Jump to content

Πεισματάρα Αιωρούμενη Άλγη / Green Water


koala_

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το πρόβλημα είναι η αιωρούμενη άλγη που μέσα σε 20 μέρες την έχω αντυμετωπιση 2 φορές επιτυχώς και συνεχίζει να κάνει την εμφάνιση της.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: 240 λίτρα, 1.20 x 0.40 x 0.50 m.
- Φωτισμός: 2 x 54 Watt (6400 και 4000 Κέλβιν της Osram.)
- Βυθός και Υπόστρωμα: Λευκή χαλαζιακή άμμος.
- Διοξείδιο του Άνθρακα: Σχεδόν 2 σταγόνες το δευτερόλεπτο.
- Οξυγόνο: Ανατάραξη από την έξοδο του φίλτρου.
- Φίλτρανση: Fluval 306, 1150 LPH
- Φυτα: Cabomba Caroliniana, Ντοματιές, Κρυπτοκορίνες, Echinodorus Bleheri
- Ψάρια: 20 x Αρλεκίνοι, 5 x Bolivian Ram, 7 x Corydoras Panda, 2 x Ancistrus sp. 1x Οτόκυκλο και 4 zebra snail.
- Ρουτίνες: 8 Flourish tabs που μπήκαν πριν σχεδόν 3 μήνες. Πρίν εμφανιστεί η Άλγη είχα ξεκινήσει το πρόγραμμα λίπανσης της Seachem που το έχω σταματήσει τώρα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 7,2 με υγρό τέστ της API.
- KH: 6, αμφίβολο όμως γιατί η μέτρηση είναι με στικάκια.
- GH> 7 αμφίβολο όμως γιατί η μέτρηση είναι με στικάκια.
- ΝΗ3/NH4: 0 με υγρό τέστ της API.
- ΝΟ2: 0 αμφίβολο όμως γιατί η μέτρηση είναι με στικάκια
- ΝΟ3: 0 με υγρό τέστ της API.
- PO4:  0,1- 0,25 ppm με υγρό τέστ της Salifert.
- Fe: -
- CO2:-
- Θερμοκρασία: 25 σταθερά

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού:
- Ιστορικό Φυτού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή: Δύο φορές μέσα σε 20 μέρες έχει εμφανιστεί και  ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-%CE%AC%CE%BB%CE%B3%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D/#entry770315 το ενυδρείο καθάρισε, αλλά πάλι κάνει την εμφάνιση της σημερα.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
http://1drv.ms/1TeUx4b

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Πώς μπορώ να απαλλαγώ μια καλή με την συγκεκριμένη άλγη; Πρίν κάνει την εμφάνιση της η πράσινη αιωρούμενη άλγη είχα πρόβλημα με  Green Beard Algae το οποίο ατιμετώπισα με εγκατάσταση μπουκάλας CΟ2 και μηχανική αφαίρεση όλων των εσωτερικών.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, κάνω αλλαγή νερού κάθε Κυριακή, 25% περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αυξησε τα νιτρικα σου , μετρας 0.

Η συγκεκριμενη αλγη ειναι περιεργη, μπορει να φυγει γρηγορα αλλα μπορει να σου αργησει,

Σε φιλο εδω την ειχε για 2-3 μηνες, με αλλαγες 50-70% και δεν εφευγε,

Δεν αλλαξε τπτ απο θεμα λιπανσης , απο μονη της εφυγε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σου παίρνει μην ρίχνεις λίπασμα η ρίξε όσο ποιο λίγο μπορείς και επίσης μην κάνεις αλλαγές νερού για όσο μεγαλύτερο διάστημα μπορείς. Το φρέσκο νερό την εξιτάρει αυτήν την αγλη.

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην αυξησε τα νιτρικα σου , μετρας 0.

Η συγκεκριμενη αλγη ειναι περιεργη, μπορει να φυγει γρηγορα αλλα μπορει να σου αργησει,

Σε φιλο εδω την ειχε για 2-3 μηνες, με αλλαγες 50-70% και δεν εφευγε,

Δεν αλλαξε τπτ απο θεμα λιπανσης , απο μονη της εφυγε.

 

Είναι η τρίτη φορά που εμφανίζεται...

Δηλαδή πόσα νιτρικά θα πρέπει να μετράω;

 

 

Αν σου παίρνει μην ρίχνεις λίπασμα η ρίξε όσο ποιο λίγο μπορείς και επίσης μην κάνεις αλλαγές νερού για όσο μεγαλύτερο διάστημα μπορείς. Το φρέσκο νερό την εξιτάρει αυτήν την αγλη.

 

Σήμερα κανονικά είχα αλλαγή νερού, αλλά δεν θα την κάνω.

 

Για λάμπα UV τί λέτε; Σκέφτομαι την εφαρμογή της για να απαλλαγώ μια για πάντα και στην έξοδο της να συνδέσω και το CO2 reactor.

Link to comment
Share on other sites

Η UV είναι η ιδανική λύσει είτε να αγοράσεις είτε να φτιάξεις μια εσύ.

Εγώ είχα φτιάξει μια και τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά και άμεσα, σε 48 ώρες καθάρισε το νερό.  Για ασφάλεια την άφησα να λειτουργεί για άλλες 3 μέρες ώστε να σκοτώσω κάθε υποψήφιο σπόρο της αλγης. 

Link to comment
Share on other sites

Η UV είναι η ιδανική λύσει είτε να αγοράσεις είτε να φτιάξεις μια εσύ.

Εγώ είχα φτιάξει μια και τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά και άμεσα, σε 48 ώρες καθάρισε το νερό. Για ασφάλεια την άφησα να λειτουργεί για άλλες 3 μέρες ώστε να σκοτώσω κάθε υποψήφιο σπόρο της αλγης.

Έχεις ανοίξει κάνα θέμα με την κατασκευή;
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν άνοιξα κάποιο σχετικό θέμα η κατασκευή είναι απλή δεν θέλει κάτι το ιδιαίτερο και θα την περιγράψω εδώ επί την ευκαιρία αν θέλετε.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν άνοιξα κάποιο σχετικό θέμα η κατασκευή είναι απλή δεν θέλει κάτι το ιδιαίτερο και θα την περιγράψω εδώ επί την ευκαιρία αν θέλετε.

 

Ελεύθερα...

Link to comment
Share on other sites

δώστε λίγο χρόνο να κάνω κάτι το γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως γνωρίζεται την αρχή λειτουργίας μιας UV

Όπως και την συνδεσμολογία μας λάμπας φθορίου με ένα μπαλαστ

Δεν τα γράφω αυτά γιατί ανάλογα άρθρα υπάρχουν νομίζω αρκετά στο φόρουμ και όποιος δεν γνωρίζει μπορεί να τα διαβάσει, οπότε επικεντρώνομαι μόνο στην κατασκευή της λάμπας UV.

 

Θέλουμε κάποιο μπαλαστ πχ εγώ είχα ένα παλιό μπαλαστ 15 watt για Τ8. Aν δεν έχετε κάποιο παλιό αναγκαστικά θα αγοράζεται ένα με κόστος περίπου 5 ευρώ.

Παρήγγειλα μια λάμπα 15 watt από το ίντερνετ με βγήκε τότε 8 ευρώ τώρα είδα κάνει περίπου 10-13 ευρώ πχ σαν αυτή.

 

Πείρα ένα σωλήνα για αποχέτευση και δυο σταυρουδάκια για πλακάκια και τα έκοψα έτσι ώστε να προσαρμόσω την λάμπα μέσα στον σωλήνα, (όπως φαίνεται στην παρακάτω φυτογραφία) και δίπλα από το σταυρουδάκι έβαλα ένα κομμάτι αλφαδολάστικο μέσα στον σωλήνα περίπου 2 εκατοστά. Μετά  με ενυδρειακή σιλικόνη το σφράγισα και έτυμο.

Εννοείται πως και από την άλλη πλευρά έκανα ακριβός το ίδιο.

post-2663-0-92303900-1455457826_thumb.jpg

 

Το αποτέλεσμα είναι μια τσαπατσούλικη μεν αλλά πλήρες λειτουργική UV λάμπα.  Τότε που την έκανα βιαζόμουν και την έκανα πολύ βιαστικά με ότι υλικά είχα βρει μπροστά μου.

post-2663-0-13422200-1455458037_thumb.jpg

post-2663-0-32919000-1455458490_thumb.jpg

 

Τα καλώδια τα ένωσα όπως βλέπετε στην φωτογραφία 

post-2663-0-17907000-1455458506_thumb.jpg

 

το μπαλαστ το έβαλα μέσα σε ένα ταπερ.

 

Σίγουρα αν έχουμε χρόνο μπορούμε να κάνουμε κάτι το πολύ ποιο όμορφο σαν σύνολο.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά! Μπράβο...

 

Για τα νιτρικά μου, πόσο πρέπει να μετράω;

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα το εξής.

Η πρασινίλα στο νερό είναι περισσότερο έντονη στην αρχή της μέρας και ηρεμεί σταδιακά κατά την διάρκεια μέχρι το βράδυ.

Σκέφτομαι ότι επειδή ταΐζω, αυξάνονται τα νιτρικά και διαλύεται η Άλγη.

 

Μπορεί να ευσταθεί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, το χτυπαει ηλιος;

Send from the heart of the Amazonas

 

Όχι δεν το χτυπάει. Βέβαια στο σαλόνι που το έχω μπαίνει φώς αλλά όχι απευθείας ήλιος και έχω και κουρτίνα.

Επίσης παρατήρησα ότι και το πρωί πριν φύγω το νερό συνεχίζει να είναι καθαρό. Το μεσημέρι κάτι γίνεται (ή κάτι δεν γίνεται) και θολώνει.

 

Εδώ και 3 απογεύματα που γυρίζω είναι θολό, και μετά από καμιά ώρα που ταΐζω  καθαρίζει.

Θεωρώ ότι στο τάισμα κάτι γίνεται, γιατί ενώ καθημερινά ταΐζω κατά τις 17.00 και καθαρίζει μετά από μια ώρα περίπου, χτες γύρισα κατά τις 20.30, τάισα και μετά από μια ώρα ώρα, λαμπίκο.

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη αυτή έχει μικρό κύκλο ζωής για αυτό αναπτύσσετε γρήγορα και πεθαίνει γρήγορα.

Είναι νορμάλ να υπάρχει αυξομείωση κατά την διάρκεια της ημέρας.

 

Για να την ξεφορτωθείς θα πρέπει να την αποτελειώσεις με νηστεία.

 

1. Δεν κάνουμε αλλαγή νερού γιατί με το φρέσκο νερό προσθέτουμε νέα τροφή από μακρο και μικρά στοιχεία.

2. δεν ταΐζουμαι τα ψάρια μας για 3 μέρες, μην φοβάσαι δεν παθαίνουν τίποτα.

3. επιπρόσθετα μπορούμε για 3 μέρες να κάνουμε συσκότιση στο ενυδρείο μας.

4. πρόσεξε το Ph σου η αλγη αυτή έχει τεράστια ανάγκη σε CO2 μπορεί να μηδενίσει το Co2 στο ενυδρείο σου με αποτέλεσμα την απότομη αύξηση του Ph.

5 το βράδυ ίσος να χρειαστείς οξυγόνο γιατί έχει μεγάλες ανάγκες σε οξυγόνο και αν δεν βάλεις οξυγόνο υπάρχει μια στις τόσες τα ψάρια να ψηφίσουν από ασφυξία.

6 μετά από την συσκότιση και αν δεις ότι το νερό είναι καθαρό κάνε μια γενναία αλλαγή νερού όσο σου το επιτρέπει το ενυδρείο σου, τάισε τα ψάρια σου και παρατηρείσαι τα φυτά σου και αν σε παίρνει κάνε μια συσκότιση ακόμη για 1-2 μέρες. Αυτό γιατί από την συσκότιση η νεκρή άλγη πλέον θα έχει ανεβάσει τα φωσφορικά και τα νιτρικά, αν δε κάνεις αλλαγή νερού τότε με το πρώτο φως αν επέζησε κανένας σπόρος θα βρει πρόσφορο έδαφος και φτου από την αρχή μετά. Αν κάνεις αλλαγή νερού θα ελαφρώσεις το ενυδρείο σου από τα νιτρικά και τα φωσφορικά αλλά δεν θα τα μηδενίσεις. Στην περίπτωση που κάποιος σκόρος θα επιζήσει αυτός θα πολλαπλασιαστεί ξανά. Για αυτό ξανά κάνουμε μετά την αλλαγή νερού μια ακόμη συσκότιση για 1-2 μέρες και στο καπάκι ξανά μια αλλαγή νερού.

 

Αν δεν βοηθήσουν αυτά τότε κάνε αγιασμό και ρίξε μέσα στο ενυδρείο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μιας και εγω δυστηχως δεν εχω τυχη αυτην την αλγη για να μπορεσω να πω τι εχω κανει  για την αντιμετωπιση της , θα σου πω για ενα φιλο οπου την ειχε και μαζι του ασχολουμουν και εγω.

 

Το ενυδρειο 300 λιτρο, φουλ φυτεμενο, λιπασματα diy και co2.

 

Δεν ξερω πως του αναπτυχθηκε μιας και δεν εβαλε νερο απο αλλο ενυδρειο ή φυτα.

 

Ειχαμε δοκιμασει συσκοτιση για 5 ημερες , χωρις ταισμα, και μετα αλλαγη νερου,ειχε αποτελεσμα τις πρωτες ημερες ,  το ενυδρειο ητανε καθαρο αλλα μες την εβδομαδα γινοτανε παλι πρασινο. Το δοκιμασαμε 2-3 φορες.

 

Αλλαγες καθε εβδομαδα εκανε γεναιες 70-80% τις 2 πρωτες ημερες το ενυδρειο πεντακαθαρο μετα αρχιζε και πρασινιζε. 

 

Πειραξαμε τα λιπασματα , μειωση-- αυξηση , η αλγη εκει.

 

Χαμηλωσαμε το φωτισμο, 50 % περιπου ,ειχαμε ναι μεν μειωση της αναπυξης της αλγης αλλα ητανε ακομη εκει.

 

Καθαρισαμε ακομη και τον βυθο, οπως και βαλαμε προφιλτρα στα φιλτρα για να την κρατανε αλλα τπτ.

 

Ε τελικα ολο αυτο κρατησε 2 μηνες, εφυγε απο μονη της μετα χωρις να καταλαβουμε την αιτια.

Η πιο καλη λυση σε αυτη την περιπτωση  ειναι το uv φιλτρο, ή απλα υπομονη. ....

Link to comment
Share on other sites

 

Αν δεν βοηθήσουν αυτά τότε κάνε αγιασμό και ρίξε μέσα στο ενυδρείο σου :)

Νίκο για αυτό έγραψα στο τέλος αυτό

 

Την συγκεκριμένη άλγη είχα την τιμή να την αποκτήσω και την πολέμησα με ποικίλους τρόπους και τελικά μετά από 4 μήνες την καθάρισα με UV.

 

Από τότε την έψαξα πολλή και αρκετές φορές πειραματίστηκα.

Επιδίωξα να την αποκτήσω και μετά με διάφορους τρόπους να την διώξω.

Από ψάξιμο σε ξένα φόρουμ αλλά και από προσωπική εμπειρία ο καλύτερος τρόπος για να την ξεφορτωθείς είναι αυτός που περιέγραψα με ένα βαθμό επιτυχίας 50%.

Έξι φορές την απόκτησα στις τρις φορές έφυγε όπως το περιέγραψα και την άλλες τρις όχι.

 

Αυτή που συνήθως εμείς έχουμε είναι  μια από την οικογένεια Volvox, το φαινόμενο της αυξομείωσες οφείλετε στο ότι αυτές η αλγες μέσα στον εαυτό τους αναπαράγουν έως 12 νέα στελέχη χωρίς να αλλάξει ο όγκος τους. Σε κάποια φάση τα νέα στελέχη βγαίνουν με μιας από το μητρικό στέλεχος και μπαμ σε λίγη ώρα γεμίσαμε αλγης, σκέψου από εκεί που είχαμε πχ 1 εκατομμύριο μπορούν σε λίγα λεπτά να γίνουν 12 και τα 12 να γίνουν 24 και απότομα μας δίνουν την αίσθηση ότι πρασίνισε με μιας το νερό.

 

Είναι πανέξυπνες αλγες πολλαπλασιάζονται αγενώς, αλλά αν θέλουν πολλαπλασιάζονται και με γένος αφού υπάρχουν αρσενικά και θηλυκά στελέχη.  Το πώς θα αναπτυχθούν οφείλετε σε μια φερομόνη που εκπέμπουν και αλλάζει όλο το σκηνικό και ο ρυθμός ανάπτυξης τους.

Μπορούν να πάψουν να αναπαράγονται για άγνωστους λόγους (λένε ότι σταματούν όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος τους) η αναπαράγονται με πολύ αργούς ρυθμούς που ίσα ίσα υπάρχουν και δεν τους βλέπουμε με γυμνό μάτι, κάτι που διαπιστώνεται εύκολα στο μικροσκόπιο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην την έχουμε, σε κάθε ενυδρείο καραδοκεί να βρει την ευκαιρία της.

 

Όταν δεν ξέρουμε επακριβώς τον μηχανισμό έξαρσις αυτής της αλγης είναι λογικό να μην ξέρουμε και το πώς να την καταπολεμήσουμε.

 

Και όλα αυτά αν έχουμε την αλγη από την οικογένεια του Volvox γιατί υπάρχει περίπτωση να έχουμε αλγη από άλλοι οικογένεια που αντιδρά διαφορετικά κοκ.

 

Γενικά σε καμιά άλγη δεν υπάρχει χρυσή συνταγή καταπολέμησης. 

 

ΥΓ

και ύστερα λένε η θαλασσινή πως έχουν προβλήματα :)

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο μιας και εγω δυστηχως δεν εχω τυχη αυτην την αλγη για να μπορεσω να πω τι εχω κανει  για την αντιμετωπιση της , θα σου πω για ενα φιλο οπου την ειχε και μαζι του ασχολουμουν και εγω.

 

Το ενυδρειο 300 λιτρο, φουλ φυτεμενο, λιπασματα diy και co2.

 

Δεν ξερω πως του αναπτυχθηκε μιας και δεν εβαλε νερο απο αλλο ενυδρειο ή φυτα.

 

Ειχαμε δοκιμασει συσκοτιση για 5 ημερες , χωρις ταισμα, και μετα αλλαγη νερου,ειχε αποτελεσμα τις πρωτες ημερες ,  το ενυδρειο ητανε καθαρο αλλα μες την εβδομαδα γινοτανε παλι πρασινο. Το δοκιμασαμε 2-3 φορες.

 

Αλλαγες καθε εβδομαδα εκανε γεναιες 70-80% τις 2 πρωτες ημερες το ενυδρειο πεντακαθαρο μετα αρχιζε και πρασινιζε. 

 

Πειραξαμε τα λιπασματα , μειωση-- αυξηση , η αλγη εκει.

 

Χαμηλωσαμε το φωτισμο, 50 % περιπου ,ειχαμε ναι μεν μειωση της αναπυξης της αλγης αλλα ητανε ακομη εκει.

 

Καθαρισαμε ακομη και τον βυθο, οπως και βαλαμε προφιλτρα στα φιλτρα για να την κρατανε αλλα τπτ.

 

Ε τελικα ολο αυτο κρατησε 2 μηνες, εφυγε απο μονη της μετα χωρις να καταλαβουμε την αιτια.

Η πιο καλη λυση σε αυτη την περιπτωση  ειναι το uv φιλτρο, ή απλα υπομονη. ....

 

Σαν να περιγράφεις την περίπτωση μου, ότι και αν έκανα και καθάρισε μετά απο μερικές μέρες εμφανίστηκε και πάλι.

 

Νίκο για αυτό έγραψα στο τέλος αυτό

 

Την συγκεκριμένη άλγη είχα την τιμή να την αποκτήσω και την πολέμησα με ποικίλους τρόπους και τελικά μετά από 4 μήνες την καθάρισα με UV.

 

Από τότε την έψαξα πολλή και αρκετές φορές πειραματίστηκα.

Επιδίωξα να την αποκτήσω και μετά με διάφορους τρόπους να την διώξω.

Από ψάξιμο σε ξένα φόρουμ αλλά και από προσωπική εμπειρία ο καλύτερος τρόπος για να την ξεφορτωθείς είναι αυτός που περιέγραψα με ένα βαθμό επιτυχίας 50%.

Έξι φορές την απόκτησα στις τρις φορές έφυγε όπως το περιέγραψα και την άλλες τρις όχι.

 

Αυτή που συνήθως εμείς έχουμε είναι  μια από την οικογένεια Volvox, το φαινόμενο της αυξομείωσες οφείλετε στο ότι αυτές η αλγες μέσα στον εαυτό τους αναπαράγουν έως 12 νέα στελέχη χωρίς να αλλάξει ο όγκος τους. Σε κάποια φάση τα νέα στελέχη βγαίνουν με μιας από το μητρικό στέλεχος και μπαμ σε λίγη ώρα γεμίσαμε αλγης, σκέψου από εκεί που είχαμε πχ 1 εκατομμύριο μπορούν σε λίγα λεπτά να γίνουν 12 και τα 12 να γίνουν 24 και απότομα μας δίνουν την αίσθηση ότι πρασίνισε με μιας το νερό.

 

Είναι πανέξυπνες αλγες πολλαπλασιάζονται αγενώς, αλλά αν θέλουν πολλαπλασιάζονται και με γένος αφού υπάρχουν αρσενικά και θηλυκά στελέχη.  Το πώς θα αναπτυχθούν οφείλετε σε μια φερομόνη που εκπέμπουν και αλλάζει όλο το σκηνικό και ο ρυθμός ανάπτυξης τους.

Μπορούν να πάψουν να αναπαράγονται για άγνωστους λόγους (λένε ότι σταματούν όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος τους) η αναπαράγονται με πολύ αργούς ρυθμούς που ίσα ίσα υπάρχουν και δεν τους βλέπουμε με γυμνό μάτι, κάτι που διαπιστώνεται εύκολα στο μικροσκόπιο, δεν υπάρχει περίπτωση να μην την έχουμε, σε κάθε ενυδρείο καραδοκεί να βρει την ευκαιρία της.

 

Όταν δεν ξέρουμε επακριβώς τον μηχανισμό έξαρσις αυτής της αλγης είναι λογικό να μην ξέρουμε και το πώς να την καταπολεμήσουμε.

 

Και όλα αυτά αν έχουμε την αλγη από την οικογένεια του Volvox γιατί υπάρχει περίπτωση να έχουμε αλγη από άλλοι οικογένεια που αντιδρά διαφορετικά κοκ.

 

Γενικά σε καμιά άλγη δεν υπάρχει χρυσή συνταγή καταπολέμησης. 

 

ΥΓ

και ύστερα λένε η θαλασσινή πως έχουν προβλήματα :)

 

Έχω μείνει άφωνος με το πόσο βαθιά μπορεί να φτάσει ένα θέμα! Πραγματικά μπράβο....

 

Πήρα UV τελικά, θα ξεκινήσω την Κυριακή και θα σας πώ αποτελέσματα σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με 4 μέρες χρήση λάμπας UV η άλγη εξαφανίστηκε. Το νερό έγινε κρύσταλλο!

Άφησα την λάμπα σε λειτουργία για ακόμα 3 μέρες και από το Σάββατο είναι όλα μια χαρά.

 

Η ερώτηση μου τώρα, να ξεκινήσω πάλι το πρόγραμμα λίπανσης της Seachem στο 1/3;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και Χριστός ανέστη,

 

Είχα και εγώ την συγκεκριμένη άλγη και την καταπολέμησα με uv, αλλά δεν τήρησα κάποια πράγματα που γράφει στο άρθρο για τις άλγες (όπως πχ. σκούπα βυθού, γιατί έχω γρασίδι και υπόστρωμα flourite που με το παραμικρό ανακάτεμα γίνεται χαμός).

Το νερό έγινε κρύσταλλο πραγματικά, αλλά επέστρεψε ξανά εδώ και 3-4 μέρες. Αφαίρεσα βέβαια μια λάμπα στην προσπάθειά μου να βρω σε τι οφείλεται μια συγκεκριμένη άλγη που έχω και ίσως αυτό την ξαναέφερε. Εσύ είσαι οκ ακόμη;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Άφησα την λάμπα UV για μια εβδομάδα αν και στην 4η μέρα το νερό ήταν καθαρό. Την εφαρμογή την έκανα με κυκλοφορητή πολύ μικρής ροής και απο τότε δεν έχω ξαναδεί αιωρούμενη άλγη.

 

Βέβαια σαν μέτρο πρόληψης, στο βαρέλι που προετοιμάζω το νερό χρησιμοποιώ την λάμπα.

 

Βοήθησε πολύ και το πόστ του Χρήστου http://www.aquazone.gr/forums/topic/103070-%CF%80%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%B9%CF%89%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-%CE%AC%CE%BB%CE%B3%CE%B7-green-water/#entry1095732 που κατάλαβα την συμπεριφορά της άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Σκούπα βυθού χρησιμοποίησες; Γιατί λένε ότι η νεκρή άλγη μαζεύεται στον βυθό και πρέπει να την σιφωνάρεις αν κάνεις χρήση uv.

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται στο φρέσκο νερό η uv αφού έτσι κι αλλιώς το φρέσκο νερό δεν έχει σπόρους άλγης ώστε να επανεμφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Σκούπα βυθού χρησιμοποίησες; Γιατί λένε ότι η νεκρή άλγη μαζεύεται στον βυθό και πρέπει να την σιφωνάρεις αν κάνεις χρήση uv.

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται στο φρέσκο νερό η uv αφού έτσι κι αλλιώς το φρέσκο νερό δεν έχει σπόρους άλγης ώστε να επανεμφανιστεί.

 

Σκούπα δεν έκανα ούτε με την UV, ούτε γενικά :P!

Ίσως στην προετοιμασία του νερού να μην χρειάζεται η UV, αλλά από κάπου εμφανίστηκε η άλγη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...