Jump to content

Αποστείρωση από καραντίνα


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι..

Εδώ και μία εβδομάδα, έχω ξεκινήσει καραντίνα σε Nigricans και Coeruleus λόγω ick, τα ψάρια έχουν κυριολεκτικά γεμίσει, η υποαλατότητα δεν βοηθά, η χρήση χαλκού είναι πλέον μονόδρομος.

Στον πάτο της καραντίνας, βλέπω συνεχώς πολύ μικρά άσπρα σωματίδια, στην αρχή σκέφτηκα μήπως δεν είχα καθαρίσει καλά τον ενυδρείο και έχει μείνει αραγωνίτης αλλά όταν τα σιφωνάρω, τα βρίσκω αρκετά καλά κολλημένα στο τζάμι, οπότε θεώρησα ότι είναι οι κύστες του ich.

Τα ίδια σωματίδια βλέπω και σε έναν κυκλοφορητής που έχω βάλει στην καραντίνα, τον οποίο όμως χρειάζομαι και πρέπει να τον βγάλω.

Να σας ρωτήσω παρακαλώ, αρκεί ένα ξέπλυμα και να τον χρησιμοποιήσω ή πρέπει να αποστειρωθεί και με ποιό τρόπο κάνουμε κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι..

Εδώ και μία εβδομάδα, έχω ξεκινήσει καραντίνα σε Nigricans και Coeruleus λόγω ick, τα ψάρια έχουν κυριολεκτικά γεμίσει, η υποαλατότητα δεν βοηθά, η χρήση χαλκού είναι πλέον μονόδρομος.

Στον πάτο της καραντίνας, βλέπω συνεχώς πολύ μικρά άσπρα σωματίδια, στην αρχή σκέφτηκα μήπως δεν είχα καθαρίσει καλά τον ενυδρείο και έχει μείνει αραγωνίτης αλλά όταν τα σιφωνάρω, τα βρίσκω αρκετά καλά κολλημένα στο τζάμι, οπότε θεώρησα ότι είναι οι κύστες του ich.

Τα ίδια σωματίδια βλέπω και σε έναν κυκλοφορητής που έχω βάλει στην καραντίνα, τον οποίο όμως χρειάζομαι και πρέπει να τον βγάλω.

Να σας ρωτήσω παρακαλώ, αρκεί ένα ξέπλυμα και να τον χρησιμοποιήσω ή πρέπει να αποστειρωθεί και με ποιό τρόπο κάνουμε κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ.

 

Ξέπλυμα με ζεστο νερο θα πρέπει να κανεις στον κυκλοφοριτη.

Θέλεις να τον βάλεις στην καραντίνα παλι η στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Στο βαρέλι για σπάσιμο αλάτι.

Φαντάζεσαι να περάσει τίποτα στο νερό της αλλαγής???

 

Σκεψου οτι με μια απλη αποχή που δεν ειχε αποστειρωθεί φίλος έκανε το λαθος και την χρησιμοποίησε στο παρελθόν απο την καραντίνα που ειχε ick στο ενυδρειο και το αποτέλεσμα δεν ηταν καλο...

Link to comment
Share on other sites

Αποστείρωση λοιπόν από ξέπλυμα? ακόμα και οι απόχες?

Επίσης αν μία απόχη που έχει κάποιες κύστες, μείνει εκτός νερού στον αέρα για μερικές μέρες πχ, δεν αδρανοποιείται το παράσιτο ή παραμένει ο κίνδυνος αν ξαναχρησιμοποιηθεί? 

Link to comment
Share on other sites

Αποστείρωση λοιπόν από ξέπλυμα? ακόμα και οι απόχες?

Επίσης αν μία απόχη που έχει κάποιες κύστες, μείνει εκτός νερού στον αέρα για μερικές μέρες πχ, δεν αδρανοποιείται το παράσιτο ή παραμένει ο κίνδυνος αν ξαναχρησιμοποιηθεί? 

 

Ο καλύτερος τρόπος για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και αυτο αφορά τοσο το θαλασσινό οσο και το γλυκό νερο ειναι ΝΑΙ αποστείρωση με ζεστό νερο και καθαρή χλωρίνη (χωρις αρωματικά) της αποχής-αντλιας κ.λ.π για ενα μικρο διάστημα και μέρα παλι ξέπλυμα με καθαρό νερο για να φυγει η χλωρίνη..

Καλος η κακος ειναι η μονη σίγουρη λύση...

Εχουν δει πολλά τα ματάκια μου στο παρελθόν Πετρακο μου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και με το βιολογικό υλικό που έχουμε στο φίλτρο της καραντίνας μας τί γίνεται που αυτό δεν μπορούμε να το αποστειρώσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω  οτι η αναλογια χλωρινης ειναι 5% (50ml χλωρινη -  1lt νερο ) η διαρκεια της αποστειρωσης ειναι 30 min.Καλο θα ειναι ο κυκλοφορητης να ειναι σε λειτουργια …………και ολη η διαδικασια να γινει σε ενα πολυ καλα αεριζομενο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...