενυδρείο, έχουν προστεθεί anubia nana, anubias barteri caladiifolia, anubias barteri big, vallisneria americana natans, vallisneria gigantea, microsorum pteropus mini, microsorum pteropus windelov, echinodorus barthii και echinodorus bleheri. Στα φυτά που είναι στην άμμο έχω βάλει λίπασμα σε ταμπλέτες στις ρίζες, ενώ εδώ 10 μέρες βάζω μέρα παρά μέρα 0,5 ml seachem flourish. Σύμφωνα με τις οδηγίες στο μπουκάλι, στα λίτρα μου αναλογούν περίπου 4 ml την εβδομάδα, συνολικά βάζω 1,5 ml αφού έχω εύκολα φυτά που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις.

 

Τα microsorum pteropus mini έχουν βγάλει πάρα πολλά μαύρα στίγματα, τα οποία μου φαίνεται έχουν ελαττωθεί από τότε που βάζω το seachem flourish, ίσως να είναι και ιδέα μου. Εκτός αυτού, το microsorum pteropus windelov αρχικά, αλλά και άλλα φυτά στη συνέχεια έχουν παρουσιάσει κάτι σαν μαύρες τρίχες. Οι μαύρες τρίχες αυτές εμφανίστηκαν πριν αρχίσω να προσθέτω το γενικό λίπασμα έχουν και αρχίσει να αυξάνονται. Είναι κάποια άλγη? Αν ναι, πως την αντιμετωπίζω? Προς το παρόν υπάρχει μόνο σε φυτά που είναι δεμένα σε πέτρες, οπότε θα μπορούσα να τα βγάλω εύκολα από το ενυδρείο για να ακολουθήσω κάποια διαδικασία καθαρισμού.

 

 

post-61171-0-30470900-1455266263_thumb.jpg

post-61171-0-37706700-1455266275_thumb.jpg

post-61171-0-00326300-1455266291_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Πρωτα πρεπει να βρεις τι φταιει για την αλγη,την αιτια.Σε αυτο θα σε βοηθησουν οι εμπειροι.Εγω ειμαι αρχαριος.Εφοσον μπορεις να βγαλεις τις πετρες με τα φυτα,βαλτα σε μια λεκανη και ραντισε τα με οξυζενε.Αστο για λιγο και μετα καθαρισε τα με μια καθαρη οδοντοβουρτσα.Εγω αυτο εκανα και καθαρισαν τελεια.Απο τοτε δεν εχουν ξαναβγαλει.Αυτα που δεν μπορεις να βγαλεις απο το ενυδρειο ραντισμα τοπικα με μια συριγγα με exchel.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Νωρίτερα, αλλά ακόμα και τώρα, εμφανίζεται καφέ άλγη στο ενυδρείο την οποία κατά καιρούς καθαρίζω. Ξέρω για ποιο λόγο έχει εμφανιστεί, δεν είναι σε ενοχλητικό βαθμό. Η καινούργια όμως βγήκε εδώ και περίπου ένα μήνα, δεν ξέρω τι είναι (bba?) και ούτε πώς καταπολεμάται. Το να βγάλω τα φυτά και να τα καθαρίσω είναι το μόνο εύκολο, αλλά όπως είπες και εσύ, αν δε βρω την αιτία θα ξαναβγεί.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα το καθαρισμα δεν ειναι η λυση.Αυτο θα το κανεις συνδιαστικα με αυτο που θα σου προτεινουν οι μαρουλαδες ^_^

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: Juwel Rio 180, διαστάσεις 100x40x50
- Φωτισμός: οι εργοστασιακές λάμπες Τ5 2x45w με διάρκεια φωτισμού 6 ώρες
- Βυθός και Υπόστρωμα: ψιλή μπεζ χαλαζιακή άμμος
- Διοξείδιο του Άνθρακα: -
- Οξυγόνο: -
- Φίλτρανση: JUWEL Bioflow Filter με κυκλοφορητή 600l/h με προσθήκη βιολογικού υλικού
- Φυτα: anubia nana, anubias barteri caladiifolia, anubias barteri big, vallisneria americana natans, vallisneria gigantea, microsorum pteropus mini, microsorum pteropus windelov, echinodorus barthii και echinodorus bleheri
- Ψάρια: χρυσόψαρα, 2 common, 1 comet και 1 shubunkin
- Ρουτίνες: Τάισμα 2 φορές την ημέρα. Προετοιμασία νερού σε βαρέλι με χρήση prime και αλλαγή 60 lit κάθε βδομάδα. Λίπασμα σε ταμπλέτες στις ρίζες των φυτών κάθε 2 μήνες και εδώ 10 μέρες βάζω μέρα παρά μέρα 0,5 ml seachem flourish.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,6
- KH: 20
- GH: >16
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 10
- PO4: -
- Fe: -
- CO2: -
- Θερμοκρασία: δωματίου

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ΝΗ3/NH4
-Strips: PH, KH, GH, ΝΟ2, ΝΟ3 (μέχρι να τελειώσουν και να τα αντικαταστήσω με υγρά)
-Ηλεκτρονικά: -

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: microsorum pteropus mini, microsorum pteropus windelov
- Ιστορικό Φυτού: τα windelov είναι στο ενυδρείο περίπου 2 μήνες, τα mini περίπου ένα μήνα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: μαύρα στίγματα σε microsorum pteropus mini, εμφάνιση μαύρων τριχων στα microsorum pteropus windelov
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών: -

ΘΕΡΑΠΕΙΑ
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -
-Δοσολογία: -
-Χρόνος Χρήσης: -
-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
φωτογραφίες στο αρχικό post

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το ενυδρείο τρέχει 6 μήνες περίπου και τα φυτά έχουν μπει σταδιακά μέσα. Ξεκίνησα με anubias και συμπλήρωνα κατά καιρούς. Τα microsorum pteropus mini παρουσίασαν πολλά μαύρα στίγματα τα οποία έχω την εντύπωση υποχωρούν με την προσθήκη του seachem flourish. Τα microsorum pteropus windelov έχουν παρουσιάσει κάτι σαν μαύρες τρίχες. οι τρίχες αυτές εμφανίστηκαν πριν ξεκινήσω να βάζω seachem flourish στο ενυδρείο. Μετά την προσθήκη του λιπάσματος άρχισαν να αναπτύσονται με μεγαλύτερο ρυθμό. Η δοσολογία που ακολουθώ είναι 0,5 ml seachem flourish μέρα παρά μέρα. Σύμφωνα με τις οδηγίες στο μπουκάλι, στα λίτρα μου αναλογούν περίπου 4 ml την εβδομάδα, συνολικά βάζω 1,5 ml την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως το βλεπω εχεις bba και staghorn. Διαβασε εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-%CE%AC%CE%BB%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/

Τα μικροσορουμ εχουν μεγαλη ελειψη καλιου. Ξεκινα να ριχνεις καλιο καθημερινα,μη σου πω τη διπλασια δοση που γραφει το μπουκαλι.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά του ενυδρείου φαίνονται στο παρακάτω βίντεο. Το οτι τα microsorum χρειάζονται κάλιο μου το είχε πει παλιότερα ο SOTIRIS και γι' αυτό άρχισα το γενικό λίπασμα. Πιστεύεις δεν είναι αρκετό?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά του ενυδρείου φαίνονται στο παρακάτω βίντεο. Το οτι τα microsorum χρειάζονται κάλιο μου το είχε πει παλιότερα ο SOTIRIS και γι' αυτό άρχισα το γενικό λίπασμα. Πιστεύεις δεν είναι αρκετό?

 

Αλλο γενικο λιπασμα αλλο καλιο.

Το γενικο εχει λιγο απ ολα μεσα και δεν φτανει το καλιο που εχει.

Φαντασου οτι σου λεω να παρεις καλιο και να ριχνεις τη 2πλη δοση καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

Για το κάλιο θα δώ τί μπορώ να κάνω. Θα συνεχίσω με το flourish που βλέπω να βοηθάει λίγο μέχρι το τέλος του μήνα*** και αν δεν έχει σημαντική βελτίωση θα κοιτάξω να πάρω και κάλιο.

 

Για την άλγη να δοκιμάσω να την καθαρίσω με οξυζενέ στην επόμενη αλλαγή νερού? Προς το παρόν έχω πρόβλημα μόνο σε φυτά που είναι δεμένα σε πέτρες λάβας. Να τα βγάλω από το ενυδρείο και να τα βουτήξω σε οξυζενέ ή θα ήταν καλύτερα να το ρίχνω στο ενυδρείο για να πάει παντού?

 

*** δε διαφωνώ στο οτι χρειάζεται κάλιο και ίσως να πρέπει να προσθέσω ξεχωριστά από αυτό. Απλά, επειδή παίρνω τα του ενυδρείου από internet, προγραμματίζω να κάνω αγορές μία φορά το μήνα για να μην έχω συνέχεια μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια microsorum τα βλέπω δεμένα (σωστά έκανες). Ελπίζω να είναι όλα δεμένα όπως και οι ανούμπιες και όχι φυτεμένα, γιατί δεν έχεις βάλει συνολική φώτο του ενυδρείου.

Σε τόσα λίτρα και με τόσα microsorum και σε διπλή δόση, δεν σε συμφέρουν τα μπουκαλάκια. Ρίξε λίγο διάβασμα εδώ και πάρε θειϊκό κάλιο σε σκόνη να το φτιάχνεις μόνος σου το μείγμα να σου βγαίνει πολύ πιο οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια microsorum τα βλέπω δεμένα (σωστά έκανες). Ελπίζω να είναι όλα δεμένα όπως και οι ανούμπιες και όχι φυτεμένα, γιατί δεν έχεις βάλει συνολική φώτο του ενυδρείου.

Σε τόσα λίτρα και με τόσα microsorum και σε διπλή δόση, δεν σε συμφέρουν τα μπουκαλάκια. Ρίξε λίγο διάβασμα εδώ και πάρε θειϊκό κάλιο σε σκόνη να το φτιάχνεις μόνος σου το μείγμα να σου βγαίνει πολύ πιο οικονομικά.

 

Έχεις δίκιο, δεν έδειξα όλο το ενυδρείο εδώ. Παραθέτω βίντεο του ενυδρείου και των φυτών. Τα microsorum και οι anubies είναι δεμένα σε πέτρες λάβας, τα φυτά vallisneria και echinodorus είναι φυτεμένα. Όπως θα δεις δεν ενδιαφέρομαι να πάω σε πολύ φυτεμένο ενυδρείο ούτε να ασχοληθώ με παρασκευή λιπασμάτων, CO2 και ειδικό φωτισμό. Τα φυτά είναι εύκολα και χαμηλών απαιτήσεων και αν πιάσουν και μεγαλώσουν θα είμαι ευχαριστημένος με αυτά. Με ενδιαφέρουν περισσότερο τα ψάρια και τα φυτά μπήκαν συμπληρωματικά. Από τη στιγμή που έχουν μπει όμως, θέλω να έχω το ενυδρείο σε ισορροπία και σε όσο γίνεται καλή κατάσταση.

 

Ξαναδιαβάζωντας την ανάρτηση που έδωσε ο rastafarian μοιάζει όντως να είναι bba και staghorn. Για την αφαίρεσή της σκεφτομαι να πάω στη λύση του οξυζενέ που μπορώ να το βρω άμεσα από φαρμακείο, αλλά πώς να το χρησιμοποιήσω? Να βγάλω τα φυτά μαζί με τις πέτρες από το ενυδρείο  και να τα βουτήξω σε οξυζενέ αφού δεν έχω πολλές εστίες ή θα ήταν καλύτερα να το ρίχνω στο ενυδρείο για να πάει παντού?

 

post-61171-0-63075700-1455373619_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δε σου είπα να λιπαίνεις και με EI, θειϊκό κάλιο σου είπα να πάρεις γιατί θα δώσεις αρκετά λεφτά στη seachem.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε τη διαφορά, αγόρασα με 25 ευρώ κομπλέ με τα μεταφορικά θειικό κάλιο 1 κιλό καθαρότητας >99%, υπολόγισα ότι για τα λίτρα μου (100) θα με βγάλει για 7 χρόνια κι είναι απ τα πιο απαραίτητα λιπάσματα. Υπολογίστε πόσο θα δίνατε για το potassium σε αντίστοιχο χρονικό διάστημα και τα συμπεράσματα δικά σας. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Τα μικροσορουμ εχουν μεγαλη ελειψη καλιου. Ξεκινα να ριχνεις καλιο καθημερινα,μη σου πω τη διπλασια δοση που γραφει το μπουκαλι.

 

Σε τόσα λίτρα και με τόσα microsorum και σε διπλή δόση, δεν σε συμφέρουν τα μπουκαλάκια. Ρίξε λίγο διάβασμα εδώ και πάρε θειϊκό κάλιο σε σκόνη να το φτιάχνεις μόνος σου το μείγμα να σου βγαίνει πολύ πιο οικονομικά.

 

Για να καταλάβετε τη διαφορά, αγόρασα με 25 ευρώ κομπλέ με τα μεταφορικά θειικό κάλιο 1 κιλό καθαρότητας >99%, υπολόγισα ότι για τα λίτρα μου (100) θα με βγάλει για 7 χρόνια κι είναι απ τα πιο απαραίτητα λιπάσματα. Υπολογίστε πόσο θα δίνατε για το potassium σε αντίστοιχο χρονικό διάστημα και τα συμπεράσματα δικά σας. 

 

Να ρωτήσω, η ποσότητα καλίου που θα πρέπει να βάζω εξαρτάται από τα λίτρα του ενυδρείου ή από το πόσα φυτά υπάρχουν? Το ενυδρείο μου για παράδειγμα είναι 180 lit και σύμφωνα με τις οδηγίες για το Seachem Flourish Potassium θα πρέπει να βάζω 7,2 ml την εβδομάδα. Αν λάβουμε όμως υπόψη ότι έχω λίγα φυτά τα οποία μάλιστα είναι χαμηλών απαιτήσεων δεν θα πρέπει να πάω σε λιγότερη δοσολογία? Το λέω γιατί αν λόγο μάζας φυτών βγαίνουν 3-4 ml την εβδομάδα, αγοράζω ένα μπουκαλάκι των 250 ml με 10 € και βγάζω πόσους μήνες...

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα φυτά χρειάζονται το κάλιο, άλλα περισσότερο (όπως τα microsorum) άλλα λιγότερο. Αλλά αυτό εννοείται έχει να κάνει με τα λίτρα, αφού την δοσολογία που αναγράφεται δεν την ρίχνεις στοχευμένα στα φυτά, αλλά σε όλο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ίδια απαίτηση σε λίπασμα υπάρχει αν έχω x φυτά και αν έχω 10x φυτά; Δε μου κάνει λογικό αυτό γιατί ναι μεν το λίπασμα δεν μπαίνει στοχευμένα στο ενυδρείο, αλλά νομίζω οτι καταναλώνεται με βάση την ποσότητα των φυτών που υπάρχουν. Αν εγώ βάζω λίπασμα και τα υπάρχοντα φυτά δεν προλαβαίνουν να το απορροφήσουν τί γίνεται;

Σε συνέχεια των παραπάνω, έχω διαβάσει οτι η ποσότητα λιπάσματος που αναγράφεται στην συσκευασία αφορά full φυτεμένο ενυδρείο, κάτι που απέχει πάρα πολύ από το δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα βλέπεις απ την εικόνα των φυτών σου, εξάλλου καλύτερα να έχεις παραπάνω λίπασμα ώστε να είσαι σίγουρος ότι δεν θα λείψει κάποιο συστατικό αλλά με την προϋπόθεση ότι θα κάνεις εβδομαδιαίες γενναίες αλλαγές νερού ώστε να μη συσσωρεύονται, εξάλλου το παραπάνω κάλιο άλγες δεν φέρνει. 

Link to comment
Share on other sites

Όπως προαναφέρθηκε, το μόνο λίπασμα που μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν φέρνει άλγες, είναι το κάλιο.

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδευεσαι με το καλιο,αυτο ριχνεις οσο θες,δεν φερνει αλγες.

Στα αλλα λιπασματα ξεκινας με τη μιση δοση απο αυτη που γραφει,οχι στο καλιο.

Τα λιπασματα μπαινουν για ολα τα λιτρα του ενυδρειου και οχι με το ποσα φυτα εχεις.

Πως θα μπορουσες να υπολογισεις ποσο πρεπει να ριξεις αναλογα με το ποσα φυτα εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε παιδιά, μια σκέψη έκανα... χαίρομαι που το ξεκαθαρίσαμε όμως, έμαθα και κάτι ^_^. Θα κοιτάξω να πάρω ένα seachem potassium 250 ml, θα με βγάλει για 6-7 μήνες.

Μπορούμε να εστιάσουμε στο θέμα με την άλγη και πως θα χρησιμοποιήσω το οξυζενέ? Έκανα βέβαια νωρίτερα την προγραμματισμένη αλλαγή νερού και δύσκολα θα ξαναβάλω χέρι μες τη βδομάδα για να βγάλω τα φυτά (αν χρειαστεί), αλλά μπορώ να προετοιμάζομαι σιγά σιγά.

Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε τη διαφορά, αγόρασα με 25 ευρώ κομπλέ με τα μεταφορικά θειικό κάλιο 1 κιλό καθαρότητας >99%, υπολόγισα ότι για τα λίτρα μου (100) θα με βγάλει για 7 χρόνια κι είναι απ τα πιο απαραίτητα λιπάσματα. Υπολογίστε πόσο θα δίνατε για το potassium σε αντίστοιχο χρονικό διάστημα και τα συμπεράσματα δικά σας.

Φιλε μου απο που το αγορασες?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου απο που το αγορασες?

 

http://www.chembiotin.gr/

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε τη διαφορά, αγόρασα με 25 ευρώ κομπλέ με τα μεταφορικά θειικό κάλιο 1 κιλό καθαρότητας >99%, υπολόγισα ότι για τα λίτρα μου (100) θα με βγάλει για 7 χρόνια κι είναι απ τα πιο απαραίτητα λιπάσματα. Υπολογίστε πόσο θα δίνατε για το potassium σε αντίστοιχο χρονικό διάστημα και τα συμπεράσματα δικά σας. 

Συνήθως όταν έχουμε αυξημένη ζήτηση σε κάλιο έχουμε και σε νιτρικά όποτε το νιτρικό κάλιο είναι ποιο απαραίτητο από το θεϊκό κάλιο. Εσύ με ποιο σκεπτικό πείρες το θεϊκό κάλιο και γιατί θεωρείς ότι είναι από τα ποιο απαραίτητα για ένα ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...