Jump to content

Χαλκός στο παρά 1΄


Recommended Posts

Γειά σας και πάλι..

 

Ξεκίνησα πριν μια περίπου εβδομάδα, καραντίνα σε Nigricans και Coeruleus λόγω ick.

Στην αρχή ήταν αραιά τα στίγματα στα ψάρια και πίστεψα πως με υποαλατότητα (1010) θα κατάφερνα να το αντιμετωπίσω.

Κράτησα και υψηλή θερμοκρασία στους 28οC αφού διάβασα πως αυτή είναι αρκετή να σκοτώσει το παράσιτο, μόλις απελευθερωθεί από την κύστη που σκάει μέσα στο ενυδρείο, πριν αυτό προσβάλει εκ νέου το ψάρι. 

 

 

post-48074-0-54277600-1455586540_thumb.jpg

post-48074-0-65684600-1455586542_thumb.jpg

post-48074-0-51570200-1455586543_thumb.jpg

post-48074-0-02008400-1455586544_thumb.jpg

post-48074-0-54230700-1455586544_thumb.jpg

post-48074-0-06252600-1455586545_thumb.jpg

post-48074-0-56615700-1455586545_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάταια όμως.

Τα ψαράκια έχουν κυριολεκτικά γεμίσει με τα γνωστά στίγματα, η αναπνοή τους έχει γίνει έντονα γρήγορη, δεν τρώνε καθόλου και αρχίζουν να εμφανίζονται πληγές στο δέρμα τους.

Σήμερα το απόγευμα ξεκίνησα θεραπεία με χαλκό, νιώθω όμως ότι είναι ήδη πολύ αργά.

 

Η καραντίνα είναι ακριβώς 80 λίτρα, έτσι ώστε βάση της θεραπείας να προστεθούν τα 2ml του χαλκού.

Προστέθηκαν λοιπόν μέσα σε διάστημα τριών ωρών, σε δύο δόσεις, 40 σταγόνες (2ml) συνολικά από το seachem cupramine

 

Αναμονή τέσσερις ώρες για να διαλυθεί σωστά και η πρώτη μέτρηση μου έδειξε 0,1ppm, συγκέντρωση αδύνατη να επιφέρει βλάβη στο παράσιτο.

Εδώ έκανα κάτι τελείως ανορθόδοξο, βλέποντας πως δεν υπάρχει αρκετός χρόνος.

Οι οδηγίες γράφουν πως χρειάζεται επαναληπτική δόση σε 48 ώρες για το επιθυμητό αποτέλεσμα συγκέντρωσης 0,5ppm

Εγώ στο 4ώρο έκανα την επαναληπτική αυτή δόση των 2ml, αφού είναι βέβαιο πως σε 48 ώρες δεν θα έχω ψάρια να θεραπεύσω.. 

 

Έχει περάσει ήδη μια ώρα και δεν βλέπω κάποια αντίδραση από τα ψάρια, είμαι αισιόδοξος ως προς στην προσαρμογή στην απότομη συγκέντρωση χαλκού, αλλά πολύ απαισιόδοξος στην ταχύτητα δράσης στης επιθυμητής συγκέντρωσης για την συγκεκριμένη περίπτωση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα έκανα εγώ είναι αλλαγή νερού 30%.

Δεν είναι πολύ έμπειρος και δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά λογικά καλό θα κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα έκανα εγώ είναι αλλαγή νερού 30%.

Δεν είναι πολύ έμπειρος και δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά λογικά καλό θα κάνει...

Μην κανεις αλλαγή νερού !

Εδώ το θέμα είναι η τοξικότητα του νερού να θεραπεύσει !

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο είναι σε πολυ άσχημη κατάσταση !

Όμως καλά κανεις και περνεις δραστικά μέτρα ! Όπως λες δεν εχεις άλλη επιλογή από το να κανεις μια επιθετική θεραπεία !

Τώρα αν το πεσμένο ανοσοποιητικό σε συνάρτηση με το χαλκό αποβεί μοιραία ... Αυτό θα δείξει .

ΕΣΥ θα εχεις κάνει αυτό που πρεπει !

Καλύ τύχη φίλε !

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι..

 

Ξεκίνησα πριν μια περίπου εβδομάδα, καραντίνα σε Nigricans και Coeruleus λόγω ick.

Στην αρχή ήταν αραιά τα στίγματα στα ψάρια και πίστεψα πως με υποαλατότητα (1010) θα κατάφερνα να το αντιμετωπίσω.

Κράτησα και υψηλή θερμοκρασία στους 28οC αφού διάβασα πως αυτή είναι αρκετή να σκοτώσει το παράσιτο, μόλις απελευθερωθεί από την κύστη που σκάει μέσα στο ενυδρείο, πριν αυτό προσβάλει εκ νέου το ψάρι. 

 

Καλημέρα σε όλους.

Να μου επιτρέψετε μία διόρθωση σε δικό μου λάθος στο πρώτο post σχετικά με την θερμοκρασία.

 

 

Ο φίλος Ευγένιος σωστά μας ενημερώνει τα εξής:

 

Παρασιτα τετοιου ειδους βρησκουν μια επιφανεια και φτιαχνουν κυστη. Μεσα στην κυστη διχοτομουνται και αναπαραγωνται. Σε 24 ωρες απο την δημιουργια της κυστης, η κυστη σπαει ελευθερωνοντας νεα παρασιτα αναζητόντας ξενιστη(ψαρι). Στην φαση αναζητησης το παρασιτο ειναι πολυ ευάλωτο, και εκει παρεμβαινουμε με φαρμακα ή με υποαλατοτητες κλπ. Οταν αγκιστρωθει το παρασιτο στο ψαρι μενει για ενα διαστημα (1-2 μερες, δεν θυμαμαι ακριβως) και τρεφετε απο το σωμα του ψαριου. Οταν οριμασει (το παρασιτο) εγκαταληπει το ψαρι για να φτιαξει την κυστη του και να αναπαραχθει.  Με την ανοδο της θερμοκρασιας αυξανεις τον μεταβολισμο του παρασιτου, με αποτελεσμα να "εκκολαπτονται" οι κυστες ποιο γρηγορα και να γινονται τα νεα παρασιτα ευαλωτα στις εχθρικές για αυτα συνθηκες ( συνθηκες οπως χημεικα, υποαλατοτητα).

http://www.aquazone.gr/forums/topic/98488-ick-oaa-oeanaee/?p=1007412

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα έκανα εγώ είναι αλλαγή νερού 30%.

Δεν είναι πολύ έμπειρος και δεν ξέρω αν θα βοηθήσει, αλλά λογικά καλό θα κάνει...

 

Φίλε Νίκο, πριν τον χαλκό αλλαγή μεγάλη δεν έκανα αφού δεν είχα πρόβλημα με αμμωνία κτλ λόγω ήδη στρωμένου βιολογικού υλικού σε εξωτερικό φίλτρο.

Έκανα μόνο κάτι μικροαλλαγές ίσα ίσα να σιφωνάρω τις κύστες που μπορούσα να δώ στον πάτο της καραντίνας, καθώς και ότι είχε μείνει από τροφή, 3-4 λίτρα στα 80..

Link to comment
Share on other sites

Πετρο, αλατότητα και θερμοκρασία κράτα τα φυσιολογικά όπως τα είχες στο main. αμωνία στη καραντίνα μη μετρήσεις. όταν είχα τρέξει χαλκό είχα βρεί κάπου στις οδηγίες της seachem οτι θα πάρεις λάθος μετρήσεις. δεν εχει νόημα. προσωπικά θα ακολουθούσα πιστά τις οδηγίες της εταιρίας.

 

υπομονή και καλά αποτελέσματα φίλε

Link to comment
Share on other sites

Την αλατοτητα την επανεφερες ;;;

 

Φίλε Διονύση, αλατότητα ανέβασα από 1010 στο 1017 και ξεκίνησα τον χαλκό σε αυτή..

Δεν μπορούσα να περιμένω με προσαρμογή στα 1025, θα έχανα πολύ χρόνο..

 

Πετρο, αλατότητα και θερμοκρασία κράτα τα φυσιολογικά όπως τα είχες στο main. αμωνία στη καραντίνα μη μετρήσεις. όταν είχα τρέξει χαλκό είχα βρεί κάπου στις οδηγίες της seachem οτι θα πάρεις λάθος μετρήσεις. δεν εχει νόημα. προσωπικά θα ακολουθούσα πιστά τις οδηγίες της εταιρίας.

 

υπομονή και καλά αποτελέσματα φίλε

 

Φίλε Πάνο, ευχαριστώ για της ευχές αλλά δεν το βλέπω.

 

Σήμερα το πρωί μάλιστα, πριν φύγω για δουλειά, είδα τον coeruleus ξαπλωμένο στον πάτο και ανοιγόκλεινε τα πτερύγια με όση δύναμη του είχε απομείνει.

Προφανώς είναι οι τελευταίες "ανάσες"

Το δέρμα του είναι "καταφαγωμένο" απο το ick.

 

Πάρα πολύ λυπάμαι για τα ψάρια αλλά και για το ότι η πρώτη μου αυτή εμπειρία με την καραντίνα και το ick, τελειώνει με αυτό τον τραγικό τρόπο..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα βοηθούσε η προσθήκη άνθρακα;

 

Νίκο μου όχι..

Ίσα ίσα που θα μου "μαζέψει" και τον χαλκό που έριξα για να σκοτώσω το παράσιτο και δεν θα κάνω μετά τίποτα φίλε..

 

Link to comment
Share on other sites

Πετραν άμα ήταν ξάπλα λίγο σκούρα τα πράγματα. Μακάρι να καλυτερεύσει . Αν φάνε προσπάθησε να έχεις εμπλουτισμένη τροφή με σκόρδο.

Link to comment
Share on other sites

Πετραν άμα ήταν ξάπλα λίγο σκούρα τα πράγματα. Μακάρι να καλυτερεύσει . Αν φάνε προσπάθησε να έχεις εμπλουτισμένη τροφή με σκόρδο.

 

Λίγο που πήγα σπίτι στο κενό μου Ευγένιε το μεσημέρι, ήταν ξάπλα, δέρμα χάλια, με γρήγορες ανάσες. Για φαγητό ούτε λόγος.

Αντίθετα το Nigricans το είδα λίγο καλύτερα, έφαγε και ένα-δύο flakes.

 

Τι έγινε ;;;

Γύρισες σπίτι ;;;

 

Όχι Διονύση, ακόμα μαγαζί..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα χρειαστώ μια βοήθεια.

Ξεκίνησα εχτές το απόγευμα την θεραπεία με 2ml στα 80 λίτρα μου και επανέλαβα αργά το βράδυ με ακόμα 2ml.

Σήμερα το μεσημέρι μετράω χαλκό 0.1ppm

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Να συνεχίσω να ανεβάζω απόψε με άλλα 4ml να το τρέξω ή θα δω ξαφνικά καμία μεγάλη συγκέντρωση?

Αν ξέρει κάποιος, ας απαντήσει γιατί είναι πολύ sos.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει και εγώ αυτό και σε μικρότερο ενυδρείο !

Στείλε πμ στον ΤΑΝ !

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει και εγώ αυτό και σε μικρότερο ενυδρείο !

Στείλε πμ στον ΤΑΝ !

 

Και τί έκανες?

Έριχνες χαλκό μέχρι να φτάσεις το 0.5ppm?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...