Jump to content

τσακωμος ραμιρεζι


giannispopi

Recommended Posts

Θελω καποια στιγμη να δοκιμασω σε μεγαλυτερο ενυδρειο και με περισσοτερα ψαρια γιατι αν μιλαμε για ζευγρι η προσωπικη μου εμπειρια λεει οτι οσα μετρα και να ειναι θα την κυνηγησει,θα την στρεσαρει και με την πρωτη ευκαιρια θα την βρει καποια ασθενεια ενω θα ειναι εξουθενωμενη.Κουραστηκα να το βλεπω αυτο στο ενυδρειο μου.Εγω θελω ενα ενυδρειο που να μην βαζω μεσα χερια και αποχες να χωριζω καθε τρεις και λιγο τα ψαρια επειδη εχουν γεννα.Φυσικα με κερδισε η αφρικη και ειδικα η ταγκανικα με τους δεσμους που αναπτυσουν τα ψαρια μεταξυ τους και την ιεραρχια,αλλα τα ραμ ομολογω οτι ειναι απωθημενο και θα καποια στιγμη θα επανελθω,ελπιζω σοφοτερος τοτε ;)

Θυμασαι φιλε στην πιτα που το σηζηταγαμε για τα ραμ που σκεφτομουν να βαλω και εγω. Καταλυτικη η γνωμη του Discus Fan, για χαρεμι. Αν λοιπον το εκανε θα εβαζα χαρεμι 1m+3f. Ισως ετσι θα μετριαζοταν η επιθετικοτητα.
Link to comment
Share on other sites

Ο λογος που φοβαμαι το χαρεμι ειναι επειδη οι θυληκες που δεν θα ειναι μανες την συγκεκριμενη στιγμη μην τρωνε τα μωρα της "μαμας".

Και ο λογος που θα δοκιμαζα ζευγαρια ειναι γιατι οι αρσενικοι οριοθετουν την περιοχη τους την οποια δεν περναει κανενα θυληκο εαν δεν ειναι ευπροσδεκτο την δεδομενη στιγμη.

 

Βεβαια ο Νικος εχει μεγαλυτερη εμπειρια απο ολους μας και για να το λεει ισως γνωριζει κατι παραπανω.Το σιγουρο ειναι οτι εχουμε πολλα να μαθουμε οχι μονο απο τα ραμιρεζι αλλα απο ολα τα ψαρια.Αρκει να τα παρατηρουμε προσεκτικα.Εκεινα μας μιλουν,εμεις δεν τα ακουμε ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως σας ξαναλεω σε σχεση με τα χαρεμια...

Εχει αναφερθει και το λεω βασισμενος σε αυτο που λεει ο μιχαλης για οριοθετηση του αρσενικου...

Οτι σε ενυδρειο με τρια αρσενικα και ενα θυληκο η θυληκια ζευγαρωσε και με τους τρεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το λες και χαρεμι. Το λες.... να μην πω τι το λες! Χαχαχα!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παντως σας ξαναλεω σε σχεση με τα χαρεμια...

Εχει αναφερθει και το λεω βασισμενος σε αυτο που λεει ο μιχαλης για οριοθετηση του αρσενικου...

Οτι σε ενυδρειο με τρια αρσενικα και ενα θυληκο η θυληκια ζευγαρωσε και με τους τρεις!!!

Ωραια θυληκια βρήκες...

Αφου δεν ειχες μεσα και τους τους δίσκους να τους παρει και αυτους !!!

Ξε-λεπιασμενη η κουκλίτσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι ολες οι θυληκες του ειδους,γι'αυτο εγω λεω οτι την ισορροποια θα την διατηρησουν οι αρσενικοι ;)

Ενας αρσενικος σημαινει ολο το ενυδρειο για παρτη του,το θυληκο δεν εχει να κρυφτει πουθενα.

Δυο αρσενικοι,το ενυδρειο χωρισμενο στη μεση,η θυληκια μπορει να περασει στην πλευρα του αλλου αν δεν γουσταρει και να βρει καταφυγιο εκει χωρις να την κυνηγησει ο πρωτος αφου θα ειναι σε ξενα χωραφια.

Link to comment
Share on other sites

Χαρεμακι το λες βρε συ απλα ειναι η θυληκια ο πασας και τα αρσενικα τα χανουμακια...χαχαχα

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταθη στο δικο μου 128 λιτρα ποσους αρσενικους agassizii λες να βαλω;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι για την ιστορια,επιβεβαιωνω αυτο που ειπε ο Θοδωρης πιο πανω για το ζευγαρι bolivian που μου εχει δωσει...η θυληκια εχει βρει πολυ καλη κρυψωνα(αν και σε 60 μολις λιτρα) αλλιως παιζει και να μην ειχε επιβιωσει απο το ξυλο που τρωει....

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ως τώρα 2 απόπειρες με ζευγάρι ραμιρέζι σε 70 λίτρα.

 

Στην πρώτη τα ψάρια ήρθαν από Αθήνα, το θηλυκό ήταν άρρωστο και παρά την αγωγή κατέληξε. Ο αρσενικός επειδή την βρήκε εξουθενωμένη/ακατάλληλη για αναπαραγωγή την κυνηγούσε σε όλο το ενυδρείο εκτός από τις 1-2 κρυψώνες που του ήταν απρόσιτη. Το θηλυκό φαινόταν καταδικασμένο με το που έφτασε Θεσσαλονίκη και κατέληξε στο 24ωρο. Επειδή είχα κι άλλα θεματάκια με κακής ποιότητας ψάρια, έδωσα τον αρσενικό και το ενυδρείο άδειασε.

 

Η δεύτερη απόπειρα έγινε μετά από πάνω από έτος και ξεκίνησε την προηγούμενη Δευτέρα. Διάλεξα ένα ολλανδικό ζευγαράκι και την Τετάρτη, μέσα σε 48 ώρες μου γέννησαν. Χθες Παρασκευή έχασαν τα αυγά. Αν κρίνω από την εμπειρία μου με Apistogramma και από το μέγεθος των Ραμ, η απειρία τους αλλά και το ταπεραμέντο του κάθε ψαριού είναι το σημαντικότερο για το αν θα δέσει το ''γλυκό'' ή όχι. Με το που γέννησαν την Δευτέρα, το αρσενικό φρόντιζε τα αυγά μαζί με το θηλυκό, το οποίο μετά από μερικές ώρες άφησε μόνο του το αρσενικό να τα προσέχει. Κάθε φορά που το αρσενικό έβλεπε το θηλυκό μόνο του στο ενυδρείο έτρεχε επιθετικά προς αυτό για να την γυρίσει στην φωλιά. Την πρώτη μέρα που τα ψάρια ασχολήθηκαν και τα 2 με τα αυγά (περίπου 70), έκαναν εναλλάξ βάρδιες. Από κάποια στιγμή και μετά το θηλυκό έχασε ενδιαφέρον. Επίσης η υπερπροστατευτικότητα των γονέων για τα αυγά που παρυσιάζουν οι περισσότεροι, απουσίαζε στην δική μου περίπτωση αφού ο μοναδικός συγκάτοικος του ενυδρείου (ancistrus cf. cirrhosus 4,5 cm) έκανε βόλτες ακόμα και στο ίδιο φυτό πάνω στο οποίο ήταν τα αυγά.

 

Καταλήγω στο ότι η κατάληξη της γέννας σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό με την εμπειρία/ηλικία και την εκάστοτε συμπεριφορά των ψαριών. Κανόνας δεν υπάρχει. Υπάρχουν βέβαια πολλές περισσότερες αναφορές για ''κακούς'' γονείς σε Ραμ από ότι σε Απίστο. Έχω κρατήσει 5-6 ζευγάρια Απίστο (Borelli, Agasizii, Cacatuoides) και μου έχει τύχει ''κακή΄΄ μάνα μόνο μια φορά. Εφόσον φροντίσουμε να παρέχουμε σωστές συνθήκες, σωστή διαρρύθμιση και χώρο στα ψάρια μας, πρέπει απλά να έχουμε την υπομονή ώστε να βρουν και μόνα τους την εμπερία και να δούμε ψαράκια να μεγαλώνουν.

 

Βασίλης ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω κ εγώ με τη σειρά μου τώρα που επιτέλους μου κάθισαν αρσενικο με θηλυκο,τα οποια τα έχω σε κοινωνικο ενυδρείο, θα τα απομόνωσω σε species tank 120lt 70*45*40 σε καμία δεκαριά μερες(μονο αυτό σκέφτομαι) και βλέπουμε το τι θα γίνει.Να κάνω κ μια έξτρα παρατήρηση για τα χρώματα τους, στο κοινωνικο που κόβουν βόλτες κ τρώνε δεν μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση,ομως όταν συναντώνται για παιχνίδια εκεί φαίνονται τα πραγματικά χρώματα τους όπως στις φωτογραφίες που βλέπουμε σε ιστοσελίδεςκ αυτος είναι ένας από τους λόγους που θα τα ήθελα μονά τους.

Έγινε επεξεργασία - panos84.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι τρωει πολυ ξυλο η θυληκια Βασιλαρε;;

μπα ο αρσενικος εχει ηρεμισει παρα πολυ, και μαλιστα πριν απο λιγο που εριξα και το σκορδοζουμο βολταρουν στο ενυδρειο παρεα.

Απλα στο ελεγα στο αλλο που ειναι πιο μεγαλο να εβαζα δυο χαρεμια.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σκορδοζουμο σε μια απο τις τροφες τους που δεν πολυ αρεσε στην θυληκια. Την φαγανε μαζι κατι το οποιο εχει συμβει λιγες φορες στο ενυδρειο μου, και μετα βολταρανε μαζι κατι το οποιο συνεβει πρωτη φορα.

Πιο πριν επεφτε λιγο ξυλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χμ...κατι παιζει τελικα μαλλον με την διατροφη τους...μου το ειπε και ο Θοδωρης....

Θα δοκιμασω κι εγω και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σκορδοζουμο σε μια απο τις τροφες τους που δεν πολυ αρεσε στην θυληκια. Την φαγανε μαζι κατι το οποιο εχει συμβει λιγες φορες στο ενυδρειο μου, και μετα βολταρανε μαζι κατι το οποιο συνεβει πρωτη φορα.

Πιο πριν επεφτε λιγο ξυλο.

Μερικα ματζουνια ειναι φυσικα φαρμακα!!
Link to comment
Share on other sites

Ευτηχως εχω το σταθη που μου δινει αρκετες λυσεις σε πολλες αποριες μου.

Μια απο αυτες ηταν και το πως να χρησημοποιησω το σκορδοζουμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες το βραδυ γεννησαν τα δικα μου πανω σε εναν εχινοδορο και σημερα το πρωι δεν υπηρχε τιποτα.Ειναι η 5η φορα αυτη και δεν τα πειραζω μπας και μαθουν να τα προσεχουν.Την επομενη φορα λεω να κοψω το φυλλο με τα αυγα και να το βαλω σε γεννηστρα

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βραδυ γεννησαν τα δικα μου πανω σε εναν εχινοδορο και σημερα το πρωι δεν υπηρχε τιποτα.Ειναι η 5η φορα αυτη και δεν τα πειραζω μπας και μαθουν να τα προσεχουν.Την επομενη φορα λεω να κοψω το φυλλο με τα αυγα και να το βαλω σε γεννηστρα

Εισαι σιγουρος οτι δεν τα εχουν μεταφερει πουθενα αλλου;;

Τι βυθο εχεις;;

Link to comment
Share on other sites

λεπτη χαλαζιακη αμμο λεπτη.Τα μεταφερουν κι'ολας δεν το ηξερα.Ουτος ή αλλος με τους καρδιναλιους δεν θα εμενε τιποτα,μονο στην τυχη.Τις αλλες φορες κραταγανε 3 μερες,οσο παει χειροτερα.Εχω δει παντος και οι ιδιοι γονεις τσιμπανε καπου καπου

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικη!!

Αυτη εχω και εγω..

Τα μεταφερουν και οχι μονο μια φορα!!Και οι καρδυναλιοι δεν πλησιαζουν..

Καμμια τριανταρια ειχα στο δικο μου..

Μαλλον ακομα κανουν προβες..

Link to comment
Share on other sites

Δεν τσιμπανε,τα περνουν στον στωμα τους να τα καθαρισουν και τα ξαναφτυνουν πισω.Επισης τρωνε τα φουνγκιασμενα για να μην αρπαξουν και τα διπλανα τους.

Αν παρεις τοσο νωρις τα αυγα απο τους γονεις δεν νομιζω να καταφερεις να τα συντηρησεις μονος σου.

Αν θες μπορεις να τα παρεις μια εβδομαδα μετα που θα κολυμπουν πλεον μονα τους.Και παλι ομως το βλεπω δυσκολο.Καλυτερα να αφησεις τους γονεις να το καταφερουν μονοι τους αλλα πρωτα πρεπει να φυγουν οι καρδιναλιοι.

 

Για κοιτα λιγο πιο προσεκτικα παντως τα ψαρια μηπως τα μετεφεραν και φυλανε βαρδιες εναλαξ.Συνηθηως τα μεταφερουν σε λακουβες που εχουν σκαψει στην αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Για να το λετε μπορει.Δεν ειδα καλα γιατι επρεπε να φυγω για δουλεια.Απλος οταν προσεχουν αυγα δεν τα παρατανε οταν ταιζω.Σημερα με το που ταισα πρωτοι-πρωτοι ηρθαν να φανε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...