Jump to content

βοηθεια και γνωμες με το φωτισμο


HorrorPlace

Recommended Posts

Καλησπερα σας Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το ενυδρειο που ετοιμαζω.

Οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 1,50x50x60

Εχω κολλησει στο φωτισμο ψαχνω για το καλυτερο. Το ενυδρειο παει για 1w/lt κοινως (high tech) το πρωτο προβλημα ηταν πως θα καλυψω τις γωνιες κ ετσι σκεφτηκα να βαλω 4 λαμπες τ5 χ80w πιστευω ομως θα ανεβαζει θερμοκρασιες.. στη συνεχεια σκεφτηκα τα chip led απο ebay (πολυ διαδικασια) κ στη πορεια ειδα αυτο το βιντεο.. https://youtu.be/_oHFJOWm__Q τι σκριβως ειναι αυτες οι λαμπες γνωριζει καποιος?

Ακομα δεν εχω καταληξει τι θα ηταν καλυτερο.. παρακαλω πολυ τα φωτα σας..

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Και στο βίντεο οι λαμπες που φαίνονται λεντ ειναι.Εχε υπόψιν οτι κ τα λεντ βγάζουν πολύ θερμότητα. Εχει καπακι το ενυδρείο σου η θα ειναι κρεμαστο το φωτιστικο? Βαλε μια φωτο. Παντως η πιο σιγουρη λυση γενικοτερα ειναι οι Τ5.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με το ενυδρειο που ετοιμαζω.

Οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 1,50x50x60

Εχω κολλησει στο φωτισμο ψαχνω για το καλυτερο. Το ενυδρειο παει για 1w/lt κοινως (high tech) το πρωτο προβλημα ηταν πως θα καλυψω τις γωνιες κ ετσι σκεφτηκα να βαλω 4 λαμπες τ5 χ80w πιστευω ομως θα ανεβαζει θερμοκρασιες.. στη συνεχεια σκεφτηκα τα chip led απο ebay (πολυ διαδικασια) κ στη πορεια ειδα αυτο το βιντεο.. https://youtu.be/_oHFJOWm__Q τι σκριβως ειναι αυτες οι λαμπες γνωριζει καποιος?

Ακομα δεν εχω καταληξει τι θα ηταν καλυτερο.. παρακαλω πολυ τα φωτα σας..

Ευχαριστω.

 

Λεντ ειναι,το γραφει στην αρχη στο βιντεο.

Φιλε μου,στη ΔΕΗ δουλευεις? Αν οχι να ξερεις οτι για high tech σε αυτα τα λιτρα,θα εχεις συνεταιρο τη ΔΕΗ..πολλα εξοδα αφου θες 450 βατ φως.

Και εχεις και 60 υψος,κακο αυτο για φυτεμενο,σου κοβει και αλλο φως.

Πληροφοριακα να σου πω,οτι σε τετοια λιτρα το high tech θα σου βγει παρα πολυ ακριβο απο ολες τις αποψεις,απο χαλικια και υποστρωματα,φωτα,co2,λιπασματα,μεχρι λογαριασμους.

Link to comment
Share on other sites

Λεντ ειναι,το γραφει στην αρχη στο βιντεο.

Φιλε μου,στη ΔΕΗ δουλευεις? Αν οχι να ξερεις οτι για high tech σε αυτα τα λιτρα,θα εχεις συνεταιρο τη ΔΕΗ..πολλα εξοδα αφου θες 450 βατ φως.

Και εχεις και 60 υψος,κακο αυτο για φυτεμενο,σου κοβει και αλλο φως.

Πληροφοριακα να σου πω,οτι σε τετοια λιτρα το high tech θα σου βγει παρα πολυ ακριβο απο ολες τις αποψεις,απο χαλικια και υποστρωματα,φωτα,co2,λιπασματα,μεχρι λογαριασμους.

Το ενυδρειο ειναι 350 λιτρα καθαρα 60 υψος

Μειον τις κοντρες μειον την αμμο γυρω στους 50 ποντους καθαρα η ερωτηση ειναι τι φωτισμο να ακολουθησω.. τ5? Και ποσες τ5? Τι κελβιν? Εχω μπερδευτει παρα πολυ με ολα αυτα που εχω διαβασει..

Link to comment
Share on other sites

Ολα εξαρτώνται απο το τι θες να φτιαξεις, τι φυτα θα βαλεις κτλ. Κανε ενα γενικο προσχεδιο κ πανω σ αυτο θα μπορουν να δοθουν περισσότερες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 350 λιτρα καθαρα 60 υψος

Μειον τις κοντρες μειον την αμμο γυρω στους 50 ποντους καθαρα η ερωτηση ειναι τι φωτισμο να ακολουθησω.. τ5? Και ποσες τ5? Τι κελβιν? Εχω μπερδευτει παρα πολυ με ολα αυτα που εχω διαβασει..

 

Και ετσι ναναι οπως τα λες,με 350βατ φως,θα πληρωνεις πολλα στη ΔΕΗ,οπως και στα υπολοιπα που σου εγραψα πιο πανω.

Το ποσες τ5 θα βαλεις,ειναι αναλογα με το μηκος της λαμπας,αυτα ειναι στανταρ. Νομιζω οτι οι τ5 σε 120 μηκος ειναι 54βατ,δεν ειμαι σιγουρος,οπωτε αν ειναι οντως ετσι,για να φτασεις τα 350βατ θες 7 λαμπες περιπου...

Κελβιν βαζεις τα βασικα και μετα παιζεις και με αλλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και άργησα, θα βοηθήσω όσο μπορώ. Με 350w λάμπες θα πληρώνεις στη ΔΕΗ:

 

Η κιλοβατώρα κοστίζει 9.5 λεπτά, άρα:

350w x 8 ώρες = 2.800w την ημέρα στον φωτισμό.

2.800w x 30 μέρες = 84.000w τον μήνα.

 

84.000 x 0.094 = 7.89 ευρώ τον μήνα.

 

ΌΜΩΣ πρέπει να υπολογίσεις και τον θερμοστάτη-ες και το φίλτρο. 

Αν υποθέσουμε ότι έχεις 350w θερμοστάτη και λειτουργεί συνεχόμενα 4 ώρες την ημέρα, έχεις επιπλέον άλλα 4 ευρώ, βρίσκεσαι στα 12 ευρώ.

Αν νομίζεις ότι μπορείς να τα αντέξεις αυτά τα επιπλέον έξοδα τον μήνα, προχώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και άργησα, θα βοηθήσω όσο μπορώ. Με 350w λάμπες θα πληρώνεις στη ΔΕΗ:

Η κιλοβατώρα κοστίζει 9.5 λεπτά, άρα:

350w x 8 ώρες = 2.800w την ημέρα στον φωτισμό.

2.800w x 30 μέρες = 84.000w τον μήνα.

84.000 x 0.094 = 7.89 ευρώ τον μήνα.

ΌΜΩΣ πρέπει να υπολογίσεις και τον θερμοστάτη-ες και το φίλτρο.

Αν υποθέσουμε ότι έχεις 350w θερμοστάτη και λειτουργεί συνεχόμενα 4 ώρες την ημέρα, έχεις επιπλέον άλλα 4 ευρώ, βρίσκεσαι στα 12 ευρώ.

Αν νομίζεις ότι μπορείς να τα αντέξεις αυτά τα επιπλέον έξοδα τον μήνα, προχώρα :)

αρα 7.89+4=11,89 + ενα 80% τησ υπολοιπεσ εταιριεσ οπωσ μεταφορα,διανομη,τησ υπηρεσιεσ κοινησ ωφελεια και τουσ ρυπουσ=21.402
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βλεπω σε πολουσ οτι δεν τα υπολογιζεται σωστα.δεν ειναι μονο η δεη πλεον.πρεπει να συνυπολογιζεται και τησ αλλεσ εταιριεσ. και ειναι περιπου αλλο ενα 80% επι των καταναλωσεων.δηλαδη 0,09 λεπτα επι 80% αρα 16 λεπτα τα 1000watt.ελπιζω να μην χαλασα το θεμα του φιλου απλα το θεωρησα σοβαρο λογω των ημερων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...